Země východní Evropy se nezbavily své minulosti

2. 5. 2016

čas čtení 5 minut

Zatímco Evropa váhá tváří v tvář autoritářům a rasistům, obyvatelstvo zralých demokracií, které založily EU, musí říci jasně: Naši prarodiče neporazili r. 1945 fašismus jen proto, abychom my nyní byli svědky toho, jak se plíživě vrací na scénu

22. května se v Rakousku bude konat druhé kolo prezidentských voleb, v němž budou proti sobě stát šéf ultrapravicové Strany svobody a aktivista ze Strany zelených, který kandiduje jako nezávislý. I kdyby se sečetly hlasy, které hlavní strany, vládnoucí v Rakousku, dostaly v prvním kole, stále by ještě byly třetí, píše v deníku Guardian Paul Mason.

Rakousko se posunulo doprava navzdory tomu, že tamější centristická koaliční vláda postavila na rakouských hranicích s Maďarskem žiletkový plot, deportovala tisíce uprchlíků a demonstrativně vyloučila Řecko z vrcholné schůzky, která uzavřela balkánskou trasu. Policie v Rakousku informuje, že za poslední rok došlo k šedesátiprocentnímu nárůstu rasistických incidentů. Odborníci, kteří monitorují rasismus na internetu, zaznamenali četné případy glorifikace nacismu, spojeného s protiuprchlickými postoji.

Levice, pravice a boj proti fašismu

2. 5. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

V minulých dnech jsem si všiml ve veřejném prostoru diskuse o tom, zda se pravicoví a levicoví odpůrci xenofobů a fašistů mohou mezi sebou shodnout na nějaké společné verzi antifašismu. Napadlo mne, že mnohem snadněji by se tento problém dal řešit při zpětném pohledu do dějin.

Byly doby, kdy pravice znamenala odpor k všeobecnému volebnímu právu, odpor k právu, které zajišťuje důstojné podmínky pracujícím, odpor k emancipaci žen, černochů, gayů a leseb atd. Dnešní většinové pravicové strany s tímto nemají problém a pro klerikální pravici z dob Dreyfusovy aféry by představovaly extrémní levici. V tom smyslu měl Masaryk pravdu, když tvrdil, že vývoj jde doleva.

Stane se Itálie překvapivě zachráncem Evropské unie?

2. 5. 2016

čas čtení 3 minuty

Itálie se vrací ke své historické roli jako zdroj nejoriginálnějších evropských myšlenek a výrazné státnické moudrosti, a to nejen v politice, ale i v ekonomice, argumentuje britský ekonomický komentátor Anatole Kaletsky.

Normálně se považuje za vládce Evropy Angela Merkelová, avšak Kaletsky ji obviňuje, že se ve strachu před německými voliči chová Merkelová naprosto populisticky a škodí tím Evropské unii. Podle prezidenta Evropské banky Mario Draghiho je standardní německou reakcí na veškeré hospodářské iniciativy, jejichž cílem je posílení Evropy, prostě "Ne". Klasickým případem bylo, když Merkelová vetovala návrh italského premiéra Matteo Renziho, aby se financoval uprchlický program v Evropě, v severní Africe a v Turecku prostřednictvím nově vydaných obligací Evropské unie, což je efektivní a levná metoda, kterou navrhují finančníci, jako je George Soros.

Merkelová podle Kaletského systematicky odmítá jednat v širším zájmu Evropské unie, pokud to ohrožuje její popularitu v Německu. To se stalo pro ostatní politiky v EU noční můrou. Merkelová šikanuje Řecko, podporuje uhelné dotace, postavila se na stranu německých automobilek v případě jejich podvádění s emisemi, podlézá Turecku, které omezuje svobodu slova a zkazila, co mohla, při realizaci minských dohod o Ukrajině. Merkelová udělala více škod Evropské unii než jakýkoliv dnešní politik.

Fašistická Alternative fuer Deutschland má významnější podporu téměř výlučně jen v bývalé NDR

2. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Ráda bych reagovala na článek Karla Dolejšího "Hlavní německá média nešíří xenofobii, avšak ultrapravicová AfD je třetí nejsilnější stranou. Co z toho plyne pro Českou republiku?"

Německo je velmi heterogenní a hraje zde roli regionální faktor. AfD není silná ve všech zemích, a celostátní media většinou sleduje vzdělanější vrstva občanů Je příznačné, že čím menší zkušenost s muslimy mají obyvatelé dané země, tím více preferencí má AfD. Data, včetně grafu, jsou v příloze.

Zdroj dat:

Podpora jednotlivých politických stran v německých spolkových zemích

Náboženská příslušnost německých občanů podle jednotlivých spolkových zemí

S pozdravem, Anna Lampei Bucharová

How Czech police brutalise innocent passers-by because of the "threat of terrorism"

2. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

On the orders of the Czech Home Secretary Milan Chovanec, military and police units, armed with sub-machine guns, patrol Czech public spaces, especially bus and railway stations. Since there is no terrorist threat in the Czech Republic, these units have nothing to do and so they tend to terrorise innocent passers-by. A number of videos have emerged recording this.

Here is a video of what one of these units did to an innocent passer-by at the Florenc coach station in Prague. The young man, who is attacked by the armed unit in this video, failed to produce an ID card when requested to do so.

According to Czech law, the police can only demand an ID card from a citizen if they have a reasonable suspicion that he/she has commited an offence.

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Čtyři průmyslové kamery zaznamenaly letecký úder proti nemocnici v Aleppu

2. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Úvodní černobílé záběry jsou z kamery zabírající ulici před nemocnicí v dešti. Lékař, kterého vidíte v zeleném plášti v záběru na chodbě, byl usmrcen. Byl to poslední pediatr v Aleppu. Více než 50 lidí bylo zabito. Tentýž výbuch byl zaznamenán čtyřmi různými kamerami na čtyřech různých místech. Záznam je beze zvuku. Od útoků na tuto nemocnici došlo k úderům proti dalším dvěma nemocnicím. Cílem je vyřadit v Aleppu z provozu veškerou zdravotnickou infrastrukturu a učinit život pro zbývajících 300 000 obyvatel nesnesitelným.

Rozhovor Britských listů 55:

Romové jsou tak strašně různí, jako jsou Češi

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Published on 27 Apr 2016 O Romech žijících v České republice a o rasismu většinové populace vůči nim hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s romistkou Sašou Uhlovou. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. dubna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prozrazené dokumenty TTIP zpochybňují obchodní dohodu mezi USA a EU

2. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Greepeace varuje že z interních dokumentů vyplývá, že se Spojené státy snaží rozmělnit či obejít zákony EU chránící životní prostředí a veřejné zdraví

Rozhovory o dohodě o volném obchodu mezi Evropou a Spojenými státy se dostaly do vážných obtíží v důsledku "neslučitelných" rozporů v některých oblastech, Vyplývá to z prozrazených dokumentů, o nichž se vyjednává.

Problematické je například jednání o kosmetice, v důsledku evropského zákazu testování kosmetiky na zvířatech. Problémy jsou i v inženýrství.

Evropská unie údajně robustně hájí právo evropské organizace regulovat navrhovaný soukromý systém, v jehož rámci by nadnárodní společnosti směly žalovat státy pro "snížení zisků" v důsledku regulačních zákonů, avšak v interní dokumentaci žádná taková robustní obhajoba EU ze strany jejich činitelů prý neexistuje.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ultrapravicová německá strana AfD přijala protiislámský manifest

2. 5. 2016

čas čtení 2 minuty


Ultrapravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) (podle posledních průzkumů zaznamenává 13 % volebních preferencí a růst její podpory v dubnu zrychlil ZDE, v ČR by xenofobní populisté z SPD a Úsvitu získali po 1,5 % ZDE (pdf) - KD) přijala dokument, který hlásá, že islám "není součástí Německa". Současně se také vymezuje proti "socialisticko-environmentalistické levici".

Hlavní německá média nešíří xenofobii, avšak ultrapravicová AfD je třetí nejsilnější stranou. Co z toho plyne pro Českou republiku?

2. 5. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty


Poté co kancléřka Merkelová posunula vládní CDU vlevo a uvolnila na pravici prostor protievropským populistům, stala se strana AfD, nyní otevřeně antiislámská, třetím nejpodporovanějším politickým subjektem v zemi. Došlo k tomu i přesto, že hlavní německá média rozhodně nešíří xenofobní a antiislámskou propagandu, ba dokonce naopak: Nejméně do Silvestra 2015 spíše potlačovala zprávy o problémech s přistěhovalci. Co z toho můžeme vyvodit pro Českou republiku?

Jak se Donald Trump stal kremelským prezidentským kandidátem

2. 5. 2016

čas čtení 1 minuta


Zatímco v minulosti Ed Schultz na MSNBC dělil svět na hrdiny a padouchy, přičemž první zahrnovali politiky Demokratické strany a druzí Republikány, ale také Vladimira Putina, když se stejný novinář vynořil na RT, jeho pořad zahrnuje diskuse o selháních americké politiky na Blízkém východě, "nafouknutém" obranném rozpočtu a zmatečnosti NATO.

Putin podepsal zákon usnadňující zahraničním investorům získávání občanství

2. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta


Ruský prezident Vladimir Putin podepsal federální zákon, který zjednodušuje proces udělování ruského občanství a snižující náklady v případě individuálních podnikatelů ze zahraničí.

Text zákona O občanství ruské federace byl vyvěšen na oficiálním úředním portálu a tím vstoupil v platnost. Vládní návrh zjednodušuje udělování občanství podnikatelům, kterým náklady klesnou nejméně o milion rublů ročně během tří let.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Venezuela: Madurův poslední rok v prezidentském úřadě?

2. 5. 2016

čas čtení 2 minuty


Průzkumy ukazují, že venezuelský prezident Nikolás Maduro nejspíše prohraje referendum o odvolání z funkce. Lídr opozice Henrique Capriles má v plánu zbavit se prezidenta, který nastoupil do úřadu 19. dubna 2013, ještě letos. Odvolání by mohlo přinést nové volby - a průzkumy ukazují, že velká většina strádající země si právě tohle přeje.

Bude Police ČR trestně stíhat demonstranta z Mariánského náměstí?

1. 5. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Bude Policie ČR, která byla přítomna i s kamerami, trestně stíhat demonstranta z Mariánského náměstí, který nesl transparent s nápisem "Žádné muslimy do ČR" (a na druhé straně s nápisem "Zrušte neziskovky, plné parazitů!"

Muž zjevně porušil paragraf 356 trestního zákona ČR "Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod".

Bylo by přijatelné, kdyby měl na transparentu nápis "Žádní křesťané do ČR"? nebo "Žádní židé do ČR"?

§ 356

"Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod"

(1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Stejně bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání činu uvedeného v odstavci 1.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, nebo

b) účastní-li se aktivně takovým činem činnosti skupiny, organizace nebo sdružení, které hlásá diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou, třídní, náboženskou nebo jinou nenávist.

Minimalistická demonstrace ultrapravicových extremistů se konala na Prvního máje v Praze

1. 5. 2016 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Sotva několik desítek extremistů z ultrapravicové organizace Národní demokracie se sešlo v neděli odpoledne na Mariánském náměstí na pražském Starém Městě. Policistů a novinářů bylo na místě skoro víc než demonstrantů.

Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři, na První máj, zdá se, hrstky poněkud zmatených potrhlíků. Hesla, která nesli, jsou zajímavá. Jak by bylo možno je probudit a vrátit do reality? Nabídnutým pobytem v nějaké evropské západní zemi? Nabídkou pobytu v muslimské rodině? Neznají jazyky. Muselo by to být s tlumočníkem. Neměla by česká vláda něco takového ve vlastním zájmu financovat? (JČ)


Zatímco v Praze šíří někteří Češi nesnášenlivost a nenávist, pracovníci drážďanské opery rozšiřují signály tolerance

1. 5. 2016 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta"Za Drážďany, otevřené světu!" zní velký transparent na ctihodné historické budově drážďanské opery. Na průčelí divadla se trvale promítají záběry německých a mezinárodních celebrit, které propůjčují své jméno přátelství, mezinárodní snášenlivosti a prosazování multikulturalismu.

Na výše uvedeném záběru (bohužel se ho nepodařilo vyfotografovat bez interference), zůrazňují dva hudebníci: "Bubnujeme za toleranci!" Na jiném záběru vidíme jiné umělce, každý prohlašující: "Já jsem Němec!" "Já jsem Syřan!" "Já jsem Dán!" "Já jsem Čech". Na jiném podporují operní hvězdy multikulturní soužití.

Proč totéž nedělají české "celebrity"? Stydí se? Bojí se?

Vlaky mezi ČR a Německem jezdí pomalu. Proč?

