Tým Kamaly Harrisové spěchá s bagatelizací tvrzení, že je otevřená diskusi o zbrojním embargu proti Izraeli
14. 8. 2024
čas čtení
3 minuty
Tým předpokládané demokratické kandidátky Kamaly Harrisové rychle bagatelizoval tvrzení, že by byla otevřena "diskusi" o zbrojním embargu proti Izraeli.
Palestinské aktivistické hnutí Neangažované národní hnutí, které hlasitě kritizuje izraelskou válku v Gaze, ve středečním prohlášení uvedlo, že se s Harrisovou setkalo během jejího předvolebního shromáždění v Detroitu ve stejný den. Aktivistická skupina ve svém prohlášení uvedla, že "požádala o formální schůzku s viceprezidentkou Harrisovou, aby dále prodiskutovala své požadavky na zbrojní embargo a trvalé příměří".
"Viceprezidentka se podělila o své sympatie a vyjádřila otevřenost k setkání... aby prodiskutovali zbrojní embargo," uvedla skupina ve svém prohlášení. Členové, kteří se s Harrisovou setkali, "poděkovali viceprezidentce za její otevřenost zapojit se do požadavků neangažovaných voličů".
Harrisová se od té doby veřejně nevyjádřila k tvrzením této skupiny, ani k tomu, zda by byla otevřená diskusím o zbrojním embargu proti Izraeli. Od 21. července, kdy oznámila svou kandidaturu na prezidentku, neposkytla do čtvrtka jediný rozhovor.
Ačkoli Harrisová sama o této záležitosti nemluvila, její poradce pro národní bezpečnost Phil Gordon ve čtvrtečním prohlášení uvedl, že se k této otázce vyjádřila "jasně" a tvrdila, že "vždy zajistí, aby byl Izrael schopen bránit se proti Íránu a Íránem podporovaným teroristickým skupinám. Nepodporuje zbrojní embargo na Izrael."
Hnutí neangažovaných národních aktivistů reagovalo na Gordonovo čtvrteční prohlášení a trvalo na tom, že Harrisová vyjádřila "otevřenost k jednání o zbrojním embargu".
Harrisová byla většinou v souladu s prezidentem Joe Bidenem v záležitostech týkajících se války a dopadu, který měla na Palestince v Gaze. Bidenova administrativa hlasitě prohlásila, že je okamžitě zapotřebí příměří mezi Izraelem a Hamásem, a nedávno odložila dodávku zbraní do Izraele – konkrétně bomb – z obavy, že by jejich použití mohlo neúměrně zasáhnout civilní oblasti.
Harrisová však podle všeho přednesla silnější slova o potřebě příměří a údajně soukromě tlačila na Bidenovu administrativu, aby byla "důraznější při hledání dlouhodobého míru a dvoustátního řešení" a "tvrdší" vůči izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, uvedli tři lidé obeznámení s touto záležitostí, kteří dříve hovořili s Politico.
Bývalí američtí představitelé a experti na obranu již dříve DCNF řekli, že se obávají, že Harrisová není schopna provádět zdatnou zahraniční a národní bezpečnostní politiku.
"Harrisová byla v roce 2021 nováčkem v oblasti zahraniční politiky a národní bezpečnosti a stále je, a to i po koordinovaném úsilí posílit své renomé na mezinárodní scéně," řekl dříve DCNF Michael Bars, bývalý hlavní poradce Bílého domu pro komunikaci a úředník Národní bezpečnostní rady.
Kampaň na žádost o komentář nereagovala.
Zdroj v angličtině: ZDE
1412
Diskuse