Palestina je pro novináře nejnebezpečnější zemí na světě, konstatují Reportéři bez hranic
13. 12. 2024
Nevládní organizace pro svobodu tisku popisuje izraelské zabíjení reportérů pracujících v Gaze jako „bezprecedentní krvavou lázeň“.
Podle výroční zprávy organizace Reportéři bez hranic (RSF), která byla zveřejněna ve čtvrtek, bylo v roce 2024 na celém světě při výkonu své práce nebo kvůli své profesi zabito 54 novinářů, z toho třetina izraelskou armádou.
Podle této nevládní organizace zabývající se svobodou tisku mají izraelské ozbrojené síly letos na svědomí smrt 18 novinářů - 16 v Gaze a dvou v Libanonu.
Organizace podala čtyři stížnosti k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) na válečné zločiny spáchané na novinářích izraelskou armádou.
Uvedla, že od začátku tamní války v říjnu 2023 bylo izraelskou armádou v Gaze zabito celkem „více než 145“ novinářů, přičemž 35 z nich v době své smrti pracovalo, uvedla RSF.
Tento počet zabití označila za „bezprecedentní krvavou lázeň“.
V samostatné zprávě zveřejněné v úterý Mezinárodní federace novinářů (IFJ) uvedla, že v roce 2024 bylo na celém světě zabito 104 novinářů, přičemž více než polovina z nich v Gaze.
Údaje IFJ a RSF se liší kvůli dvěma různým metodikám použitým při výpočtu počtu obětí.
RSF zahrnuje pouze novináře, jejichž smrt „prokazatelně přímo souvisela s jejich profesní činností“.
Izrael popírá, že by novináře úmyslně zabíjel, ale připouští, že někteří z nich byli zabiti při náletech na vojenské cíle.
„Tyto údaje nepřijímáme. Nevěříme, že jsou správná,“ uvedl na středeční tiskové konferenci mluvčí izraelské vlády David Mercer.
Po Gaze byl v roce 2024 nejsmrtelnějším místem pro novináře Pákistán se sedmi mrtvými, následovaný Bangladéšem a Mexikem s pěti mrtvými.
V roce 2023 činil počet zabitých novinářů na celém světě ve stejném období od ledna do prosince 45.
Podle údajů RSF bylo k 1. prosinci na celém světě uvězněno 550 novinářů, zatímco loni jich bylo 513. Mezi tři země s nejvyšším počtem zadržených novinářů patří Čína (124, včetně 11 v Hongkongu), Myanmar (61) a Izrael (41).
Kromě toho je v současné době 55 novinářů drženo jako rukojmí, včetně dvou unesených v roce 2024. Téměř polovina z nich - celkem 25 - je v rukou skupiny Islámský stát.
Diskuse