Biden představil nový izraelský návrh na příměří v Gaze

31. 5. 2024

čas čtení 8 minut
 
Joe Biden   ve svém projevu z Bílého domu  uvedl, že jeho vyjednavači a zahraničněpolitické zpravodajské služby se v posledních několika měsících „neúnavně“ soustředili nejen na příměří v Gaze - které podle něj bude „nevyhnutelně křehké a dočasné“ -, ale na „trvalé ukončení války“


Biden vysvětlil, že Izrael nabídl „nový komplexní návrh“, který Katar předal Hamásu, a že tato dohoda je „příležitostí prokázat“, zda to Hamás myslí skutečně vážně, když říká, že chce příměří.

Kritikové se však ptají: Jestliže je toto izraelský plán, proč ho nevyhlásil Netanjahu, ale Biden?

Biden vyzval Hamás, aby přijal izraelský plán na příměří v Gaze: „Je čas, aby tato válka skončila

Americký prezident nastínil dohodu, která by nabídla trvalé příměří a stažení Izraele za propuštění rukojmích a snahu o obnovu.


Joe Biden vyzval Hamás, aby přijal novou mírovou dohodu, kterou podle něj předložil Izrael a která nabízí trvalé příměří a stažení Izraele z Gazy výměnou za propuštění všech rukojmích a dlouhodobou obnovu zničeného pobřežního pásma.

„Je čas, aby tato válka skončila... aby začal den poté,“ řekl Biden a nastínil rámec třífázové dohody, kterou podle něj předložila izraelská vláda.

Vysoce postavený představitel administrativy uvedl, že čtyřapůlstránkový návrh schválila izraelská vláda Benjamina Netanjahua a v pátek byl předložen Hamásu.

Hamás vydal v pátek pozdě večer prohlášení, v němž uvedl, že Bidenovy návrhy přijal „pozitivně“.

Nebylo jasné, s jakým nadšením Netanjahu mírový návrh přijal. Biden své výroky pronesl o židovském šabatu, kdy většina izraelských politiků nebyla k dispozici. Úřad premiéra vydal po Bidenově projevu nejednoznačné prohlášení, v němž potvrdil, že Netanjahu pověřil vyjednávací tým, aby předložil plán na návrat rukojmích, ale trval na tom, že Izrael bude pokračovat v boji.

„Izraelská vláda je jednotná ve svém přání vrátit rukojmí co nejdříve a pracuje na dosažení tohoto cíle,“ uvádí se v prohlášení. „Premiér pověřil vyjednávací tým, aby za tímto účelem předložil návrh, který by zároveň umožnil Izraeli pokračovat ve válce, dokud nebude dosaženo všech jeho cílů, včetně zničení vojenských a řídících schopností Hamásu.

„Aktuální návrh předložený Izraelem, včetně podmíněného přechodu z jedné fáze do druhé, umožňuje Izraeli tyto zásady dodržet,“ uvádí se v prohlášení.

Biden ve svém pátečním vystoupení uvedl, že první fáze mírového plánu bude trvat šest týdnů, během nichž dojde k příměří a stažení izraelských sil ze všech obydlených oblastí Gazy. „Řadu rukojmích“ včetně žen, starých a zraněných lidí by Hamás propustil výměnou za propuštění stovek palestinských vězňů.

Ostatky některých mrtvých rukojmích by byly rovněž vráceny jejich rodinám, zatímco obyvatelé Gazy by se mohli vrátit do svých domovů v celém pásmu. Byly by otevřeny hraniční přechody do Gazy, aby bylo možné přivážet 600 nákladních aut pomoci denně, což je podle humanitárních organizací minimum, které hladovějící 2,3 milionu obyvatel potřebuje.

V průběhu šestitýdenního příměří první fáze by Izrael a Hamás jednaly o druhé fázi, jejímž cílem by bylo trvalé ukončení nepřátelství. Pokud by se strany během šesti týdnů nedohodly, příměří by se prodloužilo, dokud by setrvaly na jednáních zprostředkovaných USA, Katarem a Egyptem.

Během druhé fáze, která by podle jednoho z představitelů administrativy trvala rovněž asi šest týdnů, by Hamás propustil všechna zbývající rukojmí, včetně vojáků-mužů, zatímco Izrael by se stáhl z celé Gazy a zavázal by se k trvalému příměří za předpokladu, že Hamás dodrží svou část dohody.

