Rusko: Vláda a centrální banka se rozhodly devalvovat rubl na 100 za dolar, aby zalátaly rozpočet
21. 5. 2025
Vláda a centrální banka vyhodnocují možnost devalvace rublu, aby vyšly s rozpočtem, který rychle přichází o příjmy z ropy a plynu.21. 5. 2025
Centrální banka držela klíčovou sazbu na rekordní úrovni 21 % od začátku nultých let po více než šest měsíců - od konce října. Tímto způsobem se snaží ochladit přehřátou ekonomiku a s ní i inflaci. Cíl je blízko, říkají odborníci, ale pro ministerstvo financí je to bolehlav, říká investiční bankéř Jevgenij Kogan.
"Když ekonomika sotva roste a inflace klesá, vybírá se méně daní a rozpočtový deficit roste," píše Kogan. "Budeme si muset buď půjčit více, nebo pokračovat v utrácení vyhublých rezerv."
Vrchol přehřívání byl překonán na konci loňského roku, poznamenala centrální banka, ale v prvním čtvrtletí se růst zpomalil více, než očekávalo ministerstvo hospodářského rozvoje: 1,4 % v meziročním vyjádření oproti 4,5 % ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024. Analytici MMI na základě údajů k 12. květnu očekávají, že do konce měsíce bude toto číslo činit 4 %. Prognózy mnoha analytiků na letošní rok jsou nižší než prognózy Centrální banky (7-8 %) a Ministerstva hospodářského rozvoje (7,6 %), na jejichž základě byl rozpočet nedávno přepracován (změny jsou nyní v Dumě). Analytici Raiffeisenbank například očekávají 6,5 %.
Nižší inflace znamená nižší nominální rozpočtové příjmy. V nové verzi rozpočtu jsou tržby sníženy v návaznosti na prognózu cen ropy. Ministerstvo financí očekává, že příjmy z ropy a plynu klesnou o 2,6 bilionu rublů, ale příjmy z neropných a plynových produktů vzrostou o 0,8 bilionu rublů a plánuje se zvýšení výdajů o tuto částku v souladu s rozpočtovým pravidlem. Pomalejší ekonomický a cenový růst tyto plány zpochybňuje.
Klíčová sazba zároveň zůstává vysoká, což znamená dodatečné rozpočtové výdaje na obsluhu veřejného dluhu a dotace v rámci zvýhodněných úvěrových programů. Pozměňovací návrhy počítají s přidělením dalších 279 miliard rublů pouze na kompenzace za zvýhodněné hypotéky. Přibližně u poloviny umístěných OFZ je velikost kupónu vázána na sazbu peněžního trhu, která je velmi závislá na klíčové sazbě. Mezitím se v nové verzi rozpočtu deficit již více než ztrojnásobil – z 1,2 na 3,8 bilionu rublů, neboli z 0,5 % na 1,7 % HDP.
Tlak na centrální banku ke snížení klíčové sazby se zvyšuje. Vladimir Putin souhlasil s potřebou ochladit ekonomiku, aby se zpomalil růst cen, ale za podmínky, že "nedojde k tak nadměrnému ochlazování jako v kryokomoře". Otázka technické recese zůstává podle analytiků Raiffeisenbank otevřená. Mnoho podnikatelů a analytiků volá po snížení sazby, měnová politika je kontrolována účetní komorou.
Po zasedání správní rady 25. dubna vyslala centrální banka signál, který umožňuje jakékoli rozhodnutí na příštím zasedání 6. června (předtím varovala před pravděpodobností dalšího zvýšení). Centrální banka varovala, že se bude rozhodovat na základě chování inflace a inflačních očekávání – jak rychle budou klesat a jak udržitelně. Zástupci centrální banky pravidelně zdůrazňují, že potřebují čas, aby se ujistili, že pokles inflace je udržitelný. Ve vedení centrální banky například nepanuje shoda na tom, jak udržitelné je současné posilování rublu, který je jedním z nejdůležitějších faktorů rychlého zpomalení inflace.
Většina analytiků se proto domnívá, že regulátor signál v červnu zmírní, a doufá ve snížení klíčové sazby na příštím zasedání, v červenci. Jsou tu i optimisté. Sofia Doněc, hlavní ekonomka společnosti T-Investments, očekává, že pokles začne v červnu: "Argumenty pro uvolnění politiky centrální banky se nadále hromadí, i když geopolitická agenda ještě nepřekročila klíčové rozcestí."
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse