
Trump a Putin zahájili summit, doprovázeni svými delegacemi
15. 8. 2025
Tiskový tým Bílého domu, který cestuje s prezidentem, uvádí, že Trump a Putin zaujali svá místa v 11:26 místního času
Americký prezident v tmavém obleku, bílé košili a červené kravatě sestoupil v 11:08 místního času po schodech z letadla Air Force One a při chůzi po červeném koberci vypadal zamračeně.
Trump se zastavil a když se Putin přiblížil, zatleskal ruskému prezidentovi, poté mu podal ruku a přátelsky ho poklepal na rameno. Putin zřejmě pronesl vtip a oba muži se usmáli.
Muži společně kráčeli k pódiu s nápisem „Alaska 2025“. Reportéři na Putina pokřikovali otázky, například „Souhlasíte s příměřím?“ a „Přestanete zabíjet civilisty?“ Putin se zdál pokrčit rameny.
Poté Putin nastoupil k Trumpovi do prezidentské limuzíny „The Beast“ – což je vzácná výsada jak pro spojence, tak pro protivníky – a bylo vidět, že se směje.
Trump a Putin se zdraví na začátku summitu
Donald Trump a Vladimir Putin vystoupili ze svých letadel, potřásli si rukama a postavili se na pódium s nápisem „ALASKA 2025“, zatímco světová média zachycovala tento okamžik.
Putin se na summitu připojí k ruským vládním představitelům
Ruské státní médium informuje, že Vladimira Putina se na schůzce s Donaldem Trumpem připojí ministr zahraničí Sergej Lavrov a poradce Jurij Ušakov. Summit se tak stane třístranným, protože amerického prezidenta doprovodí ministr zahraničí Marco Rubio a zvláštní vyslanec Steve Witkoff.
Tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová rovněž uvedla, že na rozšířené bilaterální schůzce a obědě se k Trumpovi, Rubiovi a Witkoffovi připojí ministr financí Scott Bessent, ministr obchodu Howard Lutnick, ministr obrany Pete Hegseth a šéfka personálu Bílého domu Susie Wilesová.
Prezident zdůraznil, že není na Aljašce, aby jednal jménem Ukrajiny, ale aby „dostal Putina k jednacímu stolu“.
Trump však nebyl příliš konkrétní ohledně toho, co by považoval za úspěch dnešního setkání s ruským prezidentem. Dříve v letadle Air Force One prezident novinářům řekl, že chce „rychlé“ příměří. Dodal: „Nevím, jestli to bude dnes, ale pokud to nebude dnes, nebudu spokojený.“
Prezident také zopakoval svá přísná slova z počátku týdne, že Rusko může očekávat „závažné důsledky“, pokud neprojeví ochotu ukončit válku na Ukrajině. „Ekonomicky závažné. Bude to velmi závažné. Nedělám to pro své zdraví, to nepotřebuji. Rád bych se soustředil na naši zemi, ale dělám to, abych zachránil mnoho životů,“ řekl prezident.
Zelenskyj ze své strany řekl, že Ukrajina „počítá s Amerikou“. Dnes byl z jednání vyloučen, ale zopakoval svou výzvu k „čestnému ukončení války“ a vyjádřil naději, že během dnešních jednání na Aljašce uvidí „silný americký postoj“.
Pokud jde o jednání o území, Trump uvedl, že nemá zájem o jejich řešení dnes bez přítomnosti Ukrajiny, a Zelenskyj kategoricky prohlásil, že Ukrajina nemůže souhlasit s dohodou o příměří, která by znamenala postoupení území, protože Moskva by to mohla využít jako odrazový můstek k zahájení budoucí války.
Trump Zelenskému potvrdil, že mu po skončení dnešního setkání zavolá jako prvnímu a poté bude informovat evropské lídry.
Před dnešním summitem prezident na Truth Social napsal, že měl „skvělý“ telefonát s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, při kterém mu „poděkoval za propuštění 16 vězňů“ a zmínil dalších 1 300, o jejichž propuštění se jedná. Běloruský vůdce je jediným prezidentem země od přijetí současné ústavy. Lukašenko se označuje za „posledního a jediného diktátora v Evropě“ a je významným spojencem Ruska.
Diskuse