13192

Bezpečnostní riziko je Hamáček

20. 1. 2020 / Boris Cvek

Jan Hamáček, ministr vnitra a současně předseda České strany sociálně demokratické, jen pokračuje v dědictví svého předchůdce Milana Chovance, tehdy ministra vnitra a statutárního místopředsedy téže strany, když odmítá přijmout z Řecka byť jednoho jediného uprchlíka. Zdůvodňuje to tím, že osmnáctiletí Afghánci či Pákistánci jsou bezpečnostní riziko.

Jestli je ovšem něco bezpečnostní riziko, tak to, že máme ministerstvo vnitra, které neumí rozlišit mezi konkrétními lidmi, konkrétními Afghánci a Pákistánci, a naopak vysílá do společnosti rasistická moudra mimo jakoukoli bezpečnostní realitu. Od této chvíle může kdejaký nácek v ČR tvrdit, že studenti na českých univerzitách, kteří jsou mužského pohlaví a jsou původem z Pákistánu nebo Afghánistánu, jsou bezpečnostním rizikem.

Rozhovor Britských listů 256. Proč se Strana zelených dostala do nebytí a nevědomí?

17. 1. 2020Příští týden se v Ústí nad Labem koná celostátní sjezd Strany zelených. O tom, proč navzdory drastickým problémům s globálním oteplováním zmizela Strana zelených z povědomí české veřejnosti a co se proti tomu snad dá dělat, hovoří Jan Čulík s členem Strany zelených Danielem Řezníčkem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. ledna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 
 14756

O mrtvých jen dobré, ale... Potrhlý a nebezpečný Roger Scruton

20. 1. 2020 / Jan Čulík

 
Nechtěl jsem o tom psát, ale nedávná smrt Rogera Scrutona vyvolala v českém tisku řadu oslavných článků. Rád bych upozornil, že Roger Scruton byl, navzdory svému vzdělání, hodně potrhlou osobou.

V roce 2002 nabízel tabákovým společnostem, že bude psát za peníze do novin PR články na obranu kouření:

Roger Scruton, kontroverzní filozof a někdejší stoupenec českých disidentů (naučil se kvůli tomu česky) požádal jednu z největších světových tabákových společností o honorář 5500 liber (cca 300 000 Kč) měsíčně, že za něj bude prosazovat do nejvlivnějších britských (a amerických) deníků a týdeníků články zaměřené ve prospěch kouření. V e-mailu firmě Japan Tobacco International požadoval Scruton, aby jeho dosavadní pravidelný měsíční honorář byl zvýšen z 4500 liber na 5500 liber, protože, jak argumentoval Scruton, v této oblasti podnikání, kde operují především fušeři a gauneři, se investice do jeho vlastního vlivu a práce skutečně vyplatí.

"Budeme umisťovat články, zaměřené ve prospěch kouření, pravidelně jednou za dva měsíce v listech Wall Street Journal, the Times, the Daily Telegraph, the Spectator, the Financial Times, the Economist, the Independent and the New Statesman", konstatoval loni v říjnu dopise firmě Japan Tobacco International, který podepsala Scrutonova manželka a zároveň jeho partnerka při podnikání. "Některé tyto články budou podepsané 'Roger Scruton', budeme se však snažit, aby se k této akci připojili i další novináři," praví se v dopise.

Zdroj v angličtině ZDE

Takto psal Scruton v jedné své filozofické knize o sexu:

"Uvažte o ženě, která si během sexu hraje se svým poštěváčkem. Taková osoba uráží svého milence obscénní prezentací svého těla, a když se na ní milenec takto dívá, vnímá, že je zbytečný. Žena se mu tím stává odpornou a jeho touhu to likviduje. Ženina touha je uspokojena na úkor jejího milence, a mezi nimi nemůže dojít ke skutečnému spojení. Počáteční obscenita masturbace ohrožuje intencionalitu touhy a přivádí nás trvale na hranici zvrácenosti. Proto je naprosto přirozené vnímat své tělo jako "zakázané území", jako tělo své rodiny."

