Populismus: Proč chce Okamura zavést referenda

24. 10. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 2 minuty

Okamura okamžitě po volbách začal vyhlašovat, že jeho stěžejní a zásadní podmínkou do vlády je schválení zákona o obecném referendu. 

Při čtení programových priorit či billboardů okamuristů ale na referendum jako top prioritu nenarazíme. (Viz SPD.cz). Prioritní teze jsou: Stop Islámu. Bezpečnost. Ne parazitům. Hmotná odpovědnost politiků. Konec rozkrádání země. Atd.

Přímá demokracie je jeden z osmi bodů programu (dá-li se tedy těm žvástům říkat program) a obecné referendum je opět jen jeden z pod-bodů tohoto bodu.

(Odbočka: povšimněme si jak rychle Okamura zapomene na "hmotnou odpovědnost politiků". Protože najednou i on a jeho spolustraníci se stávají politiky, a začali by být za svá rozhodnutí hmotně odpovědní...).

Bláznivý Zeman i v brazilském tisku

24. 10. 2017 / Fabiano Golgo

čas čtení < 1 minuta

Češi tolik starají o to, co je o nich napsáno v zahraničním tisku, tak by se měli stydět, že i v Brazílii je jejich prezident se ukázal se zbraní v ruce a útočil na žurnalistiku. Zatímco v minulosti byla země obdivována za to, že má respektovaného prezidenta Havla, nyní se o České republice mluví jako o kultuře plné xenofobie a bláznivého prezidenta. 

Zde jsou jen dva z mnoha článků o Zemanových absurditách. Jeho čin se stal hlavní zprávou v každém zpravodajském médiu:


Globální televize Al Jazeera upozorňuje na výstřelky Miloše Zemana

24. 10. 2017

čas čtení 1 minuta







Al Jazeera: "Toto je český prezident Miloš Zeman. Během tiskové konference, která se konala 20. října, drží v ruce maketu samopalu, určeného "novinářům". Ale to není jeho první útok proti tisku. Zeman předtím charakterizoval novináře jako "hnůj" a "hyeny". V květnu během rozhovoru s Vladimírem Putinem vtipkoval, že novináři by měli být likvidováni. 21. října Zeman konstatoval, že bude jmenovat Andreje Babiše novým premiérem. Babiš je miliardář, který vlastní dva čelné deníky v České republice a rozhlasovou stanici. Zemanova posedlost zbraněmi není ničím novým. V lednu naléhal na občany, aby se ozbrojili proti možnému "super-holocaustu", který provedou muslimští teroristé. Jeho vtip s maketou samopalu přichází jen několik dní po té, co byla bombovým atentátem na Maltě zavražděna investigativní novinářka Daphne Caruana Galizia."

Zemanův "vtip" s maketou samopalu a becherovkou, zaměřenou proti novinářům, vyvolal pozornost i světových deníků, jako je Washington Post.

Sýrie: Šokující fotografie hladovějícího nemluvněte ukazuje děsivý rozsah potravinové krize

24. 10. 2017

čas čtení 2 minuty




Po úmrtí jeden měsíc staré Sahar Dofday varují humanitární pracovníci před katastrofou. Mnoho dalších syrských dětí je ohroženo na životě


Pokračující utrpení civilistů, kteří žijí v obklíčení v Sýrii, zdokumentovaly právě zveřejněné fotografie podvyživeného nemluvněte, které později zemřelo hladem na předměstí Damašku ve čtvrti, kterou ovládá opozice.

Desítky tisíc civilistů  v městě Ghouta žijí v obklíčení, uvaleném na město jednotkami loajálními syrskému prezidentu Bašaru al Asadovi. V Sýrii žije v oblastech v obklíčení asi 3,5 miliony lidí a většinou jsou to místa, vojensky hermeticky izolována Asadovým režimem.

O vůli lidu a bezprávném státu

24. 10. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty


Dejme lidem funkční justici (podívejte se jen na neuvěřitelně dlouhý a absurdní proces s Davidem Rathem, který je výsměchem jakékoli spravedlnosti), férové exekuce a vůbec férový stát a nebudou volit Okamuru, možná ani Babiše. Divíme se, že lidé volili trestně stíhaného oligarchu. Ale tradiční politici jim nedali věrohodnou naději na změnu. Trestně stíhaný je také velmi populární liberecký hejtman Půta, čelný představitel formace STAN, která je v mnoha ohledech naprostým protikladem ANO. Lidé nevěří policii ani justici.

Bezprávný stát je bohužel dědictví naší demokracie a bez práva to vždy byla, je a bude jen maketa demokracie a popření svobody. Bez práva svoboda není možná. Není třeba s lidmi mluvit, je třeba jim dát naději na změnu k lepšímu. Babišovo ANO je podle výzkumu Medianu, který jsem viděl v neděli v Otázkách V. Moravce, vnímáno jako důvěryhodnější a kompetentnější strana než tradiční strany. To je ten problém. Jsou to bývalí voliči ODS a ČSSD, mimo jiné, kteří ANO volí, nejsou to žádní idioti.

Za vzestup Okamury může – pokud přistoupíme na to, že pro ty lidi fakticky nic neuděláme – komunistická strana. Jsou to především její bývalí voliči, kteří přešli k SPD. Komunisté zamrzli ve svých korytech a přestali být autentickou protestní stranou. Vojtěch Filip, jak si všímám už dlouho, s největším gustem mluví o abstraktních právních problémech, což pro tyto voliče bude nejen nesrozumitelné, ale také to může zvyšovat jejich pocit, že pro ně tu právo není.

Komunisté také stejně jako sociální demokraté podlehli hnědnoucí lidové xenofobii a dali vlastně Okamurovi za pravdu. Obě dvě strany na to krutě doplatily a celá tato česká parlamentní levice se dostala na okraj propasti dlouhodobé bezvýznamnosti, jak se to stalo podobným stranám v Maďarsku a Polsku. Za povšimnutí možná stojí, že v Polsku se strana, která vzala levici její voliče, jmenuje Právo a spravedlnost.

„Vůle lidu“ není nic trvalého, uvědomělého, konsistentního. Podle průzkumu veřejného mínění u nás velká většina lidí chce sociální bydlení pro chudé. Cituji titulek: „Obce mají nejchudším povinně nabídnout sociální byty, míní většina Čechů.“ Z toho mohla být úžasná politická agenda a příběh o omezování bezdomovectví.

Místo toho tu máme hysterickou xenofobii, nenávist k uprchlíkům a cizincům, žvanění o diktátu Bruselu, pokusy o zcela absurdní změnu Ústavy jako pokus o boj s EU ve jménu držitelů zbraní. A nic z toho se naší společnosti ani zdaleka tak netýká jako bezdomovectví a chudoba. Ta propast, která je snad před každým z nás… až něco nevyjde, až přijde nemoc nebo rozvod, konflikt s mocnými, až člověka semele na základě nějaké absurdity justice.

Odkaz na zmiňovaný článek:

https://zpravy.idnes.cz/cesi-podporuji-zakon-o-socialnim-bydleni-fpg-/domaci.aspx?c=A170106_153515_domaci_zt

Rozhovor Britských listů 132:

I v šedesátých letech měli lidi na vesnici pořád strach

20. 10. 2017

čas čtení 1 minuta



"Za čtyřicet let nepocházel z městečka Bystré jediný lékař. Nedostala se děcka na školu. Ty chodíš do kostela, to neexistuje, abys mohl na gymnázium. Právník, lékař - neexistovalo." - Jan Čulík hovoří se svědkem dvacátého století Zbyňkem Unčovským (87), o tom, jak to vypadalo v městečku Bystré na Českomoravské vrchovině od roku 1945 do šedesátých let dvacátého století a že režim absolutně a nemoudře plýtval lidským tvůrčím potenciálem svého obyvatelstva. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. října 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Britský euroskeptický poslanec požaduje od rektorů univerzit informaci, kdo z učitelů přednáší proti brexitu

24. 10. 2017

čas čtení < 1 minuta



Akademici obviňují konzervativního poslance Chrise Heatona-Harrise, tvrdého euroskeptika, z "mccarthyovských praktik". Ten totiž poslal dopis všem rektorům britských univerzit, jímž od nich požaduje informace o tom, kteří univerzitní učitelé v Británii vyučují o brexitu a jak.

Profesor David Green, rektor Worcester University, se vyjádřil, že ho "zamrazilo", když si přečetl tuto "děsivou" žádost: "Tady je první krok k myšlenkové policii, k politickému cenzurování a k newspeaku, které jsou ospravedlňovány jako 'vůle lidu', jak to Heaton-Harris formuluje na svých internetových stránkách.

Dávejme si pozor, poznamenává Jan Čulík. Velmi podobně, tedy "vůlí lidu",  argumentuje v ČR například Tomio Okamura, když útočí na česká veřejnoprávní média.

"Vůlí lidu" budou nyní stále častěji populisté a demagogové argumentovat ve snaze omezit demokratické principy evropských zemí.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Je to konec Listopadu 1989

23. 10. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 6 minut


Srovnání se sousedy je důležité, dává nadhled. Ve všech zemích Visegrádu došlo od roku 1989 k naprosté výměně politické scény, často i vícenásobné. Původní politické síly, "děti revoluce" byly smeteny a uhynuly, s nimi odešli mimo politiku i jejich lidé. V devadesátkách na Slovensku dominoval Vladimír Mečiar - ale padl a jeho hnutí se samo rozpustilo pro zbytečnost. Další osmiletku vedl Mikuláš Dzurinda, ale i jeho pak osud smetl a došlo k další dramatické personální obměně politiky, kterou "přežilo" možná tak 20% osob z vrcholné slovenské politiky. Obdobně tomu bylo v Polsku i v Maďarsku.

Kdo půjde do ložnice s Babišem?

23. 10. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 6 minut

Andreji Babišovi se podařilo připsat si veškeré činy této vlády jako svůj klad a koaličním partnerům odkázat veškeré neúspěchy.

Zprávy jsou plné jednání o sestavování koalice, ale myslím si, že tam jedna věc vůbec nezaznívá: taková, kterou nikdy neřekne nahlas žádná polititická strana, a komentátoři si to netroufnou, protože to je až moc spekulativní. Ale facebook blogger může :).

Skoro všechny strany odmítají jít s ANO do koalice a odůvodňují to tím, že nemohou jít do vlády s někým, kdo je trestně stíhaný. Upřímně: je to záminka. Sice naprosto vítaná a instantně použitelná, ale pořád záminka, ne skutečný důvod. S Babišem nechce jít do vlády nikdo z toho důvodu, protože znají výsledek předchozí vlády: soužití s Andrejem Babišem v jedné ložnici jeho partnery naprosto zničilo.

Selže česká inteligence i tentokrát?

24. 10. 2017 / Jaroslav Polák

čas čtení 7 minut

Pár dní před volbami jsem vyslovil prognózu, že volební zisk Ano a SPD extremisticko-pravicových subjektů bude činit 42% procent - jako levicoví extremisti v roce 1946. Bohužel jsem se spletl jsem jen o 1 procento.

Rád bych se ale vrátil k příčinám – proč vlastně Češi volí extremistické strany a hnutí, když se jim ve své zemi daří jako nikdy v historii.

Dle mého názoru významnou roli hraje vybičovaná a iracionální nenávist či strach z imigrantů, která zahrnuje i nevinně trpící uprchlíky. Soucit Čechů – národa s údajně holubičí povahou by nikdo nedohledal.

Mezitím v Absurdistánu 42:

Finanční podvody, masakr psa sekerou a vynikající nový polský kanál z Baltského moře

24. 10. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 10 minut

Fotografie prezidenta Zemana, jak mává atrapou samopalu, určeného "na novináře",  jsou z jakéhosi záhadného způsobu populární mezi několika málo pravičáky v mé sociální bublině. Proto by tito lidé měli být šťastni, že polská vláda se rozhodla už dříve vypořádat se s neposlušnými novináři. Je pravda, že zatím na ně nestřílí kulkami (ani becherovkou), nicméně novináři mají pocit, že už se na ně zaměřila.

České volby: Přechodový rituál bez konce

23. 10. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

Češi výsledkem posledních parlamentních voleb dali jasně najevo, že většinou definitivně opustili polistopadové aspirace ohledně vyrovnání se vyspělým západním zemím. Místo toho se nyní přidržují chiméry samostatné Visegrádské/středoevropské identity, která je z geopolitického hlediska nesmyslem, případně oprašují už jednou spektakulárně zbrankrotovanou ideu "mostu mezi Východem a Západem".

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Válka není hra

24. 10. 2017

čas čtení 2 minuty

Vážený pane Kučero,

obracíme se na Vás jako na hlavního organizátora akce zvané Military fest, jejíž šestý ročník proběhl ve dnech 8.–9. září 2017 v Olomouci. Touto cestou bychom chtěli vyjádřit náš nesouhlas s formou tohoto festivalu.

Akci prezentujete jako „určenou pro širokou veřejnost jako kulturně historickou událost zaměřenou především na rozvoj historického a kulturního dědictví“ a všeobecně vhodnou pro volnočasové a vzdělávací vyžití. Přitom je zamlčen dvojaký charakter festivalu, kdy současně představujete historické umění a řemeslo a spolu s tím také současnou vojenskou techniku či Armádu České republiky, které tímto situujete do stejné kategorie „zábavy“ a „atrakce“. Vrcholem byla pak tzv. spanilá jízda vojenské techniky, během níž dorazila tato kontextu zbavená oslava války dokonce do centra města a pod okna našich domovů.

Česká ultrapravice zvítězila ve volbách, avšak Babiš bude mít problémy utvořit stabilní vládu

23. 10. 2017

čas čtení < 1 minuta

O výsledcích voleb v ČR píše na serveru The Conversation anglicky Jan Čulík ZDE.
 

 


Kdo nejlíp odhadl výsledky aneb Komu věřit při příštích volbách

23. 10. 2017 / Štefan Švec

čas čtení 11 minut



Srovnal jsem dostupné předvolební prognózy jednotlivců i organizací, které se průzkumy veřejného mínění zabývají. Výsledky jsou roztomilé.

1) Co z prognóz vyplývá?

Nikomu se nepovedlo odhadnout výsledky voleb do Sněmovny tak, aby pro něj volby neznamenaly překvapení. Celkový výsledek i to, co z něj vyplývá, je znovu úplně jiný, než si kdokoliv dokázal představit. Jednotliví prognostici navíc zjevně podléhali předsudkům - podle svých politických preferencí doufali v lepší výsledek svých oblíbených stran, než se nakonec dostavil. Přesto byli někteří předpovídající výrazně blíž pravdě než jiní.

Přečetli jsme:

O směřování České republiky se definitivně rozhodne při volbě prezidenta

23. 10. 2017

čas čtení < 1 minuta

Hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem vyhrálo volby s nečekaně velkým náskokem. Nyní je čeká vyjednávání o budoucí podobě vlády i Poslanecké sněmovny. Většina českých politických stran a hnutí ale hned po sečtení hlasů prohlásila, že se s Andrejem jako premiérem vládnout nechystá. Mezitím se už v zahraničních médiích spekuluje o vzdalování České republiky od liberální demokracie. „Hnutí ANO není ideologický projekt. Naše situace bude rozdílná od maďarského či polského scénáře. To ale neznamená, že bude v něčem lepší nebo mírnější. Rozpad ústavní demokracie nám hrozí zrovna tak jako jinde v Evropě,“ komentuje povolební situaci Jiří Přibáň, právník a politolog působící na Univerzitě v Cardiffu.

Celý článek: ZDE

Proč skáče český volič podvodníkům na špek?

23. 10. 2017 / Petr Huďa

čas čtení 3 minuty


Představa obrozené ČSSD a to, že zelení časem své politické pozice posílí, se ukázala jako nereálná. Je nejvyšší  čas s tím něco začít dělat a vést o tom vážně debatu.

Dobrý den,  upřímně řečeno před volbami jsem předpokládal, že volby dopadnou strašně. Že to bude taková katastrofa, jsem ovšem neočekával. Kladu si otázku: proč mimo skalních voličů tradičních stran většinově k volbám přišli  "hloupí" lidé, který vidí naději tzv. Anti-establishmentu - a kde hledat příčinu letošního volebního výsledku. Stanou se Piráti štikou v Poslanecké sněmovně ?

Teď se ukáže, oč vlastně jde tradičním stranám

23. 10. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Moje první povolební dojmy lze asi shrnout takto: voliči těžko mohou odstoupit, zatímco politici, pokud výrazně ztrácejí důvěru voličů, odstoupit mají, ba dokonce musí, pokud jim vskutku záleží na jejich politických ideálech více než na svém osobním postavení. Musí to prostě zkusit místo nich někdo jiný a jinak. Výsledky voleb v zásadě odpovídají tomu, co říkaly předvolební průzkumy. Lze je brát vážně i do budoucna.

Pravicové strany se měly spojit

22. 10. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

Volby (I.): rozhodující jsou mandáty, ne hlasy

Kolik hlasů stačilo na získání 1 poslance?

ANO: 18 700
ODS: 22 800
Piráti: 23 700
SPD: 24 400
KSČ: 28 000
ČSSD: 24 500
Lidovci: 32 500
TOP 09: 38 092
STAN: 52 300 (!!)

Doufám že je konečně pochopeno, že Kalouskův návrh na sjednocení demokratických stran v koalici od středu doprava byl naprosto správný, jakkoli byl ovšem nereálný. (Hlavně kvůli osobním animozitám vůči Kalouskovi a hypertrofované "stranickosti" u všech ostatních). Náš systém je mix "poměrného s většinovým" a penalizace nejmenších stran se silně kolísající podporou v jednotlivých krajích je úplně brutální.

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Nad volbami: Začíná čtvrtý odboj!

22. 10. 2017 / Richard F. Vlasák

čas čtení 6 minut

Obrázek Jáchym Bohumil Kartous

Motto: „Mně kdyby někdo ohrožoval, já bych ho snad utloukl cihlou - kdybych ji měl ze zdi vyrvat.“ TGM

Dobrý den a ahoj,

výsledky všelidového hlasování nedopadly pro demokracii nejlépe, o příčinách toho bylo napsáno mnoho a hodně.

Shrnuto: od "nepokory" demokratických elit (včetně autorů nejrůznějších výzev, v nichž chyběla kritika asociálních poměrů nebo přiznání si vlastních chyb), přes absentující pozitivní vize demokratických stran, až po mediální masáž Anofertu (například: mravní selhávání novinářů Kamberského a Plesla).

V Barceloně v sobotu demonstrovalo 450 000 lidí proti madridské vládě

21. 10. 2017

čas čtení < 1 minuta


 BREAKING: Hundreds of thousands collapse Barcelona city centre to protest against the Spanish government. pic.twitter.com/BnyPuF4IXq

Poté, co španělský premiér Rajoy rozhodl, že Katalánsko bude podřízeno přímé vládě z Madridu a katalánská autonomie bude zrušena, došlo k eskalaci napětí mezi Katalánskem a španělskou vládou. Vznikla nejhorší ústavní krize od obnovení demokracie ve Španělsku v roce 1977. Nepřímo to ohrožuje i evropskou unii, která čelí vzrůstu nacionalistických a separatistických hnutí. 

Rajoy chce vnutit katalánsku přímou vládu od příštího víkendu. Katalánský prezident už nebude mít pravomoc uspořádat volby, nové volby v Katalánsku do půlroku zorganizuje Madrid.

Výroky premiéra Rajoye vyvolaly v sobotu v Barceloně obrovskou demonstraci stoupenců katalánské nezávislosti, jíž se zúčastnilo více než 450 000 lidí. 

Podrobnosti v angličtině ZDE



Volby nakonec dopadly dobře

21. 10. 2017 / Štefan Švec

čas čtení 3 minuty

Obrázek Jáchym Bohumil Kartous

Hele, lidi, to, že má Babiš skoro třicítku, je smutný, ale jinak je skoro všechno ostatní dobře, píše Štefan Švec na Facebooku.  Okamura je až čtvrtej, ve Sněmovně je v klubu slušnejch stran navíc STAN a Babiš pravděpodobně nebude mít šanci měnit ústavu, vystupovat z EU nebo dělat jiný podobný vylomeniny. Prostě bude další volební období krást ve velkým a pak ho vyměníme. 

A teď bych rád z pozice člověka, co před čtyřma lety předpověděl, že příště jdou Piráti do parlamentu (potvrdí Jaroslav Černý a Václav Ž. Dvořák, co se se mnou tehdy hádali) udělal dalších pár předpovědí a návrhů:

ČSSD propadla, ve volbách zvítězili autoritáři, populisté a fašisti

21. 10. 2017

čas čtení < 1 minuta



Po sečtení 94 procent hlasů vede ve volbách v ČR populistický autoritář Andrej Babiš, jehož hnutí ANO získalo 29,64 procenta hlasů. Na druhém místě je ultrapravicová strana ODS (11,32 procent). Na třetím místě jsou piráti s 10,79 procenty.Těsně za nimi se umístilo fašistické xenofobní hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie s 10,64 procenty.  

Starostové a nezávislí získali 5,18 procenta.  Do sněmovny jen těsně dostalaTOP 09. Má  5,31 procenta.

Obrovský propad zaznamenala sociální demokracie, která má  7,27 procenta. KSČM se také propadla, s 7,76  procenty.

KDU-ČSL si zachovala 5,80 procenta.

Účast ve volbách je 60,84  procenta, stejně jako před čtyřmi lety.

Další podrobnosti ZDE

Blázni byli, kordy měli...

21. 10. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty


Už jsme tady informovali o ohromující debilitě většiny diskutérů na Facebooku  u článku "Odejde-li ČR v důsledku nadcházejících voleb z Evropské unie, Češi mohou čekat katastrofu".  Je to vnímání asi takové úrovně, na jaké je hysterický, iracionální, neseriozními médii uměle vykonstruovaný strach mnoha Čechů z muslimů a uprchlíků.