1. 5. 2016 / František Řezáč

čas čtení 3 minutyChystám se jet v polovině května z Plzně do Mühldorfu na řece Innu v Hormím Bavorsku. Vlakem. Když jsem hledal optimální spojení, časově i na přestupy, vyšla mi trasa přes Cheb a Marktredwitz. Když se podíváte na mapu, bude se vám to zdát divné. Proč nejedu po geometricky kratších vzdálenostech přes Furth im Wald nebo Železnou Rudu? Protože tyto trati jsou, co se týče průměrné rychlosti vlaku, jen o něco lepší lokálky. "Rychlík" Karel Čapek potřebuje na 80 kilometrů z Plzně do Brodu nad Lesy (Furth im Wald) v Horní Falci skoro jeden a půl hodiny. Průměrná rychlost je tedy zhruba 60 kilometrů za hodinu. Tentýž vlak ale jezdí až 150 km/h. v úseku mezi Zdicemi a Rokycany.

Z Plzně do Železné Rudy na společné česko-bavorské nádraží se dostanete "rychlíkem vyšší kvality" po sto kilometrech skoro za dvě hodiny a 10 minut. Průměrná rychlost činí 48 kilometrů za hodinu. Také tento vlak vyvine mezi Zdicemi a Rokycany skoro trojnásobně vyšší rychlost. Na prohlídku nádraží a šumavského infocentra vám při čekání na přípoj do Plattlingu zbyde dobrá půlhodinka. Z Plattlingu nebo Marktredwitz už vláčky frčí až 160. Takže jde o to, dostat se ze sítě ČD co nejrychleji do Německa. A to jde, v mém výše uvedeném případě, Pendolinem do Chebu za hodinu a dvacet minut lokálkou do Marktredwitz.

Co kdyby titulky českých médií hlásaly, že islám je náboženstvím míru?

1. 5. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

S příchodem takzvané migrační krize, kdy se česká kotlina stále ne a ne zaplavovat invazními muslimskými hordami, jak už nějaký čas hřímá nemálo českých politiků a „analytiků“, se proměnil diskurz i údajně seriózních médií včetně Práva, Lidových novin a Literárních novin. Otvírák sobotního tištěného vydání Lidových novin, které vlastní mediální oligarcha a zároveň ministr financí Andrej Babiš, ostentativně hlásá: „Islám odporuje naší ústavě“ ZDE. Nic na tom, že čtenář může nabýt dojmu, že jde o nediskutovatelný fakt, ačkoliv jde o názor šéfky extrémistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryové, která Lidovým novinám poskytla „exkluzivní rozhovor“. Pravda, malým písmem je sice upřesněno, že jde o interview s předsedkyní „sílící německé strany AfD“, nicméně, jak dobře víme, úderné headliny táhnou. Tato dáma mimo jiné proslula drsným výrokem, že by německé policii mělo být dovoleno střílet po uprchlících, kteří na německou půdu vstoupí nelegálně (sic!) ZDE.

Netuším, zda editor LN zrovna podřimoval, když titulek avizovaného rozhovoru s Frauke Petryovou „nepustil“ ve stejném fontu: „Frauke Petryová z Alternativy pro Německo: Islám odporuje naší ústavě“, nebo šlo o čirý kalkul, jak prodat co nejvíce výtisků. Pozoruhodné je také to, že LN tím, že rozhovor s šéfkou platformy hrající na silně populistickou strunu umístily na otvírák, de facto legitimizují otřesné postoje této političky.

Pařížské jaro

30. 4. 2016

čas čtení 7 minut

Ve Francii se formuje nové hnutí proti snahám deregulovat trh práce. Vlna protestů začala otřásat Francií počínaje únorem, kdy vláda Françoise Hollanda a Manuela Vallse oznámila podrobnosti o navrhované reformě francouzského zákoníku práce. Dne 9. března se masivních protestů zúčastnilo 9,5 miliónu Francouzů, 31. března se na demonstraci odborů sešlo 1,2 milionu lidí a 9. dubna desítky tisíc občanů pochodovaly Paříží a dalšími francouzskými městy, aby vyjádřily odpor proti navrhovanému zákonu.

V Indii byl zaveden zákaz vaření během dne poté, co si vedra vyžádala 300 lidských životů

30. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Úřady se snaží zabránit náhodným požárům v obrovských vedrech, která zničila úrodu a usmrtila dobytek

Vedra si tento měsíc v Indii vyžádala více než 300 životů. Úřady proto zakázaly vaření během dne ve snaze zabránit náhodným požárům, které si vyžádaly více než 80 životů. V některých částech Indie je od začátku dubna přibližně 44 stupňů Celsia. Je to asi o 4-5 stupňů více než normálně. Meteorologové předpovídají, že se situace zhorší v květnu, který je tradičně v Indii nejteplejším měsícem roku. Některé státy vysílají televizní reklamy nabádající obyvatelstvo, aby během největších veder nevycházeli z domu.