O Scrutonově jedovatém vlivu na anglosaský diskurs psali v posledních dnech někteří akademikové:


 14754

Babišovo Švýcarsko

20. 1. 2020 / Karel Dolejší

Premiér Babiš v novoročním projevu prohlásil, že by si údajně přál, aby se z Česka stalo druhé Švýcarsko ZDE. Švýcarská režisérka Fiona Gelsomina Zieglerová žijící v Praze ovšem Čechy lituje, protože tu politici lžou a kradou, což by v její zemi rozhodně nebylo možné ZDE.
30478

Progresivisté versus korporátní média

20. 1. 2020 / Daniel Veselý

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Ve Spojených státech se v listopadu rozhodne o tom, zda Trumpova nevypočitatelná demoliční četa povede svět k environmentální katastrofě, anebo se Bílý dům připojí ke zbytku světa v konzervativní snaze odvrátit nejhorší. S kontroverzním, avšak s nejambicióznějším zeleným novým údělem bezesporu přichází vermontský senátor Bernie Sanders. Demokratický socialista, jehož politická agenda by nepřekvapila ani proponenta Nového údělu prezidenta Franklina D. Roosevelta, s nastávajícími primárkami čelí otevřenému nepřátelství amerických sdělovacích prostředků fungujících jako každá jiná obří korporace, jež má Sanders dlouhodobě na mušce. Má v tomto hostilním klimatu vůbec progresivní politická agenda zaměřená na řešení strukturálních problémů americké společnosti včetně toxického trumpismu vůbec šanci na úspěch?

 14721

Proč levice pořád prohrává

20. 1. 2020

Boris Johnson dosáhl významného vítězství, když porazil Labour v jejích starých základnách. Ale jeho dilematem je, jak upevnit alianci s dělnickou třídou, zatímco kulturní establishment zůstává oddán hodnotám progresivismu, napsal John Gray.
 14657

John Gray se mýlí

20. 1. 2020 / Jan Čulík

Článek Johna Graye "Proč levice pořád prohrává" pedantsky intelektualizuje přesně tak, jak to činila před prosincovými všeobecnými volbami britská Labouristická strana, zcela odtržená od praktické reality politického provozu.

V prosincových všeobecných volbách hlasovala většina britských voličů pro politické strany, které měly v programu setrvání Británie v Evropské unii, případě druhé referendum o brexitu. Johnson prosazuje brexit proti vůli britských voličů a nyní lze jen čekat jejich obrovský hněv, až začne kolaps britské ekonomiky po uzavření přístupu na trhy Evropské unie. 

Boris Johnson zvítězil ve volbách, protože nesmírně schopným způsobem zneužíval základních, učebnicových principů sociální psychologie. Po debaklu Theresy Mayové ve volbách v červnu 2019 neměli záměrně konzervativci žádný volební program, Johnson se ukrýval před sdělovacími prostředky (jednou do ledničky) a odmítl se podrobit jakémukoliv kritičtějšímu interview. Kdykoliv vystoupil před kamerami, jen do zblbnutí opakoval lživé, avšak jednoduché a úderné heslo "Get Brexit Done".

Labouristická strana měla v čele naprosto nekompetentního a necharismatického Jeremyho Corbyna (nikdy nedokázal řádně oponovat konzervativcům při interpelacích v Dolní sněmovně) a pro všeobecné volby připravila zmatený, složitý a rozsáhlý volební program, jemuž řadoví voliči nemohli porozumět a nemohli ho považovat za přesvědčivý. Je naprosto depresivní, že labouristé stále ještě nic nepochopili a ani teď nejsou schopni jednat prakticky. V Británii proto dnes neexistuje opozice.

Největší nekompetentností protibrexitových politických stran a seskupení však bylo, že se před volbami odmítli sjednotit. 

V Anglii (ve Skotsku už ne!)  existuje zastaralý a neférový většinový volební systém. Jak vysvětlil aktivista Femi v tomto vynikajícím videu, pokud mají konzervativci podporu 35 procent hlasů, labouristi 30 a liberální demokrati 30, podle britského volebního systému, kdy v každém okrsku vítězí ten kandidát, který získá nejvíc hlasů, zvítězí konzervativci  ve všech volebních okrscích a budou mít totální většinu v parlamentě.


