Rusko najalo více než tisíc afrických žen, aby montovaly íránské drony
31. 5. 2024
Ukrajina se dokonce pokusila tuto produkci ohrozit – na začátku dubna dron po přeletu bezprecedentní vzdálenosti (asi 1 300 km) narazil do ubytovny závodu. Bylo oznámeno, že 14 lidí bylo zraněno.
Mnozí z nich byli studenti inženýrství najatí ve východní Africe. Továrně v Alabuze se podařilo po dohodě s Íránem zahájit výrobu a montáž dronů se znatelným předstihem, když Rusko využilo zkušeností Teheránu s nákupem dílů prostřednictvím krycích společností ve Spojených arabských emirátech a Hongkongu, nakoupilo motory od čínské společnosti a najalo studentky v Africe.
Uganda se stala hlavním zdrojem pracovních sil pro závod. Na začátku roku 2023 přijeli jeho zástupci do hlavního města Kampaly, kde byl podle propagačního videa samotné SEZ a příběhů účastníků akce uspořádán rozhovor s místními studenty. Jak vysvětlil zástupce ředitele místní školy Joseph Kasibwe, který spolu s dalšími učiteli, administrátory a studentskými vůdci vybíral kandidáty pro pohovory, Rusové měli zájem o studentky, které vykazovaly dobré výsledky ve studiu přírodních věd na střední škole. Byl jim nabídnut plat třikrát vyšší než v Ugandě (téměř 1 000 dolarů, což je při současném směnném kurzu asi 90 000 rublů, přestože průměrný plat v Rusku v únoru podle Rosstatu činil 78 432 rublů), bezplatné letenky a ubytování a vysokoškolský titul.
Podle Casibweho nevěděl, že dívky budou sestavovat bezpilotní letadla: "Naším úkolem je najít vhodné kandidáty. Poté jsou Rusové plně zodpovědní za tento proces."
Podle ugandských představitelů se do Alabugy vydalo celkem více než tisíc žen z různých afrických zemí. Letos k nim přibude další tisícovka studentů. Úředníci v Kampale potvrdili, že dívky v Alabuze sestavovaly drony.
Mezi oběťmi náletu ukrajinského dronu byli studenti polytechniky Alabuga - občané Kyrgyzstánu, Srí Lanky, Zimbabwe, Rwandy, Konga, Keni, Nigérie, Jižního Súdánu, poznamenal Rossijskaja gazeta. Reklama SEZ ukazuje africké ženy v montérkách při práci na průzkumném dronu M3 Albatross.
Výrobní proces v Alabuze byl zaveden tak, aby výroba byla výrazně navýšena před plánovaným termínem. Podle dokumentů Islámských revolučních gard, které na začátku roku zveřejnila hackerská skupina Prana Network, mělo Rusko do září 2025 vypustit 6 000 dronů na základě íránské licence. Celková velikost transakce činila 108,5 miliardy rublů (asi 1,7 miliardy dolarů). Jeho podmínky byly potvrzeny americkými zpravodajskými službami.
Rusko platilo zlatem. Společnost Alabuga Machinery LLC převedla zlaté cihly o hmotnosti 2 067 795 gramů íránské krycí společnosti Sahara Thunder.
Do konce dubna bylo podle Mezinárodního institutu pro strategická studia se sídlem v Londýně v Alabuze vyrobeno již 4 500 bezpilotních letounů Šáhid. Plán počítal s výrobou 2610 zařízení do této doby, napsal v listopadu 2023 Americký institut pro vědu a mezinárodní bezpečnost, který studoval interní dokumentaci závodu v Alabuze.
Podle ukrajinské armády Rusko nakupuje motory pro drony od čínské společnosti Beijing MicroPilot UAV Flight Control Systems. V roce 2020 OSN zjistila, že tato společnost byla nejpravděpodobnějším dodavatelem motorů pro drony, které jemenští Húsiové a Írán použili k útokům na ropná zařízení v Saúdské Arábii o rok dříve.
Rusko navíc těží z dlouholetých zkušeností Íránu s obcházením sankcí. Řada krycích společností, které Teherán využívá k nákupu komponentů, je registrována ve Spojených arabských emirátech a Hongkongu. Ačkoliv USA uvalily sankce na mnohé z nich, Tom Keating z Royal United Services Institute to nazývá hrou na kočku a myš: "Sankce na okamžik odhalí malé části rozrůstající se sítě, která se přizpůsobuje a kompenzuje ztráty vytvářením nových společností."
Podle amerického ministerstva financí Rusko zejména využilo služeb íránské firmy Generation Trading FZE registrované ve Spojených arabských emirátech, která mu prodávala modely dronů, náhradní díly a pozemní stanice, ačkoli dokumenty ji označovaly za prodejce lodí, podle smlouvy podepsané mezi společnostmi Alabuga a Sahara Thunder. USA uvalily sankce na tyto íránské společnosti v únoru, respektive dubnu.
Kromě toho instruktoři z Islámských revolučních gard a militantní skupiny Hizballáh učí ruské vojáky v Sýrii, jak létat s drony, sdělili představitelé ukrajinské vojenské rozvědky a bývalý syrský důstojník.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse