Litva připravuje plán hromadné evakuace obyvatelstva
11. 9. 2024
Na pozadí války na Ukrajině začaly být pobaltské státy vystaveny hybridním a dezinformačním útokům a sabotáže v regionu se staly "novou realitou", připomněla Bilotaitėová: "Je důležité si uvědomit, že jsme v první linii, takže dnes se civilní obrana stala prioritou naší agendy."
Ministryně upozornila, že práce na ochraně obyvatelstva budou prováděny společně s dalšími státy v regionu. Za tímto účelem budou pobaltské státy podávat žádosti o finanční prostředky Evropské unii. "Nastal čas spojit naše schopnosti a jednat koordinovaně, a to jak na regionální úrovni, tak na úrovni EU. Ano, je to velmi drahé, ale musíme diskutovat o možnostech, jak spojit naše úsilí a získat odpovídající podporu od EU," vysvětlila. Agne Bilotaitėová také vyzvala k posouzení možných rizik na úrovni Evropské unie, aby bylo možné "lépe porozumět hrozbám a zajistit opatření civilní obrany".
Na konci července začaly litevské úřady vypracovávat plán hromadné evakuace obyvatelstva z celého území republiky v případě vojenské invaze. Bilotaiteová poté o těchto opatřeních diskutovala se zástupci ministerstva obrany, ministerstva komunikací a národního centra krizového řízení. "S ministerstvy bylo dosaženo dohody o jejich odpovědnostech a úkolech připravit se na evakuaci obyvatel a v současné době se od obcí očekávají konkrétní údaje o možnostech a potřebách," uvedla v létě tisková služba ministerstva vnitra.
Lídři Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska zároveň navrhli, aby Evropská unie vybudovala obrannou linii podél hranic s Ruskem a Běloruskem, která by chránila evropské země před vojenskou hrozbou a dalšími "škodlivými akcemi" Moskvy. Vznik obranné infrastruktury na východní hranici mimo jiné pomůže řešit problém hybridních hrozeb, mezi které patří dezinformace, kybernetické útoky, ekonomický tlak a pokusy o vyvolání migrační krize.
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse