Co se stane, když zavedete univerzitní školné:

BRITÁNIE: Počet studijních oborů na univerzitách snížen o 27 procent

23. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

Po zavedení školného je v Británii o téměř 20 000 univerzitních kursů méně než v roce 2006

Z analýzy, kterou provedl britský univerzitní odborový svaz UCU vyplývá, že je letos na britských univerzitách téměř o 20 000 univerzitních kursů méně než v roce 2006.

K škrtům došlo ve všech oborech lidské činnosti, v technických vědách i v humanitních vědách.

Nejvážněji postižena je Anglie, kde stouplo školné od nynějšího roku až na 9000 liber ročně. V Anglii byla za posledních šest let zrušena třetina univerzitních kursů.

Nejvážněji jsou postiženy univerzity na jihozápadě Anglie, kde byl počet univerzitních kursů snížen o 47 procent, na východě Anglie, kde byl snížen o 41 procent a na severozápadě, kde byl snížen o 40 procent. Celkem byl počet univerzitních kursů snížen v Anglii o 31 procent, v Severním Irsku o 24 procent, ve Walesu o 11 procent a ve Skotsku o 3 procenta.

Sally Hunt, generální tajemnice univerzitního odborového svazu UCU, uvedla: "Zatímco britské vlády už delší dobu sní o tom, jak zvýšit pro studenty náklady na studium, množství studijních oborů bylo drasticky omezeno. Globální akademická pověst Británie je založena na rozrůzněnosti oborů, které mají studenti k dispozici a na svobodě univerzitních pracovníků překračovat hranice a vytvářet nové studijní obory.

Přesunutí břemena financování univerzit od státu na studenta znamená, že nervózní univerzity budou rušit stále větší počty studijních oborů, protože se budou obávat, že si na sebe tyto obory nevydělají. Nemůžeme ale mít oblasti v Británii, kde studenti nemohou mít přístup k studijním oborům, které chtějí studovat."

Podrobnosti v angličtině ZDE

O tej naší pasivitě aneb český realismus jako iluze

23. 2. 2012 / Roman Kanda

čas čtení 5 minut

Rád bych reagoval na článek Petra Moravce o pasivitě českých občanů. Myslím, že se touto otázkou trápí řada těch, kteří se veřejně angažují v různých alternativních uskupeních nebo kteří uvážlivými reflexemi přispívají ke kritice současného systému. Osobně jsem proti tomu, abychom hledali příčiny občanské pasivity v jakési metafyzické rétorice o národním údělu, národní mentalitě či v tom, co František Koukolík (citovaný P. Moravcem) nazývá masovou debilizací národa; to je ostatně nejen urážlivé, ale především nepřesné metaforické vyjádření, jež racionální hledání příčin převrstvuje expresí, emocionálním pohoršením. To je první, spíše dílčí bod mé polemiky s článkem pana Moravce.

Vysoké školy vřou, brněnští studenti vyhlašují Týden neklidu!

23. 2. 2012

čas čtení 4 minuty

Protesty proti reformě vysokého školství nabírají na obrátkách. Po dosavadních umírněných projevech nespokojenosti chystají brněnští studenti razantnější akce. V rámci celostátního Týdne neklidu proběhne Noc univerzit, protestní pochod, nebo akce s názvem S vášní pro vzdělání, kdy studenti vyjádří lásku k univerzitám hromadným polibkem na náměstí Svobody. Týden neklidu se koná 27. 2. - 2. 3. a v Brně jej společně organizují brněnská skupina iniciativy Za svobodné vysoké školy a studentští senátoři šesti brněnských univerzit. Hlavní příčinou protestů jsou omezení akademické samosprávy a hrozící vliv politiků na chod a financování vysokých škol.

