Česká vláda izraelské útoky proti dětem podporuje. 96 % dětí v Gaze se cítí být bezprostředně ohroženo smrtí, zjistila studie

12. 12. 2024

čas čtení 4 minuty
 

Hodnocení potřeb nevládní organizací odhaluje obrovský psychologický dopad války s Izraelem na mladé lidi.

Nová studie dětí, které prožily válku v Gaze, zjistila, že 96 % z nich má pocit, že jim hrozí smrt, a téměř polovina z nich chce v důsledku prožitého traumatu zemřít.

Hodnocení potřeb, které provedla nevládní organizace sídlící v Gaze a sponzorovaná charitativní organizací War Child Alliance, také zjistilo, že 92 % dětí v průzkumu „nepřijímá realitu“, 79 % trpí nočními můrami a 73 % vykazuje příznaky agrese.

„Tato zpráva odhaluje, že Gaza je jedním z nejděsivějších míst na světě,“ uvedla Helen Pattinsonová, výkonná ředitelka organizace War Child UK. „Vedle srovnávání nemocnic, škol a domů se zemí je tu i stopa psychické destrukce, která způsobila neviditelné, ale neméně ničivé rány dětem, které za tuto válku nenesou žádnou odpovědnost.“

 
V průzkumu byli dotazováni rodiče nebo opatrovníci 504 dětí z rodin, kde je alespoň jedno dítě postižené, zraněné nebo bez doprovodu. Vzorek byl rozdělen mezi jižní a severní Gazu a byl doplněn o další hloubkové rozhovory. Průzkum byl proveden v červnu letošního roku, takže pravděpodobně podhodnocuje kumulovaný psychologický dopad na děti v Gaze nyní, po více než 14 měsících izraelského útoku na toto území.

Počet obětí v Gaze se odhaduje na více než 44 000 a nedávné hodnocení Úřadu OSN pro lidská práva zjistilo, že 44 % obětí, které se podařilo ověřit, byly děti.

Nový psychologický průzkum zveřejněný ve středu provedla organizace Community Training Centre for Crisis Management se sídlem v Gaze, kterou podpořila Dutch Relief Alliance a také War Child Alliance.

„Psychická zátěž dětí byla závažná, vysoká míra stresu se projevovala příznaky, jako je strach, úzkost, poruchy spánku, noční můry, okusování nehtů, potíže se soustředěním a sociální stažení,“ uvádí se ve zprávě. „Děti byly svědky bombardování svých domovů a škol, zažily ztrátu svých blízkých a při útěku za bezpečím byly vysídleny nebo odloučeny od svých rodin.“

Asi 1,9 milionu Palestinců v Gaze, což je přibližně 90 % celkové populace území, bylo vysídleno, mnozí z nich několikrát. Polovinu z tohoto počtu tvoří děti, které přišly o domov a byly nuceny opustit své čtvrti.

Více než 60 % dotázaných dětí uvedlo, že během války zažilo traumatické události, a některé z nich byly vystaveny více traumatickým událostem.

Odhaduje se, že 17 000 dětí v Gaze je bez doprovodu, odloučených od svých rodičů, ačkoli studie uvádí, že skutečný počet může být mnohem vyšší.

Zpráva varuje: „Odloučení od rodiny vystavuje tyto děti zvýšenému riziku vykořisťování, zneužívání a dalšího závažného porušování jejich práv.“

„V důsledku takového vystavení se u dětí vyvíjejí reakce, které mohou přetrvávat ještě dlouho po skončení války a hluboce ovlivňují jejich každodenní život,“ dodává zpráva. „Traumatické reakce se mohou projevovat různými způsoby, včetně přetrvávajícího citového strádání, úzkosti, změn chování, potíží ve vztazích, regrese, nočních můr, poruch spánku, problémů s příjmem potravy a fyzických příznaků, jako je bolest.“

Pocit odsouzení k zániku se stal všudypřítomným. Téměř všechny děti (96 %) měly pocit, že jejich smrt je nevyhnutelná, a 49 % si skutečně přálo zemřít, přičemž tento pocit byl mnohem častější u chlapců (72 %) než u dívek (26 %).

Organizace War Child uvádí, že se jí a jejím partnerům zatím podařilo v Gaze oslovit 17 000 dětí a poskytnout jim podporu v oblasti duševního zdraví, ale jejím cílem je nakonec oslovit milion dětí s psychosociální a další podporou, což bude podle jejích slov největší humanitární reakce v její tříleté historii.

Pattinson uvedl: „V rámci této iniciativy se podařilo zajistit, aby se humanitární pomoc dostala do rukou humanitárních organizací: „Mezinárodní společenství musí jednat nyní, než se katastrofa v oblasti duševního zdraví dětí, které jsme svědky, promítne do vícegeneračního traumatu, s jehož následky se bude region potýkat ještě celá desetiletí.“

Zdroj v angličtině ZDE

2
Vytisknout
2339

Diskuse

Obsah vydání | 16. 12. 2024