Na reakcích uživatelů internetu je ohromující především skutečnost, že i když uvedete věcné informace,s odkazy, například že ČR obdržela z Evropské unie od vstupu do EU finanční podporu více než 500 miliard Kč (též ZDE a ZDE; bez této podpory by dnes ČR vypadala úplně jinak, hrozně), nemluvě o tom, že od vstupu do EU došlo k podstatnému oživení české ekonomiky a ČR patří nyní k nejsilněji se ekonomicky rozvíjejícím zemím v Evropské unii, uživatelé internetu tato fakta ignorují a blábolí znovu a znovu tytéž nesmysly, například že ČR do Bruselu ODVÁDÍ daleko více peněz, než dostává.

Stejně znepokojující je ale skutečnost, že v ČR nejsou zřejmě k dispozici vůbec žádné informace o tom, jak britská ekonomika nyní kolabuje pod tlakem neúspěšného vyjednávání o brexitu. Ohromující je to, že když promluvíte s někým v Česku, vůbec o těchto skutečnostech nemá informace.

Britská libra, která před hlasováním pro brexit, měla hodnotu 34 Kč, má nyní hodnotu 28 Kč. To je propad o 18 procent!! a bude hůř. Brexit je pro Británii katastrofou. Má nyní nejmenší hospodářský růst z celé skupiny G7.

Británie nemá vyřešen letecký provoz, po odchodu Británie z EU přestanou létat letadla. Nemá vyřešeno obnovení celních prohlídek zboží, takže v Doveru budou stokilometrové fronty kamionů. Odchází z Euratomu, takže britské jaderné elektrárny nebudou mít palivo a nemocnice nebudou mít radioizotopy pro léčbu rakoviny. Dovážené potraviny budou zatíženy cly 10 procent, ostatní výrobky cly 40 procent. Většina britského vývozu jsou služby, to není ošetřeno vůbec, takže vývoz služeb do Evropy skončí. Finanční středisko v londýnské City končí, mezinárodní banky se stěhují do Frankfurtu.

Steve Bannon zaútočil na George W. Bushe a vyzval republikány, aby udělali revoluci proti establishmentu

21. 10. 2017

čas čtení 1 minuta



Bývalý Trumpův poradce a šéfredaktor ultrapravicového serveru Breitbart News (amerických Parlamentních listů) Steve Bannon v Kalifornii zaútočil na bývalého republikánského prezidenta George W. Bushe. Charakterizoval ho jako nemotorného a neschopného politika a obvinil ho, že jeho prezidentské období bylo "destruktivní".

Byla to Bannonova reakce na Bushův projev v New Yorku, v němž Bush odsoudil bigotnost americké politiky v nynější Trumpově éře a varoval, že vzestup nativismu, izolacionismu a konspiračních teorií ohrožuje pravou totožnost amerického národa.

Třeskuté ticho kolem americké role v indonéské genocidě

O dalším spektakulárním selhání českých médií

20. 10. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Tento týden americký Národní bezpečnostní archiv a některá světová média zveřejnily nové znepokojující informace o pozadí masové vyhlazovací kampaně indonéské armády proti skutečným a domnělým komunistům v letech 1965 až 1966, což se tehdy neobešlo bez entuziastické podpory americké vlády. Podle odtajněných dokumentů zaměstnanci americké ambasády v Jakartě nadšeně líčili průběh masakrů, ze kterých by se normálním lidem zvedal žaludek. České sdělovací prostředky však o této skutečnosti nezveřejnily ani čárku. Ostatně není divu, neboť pachatel pochází z ideologicky spřízněného tábora. Je to navíc dost silná káva.              

Hazard / pohádka jak pro koho!

21. 10. 2017 / Tomáš Vohryzka

čas čtení 2 minuty


aneb proč je překvapená Barbora Tachecí

Primář adiktologie FN UK MUDr. Popov v Českém rozhlase řekl, že závislost na hazardu ohrožuje mládež víc než závislost na alkoholu. Hazardu se věnuje pravidelně 10 % mladistvých a 30% z nich má zkušenost s prohrou peněz na internetu!"

"Jak je to možné, hazard přece není všude dětem na očích tak, jako alkohol?" diví se Barbora Tachecí.

Mohou se Češi poučit z jacindománie?

21. 10. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 8 minut

26. října se ujme úřadu novozélandské premiérky sedmatřicetiletá Jacinda Ardernová, která od srpna vedla labouristickou opozici. Dcera policisty a prodavačky v kantýně působí na příznivce kombinací dvou prvků, které dosud v praktické politice existovaly spíše odděleně: Mediální přitažlivosti "vyšponované" moderním marketingem, jak ji předvedl Barack Obama a jak to vidíme u kanadského Justina Trudeaua nebo francouzského Emmanuela Macrona, a současně reálného, zralého lidského charakteru, kvůli němuž američtí voliči, včetně těch starších, obdivují Bernieho Sanderse.

Každý rok zmizí jedno větší město

20. 10. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 7 minut

Musím odvést své myšlenky od volebního bláznění


Cesty  jak "naplnit ekonomický potenciál země" jsou dvě:

1) Soustředit se více na pracovní místa s vyšší efektivitou a vyšší přidanou hodnotou. Role státu: kvalita vzdělání, jazyky, zahraniční praxe, podpora výzkumu, vědy, inovací, startupů.  

2) Import pracovníků. Nejsilnějším faktorem prosperity Západuje  právě to, že je dlouhodobě otevřený přicházející pracovní síle.