„Toto je skutečně rozhodující okamžik,“ řekl Biden. „Izrael předložil svůj návrh. Hamás říká, že chce příměří. Tato dohoda je příležitostí ukázat, zda to myslí skutečně vážně. Hamás musí dohodu přijmout.“

Hamas ve čtvrtek uvedl, že zprostředkovatelům sdělil, že se dalších jednání nezúčastní, dokud bude Izrael pokračovat ve vojenských operacích na území Gazy. Vysoce postavený americký představitel však tvrdil, že nová dohoda nastíněná Bidenem je téměř totožná s podmínkami, které Hamás požadoval, včetně cesty k trvalému příměří.

První fáze Bidenova nově oznámeného plánu byla podobná plánu, o kterém se již několik měsíců jednalo v Kataru a Káhiře, ale který ztroskotal především na zásadních neshodách mezi Hamásem a Izraelem v otázce, zda bude příměří trvalé.

Přestože podmínky nové dohody stanovil Biden, opakovaně ji označil za izraelský návrh. Dal však jasně najevo, že si je vědom toho, že proti němu bude značný odpor ze strany izraelské pravice, včetně členů tvrdé pravice ve vládní koalici, a podstatnou část svého vystoupení věnoval právě jim.

„Dali jasně najevo, že chtějí obsadit Gazu. Chtějí bojovat ještě několik let a rukojmí pro ně nejsou prioritou,“ řekl Biden. Americký prezident však tvrdil, že Izraelské obranné síly (IDF) degradovaly Hamás do té míry, že militantní palestinská skupina již není schopna provést útok takového rozsahu jako 7. října, kdy zahynulo asi 1 200 Izraelců.

Vysoce postavený americký představitel uvedl, že prezident nastínil nový návrh, který je Izrael schopen přijmout díky svým nedávným vojenským úspěchům.

„Je to velmi perspektivní nabídka a myslím, že důvodem, proč jsou Izraelci schopni tuto nabídku učinit, jsou některé úspěchy, kterých dosáhli při snižování vojenské kapacity Hamásu,“ řekl úředník. „Nemyslím si, že by tato nabídka byla možná před třemi měsíci. Byla to obtížná a namáhavá jednání.“

V prohlášení vydaném Netanjahuovým úřadem se zdůrazňovalo, že Izrael bude bojovat, dokud nebude dosaženo jeho cílů, včetně „eliminace vojenských a řídících schopností Hamásu“.

Zatímco Biden se snažil vyvíjet na Netanjahua politický tlak, izraelský premiér opakovaně ukázal, že má v americké politice určitý vliv. V pátek mu představitelé Kongresu vydali oficiální pozvání, aby vystoupil na společném zasedání Senátu a Sněmovny reprezentantů.

Příbuzní rukojmích obvinili Netanjahuovu vládu, že učinila „vědomé a záměrné rozhodnutí obětovat rukojmí“. „Rukojmí a celý stát Izrael se dostali do zajetí těch, kteří dali přednost politickým zájmům před národní a vládní povinností,“ uvedlo Fórum rodin rukojmích v nezvykle ostrém prohlášení. Uvedli, že jejich příbuzní byli „opuštěni vládou“, a vyzvali Izraelce, aby „povstali, osvobodili se a postavili se s námi do boje za duši národa“.

Biden ve svém vystoupení vyzval Netanjahua a jeho válečný kabinet, aby se postavili pravicové opozici proti mírovým rozhovorům.

„Vyzval jsem vedení Izraele, aby se postavilo za tuto dohodu navzdory jakémukoli tlaku ze strany izraelského lidu,“ řekl prezident.

„Pomyslete na to, co se stane, pokud tento okamžik ztratíme?“ dodal. Biden dodal. „Ztratit tento okamžik [a pokračovat] v nekonečné válce ve snaze dosáhnout blíže neurčené představy o úplném vítězství pouze zahltí Izrael a Gazu, vyčerpá jeho ekonomické, vojenské a lidské a lidské zdroje a prohloubí izolaci Izraele ve světě.“

Uvedl, že jedním z důsledků dohody pro Izrael bude normalizační dohoda se Saúdskou Arábií.

„Izrael by se mohl stát součástí regionální bezpečnostní sítě, která by čelila hrozbě ze strany Íránu,“ řekl Biden.

Podrobnosti v angličtině ZDE

1
Vytisknout
3061

Diskuse

Obsah vydání | 4. 6. 2024