Válka mezi Izraelem a Gazou: Hamás vnímá americký plán na příměří „pozitivně“, Netanjahu ale přísahal, že bude pokračovat ve válce

1. 6. 2024

čas čtení 17 minut
Foto:  Jak jsme informovali níže, Světový potravinový program konstatoval, že v důsledku nedostatku potravin je každodenní život v jižní Gaze apokalypsa. Guardian k tomu dostal dokumentární fotografie drasticky vyhublých dětí, které hladomor zemřely. Jedním z nich je tento sedmiměsíční chlapec, který se narodil až po útoku ze 7. října, takže těžko s ním měl cokoliv společného (i kdybyste chtěli obviňovat nemluvňata z podpory Hamásu :) ) Guardian odmítl tyto fotografie publikovat, protože "jsou příliš drastické". S tím nesouhlasíme. O utrpení je nutno informovat. Tuto izraelskou politiku česká vláda, Fiala, Lipavský podporují.

Třináctiletý chlapec, který v Gaze zemřel hladem v důsledku akcí Izraele:

 
Předseda izraelské opozice vyzval Netanjahua, aby přijal návrh na příměří

Vůdce izraelské opozice vyzval Benjamina Netanjahua, aby vyslyšel výzvu Joea Bidena k příměří v Gaze, v jehož rámci by Hamás propustil rukojmí 

„Izraelská vláda nemůže ignorovat významný projev prezidenta Bidena. Na stole je dohoda a je třeba ji uzavřít,“ napsal Yair Lapid v příspěvku na Twitteru.

„Připomínám Netanjahuovi, že má od nás bezpečnostní síť pro dohodu o rukojmích, pokud Ben-Gvir a Smotrich opustí vládu.“


Dohoda nabízí trvalé příměří a stažení Izraele z Gazy výměnou za propuštění všech rukojmích a dlouhodobou obnovu zničeného pobřežního pásma.

Přestože podmínky nové dohody stanovil Biden, opakovaně ji označil za izraelský návrh. Americký prezident však dal jasně najevo, že si je vědom toho, že proti němu bude značný odpor ze strany izraelské pravice, včetně členů tvrdé pravice ve vládní koalici.

- Macron podpořil návrh příměří v Gaze, který oznámil Biden

Francouzský prezident Emmanuel Macron podpořil návrh příměří v Gaze, který předložil americký prezident Joe Biden.

„Podporujeme americký návrh trvalého míru. Stejně jako pracujeme s našimi partnery v regionu na míru a bezpečnosti pro všechny,“ napsal Macron v příspěvku na Twitteru:

- Rodiny některých izraelských rukojmích držených Hamásem vyzvaly všechny strany, aby okamžitě přijaly návrh příměří, který včera nastínil americký prezident Joe Biden.



Biden nastínil třífázovou dohodu, kterou Izrael navrhl Hamásu, a uvedl, že militantní skupina „již není schopna“ provést další rozsáhlý útok na Izrael. Vyzval Izraelce a Hamás, aby se dohodli na propuštění asi 100 zbývajících rukojmích a těl dalších asi 30 osob za prodloužené příměří. Izraelská vláda však tvrdí, že podmínky pro příměří stále nejsou splněny.

„Chceme, aby se lidé z Gazy vrátili živí a brzy,“ řekl Gili Roman agentuře Associated Press (AP). Jeho sestra Yarden Roman-Gatová byla zajata jako rukojmí a osvobozena během týdenního příměří v listopadu, ale Yardenova švagrová Carmel je stále zadržována.

„Možná je to poslední šance, jak zachránit životy. Proto je třeba změnit současný stav a očekáváme, že se všichni budou držet Bidenovy výzvy k přijetí předložené dohody, a to okamžitě. Jiná cesta k lepší situaci pro všechny neexistuje. Naše vedení nás nesmí zklamat. Ale hlavně by se všechny oči měly upřít na Hamás,“ řekl.

Mnoho rodin rukojmích tvrdí, že izraelská vláda otálela s dosažením dohody o rukojmích, což podle nich stálo životy.

 
- V projevu na Šangri-La Dialogu, hlavní asijské bezpečnostní konferenci, prohlásil nově zvolený indonéský prezident Prabowo Subianto, že jeho země je ochotna vyslat mírové jednotky k prosazení příměří v Gaze, pokud to bude nutné, uvedla Al-Džazíra.


- Počet mrtvých v Gaze dosáhl 36 379, uvedlo ministerstvo zdravotnictví
Od 7. října bylo při izraelských úderech v Gaze zabito nejméně 36 379 Palestinců a 82 407 jich bylo zraněno, uvedlo v sobotním prohlášení ministerstvo zdravotnictví Gazy.

Jen za posledních 24 hodin bylo podle odhadů zabito 95 Palestinců a 350 jich bylo zraněno, uvedlo ministerstvo.

Další tisíce mrtvých jsou podle ministerstva pravděpodobně ztraceny v sutinách enklávy.

- Netanjahu trvá na „zničení“ Hamásu v rámci plánu na ukončení války v Gaze
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu trvá na zničení Hamásu a uvedl, že podmínky Izraele pro ukončení války v Gaze zůstávají nezměněny.

Stalo se tak den poté, co Joe Biden prohlásil, že Izrael nabízí nový plán vedoucí k úplnému příměří v Gaze.

Americký prezident uvedl, že izraelská třífázová nabídka začne šestitýdenní fází, v níž se izraelské síly stáhnou ze všech obydlených oblastí Gazy.

V jejím rámci by také došlo k „propuštění řady rukojmích, včetně žen, starších osob a zraněných, výměnou za (propuštění) stovek palestinských vězňů“, uvedl Biden.

V sobotním prohlášení Netanjahu označil závazek trvalého příměří před zničením vojenských a vládních kapacit Hamásu za „nepřijatelný“.

Netanjahu uvedl: 

Podmínky Izraele pro ukončení války se nezměnily: zničení vojenských a vládních kapacit Hamásu, propuštění všech rukojmích a zajištění toho, aby Gaza již nepředstavovala hrozbu pro Izrael.

Podle návrhu bude Izrael i nadále trvat na splnění těchto podmínek před zavedením trvalého příměří. Představa, že Izrael bude souhlasit s trvalým příměřím před splněním těchto podmínek, je nesmyslná.


Vysoce postavený představitel administrativy včera uvedl, že návrh o čtyřech a půl stranách byl schválen izraelskou vládou a v pátek byl předložen Hamásu.

Nebylo však jasné, s jakým nadšením Netanjahu návrh přijal, přičemž Hamás uvedl, že na něj reagoval „pozitivně“


Obyvatel Rafáhu: „dělostřelecké bombardování se přes noc ani na okamžik nezastavilo
V sobotu obyvatelé hlásili tankovou palbu ve čtvrti Tal al-Sultan v západním Rafáhu, zatímco svědci z východu a centra jižního města popisovali intenzivní dělostřelecké ostřelování.

„Od časných nočních hodin až do dnešního rána se letecké a dělostřelecké bombardování ani na okamžik nezastavilo,“ řekl agentuře AFP jeden z obyvatel západního Rafáhu.

„Ve výškových budovách je řada okupačních (izraelských) odstřelovačů, kteří dohlížejí na všechny oblasti Tal al-Sultanu..., což činí situaci velmi nebezpečnou.“

Podle reportéra AFP došlo k ostřelování a střelbě izraelské armády také ve městě Gaza na severu palestinského území.

Izrael po celé měsíce vyzýval palestinské civilisty, aby hledali bezpečí v Rafáhu, protože ve většině ostatních částí Gazy probíhaly boje a intenzivní izraelské bombardování. Nyní jsou Palestinci opět vyzýváni, aby se přestěhovali, protože izraelské jednotky se přesunuly do poslední oblasti, která nezažila pozemní operace, ale obyvatelé tvrdí, že není kam jinam jít v bezpečí.

- Rostoucí mezinárodní rozhořčení nad izraelským postupem do Rafáhu, včetně příkazu Nejvyššího soudu OSN k zastavení ofenzívy, a ostrá kritika ze strany USA po široce odsouzeném útoku z minulého týdne, při němž izraelský nálet zabil nejméně 45 lidí ve stanovém táboře v Rafáhu, neměly na vojenské plány Izraele žádný zjevný vliv.

- Podle saúdskoarabské státní tiskové agentury přijal v sobotu saúdskoarabský ministr zahraničí princ Faisal bin Farhan Al Saud telefonát od amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, během kterého diskutovali o nejnovějším návrhu příměří v Gaze.

Blinken o návrhu v pátek jednal také s ministry zahraničí Turecka a Jordánska, uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

„Zdůraznil, že návrh je v zájmu Izraelců i Palestinců a také dlouhodobé bezpečnosti regionu,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Matthew Miller.

- Evropská komise vyplatila Unrwa pomoc ve výši 16 milionů eur.

Evropská komise zpracovala druhou dávku pomoci ve výši 25 milionů eur pro palestinskou samosprávu, která má přispět na výplatu platů a důchodů palestinských státních zaměstnanců, a vyplatila 16 milionů eur  pro agenturu OSN pro palestinské uprchlíky (Unrwa), která má palestinským uprchlíkům poskytovat základní služby, jako je zdravotnictví a vzdělávání. Izrael bez důkazů označuje organizace Unrwa za "teroristickou skupinu".

