Přední světoví klimatologové očekávají, že globální oteplení překročí cílovou hodnotu 1,5 °C.

8. 5. 2024

čas čtení 5 minut
 
Z průzkumu mezi stovkami vědců vyplývá, že planeta se oteplí nejméně o 2,5 °C, což bude mít pro lidstvo katastrofální důsledky



Stovky předních světových klimatologů očekávají, že globální teploty v tomto století vzrostou nejméně o 2,5 °C, čímž překročí mezinárodně dohodnuté cíle a způsobí katastrofální důsledky pro lidstvo i planetu, ukázal exkluzivní průzkum deníku Guardian.

Téměř 80 % respondentů, všichni z autoritativního Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), předpokládá globální oteplení nejméně o 2,5 °C nad předindustriální úroveň, zatímco téměř polovina očekává oteplení nejméně o 3 °C (5,4 F). Pouze 6 % se domnívá, že bude dodržena mezinárodně dohodnutá hranice 1,5C (2,7F).
 
Mnozí vědci předpokládají „polodystopickou“ budoucnost s hladomory, konflikty a masovou migrací, kterou budou způsobovat vlny veder, požáry, záplavy a bouře, jejichž intenzita a četnost budou daleko větší než ty, které již udeřily.

 
Řada odborníků uvedla, že se cítí beznadějně, rozzuřeně a vyděšeně, protože vlády navzdory jasným vědeckým důkazům nejednají.

„Myslím, že v příštích pěti letech nás čeká velký společenský rozvrat,“ řekla Gretta Peclová z Tasmánské univerzity. „[Úřady] budou zahlcovány jednou extrémní událostí za druhou, produkce potravin bude narušena. Větší zoufalství nad budoucností už cítit nemohu.“

Mnozí však říkali, že boj s klimatem musí pokračovat, ať už globální teplota stoupne jakkoli vysoko, protože každý zlomek stupně, kterému se zabrání, sníží lidské utrpení.

Peter Cox z Exeterské univerzity ve Velké Británii uvedl:  „Změna klimatu se nestane náhle nebezpečnou při teplotě 1,5 °C - ta už nebezpečná je. A neskončí to, pokud překročíme 2C, což se klidně může stát.“

Deník Guardian oslovil všechny kontaktní vedoucí autory nebo recenzenty zpráv IPCC od roku 2018. Odpověděla mu téměř polovina, 380 z 843. Zprávy IPCC jsou zlatým standardem hodnocení změny klimatu, schvalují je všechny vlády a vypracovávají je odborníci z oblasti fyzikálních a společenských věd. Výsledky ukazují, že mnoho z nejznalejších lidí na planetě očekává, že v příštích desetiletích dojde ke klimatickému chaosu.

Klimatická krize již nyní způsobuje hluboké škody na životech a živobytí po celém světě.Jesse Keenan z Tulane University v USA uvedl: „Teplota vzduchu se zvyšuje: „Tohle je teprve začátek: připoutejte se.“

Nathalie Hilmiová z vědeckého centra v Monaku, která očekává nárůst o 3C, souhlasila: „Je nemožné  zůstat pod 1,5C.“

Odborníci uvedli, že nyní jsou rozhodující masivní přípravy na ochranu lidí před nejhoršími nadcházejícími klimatickými katastrofami. Leticia Cotrim da Cunhaová ze Státní univerzity v Riu de Janeiru uvedla: „Jsem nesmírně znepokojena náklady na lidské životy.“

Cíl 1,5 °C byl zvolen proto, aby se zabránilo nejhorší klimatické krizi, a byl považován za důležitou vůdčí hvězdu mezinárodních jednání. Současná politika v oblasti klimatu znamená, že svět je na cestě k dosažení přibližně 2,7 °C, a průzkum Guardianu ukazuje, že jen málo odborníků IPCC očekává, že svět provede rozsáhlá opatření potřebná k jeho snížení.

Mladší vědci byli pesimističtější - 52 % respondentů mladších 50 let očekává nárůst teploty nejméně o 3 °C. Vědkyně byly také více pesimistické než vědci - 49 % z nich se domnívá, že globální teplota vzroste nejméně o 3 °C, zatímco 38 % se domnívá, že vzroste o 3 °C. Mezi vědci z různých kontinentů byl jen malý rozdíl.

Dipak Dasgupta z Institutu pro energii a zdroje v Novém Dillí uvedl: „Pokud bude svět, který je neuvěřitelně bohatý, nečinně přihlížet a bude se jen málo snažit řešit těžkou situaci chudých, prohrajeme nakonec všichni.“

Odborníci měli jasno v tom, proč se světu nedaří řešit klimatickou krizi. Téměř tři čtvrtiny respondentů uvedly nedostatek politické vůle a 60 % z toho vinilo také partikulární zájmy společností, jako je například průmysl fosilních paliv.

Mnozí také zmiňovali nerovnost a neschopnost bohatého světa pomoci chudým, kteří dopady klimatu trpí nejvíce. „Očekávám polodystopickou budoucnost se značnou bolestí a utrpením pro obyvatele globálního jihu,“ uvedl jihoafrický vědec, který si nepřál být jmenován. „Dosavadní reakce světa je trestuhodná - žijeme ve věku hlupáků.“

Přibližně čtvrtina odborníků IPCC, kteří odpověděli, se domnívala, že růst globální teploty se podaří udržet na 2 °C nebo pod touto hranicí, ale i oni své naděje mírnili.

„Jsem přesvědčen, že máme všechna potřebná řešení pro cestu 1,5 °C a že je v příštích 20 letech uskutečníme,“ řekl Henry Neufeldt z kodaňského klimatického centra OSN. „Obávám se však, že naše kroky mohou přijít příliš pozdě a překročíme jeden nebo několik zlomových bodů.“

Lisa Schipperová z Bonnské univerzity v Německu řekla: „Mým jediným zdrojem naděje je skutečnost, že jako pedagog vidím, že další generace je tak chytrá a chápe politiku.“

Podrobnosti v angličtině ZDE

1
Vytisknout
2942

Diskuse

Obsah vydání | 10. 5. 2024