Pokud to nevíte, tak v ČR každý rok zmizí jedno větší město. Jeden rok Zlín, druhý rok Jihlava, třetí rok zas něco, a tak pořád dál. Hovořím o věkové skupině, která se dá plus mínus označit jako pracovní síla. Statistický úřad ji označuje jako "lidé v produktivním věku" a věkově ohraničuje mantinely 15-64 let; je jedno, že patnáctiletí ještě nepracují, do produktivního věku postupně vstupují.

V tomto rozmezí jsou počty v posledních letech následující:

Pro stoupence Czexitu: Měli byste sledovat, jak Británie dělá z brexitu kůlničku na dříví

20. 10. 2017

čas čtení 1 minuta



Bývalý polský ministr zahraničí Radek Sikorski v britském rozhlase: "Musíte si uvědomit, jaké máte karty. Faktem je, že Británie tvoří 15 procent ekonomiky EU. Pokud dojde brexitem k narušení 15 procent evropské obchodní výměny, EU to přežije, jenže pro Británii tvoří Evropa 47 procent obchodní výměny, takže po brexitu bude narušení britské ekonomiky daleko větší. A také, pokud nedojde k dohodě, Británie bude obchodovat s EU za podmínek Světové obchodní organizace. EU vyváží své zboží do Británie a podle podmínek Světové obchodní organizace bude Evropa dál mít jen velmi nízké tarify na vývoz zboží. Británie má obrovský deficit v oblasti vývozu zboží. Nahrazuje ho vývozem služeb. A má-li být schopna dál vyvážet své služby, musela by zůstat členem jednotného evropského trhu. Podle předpisů Světové obchodní organizace bude z něho Británie vyloučena."


Neuvěřitelné - praktičtí lékaři stávkují!

20. 10. 2017 / Jaroslav Polák

čas čtení 3 minuty

Tento týden  proběhla stávka praktických lékařů – jak jsem pochopil měli „zavřeno“ celý den. Přijde mi to jako dosti zajímavý jev. Praktičtí lékaři totiž patří do stavu podnikatelského.

Stávka podnikatelů – to jsou „slovíčka“, která příliš nejdou dohromady.

To tedy za prvé. K tomu se snad (s v české kotlině s naprostou marností) dá dodat – vážení podnikatelé – dolehlo k Vašim uším heslo známé na západ od Aše: „Eigentums verpflichtet“ - tedy majetek zavazuje?

Za výsledky těchto voleb nesou odpovědnost politici, ne voliči

19. 10. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty


Pokud jde o D'Hondtovu metodu, tak podle mne se nejméně zodpovědně chovají STAN, TOP09 a KDU-ČSL. Psal jsem o tom už v březnu tohoto roku:

„Možná ale také pomohou Babišovi sestavit většinovou jednobarevnou vládu. Totiž podle zmíněných průzkumů volebních preferencí se stále nezdá, že by „třetí síla“ mohla překonat oněch nutných 10% hlasů. Pokud by tyto hlasy vypadly, rozdělí se takto propadlé mandáty mezi vítěze voleb, což pro ANO bude znamenat výraznou výpomoc.

Racionalita a okna příležitosti

19. 10. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Už dlouho při studiu dějin vědy přemýšlím nad tím, jak nesmyslné jsou představy o nějakém přímočarém, „racionálním“ pokroku. Co je vlastně racionální? Jak se mohlo stát, že se za racionální považují různé zjednodušené modely světa?

V ekonomii například představa, že lidé jednají vždy racionálně, v biomedicíně představa různých „modelů nemocí“, v politice představa reforem bez nechtěných následků a tak podobně. Jedná se v zásadě o tzv. „streetlight effect“ (efekt pouličního osvětlení): opilec hledá v noci ztracené klíče pod pouliční lampou, neboť jen tam je vidět (ony leží nejspíše někde ve tmě, ale tam není vidět). Pokud je něco příliš složité na popsání nebo chápání, tak máme tendenci hledat to ve světle našeho zjednodušujícího rozumu, i když to tam není možné spatřit. Hlavně že máme nějaké „racionální popisy“, které můžeme zaměnit za realitu.

"Nutit lidi, aby hladověli, to je nepřinutí k práci"

19. 10. 2017

čas čtení 4 minuty



V britské Dolní sněmovně  ve středu proběhla dlouhá, dramatická diskuse o zmršeném nově zaváděném systému sociální podpory, který vede k tomu, že lidé jsou po dobu šesti týdnů bez peněz, nemají na jídlo a jsou vystěhováváni ze svých příbytků, protože nemohou platit činži. Po diskusi vláda prohrála nezávazné hlasování o této věci. 

Zde je k tomu vystoupení poslankyně Mhairi Black za stranu skotských nacionalistů. Takhle se má mluvit v parlamentě:

