HRW: Pokrytectví české vlády: Česká mise do Sýrie, která se vyhýbá faktům
5. 7. 2024 / Andrew Stroehlein
Země, které čelily vyhlídce na přijetí syrských uprchlíků, chtěly věřit, že existují části Sýrie, kam by mohly uprchlíky poslat zpět, i když to zjevně není pravda. Turecko se snažilo vytvořit v Sýrii "bezpečnou zónu". Bylo to jedno z nejnebezpečnějších míst v Sýrii.
Vlády také ignorují historii "bezpečných zón" v konfliktech obecně. Ukazuje katastrofálně špatné výsledky v ochraně civilistů. Srebrenica v Bosně a Hercegovině je jen jedním z hrůzných příkladů.
Přesto se vlády touto myšlenkou stále zabývají. Do vyšetřovací mise, o níž informovali Češi, se může zapojit i Kypr, další členský stát Evropské unie, který je pro myšlenku "bezpečné zóny" v Sýrii nadšený.
Ne že by kyperské vládě příliš záleželo na tom, aby syrští uprchlíci byli v bezpečí, samozřejmě. Již nyní odsouvá lodě s uprchlíky do Libanonu, kde mají bezpečnostní složky chmurnou bilanci deportací Syřanů přes hranice do Sýrie.
Zjišťovací mise se zaměřuje na dvě oblasti - Damašek a Tartús - obě pod kontrolou syrské vlády.
Ti, kdo nepotřebují zjišťovací misi, si jistě vzpomenou, že se jedná o tutéž syrskou vládu prezidenta Bašára Asada, která od začátku války v roce 2011 způsobila smrt více než půl milionu lidí a násilně vysídlila 12 milionů osob. Je to tatáž vláda, která je nadále odpovědná za pokračující rozsáhlé a systematické mučení.
Podporují vlády EU osvědčenou a neúspěšnou myšlenku "bezpečných zón" v Sýrii, protože jsou pomýlené, záměrně nevědomé nebo arogantní? Nějaká kombinace těchto možností? Nebo se úředníci cítí pod tlakem těch xenofobních politiků, kteří veřejnosti slíbili, že trestání uprchlíků nějak zlepší jejich životy, a nyní musí přinést nějaký trest?
V každém případě žijí v alternativním vesmíru.
Vím, že fakta mohou být v některých segmentech evropské politiky v těchto dnech hluboce nepopulární, ale přesto vám je řeknu: v Sýrii není žádné místo, které by bylo bezpečné pro návrat uprchlíků.
Diskuse