Průzkum Globsec: V ČR sílí prozápadní tendence

21. 5. 2018

čas čtení 2 minuty
Češi se pohybují do nárazníkové zóny mezi Západem a Východem, ale s trochu větší náklonností k Západu, podpora prozápadní orientace od roku 2017 vzrostla o pět procent. Podpora Evropské unie za poslední rok stoupla o 28 procent a 69 procent Čechů by hlasovalo v referendu pro setrvání v EU. Muži mají pozitivnější názor na EU než ženy. 60 procent mužů si myslí, že EU je pro jejich zemi dobrá, jen 42 procent žen sdílí tentýž názor.Podpora Čechů pro členství v NATO stoupla za poslední rok o 26 procent. V případě referenda by 91 procent mladých Čechů hlasovalo pro setrvání v NATO. Za poslední rok stoupla podpora mladých Čechů vůči NATO o 40 procent. 65 procent Čechů si myslí, že členství v NATO je dobrá věc, jejich počet za poslední rok stoupl o 11 procent. Ve skupině Čechů ve věku 18-24 let stoupla za poslední rok podpora NATO o 24 procent.

Ze západních politiků podporují Češi nejvíce Emmanuela Macrona, souhlasí s jeho politikou 49 procent voličů, 50 procent Čechů vnímá politiku Andreje Babiše jako pozitivní.

59 procent Čechů zastává názor, že Rusko záporně zasahovalo do amerických prezidentských voleb. 
54 procent Čechů s univerzitním vzděláním je přesvědčeno, že Rusko zasahuje do evropských voleb. Je to nejvyšší procento ve střední Evropě. 

67 procent Čechů nesouhlasí s tvrzením, že existuje celosvětové židovské spiknutí, že židi mají příliš mnoho moci a tajně ovládají instituce a vlády po celém světě. 96 procent mladých Čechů s tímto názorem nesouhlasí.

96 procent Čechů ve věku 18-24 let se setkalo s dezinformacemi na sociálních sítích. 

80 procent Čechů považuje pád komunismu za pozitivní věc. 64 procent Čechů si myslí, že jejich život po roce 1989 lepší než předtím.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

0
Vytisknout
6033

Diskuse

Obsah vydání | 23. 5. 2018