Gorbačov varoval před nebezpečím nové studené války

8. 11. 2014

čas čtení 1 minuta

Michail Gorbačov při oslavách pětadvacátého výročí pádu Berlínské zdi v Berlíně varoval, že napětí mezi Spojenými státy a Ruskem ohledně Ukrajiny přivedly svět na pokraj nové studené války. Zdůraznil: "Musíme zvládnout tato nová napětí." Třiaosmdesátiletý bývalý šéf sovětské komunistické strany obvinil Západ a především USA z triumfalismu po pádu sovětského bloku. Požadoval, aby prostřednictvím dialogu s Moskvou byla vytvořena nová důvěra, a navrhl, aby Západ zrušil sankce, uvalené na vysoké ruské činitele v důsledku ruských vojenských akcí na Ukrajině.

Před příjezdem do Berlína Gorbačov výslovně a důrazně podpořil ruského prezidenta Vladimíra Putina a uvedl, že krize na Ukrajině poskytla Spojeným státům záminku neprávem Rusko diskriminovat a šikanovat. "Jsem absolutně přesvědčen, že Putin chrání zájmy Ruska lépe než kdokoliv jiný," řekl Gorbačov.

V rozhovoru s tiskovou kanceláří Interfax přiznal Gorbačov, že není důvodu, proč nekritizovat i Putina, avšak dodal, že si nepřeje aby jiní na Putina útočili. "Pokud si Rusové a Němci budou rozumět, pokud naše vztahy budou dobré, budou z toho mít všichni prospěch," řekl Gorbačov a varoval, že pokud se nepodaří v Evropě dosáhnout bezpečnosti, Evropa se stane z globálního hlediska irelevantní.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ohromený Josef Chuchma chválí vynikající dánský seriál, který se ČT pokusila "utajit" na Dvojce a v nočním vysílacím čase

8. 11. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 8 minut

před skoro třemi lety jsem tu upozorňoval na vynikající thriller, dánský televizní seriál Forbrydelsen (The Killing, Zločin), který se za obrovského zájmu veřejnosti vysílal ve 120 zemích světa, který však Česká televize uvedla do vysílání až jako jedna z posledních!!, až v roce 2013 (seriál byl k dispozici od roku 2007, německá televize ho například začala vysílat r. 2008, Rakousko v roce 2009, Francie, Belgie, Austrálie v roce 2010, Rusko a Británie v roce 2011) a v naprosto nevhodnou vysílací hodinu - první i druhou sérii vysílala pozdě v noci ve čtvrtek, případně v neděli, na druhém programu.

Nyní odvysílala už třetí, vynikající sérii tohoto seriálu a dokonce i Josef Chuchma v Lidových novinách sledoval tento seriál jedním dechem. Ti, kdo ho neviděli, by si ho měli opatřit, samozřejmě je k dispozici na DVD na Amazonu i jinde, s anglickými titulky. Chuchma v Lidovkách mj. píše (bohužel nikoliv na webu):

Česko zůstává pouze další nesvéprávnou kolonií Spojených států, nikoliv spojencem

8. 11. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Rozvinula se zajímavá diskuse. Náměstek amerického ministra zahraničí Richard Stengel si posteskl, že jakýsi východoevropský spojenec Spojených států nedodržuje "stranickou linii" světového četníka, co se lidskoprávní agendy týče; prý se odklonil od správného, tedy havlovského pojetí lidských práv. Mám za to, že je to jedině dobře, třeba proto, že si stěžoval představitel země, která v porušování lidských práv ve světě drží smutné prvenství ZDE.

Redaktor časopisu Respekt Ondřej Kundra zareagoval tak, jak se od tohoto vůči moci servilního a nepříliš soudného listu dalo čekat:

Knihy jsme do Československa pašovali bez pomoci cizích rozvědek

7. 11. 2014 / Jan Kavan

čas čtení 9 minut

Novinář Štěpán Kotrba, který se účastnil konference k 25.výročí Listopadu, pořádané Evropským hnutím v České republice, nadací Železná opona a Informační kanceláří Evropského parlamentu 5.11.v Praze, o ní napsal článek pro BL, který mi vyrazil dech, přestože jsem již poměrně otrlý, pokud jde o různé novinářské kachny, bubliny, pomluvy či zkreslenosti. Štěpána Kotrbu jsem vždy vnímal jako sice velmi svérázného, ale vzdělaného a zkušeného novináře, který si nebere servítky a snaží se nazývat věci pravým jménem, i když se mu ne vždy povede. Kotrba se roky zabývá nejrůznějšími konspirativními teoriemi či prací různých rozvědek a tajných služeb. Nezbývá mi než konstatovat, že ochořel nevyléčitelnou nemocí z povolání.