Evropská komise uvedla, že platba ve výši 25 milionů eur bude zásadním příspěvkem na „závažné problémy palestinské ekonomiky“, kterou válka v Gaze zničila téměř veškerou hospodářskou činnost.


Minulý měsíc Josep Borrell, šéf zahraniční politiky EU, uvedl, že všichni dárci z EU obnovili svou podporu Unrwa, která byla důležitým zdrojem pomoci v Gaze.

 

Americký prezident Joe Biden vyzval Hamás, aby přijal novou mírovou dohodu, kterou podle něj předložil Izrael.

Dohoda nabízí trvalé příměří a stažení Izraele z Gazy výměnou za propuštění všech rukojmích a dlouhodobou rekonstrukci zdevastované enklávy.

V reakci na to palestinská militantní skupina Hamás vydala v pátek večer prohlášení, v němž uvedla, že „pozitivně hodnotí“ Bidenův projev týkající se „trvalého příměří, stažení izraelských sil z Gazy, rekonstrukce a výměny vězňů“.

První fáze Bidenova nově oznámeného plánu se podobá plánu, o němž se již několik měsíců jednalo v Kataru a Káhiře, ale který ztroskotal především na zásadních neshodách mezi Hamásem a Izraelem ohledně toho, zda bude příměří trvalé.

Přestože podmínky nové dohody stanovil Biden, opakovaně ji označil za izraelský návrh.

Dal však jasně najevo, že si je vědom toho, že proti němu bude značný odpor ze strany izraelské pravice, včetně členů tvrdé pravice ve vládní koalici.

V prohlášení vydaném úřadem Benjamina Netanjahua se zdůrazňuje, že Izrael bude bojovat, dokud nebude dosaženo jeho cílů, včetně „eliminace vojenských a řídících schopností Hamásu“.

Mezi těmi, kdo vyzvali Hamás, aby souhlasil s návrhem na příměří v Gaze, byl i britský ministr zahraničí David Cameron, který na Twitteru napsal, že skupina „musí přijmout tuto dohodu, abychom se dočkali zastavení bojů“.

Šéf OSN António Guterres mezitím „pevně doufá“, že nejnovější vývoj „povede k dohodě stran o trvalém míru“, uvedl jeho mluvčí Stephane Dujarric.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že izraelská nabídka „poskytuje záblesk naděje a možnou cestu z válečné slepé uličky“, zatímco šéfka EU Ursula von der Leyenová uvítala to, co označila za „vyvážený a realistický“ přístup k ukončení války.

Vysoce postavený americký představitel uvedl, že dohoda, kterou nastínil Joe Biden, je téměř totožná s podmínkami, které Hamás požadoval (ale dříve odmítal), včetně cesty k trvalému příměří.

Nebylo jasné, s jakým nadšením přijal izraelský premiér Benjamin Netanjahu mírový návrh, který podle amerického prezidenta předložila izraelská vláda.

Benjamin Netanjahu reagoval na návrh Joea Bidena na mír mezi Izraelem a Hamásem chladně a trval na tom, že izraelská armáda bude pokračovat v boji, dokud „nezlikviduje“ schopnost palestinské militantní skupiny ovládat Gazu a představovat vojenskou hrozbu.

Výroky izraelského premiéra přišly poté, co Hamás prohlásil, že se staví kladně k návrhu třífázového příměří, který oznámil americký prezident a který se týká trvalého příměří v Gaze.

Plán by začal šestitýdenním úplným příměřím a stažením Izraele z obydlených oblastí Gazy a vyzývá k propuštění izraelských rukojmích a palestinských vězňů a k obnově území.

Netanjahuův úřad uvedl, že pověřil svůj vyjednávací tým, aby předložil dohodu, „přičemž trvá na tom, že válka neskončí, dokud nebude dosaženo všech jejích cílů, včetně návratu všech našich rukojmích a eliminace vojenských a vládních schopností Hamásu“.

- Světový potravinový program (WFP) uvedl, že od začátku května, kdy Izrael zahájil útok na Rafáh, se každodenní život v některých částech jižní Gazy stal „apokalyptickým“. „Zvuky, pachy a každodenní život jsou strašlivé a apokalyptické,“ řekl novinářům Matthew Hollingworth, ředitel organizace pro Gazu, poté, co se vrátil z cesty do Gazy. „Lidé spí za zvuků bombardování, spí za zvuků dronů, spí za zvuků války, protože nyní se tanky valí do částí centrálního Rafáhu, který je vzdálen jen několik kilometrů. A probouzejí se za stejných zvuků.“ Při exodu z jižního města lidé utíkali do oblastí, kde není dostatek vody, zdravotní péče ani pohonných hmot, potraviny jsou omezené, přestaly fungovat telekomunikace a není dost místa na kopání latrín, upozornil ředitel WFP pro palestinská území.

