Globální válečná mašinérie zásobuje boje v Súdánu kolumbijskými žoldáky

13. 12. 2024

čas čtení 9 minut
Na první pohled vypadala roztřesená videa z mobilních telefonů pořízená na pustých pláních súdánského Dárfúru jako mnoho jiných videí vzešlých z brutální občanské války v zemi: Muži v maskáčových uniformách pózují vedle beden se zbraněmi a předvádějí kořist ze své bitvy, píší Benoit Faucon, Gabriele Steinhauser, Kejal Vyas a Summer Said.

Pak jeden z mužů prolistuje nově zabavené doklady a osobní věci vězňů.

"Podívejte se na tohle, nejsou to Súdánci," říká s arabštinou skloňovanou v místním dialektu Zaghawa a drží pas, který vydala kolumbijská vláda zhruba 14 000 km daleko. "To jsou lidé, kteří nás zabíjejí."

Videa jsou výmluvným znamením, že válka v Súdánu mezi armádou země a povstaleckými Silami rychlé podpory se změnila v bojiště pro více cizích mocností, které přitahují bojovníky a zbraně až z Latinské Ameriky a Evropy.

Několik regionálních vlád soupeří o prosazení svého vlivu, zatímco boje eskalují, v čele se Spojenými arabskými emiráty na jedné straně a Egyptem na straně druhé – s ničivými důsledky pro 48 milionů obyvatel Súdánu, z nichž někteří jsou nyní v sevření hladomoru. V sázce je kontrola nad námořními trasami v Rudém moři, jedněmi z největších afrických zásob zlata a spornými vodami Nilu.

Nyní se žoldáci stávají stále důležitějším nástrojem pro zajištění strategické výhody.

Kolumbijští bojovníci zajatí minulý měsíc v Dárfúru byli najati začátkem tohoto roku společností Global Security Services Group se sídlem v Abú Dhabí, podle rozhovorů s více než tuctem mezinárodních představitelů a kolumbijských veteránů, stejně jako podle přehledu profilů na sociálních sítích a webových stránek společností.

Společnost sama sebe popisuje jako jediného ozbrojeného soukromého poskytovatele bezpečnostních služeb pro vládu Spojených arabských emirátů a jako své klienty uvádí ministerstva prezidentských záležitostí, vnitra a zahraničních věcí státu Perského zálivu.

V Ugandě, kde GSSG cvičila místní jednotky v protiteroristických operacích a ochraně VIP, se společnost prezentovala jako jednající jménem vlády Emirátů, řekl armádní mluvčí.

GSSG a zástupci společnosti nereagovali na telefonáty, e-maily a zprávy na LinkedIn žádající o komentář.

Kolumbijští rekruti byli letecky přepraveni na libyjské území kontrolované válečným magnátem Chalífou Haftarem a poté překročili hranice do bašty RSF v Dárfúru. Haftar byl podle zpráv Organizace spojených národů dlouho podporován Spojenými arabskými emiráty.

Spojené arabské emiráty také dodávají RSF zbraně a další válečný materiál, informoval již dříve deník The Wall Street Journal, což jsou zjištění, která byla také podpořena experty OSN. Tento na ropu bohatý stát v Perském zálivu je cílem většiny súdánského formálního i neformálního vývozu zlata a představitelé Emirátů vyjádřili znepokojení nad tím, co považují za islamistické síly podporující súdánskou armádu.

Ministerstvo zahraničí Spojených arabských emirátů popřelo, že by RSF nebo jakékoli jiné straně války poskytovalo podporu nebo zásoby, a uvedlo, že nadále vyzývá k mírovému řešení konfliktu. Neodpovědělo na podrobné otázky týkající se vazeb na GSSG.

Na druhé straně konfliktu je Egypt, který se uchází o podporu Súdánu ve sporu s Etiopií o obří přehradu na Nilu. Jeho ministerstvo zahraničí popřelo, že by v Súdánu zahájilo nálety na pomoc súdánské armádě. Vysocí arabští představitelé soukromě říkají, že Egypt nasadil lehká letadla k poskytnutí podpory, shazuje bomby na pozice RSF v Dárfúru a v centrálním státě Sennar, kde súdánská armáda nedávno dobyla zpět řadu měst od RSF.

Dárfúr podléhá zbrojnímu embargu OSN a USA opakovaně vyzývaly zahraniční vlády, aby se držely mimo konflikt, který začal v dubnu 2023.

Boje se však vystupňovaly a vytvořily to, co je nyní všeobecně považováno za největší humanitární krizi na světě. Podle některých odhadů bylo zabito až 150 000 lidí. Asi 25 milionů lidí, tedy více než polovina populace, trpí krizovou úrovní hladu a každý čtvrtý Súdánec byl vyhnán ze svých domovů. V dárfúrském táboře, kde se nachází 500 000 až milion vysídlených lidí, kteří se v posledních dnech také stali terčem útoků RSF, byl vyhlášen hladomor.

Prominentní role žoldáků a zahraničních vlád hrozí rozšířením utrpení.

Mezinárodní nábor

Kolumbie se svým velkým počtem veteránů drogové války vycvičených v zacházení s americkými zbraněmi je již dlouho terčem náborářů ze zámořských bezpečnostních a žoldnéřských skupin. Před deseti lety Spojené arabské emiráty prostřednictvím vojenských dodavatelů poslaly Kolumbijce bojovat v občanské válce v Jemenu. Letos v září začala náborová společnost International Services Agency (A4SI) registrovaná v Bogotě zveřejňovat na svých webových stránkách inzeráty, které hledají operátory dronů, specialisty na kybernetickou bezpečnost a bodyguardy, kteří by byli nasazeni v Africe.

Přibližně ve stejné době byla v kolumbijských chatovacích skupinách veteránů sdílena krátká nabídka práce, která nabízela platy v rozmezí od 2 600 do 6 000 dolarů měsíčně pro uchazeče s vojenskými zkušenostmi na práci na Středním východě a v Africe.

Společnost hostily radnice ve městech po celé Kolumbii, včetně poloviny října v Medellínu, kde se shromáždilo asi 80 bývalých kolumbijských vojáků a policistů, aby si vyslechli prezentaci náboráře, který chtěl vyslat jednotku 200 vojáků do Afriky.

Kolumbijští vojenští kontraktoři obeznámení s náborovými snahami říkají, že A4SI hledala odstřelovače a překladatele ze španělštiny do angličtiny. Desítky bývalých vojáků podepsaly smlouvy s GSSG, která s A4SI spolupracovala několik let, uvedli dodavatelé. A4SI nereagovala na telefonáty a e-maily s žádostí o komentář a nikdo neotevřel dveře dvou kanceláří společnosti v Bogotě.

Dva severoafričtí představitelé odhadli počet Kolumbijců, kteří prošli Libyí na podporu operací v Súdánu, na zhruba 160.

Kolumbijští kontraktoři jsou součástí tlaku Spojených arabských emirátů na posílení svého spojence z RSF poté, co ztratily půdu pod nohama ve prospěch súdánské armády a jejích egyptských podporovatelů kolem hlavního města Chartúmu a v centrálním Súdánu, uvedli představitelé ze Středního východu a Afriky. Súdánská armáda také koupila bezpilotní letouny z Íránu, o kterém Journal dříve informoval, že chce vybudovat námořní základnu na pobřeží Rudého moře.

RSF nyní kontrolují většinu Dárfúru a jsou blízko převzetí kontroly nad obleženým městem Al-Fašír.

Ale smlouvy, které Kolumbijci podepsali s GSSG, se nezmiňují o Súdánu ani o nasazení v aktivní válečné zóně, uvedli kolumbijští vojenští dodavatelé a vysloužilí vojáci. "Byli prakticky podvedeni," řekl dodavatel.

Rekruti přiletěli do Spojených arabských emirátů z Kolumbie, říkají kolumbijští veteráni a představitelé ze Středního východu a Afriky. Christian Lombana Moncaya, jehož dokumenty byly zveřejněny na videích z Dárfúru, byl desátník ve výslužbě, který 6. října odletěl z Bogoty do Dubaje a zůstal tam několik týdnů, podle razítek v jeho pasu a fotografií zveřejněných na jeho účtech na sociálních sítích.

Ze Spojených arabských emirátů byli Kolumbijci posláni na letiště v Benghází, městě ve východní Libyi, které kontroluje Haftar, libyjský válečný magnát, a poté na starou leteckou základnu poblíž súdánské hranice, uvedli představitelé ze Středního východu a Afriky, stejně jako kolumbijští veteráni obeznámení s operacemi.

Nepovedená mise

Další náznaky kolumbijských kontraktorů se objevily 22. listopadu, kdy mluvčí Dárfúrských společných ochranných sil, aliance ozbrojených skupin bojujících proti RSF po boku súdánské armády, zveřejnil zrnité video zachyceného konvoje na svém facebookovém účtu.

Řekl, že alianční síly zajaly několik zahraničních bojovníků, z nichž někteří byli zabiti, spolu s vozidly a zbraněmi, a obvinil Spojené arabské emiráty z organizování přesunu bojovníků a zbraní přes Dárfúr. Jedno z videí ukazovalo štítky s bulharskými jmény na bedně s 81 mm minometnými náboji. Bulharské ministerstvo hospodářství, které dohlíží na vývoz zbraní ze země, uvedlo, že nevydalo žádná povolení pro prodej do Súdánu.

Kolumbijský ministr zahraničí diskutoval 3. prosince se svým protějškem v súdánské armádě podporované vládou o zapojení kolumbijských kontraktorů do války. Ministerstvo uvedlo, že pracuje prostřednictvím diplomatických kanálů, aby přivedlo domů bývalé vojáky, kteří byli podle něj při operaci podvedeni.

Ani Lombana Moncaya ani členové jeho rodiny nebyli k zastižení, aby se vyjádřili. Nepodařilo se určit, zda útok na konvoj přežil.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1141

Diskuse

Obsah vydání | 17. 12. 2024