O přímé volbě prezidenta

23. 2. 2012 / Alex Koenigsmark

čas čtení 10 minut

Předesílám:

Mám rád tržní hospodářství. Je to jediný systém, který je dost pružný a rychlý. Stačí mu nastavit přesná pravidla a hlídat jejich dodržování a trh to zvládne. Často říkám, že zakážeme-li například nevratné obaly, bude "trh" sice strašně křičet, pokoušet se politiku uplatit a zlobbovat, ale nebude-li to možné, zhlédneme pravý zázrak, totiž svižné a účinné fungování vratných obalů.

Známá korespondentka listu Sunday Times usmrcena v Sýrii

23. 2. 2012

čas čtení < 1 minuta

Assadovi vojáci zabili v městě Homs v Sýrii reportérku týdeníku Sunday Times Marie Colvinovou a francouzského fotografa Remiho Ochlika. Zároveň v městě Homs usmrtili dalších nejméně 80 civilistů. Znovu je proto vznášen požadavek, aby byl Assad svržen.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy charakterizoval smrt obou novinářů jako atentát a zdůraznil, že Assadova éra musí skončit.

"Už to stačilo," řekl Sarkozy. "Tento režim musí skončit a není důvodu, proč by neměli mít Syřané právo žít svůj život a rozhodovat o svém osudu svobodně. Kdyby tam ti novináři nebyli, vraždění by bylo daleko horší."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Proč jsou naší občané tak pasivní

22. 2. 2012

čas čtení 8 minut

Tak se nám ve světě dějí věci: ve Španělsku lidé už dlouho protestují na náměstích, v Řecku už to dlouho vře a vypadá to tam na celonárodní odpor, už i na Slovensku lidé vyšli do ulic bez ohledu na silné mrazy, ale u nás doma se neděje skoro nic. Jak je možné, že v naší zemi jsou lidé tak pasivní? Co se to stalo s našimi hrdými slovanskými kmeny, že si nechají skoro všechno líbit? Přikláním se k názoru člověka, jehož si velice vážím, pana MUDr. Františka Koukolíka, Dr.Sc. Ten v jednom TV pořadu řekl, že za stav naší společnosti může masová debilizace národa. Na otázku proč občané ještě ke všemu volí lidi, kteří jim tohle všechno provádějí, pan Dr. Koukolík řekl, že pro pocit niterné jistoty. Vysvětluji si to tak, že mnozí občané mají větší pocit niterné (asi i existenční) jistoty s touto vládou, než s tou, která by eventuelně mohla vzniknout z opozice, píše Petr Moravec.

Stop HF

23. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

Vážení přátelé, milí občané, kamarádi přírody a čistých vod. TOTO SE TÝKÁ KAŽDÉHO Z NÁS, protože VŠICHNI PIJEME VODU. Nikdo by neměl být takový blázen, aby si do vody, kterou pije, lil jedovaté látky.

Přesně to nám však chtějí udělat. A stát (konkrétně ministerstvo životního prostředí), který by měl pro lidi vodu chránit, pootevřel jedům ve vodě dveře: Začíná povolovat průzkumy břidlicových plynů HF metodou.

Ta je silně destruktivní, zničí nám krajinu i pitnou vodu, tak jako se to stalo v USA. Tam se probrali pozdě. Prodali své pozemky těžařům a nyní některým teče jedovatá voda. Když přiblíží k vodovodnímu kohoutku otveřený oheň a pustí vodu -- začne hořet.

Až pochopíme, že se peníze nedají jíst a jedovatá voda pít, může být pozdě.

Pojďme proto společně pro sebe a naše děti udělat dobrou věc. Pomozte nám podpisem petice zastavit HF v naší zemi. Petice jsou dvě, je možné a žádoucí podepsat obě. Petice obcí je cílena na pana ministra ŽP, ta naše i na vládu a obě komory parlamentu. Občanská bude šířena po celém státě s cílem zastavit HF v ČR, poukazuje na střety HF s legislativou a žádá okamžité zrušení průzkumového území Trutnovsko.

Děkujeme

Za Koalici STOP HF

Jiří Malík

http://www.ne-plyn.hys.cz/?page_id=260

Valencijské předjaří

22. 2. 2012 / Lubomír Molnár

čas čtení 2 minuty

Již skoro týden trvají ve třetím největším španělském městě studentské nepokoje. Vysokoškoláci, ale i studenti nižších stupňů vzdělávání, protestují proti škrtům ve výdajích na školství, ke kterým přistoupila vláda autonomní oblasti Valencijského společenství. Studenti požadují, aby vzdělání bylo veřejné, laické a finančně přístupné. Protesty nabývají na intenzitě i proto, že některé zdokumentované zásahy policie byly nepřiměřeně brutální.

Kde hledat příčiny propadů na důchodovém účtu?

22. 2. 2012 / Miroslav Opálka

čas čtení 5 minut

Většinou se dozvídáme o tom, že nás nějak předčasně zasáhla nepříznivá demografická změna, a proto je nutné přitvrdit reformy v důchodovém systému ČR. Podíváme-li se však na příčiny záporného salda na důchodovém účtu v posledních letech, pravda je úplně někde jinde. Demografické změny nás teprve čekají, a jak se s nimi vyrovnáme, záleží na politických rozhodnutích. Důchodové pojištění se však stalo pro pravicové vlády cílem útoků, ve snaze o jeho oslabení a znevěrohodnění.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

čas čtení < 1 minuta

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Vyhánění cizinců je krátkozraké

22. 2. 2012 / Milan Daniel

čas čtení 11 minut

Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo pokyn, o němž se na úřadech práce mluvilo už řadu týdnů: do poloviny roku budou muset tuto zemi opustit cizinci, kteří mají jen základní vzdělání, protože pracovní povolení jim už nebude prodlouženo.

Volby v USA: Čtvrtina kampaňových příspěvků z tzv. "super PACů" pochází od pěti osob

22. 2. 2012

čas čtení < 1 minuta

Pět bohatých lidí vedených dallaským průmyslníkem Haroldem Simmonsem a majitelem kasín v Las Vegas Sheldonem Adelsonem poskytlo takřka každý čtvrtý dolar získaný v prezidentské kampani prostřednictvím fundraisingových organizací označovaných jako "super PAC". Tyto příspěvky vymazávají úvodní finanční převahu Baracka Obamy i handicapy republikánských kandidátů konkurujících Mittovi Romneymu.

Smyslem katolické sexuální morálky je zotročení lidí

21. 2. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Setkal jsem se nedávno s pro mne zcela šokujícím názorem, že katolická sexuální morálka je taková, jaká je, proto, aby chránila slabší. Původ katolické sexuální morálky leží hluboko ve středověku, kdy představitelé katolické církve patřili k nejmocnějším a nejbohatším vládcům Evropy, vedli války a vybírali desátky. Nic však nikdy nedávalo církvi takovou moc jako vymyté mozky věřících, kteří neměli přístup ke srozumitelnému čtení Písma a kteří byli spoutáni množstvím tmářských blbostí, týkajících se jejich nejintimnějšího života (pozoruhodné je, že protestantské církve, upřené na autoritu Písma, sexuální morálku postupně uvolnily ze středověkého sevření, a to až tak daleko, že episkopálové z Nové Anglie měli nějaký čas za biskupa člověka, žijícího v životním partnerství s mužem).

Společenská hierarchie, logika dobyvatele a hledání alternativ

22. 2. 2012 / Veronika Sušová-Salminen

čas čtení 12 minut

S celou řadou postřehů v článku M. Valacha se musím ztotožnit. S tezí o tom, že společenské hodnoty jsou přímo formovány společenským systémem a jako takové odrážejí jeho základní principy nelze nesouhlasit. Z toho vyplývá i to, že každá alternativa k současnému kapitalistickému uspořádání by měla zahrnovat změnu společenských hodnot. Na druhou stranu je ale právě otázka toho, co se mění jako první -- zda je to systém nebo společenské hodnoty -- otázkou o Kolumbově vejci.

Britské supermarkety nabídnou nezaměstnaným plat za rekvalifikační zaměstnání

22. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

Ostrou kontroverzi v Británii vyvolal nový projekt britské vlády nabízející pracovní rekvalifikační zkušenost nezaměstnaným. Vláda nutí nezaměstnané, aby pracovali zadarmo v projektu pro získávání pracovních zkušeností, jinak jim zruší sociální dávky v nezaměstnanosti.

V úterý oznámily britské supermarkety, že budou takovýmto zaměstnancům za práci platit, takže se britský vládní projekt rozložil. První to oznámil po veřejných protestech a demonstracích, že se lidé nenechají vykořisťovat prací zadarmo, supermarket Tesco. Supermarkety Argos a Superdrug oznámily, že se na kontroverzním vládním projektu nebudou podílet. Už předtím svou účast na projektu suspendovalo více než deset dalších britských organizací.

Rozklad projektu následuje po asi třídenní mediální ofenzivě vysokých činitelů britské vlády, kteří v médiích přesvědčovali veřejnost, že projekt práce nezaměstnaných zadarmo je kvalitní. Ministři se vysmívali kritikům projektu jako "snobům" a "moderním ludditům".

Podrobnosti v angličtině ZDE

22.2.2012: Evropský den obětí

22. 2. 2012

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva Bílého kruhu bezpečí

Ročně se čtvrtina občanů Evropské unie stane obětí trestného činu, občany České republiky nevyjímaje. Následky trestného činu lze korigovat včasnou pomocí a podporou oběti. Platí známá věta: Konkrétní zločin ovlivnit neumíme, ale můžeme ovlivnit to, jak se s oběťmi zločinu jedná. To je klíčový úkol jak pro legislativu, tak zejména pro výkon spravedlnosti v praxi, který připomínáme v souvislosti s Evropským dnem obětí.

Hugo Chávez podstoupí na Kubě další operaci

22. 2. 2012

čas čtení < 1 minuta

Venezuelský prezident Hugo Chávez, který se letos znovu uchází o funkci, oznámil v úterý ve státní televizi, že lékaři na Kubě objevili v místě loni odstraněného tumoru asi dvoucentimetrovou lézi, která bude vyžadovat operaci.

Tykadlová revoluce

21. 2. 2012 / Václav Hořejší

čas čtení 3 minuty

Považuji se za dosti zásadního stoupence dodržování zákonů, odmítám různé "divoké" akce zaměřené na prosazení nějakého stanoviska, zvláště pokud nějak poškozují nebo omezují jiné osoby (např. blokády silnic zemědělci či protijadernými aktivisty).

Přesto z celého srdce fandím tomu, co "provedl" pan Roman Smetana -- počmáral předvolební plakáty několika politických stran, politikům na nich přimaloval tykadla a připsal různé hanlivé poznámky. Jediná strana, která ho za "poškozování cizí věci" zažalovala, byla ODS, ale z reakcí některých představitelů jiných stran (ČSSD, KSČM) je zřejmé, že i oni trest pro "čmárala" schvalují.

Fenomén Václav Havel

21. 2. 2012 / Petr Kellner

čas čtení 6 minut

Chtěl bych vás stručně informovat o událostech, které následovaly okolo petice proti přejmenování pražského letiště na Letiště Václava Havla, píše Petr Kellner.

Ozval se mi jeden historik, který mně poučil o tom, že skutečná a objektivní studie o osobnosti pana Václava Havla bude nejdříve možná tak za 30 let a to z důvodů různých zájmových a politických skupin, které nemají v současnosti zájem na pravdivé a objektivní analýze této osobnosti a to ještě za předpokladu, že vliv těchto skupin už nebude v budoucnu možný.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2012

18. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

V prosinci 2011 přispělo finančně na Britské listy 256 osob bankovním příkazem celkovou částkou 92 904.72 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v listopadu 2011 částkou 10 938 Kč, příjem z reklamy byl 9000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31. 1. 2012 částku 135 736.21 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní

37410