 14657

Johnsonova vláda tajně znovu zahájila přípravy na vypadnutí Británie z EU bez dohody

20. 1. 2020"Ministři" Borise Johnsona tajně obnovili jednání o přípravách vypadnutí Británie z EU bez dohody koncem prosince 2020, uprostřed obav, že jednání s Bruselem nebude úspěšné. Toto jednání bylo zahájeno "pro případ, že by Brusel nepochopil, že my opravdu koncem roku odcházíme," řekl jeden člen Johnsonovy "vlády".

Johnsonův šarlatánský poradce Dominic Cummings varoval, že se Brusel dosud "neprobudil" ohledně "vyjednávací pozice" Británie.

Johnsonův "ministr financí" Sajid Javid se vyjádřil, že Británie nebude dodržovat regulační předpisy Evropské unie. Vyvolalo to silné znepokojení u britských podnikatelů i v Bruselu, píše v pondělí list Financial Times. Evropští diplomaté varují, že tento postoj poškodí britskou ekonomiku.

Paradoxní je, že Sajid Javid před časem otevřeně varoval, že zrušení přístupu pro Británii na evropské trhy bude hospodářskou katastrofou. Toto varování je stále k dispozici na jeho stránkách!
 14720

Srbsko přijme z Řecka 100 uprchlických dětí bez rodičů

20. 1. 2020

 

Nově jmenovaný řecký alternativní ministr pro imigrační politiku George Koumoutsakos a náměstkyně řeckého ministra práce a sociálních věcí Domna Michailidou se v Aténách setkali se srbským velvyslancem Dušanem Spasojevičem. Jednali o přesunu uprchlických dětí z řeckých táborů do Srbska.

Řecko a Srbsko se dohodlo na přesunutí asi jednoho sta dětí bez doprovodu rodičů do Srbska. Výběr provede Národní středisko sociální solidarity a na přesunu dětí do Srbska se budou podílet Vysoké komisařství OSN pro uprchlíky a Mezinárodní organizace pro migraci.

"Účast Srbska - které dosud není členem Evropské unie - v relokačním programu pro uprchlické děti bez rodičů je začátkem aktivace evropských pro tuto pomoc," řekl Koumoutsakos a dodal, že Srbsko "je tradičním spojencem Řecka a jeho pomoc nám přináší mnohonásobný prospěch."

Podrobnosti v angličtině ZDE   
 13192

Hamáček je velký nelida a politik bez odvahy

20. 1. 2020

Hamáček lže. V řeckých táborech jsou i mnohem mladší děti

Tak nám Hamáček řekl v TV Prima v pořadu Partie,  že do ČR nepřiveze osmnáctileté Afghánce a Pákistánce, protože to je obrovské bezpečnostní riziko. "Považuji to za nebezpečné. Řecká strana nespolupracuje. Neposkytla žádný seznam. Já jsem na to předem upozorňoval, že nám nabídnout 16,17, 18leté Afghánce a Pákistánce a byl jsem považován za obrovského nelidu. Stejně by šli do dětských domovů a detečních zařízení, ne do rodin," píše Jaroslav Miko.

Tedy řecká strana samozřejmě spolupracuje. Jasně se vyjádřila a toto vyjádření je v obsahu nedávné interní zprávy českého zastupitelského úřadu v Řecku pro českou vládu.

V této zprávě se jasně uvádí, že v táborech jsou také děti mladší 15 let.

K tomu:

Menopauza, se zpětnou vazbou nejen na „HT“

20. 1. 2020 / Miloš Dokulil

 

Případná čtenářka (či taky čtenář?) nechť předem promine. Pisatel se do problémů spojených s menopauzou přímo pouštět nebude. A rozvádět nemíní, jak prezentuje své texty renomovaný britský The Economist, kde – zřejmě překvapivě – bylo toto citlivé téma starostlivě a ne jen letmo (14. prosince 2019) nadhozeno.

 14700

Planetární meze a odolnost:

20. 1. 2020 / Miroslav Prokeš

Konverze od společnosti konkurence ke kooperaci

Převážně člověkem způsobená změna klimatu v posledních nejméně padesáti letech je dávno vědecky prokázaným faktem. Jak ukázal prof. Johan Rockström ze Stockholmské univerzity se svým týmem1, existuje okolo deseti fyzikálních a chemických charakteristik, jejichž růst (tj. každé z nich!) nějakým způsobem ohrožuje ekosystém planety Země: vymírání živočišných a rostlinných druhů, klimatická změna, okyselování a oteplování oceánů, ubývání ozónu ve stratosféře, dusíkový cyklus, fosforový cyklus, světová spotřeba pitné vody a změny v hospodaření s půdou. Na rozdíl od předindustriální éry, kdy u některých z nich šlo o cyklické změny, jde nyní u většiny charakteristik o exponenciální růst.

 14700

Planetary Boundaries and Resilience

20. 1. 2020 / Miroslav Prokeš

 

Conversion from the Competitive to Co-operative Societies, Reducing Military Expenditures in order to Finance the Universal Basic Income

Miroslav PROKEŠ (Prague Spring 2 network, Alliance of Labour and Solidarity)

The anthropogenic climate change is a proven fact. However, as Prof. Johan Rockström from Stockholm University with his colleagues has shown1, there are around ten physical/chemical characteristics the growth of which is threatening the ecosystem of the planet Earth in a similar way.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

20. 11. 2018

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří dám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy
 11771

Orbán: Kompenzovat Romy za segregaci ve školách je "nespravedlivé" vůči ostatním členům komunity

20. 1. 2020

Maďarský premiér Viktor Orbán je nespokojen s rozhodnutím soudu, jenž přiznal odškodnění Romům, kteří utrpěli segregací ve své základní škole v rodném městě Gyöngyöspata. Apelační soud v Debrecénu rozhodl, že studentům, jejichž vzdělání utrpělo rasovou segregací, náleží odškodnění ve výši 100 milionů forintů. Rozhodnutí však ještě není konečné, protože nález ještě přezkoumává nejvyšší odvolací instance, informují Simor Dániel a Bóna Samu.

Maďarský premiér tvrdí, že nález soudu poškozuje "smysl pro spravedlnost" ve společnosti, protože lidé z Gyöngyöspaty vidí, jak romská komunita získává "významnou sumu bez toho, aby kvůli ní museli jakkoliv pracovat".

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 13862

Čím vším se Rusové liší od Evropanů

20. 1. 2020

Na rozdíl od Evropanů a Američanů považují Rusové skromnost a zdrženlivost za nedostatky - a jsou přesvědčeni, že se musejí vytahovat s tím co mají, aby ukázali druhým, že jsou silnější, bohatší a tvrdší než oni. Odráží se v tom fakt, že se drží na úrovni boje o přežití, místo aby se rozvíjeli, uvádí Andrej Nalgin.
 1356

Pozoruhodná proponentka boje proti globálnímu oteplování

19. 1. 2020 / Jan Čulík


"Máme dobré důvody si uvědomit, že nám hrozí další záludné nebezpečí. Je svým způsobem tak ohrožující jako všechna běžnější nebezpečí, na něž jsme zvyklí. Jimiž se mezinárodní diplomacie zabývá už celá staletí. Je to nebezpečí nenapravitelného poškození atmosféry, oceánů, a samotné Země. Ve svém  dopadu je to srovnatelné s objevem jak rozštěpit atom. Dopady tohoto problému by mohly být ještě dalekosáhlejší. Důkazy jsou plně k dispozici. K poškozování dochází už teď. Co můžeme my, mezinárodní společenství, proti tomu podniknout?"

Je to možná neuvěřitelné, ale toto jsou slova bývalé konzervativní britské premiérky Margaret Thatcherové přednesená v OSN v listopadu 1989. Bylo to 8. listopadu 1989. Schůze Valného shromáždění OSN. OSN identifikovalo globální oteplování jako závažné téma. Většina světových politiků se mu nechtěla věnovat. Výjimkou byla - Margaret Thatcherová.

Varování Thatcherové před globálním oteplováním začalo už v roce 1988, v jejím projevu před britskou vědeckou Royal Society. Požadovala už tam razantní akce proti globálnímu oteplování:

"Po celé generace jsme předpokládali, že úsilí lidstva povede k tomu, že zásadní rovnováha systémů na této Zemi zůstane stabilní. Avšak je možné, že se všemi těmito obrovskými změnami, k nimž dochází rychle, nárůstem obyvatelstva, intenzivním zemědělstvím, intenzivním užíváním fosilních paliv, toto všechno, soustředěné do tak krátkého období, znamená, že jsme nevědomky zahájili obrovský experiment se samotným systémem této planety."

Ekologičtí aktivisté z organizace Greenpeace se zhrozili. Obávali se, že razantní varování Thatcherové před globálním oteplování v době, kdy se skoro ještě žádní politikové k tomuto varování nepřidali, může od kauzy odradit jejich levičáky. Leon Brittain, ministr financí Thatcherové, šílenec, klimaskeptik a euroskeptik, Thatcherové z vládního programu vyškrtal jí navrhované razantní programy cílené na boj proti globálnímu oteplování.

Ohromující informaci přinesl v pátek pořad rozhlasu BBC v sérii "Green Originals". Audio v angličtině je k dispozici ZDE   (je nutná registrace)


 
 14365

Putin, kriminální a nekompetentní prezident, je nebezpečím pro své vlastní lidi i pro svět

18. 1. 2020

 

Vladimír Putin manipuluje páky moci tak, aby vládl věčně. To jsou strašlivé vyhlídky pro Západ i pro Rusko, píše Simon Tisdall.

V Sýrii páchají ruské jednotky vražednou katastrofu, masakrují lidi a vyhánějí je  masově  z domovů

Putinovy nynější snahy zůstat u moci navždycky jsou nesmírně znepokojující pro jeho oběti - především pro ruský lid a pro západní demokracie.

Putin, 67, vládne Rusku už 21 let, což délkou své vlády překonal jen Stalin. Podobně jako Stalin, i Putin si udělal mnoho nepřátel a způsobil za celou dobu mnoha lidem obrovské trápení a zoufalství.

Za Putinovy deprimující vlády proslulo Rusko mafiánstvím a korupcí v obrovském měřítku, útlakem domácích oponentů, potlačováním svobody projevu a vojenskou agresí a destabilizací zahraničí.

Podobně jako Stalin, Putin, bývalý špion z KGB, normalizoval vraždění jako moderní nástroj státní politiky.

Veřejná výzva! Naprogramujeme systém prodeje dálničních známek ne za 400 milionů Kč!

18. 1. 2020


 12246

S Vladimirem Putinem na věčné časy - a nikdy jinak!

17. 1. 2020 / Karel Dolejší

Ústavní změny navržené tento týden ruským prezidentem a následná demise vlády vyvolávají ve světě masivní spekulace o tom, co vlastně Putin chystá. Jenže žádná interpretace moderních "kremlinologů" nevyhovuje, pokud nebere v úvahu fakt, že si Vladimir Putin připravuje mocenskou půdu hned pro několik možných variant současně.

Ruské masakry dětí v Sýrii pokračují

17. 1. 2020

Děsivé okamžiky evakuace rodiny poté, co ruská letadla v pátek dopoledne zaútočila na jejich budovu, v níž přežívají v západním Aleppu lidé bez přístřeší. Při útoku ruských letadel byly usmrceny dvě děti, další byly zraněny.

Svět mlčí. Scény zabíjení se přesunuly do nové oblasti. Záchranářské práce poté, co ruská letadla zaútočila na budovu, v níž bydlely rodiny vyhnané ze svých domovů.


 14753

Zemřel Ivan Passer

18. 1. 2020Jeden z nejvýznamnějších režisérů české nové vlny šedesátých let Ivan Passer (Intimní osvětlení) zemřel ve věku 86 let. Deník Guardian k tomu publikoval rozsáhlý nekrolog, v němž rekapituluje, že Passer spolupracoval s Milošem Formanem na Láskách jedné plavovlásky (1965), na filmu Hoří, má panenko (1967) a natočil svůj brilantní debut Intimní osvětlení (1965).

Zatímco Forman se po těžkých začátcích stal hvězdou Hollywoodu, pro Passera byla jeho americká kariéra složitější. Nicméně Passer v USA natočil dvě "mistrovská díla", Born to Win (1971), citlivý a realistický film o drogách, a film noir Cutter's Way (1981). I když tyto filmy patří k jeho nejlepším, jsou temné, přestože v Passerově díle převažuje komedie a satira.

