Moskevská burza utajila údaje o objemech obchodování s valutami
5. 8. 2024
Rozhodnutí utajit statistiky, které burza zveřejňovala měsíčně i v reálném čase ve formě grafů průběhu obchodování, bylo učiněno "v souvislosti se změnou informační politiky", vysvětlila tisková služba.
Jak přesně se politika změnila a proč burza neupřesnila. V obchodních údajích za červenec, které byly zveřejněny v pátek, nejsou žádné statistiky burzovního trhu. Údaje o objemech zmizely také z interaktivních měnových grafů na webových stránkách burzy.
Centrální banka Ruské federace dříve klasifikovala údaje o mimoburzovním obchodování s měnami, kde se po sankcích provádějí transakce s dolarem a eurem a určují se jejich oficiální kurzy.
12. července byla Moskevská burza zařazena na černou listinu amerického ministerstva financí spolu s klíčovými vypořádacími strukturami - Národním zúčtovacím centrem a Národním vypořádacím depozitářem. Druhý den se na burze zastavilo obchodování s americkým dolarem, eurem a hongkongským dolarem a čínský jüan de facto zůstal jedinou dostupnou měnou pro transakce. Podle Centrální banky Ruské federace zaujímal 99,6 % devizového trhu, i když před válkou podíl jüanu nepřesáhl 4 %.
Obchodování s jüany se však také může zastavit, varovaly již dříve zdroje Kommersantu na finančním trhu a zdroje agentury Bloomberg blízké centrální bance. Podle nich bude vše záviset na politice čínských bank, kterým hrozí sankce za udržování transakcí v jüanech na burze.
Bank of China, jedna ze dvou velkých čínských státních bank s dceřinými společnostmi v Rusku, přestala s burzou spolupracovat již na konci července, protože se obávala amerických odvetných opatření. V důsledku toho se obchodování v jüanech, de facto poslední měně na ruském akciovém trhu, stalo závislým na jediné čínské bance, ICBC Bank. Její ruská dceřiná společnost nyní zúčtovává transakce v jüanech.
Kromě jüanu na burze nadále obíhá několik "spřátelených" měn, včetně kazašského tenge a běloruského rublu. Kromě toho pokračuje obchodování s tureckou lirou, která byla před dvěma lety považována za náhradu "toxického" dolaru a eura, ale rozsah tohoto obchodování se rychle zmenšuje. Pokud se loni lira obchodovala za rekordních 50 miliard rublů měsíčně (více než 2 miliardy rublů denně), nyní se obrat zhroutil téměř stokrát - na 20-30 milionů rublů denně.
Obecně sankce snížily devizový obrat na moskevské burze o třetinu, odhadla již dříve centrální banka: Průměrný denní objem transakcí klesl ze 418 miliard rublů na 282 miliard ve druhé polovině června.
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse