Generální tajemník OSN odsoudil restriktivní politiku EU vůči uprchlíkům

28. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Generální tajemník OSN Pan Ki-moon kritizoval "stále restriktivnější" postoje evropských vlád vůči migrantů. V projevu v rakouském parlamentě varoval, že zaváděná restriktivní opatení jsou porušením mezinárodních povinností členských zemí.

"Jsem znepokojen, že evropské země nyní přijímají stále restriktivnější imigrační a uprchlickou strategii," řekl generální tajemník OSN ve Vídni.

"Taková strategie má záporný vliv na povinnosti členských zemí podle mezinárodního humanitárního práva i podle evropského práva."

Pan Ki-moon nejmenoval žádnou zemi, ale bylo zřejmé, že kritizuje nová restriktivní rakouská opatření proti uprchlíkům.

Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka vedl, že Rakousko nemá jinou možnost, "vzhledem k tomu, že tolik jiných členských zemí EU odmítá plnit své povinnosti".

Nový rakouský protiuprchlický zákon, který bude nyní předložen horní komoře rakouského parlamentu, odsoudily lidskoprávní organizace včetně Amnesty International a Human Rights Watch.

Rakousko chce také postavit 400 metrů dlouhý plot na hlavním pohraničním přechodu s Itálii, na Brennerském průsmyku. Italská vláda však uvedla, že by to porušilo zákony Evropské unie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
3589

Diskuse

Obsah vydání | 29. 4. 2016