Jak se Musk stal hybatelem volebních dezinformací
13. 8. 2024
čas čtení
5 minut
Majitel serveru X, který v pondělí hovořil s Trumpem, zpochybnil korespondenční hlasování a tvrdí, že se rozmáhá hlasování bez amerického občanství
Když Elon Musk převzal funkci majitele Twitteru, výzkumníci a volební úředníci se obávali bezuzdného šíření dezinformací, které povede k výhrůžkám a obtěžování a podkope demokracii.
Jejich obavy se naplnily - a sám Musk se ukázal jako jeden z jejich hlavních hybatelů.
Technologický miliardář zpochybnil stroje, které v USA sčítají volební hlasy, a hlasovací lístky zasílané poštou, což jsou běžné prvky amerických voleb. Opakovaně tvrdil, že se rozmáhá hlasování bez občanství, což je častý argument republikánů v těchto volbách.
Musk, ultrabohatý majitel Tesly a dalších technologických společností, má v pondělí naplánovaný rozhovor s Donaldem Trumpem, kde jistě najdou společnou řeč ohledně těchto volebních konspirací. Musk je hlasitým příznivcem bývalého amerického prezidenta a současného republikánského
kandidáta. Obnovil účty na Twitteru/X lidem, které byly za předchozího majitele zakázány, a zrušil bezpečnostní funkce a kontrolu faktů na této platformě. Obnoven byl i Trumpův účet X, který byl po vzpouře 6. ledna pozastaven, ačkoli Trump se na platformu aktivně nevrátil.
"Elektronické hlasovací zařízení a cokoli zaslaného poštou je příliš riskantní. Měli bychom nařídit pouze papírové hlasovací lístky a osobní hlasování," napsal Musk v červenci na X.
Reagoval na něj zapisovatel okresu Maricopa Stephen Richer, který požádal, zda by mohl Muska provést po zařízeních tohoto velkého arizonského okresu a provést ho procesy korespondenčního hlasování.
"Můžete vstoupit do všech místností. Můžete si prohlédnout veškeré vybavení. Můžete se zeptat na cokoli chcete. Rádi vám ukážeme již zavedené bezpečnostní kroky, které jsou podle mého názoru velmi rozumné," řekl Richer.
Nebyl to jediný případ, kdy se Richer snažil opravit předvolební dezinformace, které Musk sdílel. Již dříve se snažil napravit nedorozumění týkající se údajů o arizonských voličích a pravidel pro prokazování občanství.
Platformy sociálních médií celkově zaujaly méně agresivní postoj k ověřování volebních nepravd po probíhající kampani republikánských zákonodárců a jejich spojenců, kteří napadali způsoby, jakými byly informace označovány za lživé zvolenými úředníky a výzkumníky a jak platformy reagovaly.
"Myslím, že X opravdu vyčnívá jako místo, kde tato změna byla nápadná, a to, že přišla z nejvyšších míst, tak trochu ukazuje, jak velký problém to je," řekl Mekela Panditharatne, starší poradce programu Brennan Center's elections & government.
Musk sdílel video, v němž byl použit hlas Kamaly Harrisové generovaný umělou inteligencí, což vyvolalo obavy, že by to mohlo některé lidi zmást a myslet si, že je to skutečné. Musk i tvůrce videa se bránili, že jde o parodii, ovšem neoznámili to.
Několikrát také napsal, že ve volbách v USA hlasují neobčané, což je s výjimkou několika místních voleb nezákonné. Existuje jen málo případů, kdy neobčané hlasují nebo se dokonce registrují k hlasování. Koncem července Musk sdílel video, na kterém Elizabeth Warrenová hovoří o cestě k občanství pro miliony lidí bez dokladů žijících v USA. "Jak jsem říkal, dovážejí voliče," řekl a přitakal teorii o "velkém nahrazení".
Grok, chatbot platformy s umělou inteligencí, kterého Musk označil za "antiliberální" protilék na levicově orientované chatboty, rozšířil nepravdivou informaci, že v devíti státech uplynuly lhůty pro hlasování, což znamená, že se viceprezidentka v těchto místech nemůže dostat na volební lístky, což není pravda. Státní tajemníci vyzývají Muska, aby tento problém u chatbota, který nemá ochranné prvky pro informace o volbách, jaké mají jiné chatboty, například ChatGPT, opravil.
Mimo platformu Muskem vytvořený politický akční výbor shromažďuje osobní údaje voličů v klíčových státech v něčem, co se uživatelům zpočátku jeví jako portál pro registraci voličů, uvedla CNBC. America Pac, protrumpovská skupina podporovaná Muskovým obrovským bohatstvím, se zaměřuje na voliče z rozhodujících států. Shromažďování osobních údajů nyní vyšetřují nejméně dva státy.
Navzdory svým nekonečným tvrzením o volebních podvodech Musk tento měsíc řekl časopisu Atlantic, že by výsledky voleb v roce 2024 akceptoval - s výhradou.
"Pokud existují otázky ohledně integrity voleb, měly by být řádně prošetřeny a neměly by být bezdůvodně odmítány ani zpochybňovány," uvedl. "Pokud se po přezkoumání výsledků voleb ukáže, že Kamala vyhrála, mělo by být toto vítězství uznáno a nezpochybňováno."
Podrobnosti v angličtině ZDE
1603
Diskuse