    Při společném náletu USA a Velké Británie na húsijské raketové odpalovací zařízení v Jemenu zahynulo podle húsijského ministerstva zdravotnictví 16 lidí a více než 40 jich bylo zraněno. Počet obětí nebylo možné potvrdit, ale pokud by byl přesný, představoval by největší ztrátu na životech od ledna, kdy USA a Spojené království zahájily kampaň na oslabení húsijské armády. Letecké údery zasáhly hlavní město Saná, přístav Hodeidah a Taiz na jihozápadě oblasti kontrolované Húsíi.

Húsíové později vypustili několik bezpilotních letounů a dvě balistické rakety, uvedla americká armáda poté, co západní údery vyvolaly hrozbu odvety. Ústřední velitelství USA (Centcom) uvedlo, že zachytilo čtyři bezpilotní letouny - tři nad Rudým mořem a další nad Adenským zálivem - zatímco pátý dron se zřítil. Hútíové rovněž odpálili dvě protilodní balistické střely, uvedl Centcom a dodal, že nebyli hlášeni žádní zranění ani škody.

- Americký ministr zahraničí se při jednáních s nejvyššími diplomaty Jordánska, Saúdské Arábie a Turecka snažil přimět Hamás k přijetí nového plánu příměří v Gaze. Antony Blinken v telefonátech ze svého letadla při návratu ze zasedání NATO v Praze „zdůraznil, že Hamás by měl dohodu neprodleně přijmout“, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí.

- Bývalý šéf Mosadu popsal svou nedůvěru a zklamání z obvinění, že jeho nástupce v izraelské zpravodajské službě vyhrožoval hlavní žalobkyni Mezinárodního trestního soudu (ICC), a přirovnal toto jednání k mafiánské taktice.
Tamir Pardo, který působil jako ředitel Mossadu v letech 2011-2016, reagoval na vyšetřování listu Guardian týkající se údajné operace Mossadu, jejímž cílem bylo vyvinout nátlak na bývalou prokurátorku ICC Fatou Bensoudaovou, aby upustila od vyšetřování válečných zločinů.

- Podle bývalého vysoké americké činitelky, která tento týden rezignovala, americké ministerstvo zahraničí minulý měsíc zfalšovalo zprávu, aby zbavilo Izrael odpovědnosti za blokování přílivu humanitární pomoci do Gazy, čímž negovalo doporučení vlastních expertů. Stacy Gilbertová v úterý opustila svou pozici starší civilní vojenské poradkyně v jednom z úřadů ministerstva.

- Ministři britské vlády přezkoumali další tři měsíce přítomnosti izraelské armády v Gaze a neshledali důvod k pozastavení vývozu zbraní do Izraele. Poslední přezkum důkazů zkoumal chování Izraelských obranných sil do 24. dubna, uvedlo ministerstvo zahraničí. Rozšířený přezkum zahrnuje izraelské zabití tří britských humanitárních pracovníků zaměstnaných charitativní potravinovou organizací World Central Kitchen.

- Jordánsko oznámilo, že 11. června bude hostit summit pořádaný společně s Egyptem a OSN, na kterém se sejdou šéfové humanitárních agentur a vedoucí představitelé dárcovských vlád, aby diskutovali o humanitární pomoci.

- Izraelská armáda oznámila, že její síly ukončily operace v severní části Gazy v oblasti Džabalíja po několika dnech intenzivního bombardování, které zahrnovalo více než 200 náletů. Armáda pokračuje v postupu dále do Rafáhu v nejjižnější části Gazy.

- Představitelé amerického Senátu a Sněmovny reprezentantů pozvali Benjamina Netanjahua, aby vystoupil na společném zasedání Kongresu, což je projev podpory v situaci, kdy panují stranické rozpory ohledně izraelské kampaně v Gaze. Datum projevu nenavrhla.

- Tělo mexicko-francouzského muže, který zemřel při útoku Hamásu na Izrael 7. října, dorazilo v pátek do Mexico City, uvedly úřady. Ostatky Oriona Hernandeze Radouxe „byly přijaty na letišti ... pracovníky ministerstva zahraničních věcí“, uvedlo ministerstvo. Izraelská armáda minulý týden uvedla, že vojáci nalezli jeho tělo na severu Gazy spolu s těly dalších dvou mužů, včetně jednoho Brazilce a Izraelce.

Podrobnosti v angličtině ZDE

1
Vytisknout
4162

Diskuse

Obsah vydání | 6. 6. 2024