Passer vyrostl v Praze za nacistické okupace. Když mu bylo osm let, tatínka poslali do koncentračního tábora. Tři měsíce před maturitou ho za komunismu vyhodili ze střední školy jako "nepřítele státu". Poté, co rok cestoval po Československu, byl přijat ke studiu na FAMU na základě dvou scénářů, které napsal během svých cest. V USA natočil několik filmů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

 
 14751

Britský ministr financí: Británie po brexitu nebude dodržovat normy EU

18. 1. 2020Britský ministr financí Sajid Javid varoval, že po odchodu Británie z EU nebude Británie dodržovat předpisy Evropské unie. Britské ministerstvo financí nepodpoří výrobce, kteří chtějí dodržovat předpisy EU, protože "měli tři roky na to, aby se na odchod připravili".

Tyto výroky vážně znepokojí vedoucí podnikatele v klíčových britských sektorech, včetně automobilového průmyslu a zemědělství, kteří se obávají, že nedodržování předpisů Evropské unie bude znamenat celní bariéry pro vývozce a dovozce z EU. Průmyslové podniky jako automobilky závisejí na dodávce součástek pro výrobu např. automobilů v rámci tzv. systému "just in time", kdy součástky putují několikrát přes hranice různých zemí Evropské unie. Kromě toho existuje předpis, který požaduje, aby automobily, které se smějí bezcelně prodávat na území Evropské unie, měly nejméně 50 procent součástek evropského původu. Součástky vyrobené v Británii se to toho po brexitu nebudou počítat.

V roce 2018 vyvezla Británie do zemí EU 45 procent svého exportu, v hodnotě 291 miliard liber, dovezla z EU 53 procent veškerého svého importu v hodnotě 357 miliard liber. Je zjevné, že celní bariéry po brexitu budou pro Británii katastrofou. 

K tomu: Business Insider: Kapitáni britského průmyslu zaslali Borisu Johnsonovi 31 naléhavých otázek o situaci po brexitu a nedostali žádnou odpověď (v angličtině) ZDE

David Lammy, labouristický poslanec: Toto není jen katastrofa pro byznys. Je to katastrofální i pro zaměstnance a pro veřejné služby, které na nich závisejí. Brexit nejvíce poškodí ty komunity, jimž tvrdil, že pomůže.


 14752

Britská policie včlenila organizaci Greenpeace a Extinction Rebellion na seznam teroristických organizací

18. 1. 2020

 

Protiteroristický dokument britské policie, rozšiřovaný zdravotníkům a učitelům jako součást instrukcí proti extremismu charakterizoval pokojné organizace jako Greenpeace a Peta jako teroristické skupiny, vedle neonacistických seskupení. Britská policie také zahrnula hnutí Extinction Rebellion mezi extremistické organizace, vedle ultrapravicových extremistů a džihádistů.

Organizaci Greenpeace podporují čelné britské celebrity, jako je herečka Judy Dench, komik Stephen Fry a herci Sean Connery a Pierce Brosnan.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Brazilský ministr kultury používá slovo od slova citace z Goebbelsova projevu

"Země, ve které sloužíme, má zájem pouze o umění oddané vlastenectví"

17. 1. 2020 / Fabiano Golgo
Jednou z prvních věcí, kterou brazilský prezident Jair Bolsonaro udělal, když nastoupil do funkce, bylo zrušení ministerstva kultury. Ale protože to vzbudilo mnoho protestů,  nakonec  toto ministerstvo obnovil, nicméně s nízkým statusem a nulovým rozpočtem, takže potřebuje přesvědčit ministerstvo cestovního ruchu (!!) aby se s mnistyerstvem kultury podělilo o své finanční prostředky.

Aby toho nebylo málo, Bolsonaro se rozhodl jmenovat do orgánu, který se stará o brazilskou kulturu, radikálního ultrapravicového aktivistu. Roberto Alvim je dramaturg, ale jeho tvorba nebyla nikdy považována za vysokou kvalitu a v uměleckém světě nebyl přijat, což  pravděpodobně způsobilo jeho antipatii vůči umělcům brazilského zeitgeistu. Možná proto Alvim v prvních dnech ve své ministerské roli  urazil největší dámu brazilského divadla, devadesátiletou herečku Fernandu Montenegrovou, která v roce 1999 získala Oscara za nejlepší herečku ve filmu Central do Brasil. Řekl, že je to "šeredná čarodějnice",  a použil o ní další slovo, synonym pro vaginu, které se tu nedá  napsat, neboť nepatří k civilizované debatě.
 14746

Jedinečná výstava Jiřího Davida

17. 1. 2020

(Fotografie z výstavy v tomto článku Patrik Šimon)

"Jsem tady" je název nové a naprosto jedinečné výstavy Jiřího Davida v DOXu, kterou lze číst ve smyslu základní odpovědi na otázku odkud jsme a kam jdeme, píše Patrik Šimon.

Je to autorova citlivá, ale i lakonická odpověď na relativní roli člověka v universu světa a subtilní sonda do fascinující mystiky Davidova mystéria, jehož nelze v žádném z jeho uměleckých výkonů uchopit jednoznačně, protože se proměňuje a ovládá mistrovství japonských samurajů. Umí totiž neupadnout do zajetí.

Radost z čisté malby chápaná v rozměru jakéhosi nového impresionismu je jen jednou z mnoha faset výkladů rafinovaného cyklu, na němž se v citlivé instalaci kurátorsky podílel Viktor Pivovarov.
 3308

Jak je tomu se Stranou zelených

17. 1. 2020 / František Řezáč

Poslední hřebík do rakve SZ zatloukl Matěj Stropnický, který jako předeseda (a politolog!) zcela selhal při volbách v roce 2017 šířením neodůvodněného optimismu. Strana podle průzkumů měla několikrát pod dvě procenta a měla volby vynechat. To jsem mu řekl, ale on byl příliš zahleděn sám do sebe. Tím se ve volební kampani prošustrovaly peníze, které zbyly po krajských volbách a mohly stranu držet v dalších letech, například při volbách obecních.

K tomu:

 14745

Těsně před zahájením procesu s Trumpem výrazně zhoršil jeho postavení svým televizním vystoupením Lev Parnas

17. 1. 2020

 
Američan ruského původu Lev Parnas je nejnovější obskurní figurou, která se náhle octla v ohnisku impeachmentu Donalda Trumpa.

Lev Parnas byl blízkým spolupracovníkem Trumpova osobního právníka Rudyho Giulianiho. Ve středu dramatickým způsobem svědčil v americké televizi, že Trump osobně řídil úsilí donutit Ukrajinu, aby zdiskreditovala jeho politického soupeře Joea Bidena.

"Prezident Trump věděl přesně, co se děje," řekl Lev Parnas v televizním rozhovoru s moderátorkou Rachel Maddow ve středu v televizi MSNBC. "Věděl o všem, co jsem dělal... Nedělal jsem vůbec nic bez souhlasu Rudyho Giulianiho či prezidenta Trumpa."

Interview se vysílal právě v době, kdy Sněmovna reprezentantů přenášela dokumentaci k impeachmentu do Senátu.
 8204

Našli vědci náhradu za cvičení?

17. 1. 2020

Protein zvaný sestrin, který se v těle přirozeně vyskytuje, může odpovídat za řadu výhod vyplývajících ze cvičení. Při experimentech provedených na muškách a myších protein napodoboval výhody cvičení.
 10820

Putin signalizuje setrvání u moci po roce 2024. Ale dokáže řešit strukturální problémy?

17. 1. 2020

Zdá se, že Vladimir Putin nachytal značnou část ruské mocenské elity nepřipravenou, když 15. ledna odvolal celou vládu. S implementací Putinem velmi ceněných národních projektů vládou v potížích a když reálné příjmy rok za rokem klesají, bylo zřejmě jen otázkou času, než hlavní ruská rozhodovací instance obětuje ěkoho ze socioekonomického bloku vlády. Nicméně jen málo kremelských insiderů očekávalo odvolání premiéra (a někdejšího prezidenta), Dmitrije Medveděva, když z Putinova čtvrtého funkčního období stále ještě zbývají čtyři roky, píše Simon Saradzhyan.
 14715

Hospodaření OSBL za prosinec 2019

6. 1. 2020

V prosinci  2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 77 561.50 Kč, výdaje byly 91 481.50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
23045