Na Ukrajinu dorazila první várka stíhaček F-16
2. 8. 2024
Podle zdrojů agentury Bloomberg je počet letadel malý. Zároveň nevědí, zda piloti vycvičení západními zeměmi budou moci okamžitě nastoupit do bojové služby, nebo to bude trvat déle.
Dodávka samotných letounů je pouze jednou součástí procesu posilování ukrajinského letectva. Součástí je také výcvik pilotů a personálu údržby, příprava vzletových a přistávacích drah a základen pro opravy a údržbu.
Proces výcviku pilotů F-16 na Západě trvá asi čtyři roky. Poté američtí piloti obvykle stráví ve své jednotce nejméně rok, než jsou posláni na svou služební stanici, "a tito chlapi půjdou přímo do boje," řekl americký představitel The Wall Street Journal o ukrajinských pilotech.
Podle deníku The New York Times se bojových letů bude moci zúčastnit zatím jen asi tucet F-16, ke kterým bude přiděleno asi 20 vycvičených pilotů.
Ukrajinští lídři dlouhodobě žádali o tyto letouny západní země, ale prezident Joe Biden souhlasil až v květnu 2023.Čtyři evropské země – Nizozemsko, Dánsko, Norsko a Belgie – souhlasily s dodávkou stíhaček: celkem by jich mělo být asi 80, ale proces se protáhne na tento a příští rok.
Zbraně pro F-16 poskytnou Spojené státy: Půjde o rakety vzduch-země, dva typy bomb a dva typy střel vzduch-vzduch. Bude to stačit k uspokojení naléhavých potřeb Ukrajiny, řekl WSJ americký představitel.
A vysoký představitel západních zpravodajských služeb řekl novinám, že bude nějakou dobu trvat, než se F-16 začlení do ukrajinského letectva, a může trvat měsíce, než budou mít znatelný dopad na průběh nepřátelských akcí. "První věc, o kterou bych se obával, kdybych byl Rus, by byly bitevní vrtulníky a podobné věci," řekl.
Podle americké armády je nejúčinnějším využitím F-16 na Ukrajině poskytování letecké podpory a eliminace pozemních hrozeb pro jednotky na frontové linii. Evropské armády se domnívají, že F-16 lze použít k protivzdušné obraně a k přesunu ruských letadel od frontové linie, aby se snížila jejich schopnost střílet na ukrajinské pozice klouzavými pumami, které jsou odpalovány ze vzdálenosti 60-70 km od cíle.
Příchod F-16 nevyřeší všechny problémy, říká generálmajor Rolf Volland, velitel norského královského letectva: "Ale s F-16 se zbraněmi dlouhého doletu můžete ruské letectvo vytlačit, a to je nejdůležitější."
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse