Miloš Zeman odmítl "tvrzení Pavla Hasenkopfa, že se neúčastnil na tvorbě Klausovy amnestie"

6. 5. 2013

čas čtení 5 minut

V tiskovém prohlášení z pondělí 6. května Miloš Zeman uvádí:

Krátce po svém zvolení prezidentem republiky jsem se zavázal, že se pokusím vyšetřit spoluautorství pracovníků Kanceláře prezidenta republiky (dále jen KPR) na amnestii bývalého prezidenta republiky. Důvodem bylo především oprávněné rozhořčení veřejnosti nad tou částí amnestie, která zastavuje trestní stíhání v případě dlouho se vlekoucích procesů (tzv. abolice).

Tímto úkolem jsem pověřil nového kancléře KPR Vratislava Mynáře, který v průběhu zhruba dvou měsíců prostudoval řadu materiálů a poté označil za spoluautory amnestie tři, dnes již bývalé, pracovníky KPR.

Jeden z těchto pracovníků, Pavel Hasenkopf, veřejně odmítl jakoukoliv spoluúčast na vyhlášení amnestie, zejména pak na zastavení trestního stíhání ve věci vlekoucích se procesů. Pokládám proto za nutné uvést minimálně dva důkazy svědčící o tom, že toto tvrzení je nepravdivé. Důkaz číslo jedna je převzat z e-mailové korespondence mezi Pavlem Hasenkopfem a Ladislavem Jaklem a zní takto: "Hasenkopf: Tím se dostáváme ke čtvrté množině - vlekoucí se soudy vyřešíme jedině abolicí - naformulovat to lze, jen mi dodejte nějaké základní parametry, co je to vlekoucí se řízení (samozřejmě by tam musely být výjimky, např. na vraždy a podobně). Jakl: Ano." (22. října 2012).

Důkaz číslo dvě: "Pavel Hasenkopf: Už to mám celé hotové, během dneška to přinesu včetně vlekoucích se soudů - bude to jen jeden článek navíc oproti té původní verzi" (20. listopadu 2012).

Tyto dva důkazy považuji za dostatečné pro tvrzení, že Pavel Hasenkopf byl jeden ze spoluautorů amnestie, a to zejména části zastavující trestní řízení u dlouhodobě vlekoucích se procesů. Uvítám samozřejmě, jestliže šetření dalších institucí prokáže na základě hodnověrných důkazů, že spoluautory amnestie jsou i jiné osoby mimo KRP. Toto šetření pochopitelně není v kompetenci Kanceláře prezidenta republiky.

Faksimile Zemanova prohlášení ZDE

Pavel Hasenkopf naopak označil za tvůrce amnestie Zdeňka Koudelku ZDE. Hasenkopf nepopírá, že první verzi amnestie zpracoval, amnestie však byla prý až v prosinci 2012 radikálně přepracována a na té verzi se Hasenkopf prý nepodílel. Ve vlastnostech dokumentu objevil jméno Zdeňka Koudelky, ovšem tento důkaz není úplně průkazný, neboť vlastnosti dokumentu lze následně měnit.

Prohlášení Pavla Hasenkopfa:

K dnešnímu vyjádření prezidenta republiky:

1) Nikdy jsem neodmítl "jakoukoli spoluúčast na amnestii". Odmítl jsem spoluúčast na amnestii, která byla vyhlášena 1. ledna 2013. To je zásadní rozdíl.

2) Již několikrát jsem řekl, že i má verze amnestie obsahovala - v důsledku zadání předaného mi jménem prezidenta republiky panem Jaklem - i ustanovení o abolici. Z materiálů, které jsem předal prezidentu republiky je jasně patrné, že jsem se ujišťoval o tom, zda si prezident opravdu abolici přeje.

3) V mém návrhu amnestie, který je uveden na mém blogu, je abolice obsažena v čl. 15. Nevztahovala se vůbec na zločiny, ale pouze na přečiny

4) Ve verzi zpracované osobou píšící na počítači s označením "koudelka" je abolice obsažena v čl. 1 a zní takto:

"Čl. I

(1) Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému,

a) které ke dni vyhlášení tohoto rozhodnutí ve Sbírce zákonů trvá více než 8 let, pro trestné činy, za něž zákon stanoví trest odnětí svobody nejvýše deset let,

b) v němž byl před 1. lednem 2013 uložen nepravomocný podmíněný trest odnětí svobody, nebo nepravomocný nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání nejvýše 6 měsíců nebo za přečin nepravomocný nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání nejvýše 1 roku.

(2) Nařizuji, aby nebylo zahajováno, a pokud bylo zahájeno, aby bylo zastaveno trestní stíhání

a) pro trestné činy spáchané před 1. lednem 2013, pokud za ně zákon stanoví trest odnětí svobody nejvýše deset let, jestliže osoba obviněná či osoba, která má být obviněna, dosáhla nebo v roce 2013 dosáhne věku 75 let,

b) pro přečiny spáchané z nedbalosti před 1. lednem 2013, pokud na ně zákon stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující tři roky,

c) pro ostatní přečiny spáchané před 1. lednem 2013, pokud na ně zákon stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující dva roky."

5) V konečné verzi vyhlášené 1. ledna 2013 je abolice označena v čl. II, který si každý může porovnat s čl. I ve verzi "koudelka".

6) V dohledné době zveřejním všechny dokumenty, které jsem v pátek předal prezidentu republiky.

7) Dále zveřejním i některé sms, které jsem v minulých dnech obdržel od Zdeňka Koudelky i Ladislava Jakla.

8) Dnešní vyjádření pana prezidenta mne s konečnou platností přesvědčilo o tom, že mám být pouze obětním beránkem. Hluboce se omlouvám všem, kteří mne pro tuto roli vybrali, že nejásám nadšením, že to smím být právě já, kdo bude obětován, a že mám tu drzost se této arogantní mocenské zvůli veřejně bránit. Začíná to tu vypadat jak za normalizace.

Zdeňku, sorry, ale všechno má své meze a dál Tě nebudu krýt.

Zdroj: ZDE

Zdeněk Koudelka popřel, že by vypracoval ustanovení amnestie o abolici. ZDE

0
Vytisknout
7175

Diskuse

Obsah vydání | 7. 5. 2013