Plánuje Peking v brzké době další pohraniční konfrontaci s Indií?

5. 8. 2024

čas čtení 5 minut
Trajektorie čínsko-indických vztahů v posledních měsících zvýšila očekávání ohledně možného tání mezi oběma zeměmi. Není nic špatného na hledání lepších vztahů se sousedy, ale Nové Dillí by mělo být obezřetné, protože diskurs v rámci čínské strategické komunity naznačuje další zhoršení vztahů v nadcházejících měsících, píše Tanmay Kadam.

Představitelé Indie a Číny se 31. července zúčastnili jednání pracovního mechanismu pro konzultace a koordinaci o indicko-čínských pohraničních záležitostech (WMCC) v Novém Dillí, aby projednali "brzké řešení nevyřešených otázek" v probíhajícím patu podél Linie skutečné kontroly (LAC).

Schůzka se konala několik dní po rozhovorech, které se konaly mezi indickým ministrem zahraničních věcí S. Džajšankarem a jeho čínským protějškem Wangem I dne 25. července na okraji setkání ministrů zahraničí zemí ASEAN v Laosu, kde se oba dohodli na "brzkém setkání" WMCC pro rychlé vyřešení hraničního sporu.

Džaišankar vyjádřil naději, že schůzka 25. července jim to umožní aby "poskytli úředníkům důraznější pokyny" k ukončení procesu, který "vrhl stín" na vztahy mezi Indií a Čínou.

Čína se údajně snaží dotlačit Indii k tomu, aby přijala nový normál u Depsangu, kde se čínské jednotky rozmístily uvnitř indického území a blokují přístup indické armády k hlídkovým bodům 10, 11, 12, 12A a 13, jakož i u Demčoku.

K tomu čínská strana tvrdí, že stažení vojsk z hlídkového bodu 15 (oblast Gogra-Hotsprings) bylo v září 2022 označeno za obnovení normálního stavu podél linie skutečné kontroly ve východním sektoru Ladaku.

Nicméně Džajšankar ve svém příspěvku na X po setkání s čínským protějškem z 25. července, který rozhodl o "předčasném setkání" 30. WMCC, která se konala 31. července trval na tom, že "stav hranice se bude nutně odrážet ve stavu našich vztahů".

Současný pokrok v jednáních o brzkém vyřešení otázky hranic je možná důsledek úsilí nového čínského velvyslance v Indii Sü Fej-chunga, o němž se říká, že od svého příjezdu do Indie vedl tichou diplomacii založenou na setkání s klíčovými zúčastněnými stranami, včetně indického ministra zahraničí a bývalých velvyslanců.

Nicméně diskurs v rámci čínského strategického společenství o otázkách týkajících se hranic, a celkové vztahy s Indií po střetu v údolí Galwan v červnu 2020 naznačuje další zhoršení vztahů během nadcházejících měsíců.

Myslí to Čína upřímně, pokud jde o vyřešení patové situace na hranicích?

Střet v údolí Galwan mezi Indií a Čínou v červnu 2020, který vyústil v smrt 20 indických vojáků a ztrátu nejméně čtyř čínských vojáků na základě oficiální potvrzení z Číny, znamenalo první případ úmrtí na linii skutečné kontroly za 45 let.

Přirozeně tento násilný střet přivedl čínsko-indické vztahy na nejnižší bod od dob indicko-čínské války v roce 1962 s desítkami tisíc vojáků na obou stranách, vybavené pokročilými zbraněmi, které jsou v současné době rozmístěny podél LAC v Ladakhu.

Indie navrhla Číně odstupňovaný třístupňový proces pro vyřešení této otázky,v němž by první krok zahrnoval stažení vojsk v rámci linie skutečné kontroly zpět na stav k dubnu 2020. Další dva kroky – deeskalace a snížení objemu výzbroje – by zahrnovalo stažení jednotek a vybavení na úroveň před dubnem 2020.

Satelitní snímky ovšem ukazují masivní budování čínské infrastruktury právě v oblastech, odkud by se podle zmíněného návrhu měli Číňané stahovat.

V květnu 2023 Chu Š'-šeng, jeden z nejautoritativnějších čínských odborníků na Indii, podrobně uvedl důvody, které vedly k čínské agresi v květnu 2020.

"Z pohledu Číny je incident v údolí Galwan nevyhnutelným důsledkem indického dlouhodobé porušování dohod z let 1993, 1996 a dokonce i z let 2005 a 2013," napsal Chu, který je ředitelem Institutu pro jihoasijská studia na Čínských institutech současných mezinárodních vztahů (CICIR), jednom z nejvlivnějších čínských think-tanků přímo podřízeném ministerstvu státní bezpečnosti (MoSS), čínské vnější zpravodajské složce.

Chu byl komentován na čínských webových stránkách sociálních médiích Weibo, a podle překlad tohoto příspěvku od Aadila Brara, indického odborníka na čínskou armádu a Čínu Chu uvedl čtyři důvody, "proč se Čína domnívá, že Indie porušila mír na hranici".

Jeden z těchto důvodů se objevil kdysi dávno, v roce 1999, kdy Indie převzala kontrolu nad vodopády Chumi Gyatse - seskupení 108 vodopádů poblíž Jang-c'-ťiangu podél linie skutečné kontroly v indickém státě Arunáčalpradéš. To je zajímavé, vezmeme-li v úvahu skutečnost, že indická a čínská vojska se znovu střetla po incidentu v údolí Galwan v prosinci 2022 u Jang-c'-ťiangu.

Zdroj v angličtině: ZDE

2
Vytisknout
2033

Diskuse

Obsah vydání | 6. 8. 2024