Indie trpí nyní nesnesitelným vedrem už druhý rok. Loni si tam vedra vyžádala 2500 životů. Úřady nezajistily ve vedrech pro obyvatelstvo dost vody ani nepřipravily lidi v městech na vznikající rizika.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bývalý londýnský primátor se hájí citacemi marxistického autora

30. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Ken Livingstone, bývalý labouristický primátor Londýna, který byl suspendován z Labouristické strany pro svůj výrok, že Hitler byl kdysi sionista a chtěl, aby se židé z Německa vystěhovali do Izraele, tvrdí, že má tyto informace z knihy Lenniho Brennera, marxistického autora knihy Sionismus ve věku diktátorů z roku 1983. Jiní historikové tuto obhajobu považují za poněkud pochybnou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Americký akademik se zviditelnil publikací seznamu svých selhání

30. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Johannes Haushofer, profesor na Princetonské univerzitě, odvážně zveřejnil seznam grantů, které nedostal, článků, které mu odmítly vydat akademické publikace, kursů, do nichž se hlásil, a univerzitních míst, kde se ucházel o zaměstnání a byl při tom neúspěšný. Píše, že akademici normálně publikují jen své úspěchy a jejich úspěchy zůstávají neviditelné. Seznamu se mezinárodně dostalo takové proslulosti, jakou nezaznamenala jeho úspěšná akademická práce, poznamenává profesor.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kalifornie: Donald Trump byl donucen opustit svou kolonu automobilů

30. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Demonstranti v Kalifornii donutili v Kalifornii Donalda Trumpa, aby opustil svou kolonu automobilů. Musel svůj automobil evakuovat pěšky přes dálnici. Došlo k chaotickým demonstracím, při nichž aktivisté spálili americkou vlajku a loutku znázorňující Donalda Trumpa. Stovky demonstrantů se opakovaně snažily vzít útokem hotel, kde měl Trump pronést projev před shromážděním kalifornských republikánů v městě Burlingame nedaleko letiště v San Francisku.

Někteří demonstranti se do hotelu Hyatt dostali, protože si tam předem zamluvili pokoje. Z horních pater budovy rozbalili dva velké transparenty s nápisy STOP NENÁVISTI. Před hotelem házeli demonstranti vajíčka, střetli se s policií, která na ně zaútočila pendreky, a blokovali ulice.

Vstup do hotelu demonstranti zablokovali. Trump byl donucen vystoupit ze svého automobilu, přejít spolu s tajnými agenty dálnici pěšky a protlačit se bariérou v plotě cestou do hotelu.

K podobným protestům došlo i ve čtvrtek večer v městě Costa Mesa v jižní Kalifornii.

Kalifornie je poslední stát, který bude hlasovat v republikánských primárkách a uděluje největší počet delegátů. Právě v Kalifornii se zřejmě rozhodne, zda se Trump stane republikánským prezidentským kandidátem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Berlusconi je obžalován ze sexu a lží v sedmi italských městech

30. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Soudce v Miláně rozhodl, že se spojí soudy v sedmi italských městech a posadí na lavici obžalovaných Silvia Berlusconiho a mladé ženy, které podplácel, aby lhaly pod přísahou. Prokurátoři obviňují devětasedmdesátiletého Berlusconiho, že vyplatil dívkám asi deset milionů eur za jejich mlčení ohledně toho, co se dělo na jeho sexuálních večírcích "Bunga Bunga".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Letecký úder na nemocnici v Aleppu se musí stát pro OSN výzvou k akci

29. 4. 2016

čas čtení 2 minuty

Nemocnice al-Quds v severosyrském městě Aleppo se ve 22 hodin před dvěma dny stala terčem útoku. Tato nemocnice se 34 lůžky byla úplně zničena leteckým úderem. Dva z lékařů v této nemocnici byli mezi 14 usmrcenými osobami.