Agent vypovídá

8. 11. 2014 / František Řezáč

čas čtení 2 minutyMoc Vám a Janu Kavanovi děkuju. Já byl někde na konci řetězu, dostal jsem jeden dva výtisky Listů, které jsem půjčoval známým po přečtení k přečtení. Jenže co pak s tím? Začlo se mi to doma hromadit a co kdyby "Oni" přišli? Tak jsem si udělal skrýš na staveništi, kde jsem pracoval. Jako agent jsem nasbíral nejvíc podpisů od dělníků za propuštění Václava Havla. V době, kdy K. vstupoval do KSČ.

EXILE - international conference on exile and visual arts

8. 11. 2014

čas čtení 1 minuta

Mezinárodní konference EXILE zkoumá problematikou současné světové/evropské lidské mobility (světo/euroobčanství). Vývoj současného umění je chápán jako paralelní proces, který doprovází současné světové geopolitické změny. Konference propojuje různé obory a autory, kteří je reprezentují v odlišném geopolitickém prostředí. Organizátoři sledují toto téma z pozice výtvarného umění, které se otevírá novým úhlům pohledu, výzkumu, výkladu, angažovanosti a kritiky. Konference je strukturována na jednotlivé přednáškové bloky, které umožní ostřejší vhled do společenských procesů integrace, (kulturní...) asimilace a dominance.

Evropa blokuje mír na Blízkém východě

7. 11. 2014

čas čtení 3 minuty

Letošní letní válka v Gaze byla poslední epizodou v cyklu nedůvěry, agrese a destrukce. Ale opět svět počítá cenu životů, domů, nemocnic, škol, továren a další civilní infrastruktury. V konfliktu bylo zabito více než 2 100 Palestinců, nejméně polovina z nich civilisté a kolem čtvrtiny děti. Zemřelo také šedesát šest izraelských vojáků, stejně jako pět civilistů, včetně jednoho dítěte, napsala Navi Pillay v deníku New York Times.

Mé vzpomínky na Listopad 1989

7. 11. 2014 / Jan Kavan

čas čtení 15 minut

Jan Kavan vyjádřil nesouhlas se způsobem, jak Štěpán Kotrba informoval o jeho vystoupení na konferenci Nadace Železné opony; Evropského hnutí v České republice a Informační kanceláře Evropského parlamentu, a poukázal také na to, že shrnutí jeho vystoupení na Parlamentních listech "obsahuje určité nepřesnosti". Proto poskytl Britským listům úplný text své přednášky:

Nejsem si zcela jist, zda správně patřím mezi dnešní řečníky. V Praze jsem totiž přistál, po dvacetileté emigraci v Anglii, až odpoledne 25.listopadu jako první tzv.český reemigrant. Byl jsem samozřejmě v denním kontaktu s představiteli opozice. Ještě jsem předal světovým agenturám informaci o údajné smrti studenta Martina Šmída, kterou mi zavolal Petr Uhl a pak už jsem slyšel, že rezignoval Jakeš. A tak jsem se rozjel na českou ambasádu a požádal o vízum a to na stejný britský pas, na nějž jsem tzv.ilegálně navštívil Prahu o vánocích 1988. Tušil jsem, že detaily toho pasu StB bude znát, ale riskoval jsem to. Na letišti mne zadrželi a následoval šestnáctihodinový výslech na letišti, který skončil ve 2 hodiny ráno 26.listopadu, kdy mne StBáci odvezli do Parkhotelu v Praze 7. Celý výslech byl zcela otevřeně natáčen na videokazety, které se však údajně nikdy nenašly. Mezitím bez problémů prošel pasovou kontrolou Jarda Hutka a tak jsem na českou půdu vstoupil až jako druhý.

V Petrohradě oficiálně zaregistrovali svatbu dvou dívek

8. 11. 2014

čas čtení < 1 minuta

V pátek 7. listopadu v Petrohradě oficiálně zaregistrovali v Paláci svateb v domě č. 4 u Gribojedovova kanálu svatbu dvou dívek, Iriny Šumilové a Aleny Fursové. Bylo to z právního hlediska umožněno tím, že jedna z dívek, Irina Šumilová, je "transgenderová" žena, prochází právě změnou pohlaví a podstupuje hormonální terapii. Pracuje jako programátorka.

Podrobnosti v ruštině ZDE

29240

ČTVRT STOLETÍ OD PLYŠÁKU

17. listopad 1989 - První krok do Evropy očima veteránů i té "druhé strany"

6. 11. 2014 / Štěpán Kotrba

čas čtení 10 minut

Nadace Železné opony; Evropské hnutí v České republice a Informační kancelář Evropského parlamentu se rozhodly pojmout "vzpomínkové konference" k 25. výročí "sametového" převratu poněkud jinak. Uspořádáním setkání veteránů obou stran pověřily 5.11. někdejšího kamaráda Jana Palacha, později poradce Gustáva Husáka, ekonoma Jana Šoltu. A tak se o své osobní vzpomínky na převratné události roku 1989 podělili vedle něj někdejší disident a šéf exilového vydavatelství Palach Press, pozdější ministr zahraničí a předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan, slovenský velvyslanec a někdejší předseda KSS a iniciátor transformace KSS na sociálnědemokraticky orientovanou Stranu demokratickej ľavice Peter Weiss, politolog a poradce premiérů Adamce a Čalfy Oskar Krejčí, diplomat a rozvědčík Miroslav Polreich, někdejší poradce Lubomíra Štrougala Jaromír Sedlák, šéf Jazzové sekce a disident Karel Srp, novinář MF, spisovatel literatury faktu, poradce orgánů Evropské unie a rytíř templářského řádu Milan Syruček, "cenzor perestrojky", básník Karel Sýs, historik a dnes zástupce vedoucího oddělení dějin 20. století Historického ústavu AV ČR Emil Voráček, politolog a historik, někdejší proděkan DAMU Zdeněk Zbořil, někdejší krizový manažer KSČ, poslední tajemník federální rady KSČS Ladislav Žák a další. Včetně mne.

Američtí soudruzi se zlobí

7. 11. 2014 / Josef Švéda

čas čtení 3 minuty

Bývaly doby, kdy čeští politikové jezdili na oficiální návštěvy do Moskvy. Mnozí z nich se na ně příliš netěšili. Někteří se těchto cest přímo děsili. A věděli proč. Gottwald měl takovou hrůzu, že se mu zdravotně přitížilo, když měl tuto cestu absolvovat. Historie se zřejmě začíná opakovat. Nyní ovšem pro české politiky není strašákem Sovětský svaz, ale stávají se jím Spojené státy americké. Premiér Sobotka totiž zanedlouho pojede do Washingtonu a prý se tam "pořádně zapotí". Proč?

Je česká levice fascinována neonacisty?

7. 11. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Velmi mě překvapilo, když včera sociálnědemokratický starosta Duchcova, Zbyněk Šimbera, který se dostal k moci koalicí s KSČM a Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS), v Radiožurnálu prohlásil, že programově je DSSS blízká sociální demokracii ZDE.

Belgická policie zasáhla proti stotisícové demonstraci odmítající politiku škrtů

7. 11. 2014

čas čtení 1 minuta

Belgická pořádková policie ve čtvrtek nasadila slzný plyn a vodní děla během srážek s demonstranty v Bruselu. Veřejným protestem více jak sto tisíc dělníků začal seriál demonstrací a stávek zaměřených proti politice úspor, který má trvat několik týdnů. Demonstranti pokojně procházeli ulicemi více jak dvě hodiny, než propuklo násilí.

O francouzská vojenská plavidla určená Rusku má zájem Kanada

7. 11. 2014

čas čtení < 1 minuta

Kanada má zájem diverzifikovat dodavatele vojenské techniky a omezit prakticky úplnou závislost na USA v některých kategoriích výzbroje, zejména ve sféře námořnictva. V této souvislosti se objevila úvaha o možnosti odkoupit ve Francii výsadková vrtulníková plavidla Mistral původně určená Rusku, jejichž dodávka byla odložena kvůli krizi na Ukrajině.

Rozhodnutí německého soudu: Železniční stávka může pokračovat

7. 11. 2014

čas čtení < 1 minuta

Pracovní soud ve Frankfurtu nad Mohanem dal navzdory námitkám vedení Deutsche Bahn zelenou stávce strojvůdců.

Rozhodnutí soudu bylo očekáváno s napětím: Rozsudek posiluje pozici odborové centrály Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer (GDL) proti námitkám vedení společnosti. V prvním stání soud námitky vedení odmítl a to následně vydalo prohlášení, že se proti rozsudku odvolá.

Podrobnosti v němčině: ZDE

Echo Moskvy se staví na odpor tlaku na personální čistky

7. 11. 2014

čas čtení 1 minuta

Vedoucí nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexandr Pljuščev je nadále zaměstnancem tohoto média, navzdory ultimátu z ředitelství, podle nějž měl být včera dopoledne na hodinu vyhozen. Informoval o tom šéfredaktor stanice Alexej Venediktov v rozhovoru odvysílaném touto stanicí.

Zapomeňte na pitomou bouři ve sklenici vody kolem Zemana:

ŽIVOTNĚ DŮLEŽITÉ je postavit se proti dohodě TTIP, pokud se nechcete stát žebráky

6. 11. 2014

čas čtení 7 minut

Už nyní, v důsledku toho, že dohoda ISDS byla včleněna do daleko menších obchodních dohod, se big byznys podílí na orgii arbitrážních sporů, jejichž cílem je zlikvidovat veškeré zákony, které by nějak mohly snížit očekávané zisky korporací. Tabáková firma Philip Morris žaluje vládu Uruguaye a Austrálie za to, že se pokusily přesvědčovat veřejnost, aby nekouřila. Ropné firmě Occidental bylo arbitrážním tribunálem uděleno odškodné ve výši 2,3 miliard dolarů, které jí musí zaplatit vláda Ekvádoru za to, že zastavila vrtné ropy firmy Occidental na Amazonce, poté, co bylo zjištěno, že firma Occidental porušila ekvádorské zákony. Švédská korporace Vattenfall žaluje německou vládu za to, že vyřadila z provozu jaderné reaktory. Jedna australská firma žaluje vládu v El Salvadoru o odškodné ve výši 300 milionů dolarů za to, že El Salvador odmítl poskytnout povolení k otevření dolu na zlato kvůli obavám, že to otráví tamější pitnou vodu.

Před rokem jsem byl v zoufalství, píše v deníku Guardian George Monbiot. Nad Atlantikem vyvstával černý mrak a hrozil zlikvidovat některé svobody, za něž naši předci obětovali svůj život. Schopnost parlamentů na obou stranách Atlantiku vydávat zákony jménem svých občanů byla ohrožena překvapující smlouvou, která měla poskytnout korporacím mimořádné pravomoci žalovat vlády. Neviděl jsem možnost, jak tomu zabránit.

Téměř nikdo tehdy neslyšel o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) kromě těch lidí, kteří tuto smlouvu tiše vyjednávali. Obával jsem se, že se o tom ani nikdo nedoví. Napasl jsem o tom z jednoho důvodu: abych mohl říci svým dětem, že jsem nezůstal v této věci v nečinnosti.

Zeman v Číně podpořil politiku české vlády, aneb jak ideologické předsudky znemožňují dialog

6. 11. 2014 / Jan Kavan

čas čtení 7 minut

Rozruch, který se rozpoutal kolem prezidentova ujištění, že ČR nepodporuje samostatnost Tibetu nechápu. Žádná česká vláda od roku 1989 nikdy nepřišla s takovýmto požadavkem. Ani Evropská unie ani USA se nikdy k takovémuto postoji nehlásily.

V poslední době jsme denně zahlcováni články o postojích prezidenta Miloše Zemana, většinou silně kritických. Některé útoky mi připadaly až úsměvně absurdní, jiné zas účelově podpásové a většina poplatná jakémusi ideologickému myšlení. Necítil jsem potřebu přidat se ke skupině prezidentových obhájců a položit do cesty laviny jeho kritiků svůj nesouhlasný hlas, neboť jsem si zcela jist, že se prezident dokáže věrohodně obhájit sám.

Proč je Zeman požehnáním pro česká média

6. 11. 2014 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Když pražská pravicová kavárna, v těsném sepětí s většinou ideologicky spřízněných médií, bojovala při poslední prezidentské volbě za svého maskota Karla Schwarzenberga, nikdo z novinářů si zjevně neuvědomil, že tento morálně intelektuální průjem směřuje rovnou do vlastního hnízda. A to dokonce ve dvou rovinách. Tou první byla deziluze z toho, že ani drtivě většinová mediální fronta nemá takový vliv, jaký pravděpodobně očekávala. Zeman vyhrál českým médiím navzdory. Tou druhou rovinou je potenciál, který Zeman pro česká média vytváří. Navzdory postoji českých médií v prezidentské volbě je to právě Zeman a podobné bizarnosti, které zachraňují jejich povážlivě ohroženou rentabilitu...

Morytát tak trochu o hovně

6. 11. 2014 / Lubomír Brožek

čas čtení 6 minut

Z hovna bič neupleteš.

Lidové rčení

"Milé děti, lituji, ale v této pohádce prostě musím používat sprosté slovo, a sice slovo prdel. Bez něho to prostě nejde a takové to p.... se čtyřmi tečkami mi připadá vlastně mnohem sprostší", napsal kdysi Alex Koenigsmark ve své půvabné glose o řiťolezectví, kterou nazval Pohádka o prdeli (Britské listy, 2005). Neméně oblíbené, jako výše zmíněná rektální disciplína, jsou ovšem v Česku též hovory o hovně. Takže, milí čtenáři, lituji, ale jak jistě uznáte, takové to h....s několika tečkami... zkrátka debaty, které mám na mysli, jsou vážně tak trochu o hovně.

Ruský agent v centrále NATO?

6. 11. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Gordon.ua ZDE přinesl rozhovor s bývalým ruským poslancem a kritikem Kremlu Konstantinem Borovým. Ten tvrdí, že se Ukrajina nemá spoléhat na Západ, protože i přímo v centrále NATO v Bruselu údajně působí ruský vlivový agent. Tím má být podle všech indicií nadhozených Borovým náměstek generálního tajemníka NATO Sandy Vershbow.

V Praze se koná mezinárodní konference na téma TTIP:

Rozptýlí mýty a upozorní na výhody pro ČR i další země Evropské unie

6. 11. 2014

čas čtení 4 minuty

Česká vláda podporuje ambiciózní a komplexní dohodu se Spojenými státy, která povede k odstranění těch největších překážek pro naše podniky na americkém trhu", uvádí náměstek MPO Vladimír Bärtl.

"Pro britskou vládu je TTIP jednou z klíčových priorit. Smlouva bude výhodná pro české i britské občany a firmy. Společně s českou vládou a dalšími partnery usilujeme o to, aby se vyjednávání spojená se smlouvou TTIP podařilo co nejdříve úspěšně uzavřít," řekla britská velvyslankyně v Praze Jan Thompson.

Tisková zpráva

V Praze se 6. listopadu v hlavní budově VŠE (náměstí Winstona Churchilla 1938/4, Praha 3) bude konat mezinárodní konference na téma Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Tato již více než rok projednávaná a velmi často diskutovaná obchodní smlouva má odstranit obchodní bariéry mezi EU a USA. Na konferenci nazvané "TTIP -- Hlavní přínosy a výzvy pro Českou republiku a Evropskou unii" bude na vznikající smlouvu nahlíženo z pohledu globálního obchodu i z pohledu skutečných přínosů pro obě strany Atlantiku. Konference se mimo jiné bude věnovat vlivu smlouvy na klíčové sektory české ekonomiky. Svůj pohled představí zástupci českých ministerstev, firem a odborů, ale i představitelé Evropské komise a britské, švédské nebo americké vlády.

Zabředli jsme

6. 11. 2014 / Jan Sláma

čas čtení 6 minut

K tomuto zjištění mne opět přivedla debata v nedělní Partii. Zabředli jsme do neřešitelnosti ve věci českého zemědělství, potravin a jejich dostupnosti. Pan ministr pracuje, cestuje až se za ním práší, sklízí uznání za snahu, ale jak se z diskuze ukazuje, naši zemědělskou výrobu, alespoň v některých oblastech mohou zachránit jen jakési soutěže, loterie, nalepování nálepek atd. Při čemž prý občan může vyhrát hodnotné ceny a čeští chovatelé zaznamenají kýžený obrat k lepšímu.

Pan prezident není pro lidi

6. 11. 2014

čas čtení 3 minuty

Pan prezident při zvolení jásal, jak je pro lidi. Mockrát jsem jej žádala, psala, ani neodpověděl, píše Danuše Neumannová. Ne, nenařknu jej za to, že za to může, ale kdyby se zajímal o lidi, včas zarazil krutost advokátky z Děčínské advokátní komory, nemusela jsem oslepnout na levé oko. Z oslepnutí viním advokátku. Můj příběh jsem panu prezidentovi popsala dopodrobna, v Teplické nemocnici mi před 7 lety poranili trojklané nervy, soudila jsem se, jenže v naší republice se soudit s nemocnicí?

Gorbačovovi při pádu berlínské zdi telefonovali zděšení Thatcherová a Mitterrand, aby použil vojsk

6. 11. 2014

čas čtení 4 minuty

Ve shrnutí vystoupení Jana Kavana na diskusi k pětadvacátému výročí pádu komunismu se podivují Parlamentní listy, že Kavan poukazuje na to, že Thatcherová si pád komunismu ve středovýchodní Evropě nepřála. Je to dávno známo, jak například dokazuje tento článek, který vyšel v Britských listech poprvé dne 14. 11. 2009:

Pád komunismu ve středovýchodní Evropě nezpůsobil Západ. Ten požadoval stabilitu a změny režimu se obával a s rozmontováním komunistického režimu nesouhlasil. Komunistické režimy ve středovýchodní Evropě se nerozložily ani v důsledku činnosti místních disidentů. Ti byli -- snad s výjimkou Polska -- na to příliš slabí. Rozklad komunistického režimu způsobili sami jeho komunističtí bossové, i když nechtěli -- konec konců to byl jejich režim. V tom spočívá paradox pádu komunismu ve středovýchodní Evropě v roce 1989, uvedl na konferenci americké asociace slavistů v Bostonu v sobotu profesor Igor Lukeš z Bostonské univerzity.

Tehdejší vedoucí představitelé Spojených států, Británie a Francie Bush senior, Thatcherová a Mitterrand v žádném případě neusilovali o jakékoliv změny ve středovýchodní Evropě. Sovětský vedoucí představitel Michail Gorbačov svědčí podle Lukeše v rozhovorech, které poskytl společnosti BBC, že když došlo k otevření berlínské zdi, Thatcherová a Mitterrand ho rozčíleně telefonicky žádali, aby proti svobodomyslným demonstrantům v Berlíně použil síly. "Zastavte to," požadovali. "Jak?" ptal se Gorbačov. "Máte vojáky, ne?" Gorbačov vojensky zasáhnout odmítl.

Nekonečná propaganda aneb Bdělost, toť vše -- díl I.

6. 11. 2014 / Jiří Bátěk

čas čtení 5 minut

Mnoho lidí si myslí, že největšími manipulátory byly a jsou diktátorské režimy. Ty však udržují lid v patřičných mantinelech terorem -- a následným šířením strachu, popř. vyhrožováním a omezováním osobní svobody či rovnou fyzickou likvidací svých oponentů. Propaganda v totalitě pro svou čitelnost, zaujatost a celkovou nedůvěryhodnost má malou účinnost. Někdy je propaganda tak čirá, že ztrácí význam. To se stalo např. v Protektorátu, kdy se protektorátní tisk přestal téměř kupovat. Není to klíčový nástroj společenské kontroly, ale podpůrný. Přesto se samozřejmě totalitní režimy bez loajální masy neobejdou. Potřebují výkonné dělníky v průmyslu, konají se veřejné sbírky pro armádu, užitkového zboží je nedostatek.

Jaké okolnosti formovaly volby ve Spojených státech a co z nich může vyplynout?

6. 11. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Dalo se víceméně předpokládat, že republikáni v nynějších volbách zvítězí, nicméně nikoliv tak drtivě. Republikáni poprvé po osmi letech ovládli Kongres -- převzali kontrolu nad Senátem, posílili svou většinu ve Sněmovně reprezentantů a též moc na několika guvernérských postech, a tímto obřezali moc Obamovy administrativy. Ve světle těchto událostí mě (vedle jiných) automaticky napadají dvě otázky: Co stojí za porážkou demokratů a úspěchem republikánů? Je možné považovat volební systém v USA za demokratický? Začnu netradičně u druhé otázky, která té první může poskytnout jakýsi rámec pro snadnější porozumění.

Česká analýza smlouvy TTIP doporučuje připravit se na opuštění Dohody o sporech mezi investory a státy (ISDS)

6. 11. 2014

čas čtení < 1 minuta

Česká analýza smlouvy TTIP, kterou vydala Asociace pro mezinárodní otázky, vyzdvihuje význam smlouvy TTIP pro mezinárodní obchod ČR a růst ekonomických ukazatelů jako je HDP, zaměstnanost a reálné mzdy, upozorňuje Jan Burian.

Zároveň však analýza, kterou vypracoval Kryštof Kruliš a Alice Rezková, doporučuje vyjednavačům smlouvy, aby se připravili opustit kontroverzní Dohodu o sporech mezi investory a a státy (ISDS). Dohoda ISDS umožňuje korporacím žalovat vlády, kvůli ušlým ziskům u zvláštních soudů, ve kterých zasedají pouze právníci zaměstnaní korporacemi.

Analýzu je možno stáhnout ZDE

Pentagon proti Obamovi

5. 11. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

Minulý týden se po delší době v USA "začaly dít věci". Představitelé Pentagonu se zapojili do opatrné, nicméně otevřené a veřejné kritiky Bílého domu, zejména jeho blízkovýchodní politiky. Série informačních "úniků" začala už 26. října v New York Times, jimž nejmenovaný zdroj oznámil hluboký a rostoucí rozkol mezi vojáky na jedné a Bílým domem na druhé straně. Nejviditelněji se nesoulad projevuje na postoji k Asadovu režimu, jenže příčiny leží mnohem hlouběji.

Ukrajina přestane posílat peníze na separatistický východ

5. 11. 2014

čas čtení 1 minuta

Rada národní bezpečnosti a obrany pozdě večer v Kyjevě oznámila ukončení financování oblastí, které jsou ovládány proruskými separatisty, posílení energetické nezávislosti a obranyschopnosti a výstavbu opevnění na východě země. Neuznané volby na východě pokládá za porušení dohod o příměří uzavřených v Minsku.

O výzvách neprodleně přijmout opatření proti Echu Moskvy a dominanci nepřátel v Ruské státní univerzitě humanitních věd a Vysoké škole ekonomické

5. 11. 2014

čas čtení 3 minuty

V poslední říjnový den proběhlo pod vedením neobyčejně vlivné a vysoce postavené Iriny Jarové zasedání Patriotické platformy [vládní strany] Jednotné Rusko. Podrobná reportáž z události od Sergeje Podosenova na Gazetě.ru přináší základní vyjádření účastníků diskuse, píše Konstantin Remčukov.

Ministerstvo školství by nemělo podléhat lobby zaměstnavatelů

5. 11. 2014 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Vzdělání není jen příprava na profesní život, upozorňují odborníci a kritizují lobby firem. EDUin přinesl první Audit vzdělávacího systému. Debata o povinné maturitě z matematiky pokračuje, firmy jí vítají, odborníci varují před upevněním špatných výukových postupů. Rodiče chtějí dřívější výuku jazyků pro děti, ne všichni jazykáři ale umí učit jazyk i nejmenší děti. Dívky jsou ve školách lépe hodnoceny, informovala o tom Česká školní inspekce. Přehled událostí ve vzdělávání v pravidelném týdenním souhrnu Beduin (27. 10. -- 2. 11. 2014), připravovaném obecně prospěšnou společností EDUin.

Klaus: Zeman svými vulgárními výroky "něco sledoval"

5. 11. 2014

čas čtení < 1 minuta

Václav Klaus zdůraznil, že Zeman podle něj jednal promyšleně. "Nebylo to žádné ulítnutí pár slov, protože já jsem s Milošem Zemanem za svůj život už párkrát mluvil a žádný podobný výrok jsem od něj v životě neslyšel. Snaží se poukázat na uměle udržovaný rozpor mezi vzdělanci na straně jedné a takzvanou hospodou na straně druhé, který je podle mého názoru zcela fiktivní," vysvětluje si Zemanovo chování Klaus.

Zdroj: ZDE

29239

Malíř Oldřich Tichý žije s rodinou v posázavských lesích

5. 11. 2014 / Michal Giboda

čas čtení 4 minuty

< Oldřich Tichý, Bratrstvo neviditelných

Pražské galérie nabídly v poslední době několik unikátních výstav výrazných solitérů: Jan Křížek, Bohuslav Reynek, Jan Vičar, Josef Váchal, a Galerie hlavního města Prahy nám od 31. 10. 2014 do 15. 2. 2015 představuje v Colloredo-Mansfeldském paláci obrazy Oldřicha Tichého s názvem Žiju sám ve zdejších lesích. I když jsou to solitéři, výrazné osobnosti, všichni mají něco společného - byli a jsou formovaní v ústraní své ekologické niky, jež je modelovala do neopakovatelnosti a nezaměnitelnosti.

JIHLAVA:

Třikrát hurá pro FAMU

5. 11. 2014 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 5 minut

Jedním z překvapivých vrcholů jihlavského festivalu bylo mezinárodní promítání FAMU, které umožnilo studentům, kteří tam studují v angličtině, představit své projekty divákům na významném českém filmovém festivalu. Zahrnutí dokumentárních (anebo dokumentárním stylem natočených) projektů z Akademického přípravného programu FAMU znamenalo, že byly veřejnosti předloženy velmi zajímavé práce a mladí režiséři měli přitom možnost podílet se na mnoha akcích filmového průmyslu, které se v Jihlavě během festivalu konaly. Na festivalu, jemuž mnoha způsoby dominují režiséři a střihači, kteří vyšli z FAMU, je povzbuzující být svědkem přístupu, který dává prostor práci studentů. To se týká také mnoha jiných kateder na FAMU - kurs dokumentárního filmu, na němž se silně podílí Vít Klusák, také předvedl filmy od studentů jejich prvního ročníku.

An English version of this article is in CLICK HERE

JIHLAVA:

Three Cheers for FAMU

5. 11. 2014 / Sam Graeme Beaton

čas čtení 4 minuty

One of my surprise highlights of the 2013 festival was the FAMU International screening, affording students on the English-language course the opportunity to exhibit their projects to an audience at a major Czech film festival. The inclusion of documentary (or documentary-style) projects in the school's Academy Preparation Programme has reaped rewards in terms of the level of challenging work on display, while also exposing new directors to the many industry-related events on offer in the town. In a festival which in many ways is dominated by directors and editors who are a product of FAMU's courses, it is encouraging to see a bottom-up attitude where student work is put on display on many occasions. This applies to other departments in the school -- the documentary film course, which Vít Klusák is heavily involved, was also responsible for screening work from their first-year students.

Republikání získali většinu v americkém Senátu, a ovládli tak Kongres

5. 11. 2014

čas čtení < 1 minuta

Američtí Republikáni ovládli ve volbách Senát a drtivě porazili Demokraty. Volby byly charakterizovány ostrou kritikou prezidenta Baracka Obamy. Republikánské vítězství zjevně ochromí Obamovy dva poslední roky ve funkci.

Republikáni zvítězili ve státech, jako je Colorado a Iowa, kde v roce 2012 vyhrál Obama. Republikánská strana také posílila svou většinu ve Sněmovně reprezentantů.

Tvrdou porážku zaznamenali Demokraté například v Severní Karolíně, která nemá nyní žádného Demokratického senátora ani guvernéra poprvé za posledních 30 let.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2014

9. 10. 2014

čas čtení 2 minuty

V září 2014 přispělo 187 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 38 899.50 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červenci 2014 částkou 2529.87 Kč. Příjem z reklamy byl 11 080 Kč.

Zůstatek byl koncem září 2014 323 559,25 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Noam Chomsky v České republice | Otrokářský stát Česká republika | 17. listopad | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
75415