Mhairi Black: "Je to skoro, jako že tato vláda se začíná chovat jako nějaký vydřidušský poskytovatel úvěrů, který žije z úžery. Až na to, že místo, aby k vám přišel hlavními dveřmi, útočí na vaše duševní zdraví, na váš fyzický stav, na vaši stabilitu, na váš pocit bezpečí, to je zkušenost všech občanů v našich volebních okrscích. Než skončím, paní zástupkyně předsedy, chci říci, že mě to vlastně vedlo k uvažování o tom, jakou spojitost má všechno tohle se sedmi lety škrtů a selhávání. Vládě se nepodařilo restrukturalizovat naši ekonomiku, této vládě se nepodařilo splnit ani své vlastní finanční cíle. My tady o státním dluhu nedebatujeme, my ho prostě jen přesunujeme jako břemeno na zranitelné domácnosti. Zaznamenali jsme nejhorší desetiletí co do růstu platů za posledních 210 let! Abych to dala do řádné perspektivy, to je doba od napoleonských válek! Tak je to v současnosti strašné! Podívejte se jen trochu pod povrch a vidíte, že věci nejsou takové, jak se jeví. Opakují se nám jen fráze o tom, jak je vláda silná a stabilní, když se podíváte pod povrch, ono to tak vůbec není. Říká se nám, že všechny ty škrty jsou v pořádku, protože se zavádí celostátní living wage, tedy mzda umožňující slušný život. Podíváte se pod povrchu - je to naprostá lež. Protože je to o 95 pencí méně než je skutečná living wage. Já tady sedím a poslouchám znovu a znovu od konzervativních poslanců, že reformy sociálního zabezpečení jsou zaváděny, aby přiměly lidi pracovat. To je jistě v pořádku. Jenže tahle vláda nedokáže přimět ani svého vlastního skotského konzervativního poslance, aby se dostavil do sněmovny - on si odjel na fotbal do Barcelony. Nedovolujte si nám tady kázat o tom, že chcete někoho přimět k něčemu! Slyšela jsem tento argument znovu a znovu mnohokrát, vláda jím ospravedlňuje další a další škrty, které uvaluje na chudé lidi. Tento argument se používá k omezení přídavků na děti jen na dvě děti, a i k ospravedlnění odporné klauzule o znásilnění.  Slyšela jsem tento argument  - Doporučuju lavicím naproti, aby mě chvilinku poslouchaly. Slyšela jsem tento argument použitý k ospravedlnění režimu sankcí, zatímco jsem stála tady přímo v této sněmovně a zapřísahala vládu, aby ho udělala lidštějším. 

Místopředsedkyně parlamentu: "Pořádek! Ctihodná dáma bude slyšena!! Mhairi Black." 

Mužský hlas: "Jí neukřičíte."

Mhairi Black: "Takže, když je tady teď trošku ticho, dovolte mi, abych tohle řekla nahlas. A co nejjasněji pro všechny lidi tady. Vrhat lidi do zadluženosti je nepřiměje k práci. Nutit lidi, aby hladověli, je nepřivede k práci. Vyvolávat úzkost a strach a dokonce vystěhovávat některé rodiny z domovů je nepřiměje k práci. Dobrou zprávou je, že všichni, kdo sedí v této sněmovně, mají moc to dnes večer změnit. Takže nás poslouchejte. Jak jsem řekla, my si to nevymýšlíme. A řeknu vám, že tato vláda nemá absolutně žádnou omluvu pro to, aby tuto reformu po dnešku dál prosazovala. Zastavte to a zastavte to hned teď."

Hrozí "ekologický Armageddon" v důsledku zmizení velké většiny hmyzu

19. 10. 2017

čas čtení < 1 minuta



Vědci zjistili, že za posledních 25 let pokleslo množství polétavého hmyzu v německých přírodních rezervacích o 75 procent. Hmyz je  životně důležitou součástí života na zemi jako opylovači rostlin. Zmizení většiny hmyzu bude mít dalekosáhlé důsledky na lidskou společnost, varují vědci, kteří netuší, proč se to děje. Příčinou může být likvidace divokých porostů a příliš silné užívání pesticidů.

Podrobnosti v angličině ZDE


10 000 Britů podepsalo petici, požadující, aby mladý Syřan směl zůstat v Británii

19. 10. 2017

čas čtení 1 minuta



Zranitelnému mladému muži, který se konečně mohl vrátit ke své rodině dnes žijící ve velšském Cardiffu poté, co se jim ztratil, když prchali z Aleppa, nařídilo britské ministerstvo vnitra, že s nimi v Británii nesmí žít a musí se zažádat o azyl v Bulharsku.

Mohammed Mirzo, 20, svědčil o tom, že byl v Bulharsku týrán a trpěl tam rasistickými útoky. Bojí se o svou bezpečnost, pokud ho Británie donutí se do Bulharska vrátit.

Mirzovi bylo teprve 16, když se rodině ztratil. Řekl: "Bojím se, co se stane, jestli mě pošlou zpět do Bulharska. Zacházeli tam se mnou jako se zvířetem. Lidé mě tam nenáviděli a nenáviděli všechny uprchlíky."

Jde opravdu do tuhého. S touhle úrovní kritického myšlení jde Česká republika do voleb...

19. 10. 2017

čas čtení 15 minut

Z mého hlediska mi může celá EU políbit prdel.

Co tohle psalo za čůráka?

Co za kretena toto psal??? Nakopal bych ho s rozběhem do koulí a to NĚKOLIKRÁT!!!

Já bych ho chtěl mít naproti sobě, ať mi to zkusí vysvětlit...

Radši chudí a svobodní, než mrtví anebo živit další nepřizpůsobivé!!!!

Rusko taky není v EU a domácí produkce od zavedení sankcí stoupla o 200%.

Ten kdo to psal, nikdy nebyl v ČR.

Uvážlivé a kritické předvolební reakce české veřejnosti na článek Jana Čulíka Odejde-li ČR v důsledku nadcházejících voleb z Evropské unie, Češi mohou čekat katastrofu. Třicetileté zanedbávání českého školství, kdy žáky nikdo nenaučil získávat a kriticky hodnotit informace, se nyní opravdu vymstilo. (JČ)


Pavel Polacek Nevim to teda 100% tne ale než jsme vztoupili do EU, takproto abych mohl jet do Italie, Německa atd.jsem vízum taky nepotřeboval, tak proč by najednou bylo potřeba? Pan pisatel ma asi zkreslené info. Celý článek je nějak jednostranně napsaný.

Britské listy
Britové vědí, že po odchodu z EU budou muset žádat o povolení pro cestu do EU tak, jak žádají při cestě do USA. Píše se o tom běžně v britském tisku. Rusové snad nemusejí žádat o vízum při cestě do EU?

Jirka Malina
po precteni clanku jsem strasne moc smutny za lidi ve statech jako malta, lichtenštejnsko, monako, norsko .... nejsou v EU takze se jim musi darit strasne moc bidne .....

Britské listy Jak víte velmi dobře, tak vámi vyjmenované státy dodržují všechny předpisy a nařízení EU, jenže jako nečlenové na jejich přijímání nemají žádný vliv. Malta je členem Evropské unie. Monaco a Lichtenštejnsko jsou mikrostáty s těsnou vazbou na EU. 

Maroš Kubala co horšího nás muže ještě potkat!!!!!!!!!!


Lukáš Osobně Na čí popud je tohle napsaný? Kolik se platí členství v EU a kolik těch "dotací" přijde zpátky?

Nově vydané dokumenty odhalují, že Spojené státy schvalovaly genocidu v Indonésii

19. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Nově vydané dokumenty odhalují, že diplomaté na americké ambasádě v indonéské Jakartě podporovali masovou vyhlazovací kampaň indonéské vlády v 60. letech minulého století, během níž byly usmrceny statisíce civilistů. Některé odhady hovoří dokonce o více než jednom milionu zavražděných lidí. Na začátku roku 1965 začala indonéská armáda a paramilitární jednotky zabíjet obviněné komunisty a disidenty poté, co byla svržena demokraticky zvolená vláda. Indonéskou armádu podporovala administrativa prezidenta Lyndona B. Johnsona a vedl ji generál Suharto, který v zemi vládl celá desetiletí. V dokumentech zveřejněných toto úterý stojí, že zaměstnanci americké ambasády v Jakartě s nadšením popisovali „masakr“ a „zcela nahodilé zabíjení“ Indonésanů. V jednom z dokumentů z konce roku 1965 se dočteme, že „oběti jsou obyčejně odvlečeny z obydlených oblastí, poté usmrceny, a jejich těla jsou spíše spálena než hozena do řeky“. Historikové již dříve uvedli, že Spojené státy v době, kdy k masovému vraždění docházelo, indonéské armádě poskytovaly finanční, vojenskou a zpravodajskou podporu.

Podrobnosti v angličtině ZDE a ZDE   

Na podporu Klinice

19. 10. 2017 / Richard F. Vlasák

čas čtení 2 minuty

Je to to samé dokola a dokolečka: bratrské školy a sbory, jezuitské redukce v Jižní Americe, jedno z předměstí Kodaně. Kdekoliv a kdykoliv si lidé chtějí dělat něco po svém, přijdou "páni", "mudrcové" nebo "stát" - jinými slovy převlečení mocichtivci v rouše beránčím i bez něho /záleží na drzosti a inteligenci/ a řeknou těm nadšeným, odhodlaným a mírumilovným, nezištným a pomáhajícím, že to tak dělat nejde. Na to jsou prosím předpisy, pravidla, zákony, víme...

20571

Nekecat a makat

19. 10. 2017 / Stanislav Biler

čas čtení 2 minuty

Kdyby lidi měli dostatek informací a lepší vzdělání, nikdy by nemohli volit to, co volí. Na variaci téhle teze jsem opakovaně narazil na sociální síti, která nám den za dnem připomíná, že je v podstatě nemožné si vzájemně porozumět. Přesto tuto informaci neustále ignorujeme a myslíme si, že je to nějaká chyba. Není. Rád bych nicméně upřesnil, že lidé mají velmi přesné informace a rozhodují se kvalifikovaně.

Když slyším "Evropan", ozve se mně "Fico".

18. 10. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty


Mnoho z přátel na Facebooku předkládá jako svůj hlavní argument ve volbách "evropanství", jasné přihlášení se k EU, k NATO, k západnímu civilizačnímu okruhu. Je to bezpochyby argument velice silný a pokud by mně někdo položil otázku, zda bych chtěl, aby moje země patřila k okruhu západoevropsko-americkému či, řekněme, asijskému, odpověď by byla samozřejmě jasná. To je skutečně no-brainer.

Info.cz: Pražské elity kážou ze zlatého nočníku. Nedivte se, že lidi mají radši Zemana, říká Kartous

18. 10. 2017

čas čtení < 1 minuta



Arogance, přezíravost, prvoplánovost a opačná totalita. Mediální analytik Bohumil Kartous viní pražské elity z toho, že si určují, s kým se smí mluvit. To ale prý přímo nahrává voliče Miloši Zemanovi nebo Tomio Okamurovi. Příkladem je podle něj separace komunistky Marty Semelové, jejíž názory jsou prý scestné, ale mělo by se s ní diskutovat. A třeba akce Přemluv bábu byla podle Kartouse esencí arogance. Kdo se v Česku tedy chová totalitně? A jaký to má dopad na volby? Proč lidé médiím nevěří? Kam to povede? A může za to podfinancované školství?

 Rozhovor serveru Info.cz s Bohumilem Kartousem.

Zdroj ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v září 2017

12. 10. 2017

čas čtení 2 minuty

V září 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 47 177.96.     Výdaje na provoz Britských listů byly 53 192.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem září 2017 137 981.02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

27654