Vzniká nebezpečně samolibá situace, kdy se takovéto útoky na nemocnice začínají považovat za normální, píší Joanne Lia, prezidentka organizace Lékaři bez hranic, a Peter Maurer, předseda Mezinárodního výboru Červeného kříže. Od Afghánistánu až do Středoafrické republiky, od Jižního Súdánu až po Jemen a Ukrajinu se bombardují, plení, vypalují a ničí sanitky, nemocnice i zdravotnická střediska. Pacienti jsou zabíjeni v postelích, útočí se na zdravotníky, kteří zachraňují raněné.

V dnešních válečných konfliktech se armády zaměřují na civilisty a na civilní infrastrukturu, na tržiště, školy, domovy a zdravotnická centra.

V letech 2012-2014 zaznamenal Mezinárodní výbor Červeného kříže jen 11 zemích světa téměř 2400 útoků proti zdravotníkům, pacientům, zdravotním střediskům a dopravě. Dopad na okolní komunity byl zdrcující.

Čínský disident Aj Wejwej připravuje film o uprchlické krizi

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Máme natočeno přes 600 hodin. Udělal jsem stovky rozhovorů," řekl čínský umělec Aj Wejwej reportérům v Bernu. "Film půjde do kin příští rok."

Aj Wejwej navštívil uprchlické tábory, například ten v Idomeni na řecko-makedonské hranici, kde, jak uvádí, zažil velmi složitou situaci a chce se o tu zkušenost podělit.

Uprchlické tábory navštěvují také uprchlické hvězdy Angelina Jolie a Orlando Bloom. I ti zdůrazňují pokračující krizi, kdy lidé prchají před válkou a chudobou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Demokrat a bojovník proti nacismu

29. 4. 2016 / František Řezáč

čas čtení 2 minutyV tomto roce vzpomínají bývalí sociální demokraté z Československé republiky, jejich potomci a veřejnost padesátého výročí tragické smrti poslance parlamenu Republiky československé od roku 1929 do roku 1938 a Spolkového sněmu SRN od roku 1953 do roku 1966, soudruha Wenzela Jaksche https://cs.wikipedia.org/wiki/Wenzel_Jaksch

Wenzel Jaksch se podílel jako pověřenec dolnosaské zemské vlády příkladným způsobem na řešení a integraci vyhnanců a uprchlíků po svém příchodu do Spolkové republiky v roce 1949 z londýnského exilu. Několik episod s Jakschem z Anglie oné doby obsahuje také jeden z dílů televizního filmu Pavla Kosatíka České století s názvem Kulka pro Heydricha. https://www.youtube.com/watch?v=qv3MnaY2Tls

Index on Censorship: V Evropě došlo v roce 2016 k výraznému potlačování svobody projevu

29. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Nejhorší je situace v Turecku a na Ukrajině

V roce 2016 došlo v Evropě k "drastickému zhoršení svobody projevu". Konflikty v Turecku a na Ukrajině vedly k obzvláště složitým podmínkám pro práci novinářů.

Britský časopis Index on Censorship, který monitoruje už desítky let případy potlačování svobody projevu, v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenal 301 verifikovaných incidentů útoků na novináře v Evropě, včetně čtyř vražd a 43 fyzických útoků. Útoků bylo o 30 procent více než v prvním čtvrtletí roku 2015.

Aleppo dnes

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Za poslední týden bylo v Aleppu zavražděno více než 200 civilistů.

10 000 dětských uprchlíků v Evropě zmizelo neznámo kam

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Co proti tomu dělají úřady Evropských zemí? Nic. Kdyby se ztratily evropské děti, byl by to skandál...

Studie: Američtí policisté s třikrát vyšší pravděpodobností vystřelí na neozbrojeného podezřelého, pokud jde o bělocha

29. 4. 2016

čas čtení 2 minuty


Lidové moudro o policejní střelbě a část výzkumů tvrdí, že černí podezřelí čelí větší pravděpodobnosti postřelení či zastřelení než bílí, protože policisté mají implicitní rasové předsudky. Nová studie však zjistila přesný opak: Dokonce i bílí policisté s rasistickými předsudky třikrát pravděpodobněji vystřelí na neozbrojeného bílého podezřelého, než na černého.

Prague appeal court has found a left-wing student activist not guilty of "attacking a policeman"

29. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Prague police is unhappy

The Municipal Court in Prague found student Kateřina Krejčová, an activist who tried to defend her boyfriend from police attack during a right-wing anti-refugee demonstration which took place in Prague in July 2015 not guilty of "attacking a policeman". The court's decision is final.

"The original verdict cannot stand," said Judge Václav Kašík. "We do not agree that the action for which the student was sentenced was socially harmful," he added and continued: "We do not think it is reasonable to classify her action even as a minor offence. The accused cannot be punished for sitting on a pavement while the police remained inactive with regard to much more serious criminal activity committed by the participants of the other demonstration," said the judge.

The commanders of Prague police expressed displeasure with the decision of the Prague Municical Court to quash the guilty verdict against Krejčová, which was issued earlier by a lower court. The Prague police chiefs have criticised what they see as "impermissible interference with the work of the police".

"Any activity, whether verbal or physical, which interferes with the actions of the police is absolutely impermissible," said the Commander of the Prague Police Miloš Trojánek. "In this respect, I fully support the work of the police and will continue to do so."

Sources in Czech HERE HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Czech deputy ombudsman for human rights: "We have to rethink the concept of human rights"

29. 4. 2016

čas čtení 2 minuty

"The concept of human rights requires a 're-start'," says Stanislav Křeček, the deputy of the Czech Republic's human rights ombudsman in his article published in the Právo daily. "We no longer have a clear idea what the concept of human rights means in Europe." "Surely it is wrong to regard the Tibetan flag as a symbol of human rights, since slavery was not abolished in Tibet until 1958. Some human rights 'defenders' call the current Chinese president 'a tyrant', yet China has given its citizens an unprecedented amount of human rights and has enormously increased the wealth of its citizens."

In Křeček's view, human rights are always defined by communities and by states. "Defending human rights of some people by ignoring the rights of other people, which seems to be the current practice in Europe, threatens to undermine the whole concept of human rights as such. How can the authorities agree that Anders Breivik is subjected to 'an inhuman and degrading treatment' considering that  the inmates in most European prisons do not live is such conditions of luxury as he does."

"It is wrong to try to protect human rights by grossly disrupting public order in society," says Křeček, implicitly referring to recent pro-human rights demonstrations which took place in Prague during a visit by the Chinese President, "ignoring the fact that people have not only rights, but also duties. This kind of practice leads many people to the conclusion that what is now being presented as 'human rights' is something far fetched and exclusive which has nothing to do with the lives of ordinary people."

Stanislav Křeček was nominated for the position of the Deputy Ombudsman of the Czech Republic by the Czech Social Democratic Party. He is in an almost permanent conflict with the Czech Ombudsman, Anna Šabatová, a former dissident from the pre-1989 era.

Source in Czech ZDE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Diskuse o muslimském šátku, které se odmítl zúčastnit Václav Klaus mladší

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Diskuse o muslimském šátku, které se odmítl účastnit Václav Klaus mladší, poté co opakovaně šíří   o této a dalších záležitostech věcné nesmysly, které  publikuje pochybný server Novinky.cz, se vysílala v Českém rozhlase Plus ZDE. Účastnil se jí redaktor Britských listů Bohumil Kartous.

Čína zpochybňuje další japonské území

29. 4. 2016 / Tomáš Maštalíř

čas čtení 4 minuty

Čína se pokouší otevřít novou frontu ve svém územním sporu s Japonskem, poté co zpochybnila japonskou svrchovanost nad souostrovím Ryukyu, včetně Okinawy, domovu pro 25 000 amerických vojáků.

V minulých letech se japonsko-čínské vztahy dostaly na bod mrazu díky sporu o ostrovy v Japonsku známé pod názvem Senkaku, v Číně Diaoyu („Rybářské ostrovy“), u kterých se nachází významná ložiska ropy a zemního plynu. Začátkem dubna se ovšem čínská vláda rozhodla rozšířit spor o další území, když dva čínští akademici zpochybnili v článku pro People's Daily japonskou svrchovanost nad souostrovím Ryukyu.

The culture, stupid!

29. 4. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Kolem roku 1980 výraz "neokonzervativní" znamenal dočista něco jiného než dnes. Týkal se skepse vůči "keynesiánskému" programu Velké společnosti, nikoliv podpory vojenských intervencí v zahraničí. Jedním z těch, kdo byli tenkrát "neokonzervativní" nálepkou častováni, aniž by o ni sebeméně stáli, je sociolog Nat Glazer, mj. spoluautor klasické studie Osamělý dav. Dnes zůstává zajímavý především kritikou projektu multikulturalismu, kterou sotva kdo může označit za rasistickou nebo xenofobní.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2016

2. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

V březnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 66 703.15 Kč

Zůstatek byl koncem března  2016 125 437.72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
32768