USA: Senátorka Kelly Loefflerová po lednovém briefingu o koronaviru prodala akcie za miliony dolarů

20. 3. 2020

Republikánská senátorka za stát Georgia je již druhým případem senátora, který se zbavil svých akcií hned poté, co se akciový trh propadl, upozorňují Lachlan Markay, William Bredderman a Sam Brodey.

Nejčerstvější členka senátu prodala akcie v ceně sedmimístné částky několik dní či týdnů po soukromém mítinku pro všechny senátory, na němž byli informováni o pandemii koronaviru, která následně zasáhla americké akcie.

Senátorka nahlásila první prodej akcií vlastněných jí a jejím manželem 24. ledna - ve stejný den, kdy se ve zdravotním výboru, jehož je členkou, konal soukromý brífing představitelů administrativy, včetně ředitele Centra pro kontrolu infekčních chorob a prevence (CDC) a epidemiologa Anthonyho Fauciho, šéfa Národního institutu alergií a infekčních chorob.

Tato první transakce se týkala prodeje akcií společnosti Resideo Technologies v ceně mezi 50 001 - 100 000 dolarů. Cena akcií společnosti od té doby klesla o více než polovinu a index Dow Jones Industrial Average celkem ztratil zhruba 10 000 bodů, tj. zhruba třetinu své hodnoty.

Šlo o první z 29 akciových transakcí, které Loefflerová s manželem provedli do poloviny února. Až na dva případy šlo o prodeje. Jeden z nákupů představovaly akcie v hodnotě mezi 100 000 - 250 000 dolarů v Citrixu, technologické společnosti, která nabízí software pro teleworking a která od doby nákupu zaznamenala malý nárůst hodnoty.

Kancelář Loefflerové nereagovala na žádost o vyjádření ze strany The Daily Beast. Pro kongresmany je ilegální využívat neveřejné informace získané prostřednictvím výkonu svých povinností k obchodním aktivitám.

V minulých týdnech se Loefflerová snažila zlehčovat hrozby pro veřejné zdraví a ekonomiku ze strany koronaviru.

Loefflerová se ujala úřadu 6. ledna, když nahradila senátora Johnyho Isaksona, který odchází do důchodu. Mezi 6. a 23. lednem neoznámila žádnou akciovou transakci.

Naproti tomu mezi 24. lednem a 14. únorem oznámila prodej akcií vlastněných spolu s manželem v hodnotě 1 275 000 - 3 100 000 dolarů. 14. února také nakoupila akcie Citrixu a za dalších 100 000 - 250 000 akcie technologické společnosti Oracle, které však od té doby cena akcií poklesla o více jak 18 %.

Acie, které senátorka prodala, od té doby ztratily v průměru více než třetinu hodnoty.

Celkový rozsah jejího portfolia a jeho složení není dosud znám. Od senátorů se vyžaduje, aby tuto informaci pravidelně zveřejňovali, ale v lednu Loefflerová požádala etické představitele senátu o prodloužení lhůty. Celkový stav jejích financí nebude znám dříve než v květnu.

Jakmile se Loefflerová ujala úřadu, okamžitě se stala nejbohatší mezi kongresmany. Obchodnice z Atlanty, jejíž manžel je ředitelem newyorské burzy, disponuje majetkem v odhadované výši 500 milionů dolarů.

Od počátku politického angažmá je zkoumán její potenciální střet zájmů. Její pozice v senátním podvýboru, který dohlíží na trh s futures, "dává Kelly Loefflerové přímou pozici v dohledu nad ní a jejím manželem", uvádí Craig Holman, lobbyista etické skupiny Public Citizen. "Považuji za zcela nezodpovědné, že Senát posadil Loefflerovou do tohoto výboru, s ohledem na střet zájmů."

Na rozdíl od jiných senátorů jsou finance Loefflerové přímo spojeny s jejím postavením ve volbách. Chce utratit 20 milionů dolarů v úsilí udržet si senátní křeslo, až v listopadu poprvé bude čelit voličům.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4450

Diskuse

Obsah vydání | 24. 3. 2020