Nedohoda v Kongresu vyvolala v USA uzavření federálních úřadů

1. 10. 2013

Kongres noční opakovanou nedohodou vyvolal uzavření federálních úřadů, a to kvůli dlouhodobému sporu Obamovy administrativy o reformu zdravotní péče. Zhruba 800 000 státních zaměstnanců zůstává dočasně bez práce a vláda přerušuje většinu federálních programů a služeb, které nejsou nezbytně nutné.

K obdobným událostem došlo naposledy v zimě 1995-1996.

Senát, kde mají většinu demokraté, v pondělí dvakrát odmítl návrh rozpočtového zákona předložený Sněmovnou reprezentantů ovládanou opozičními republikány. Zákon nejprve podmínil financování vlády odložením Obamovy reformy zdravotnictví z roku 2010 a později o rok odložil zákonný požadavek, který má milionům lidí poskytnout zdravotní pojištění. Sněmovna poslední verzi schválila znova v úterý brzy ráno a v Senátu jej zřejmě čeká stejný osud.

Nouzové financování je zajištěno do 15. listopadu, pokud Senát nezmění svou politiku, nebo do 15. prosince, pokud to neudělá Sněmovna.

Aktivisté pravicového křídla Republikánské strany vyvolali prozatím úspěšnou kampaň za odložení reformy zdravotní péče, kterou jejich strana kritizuje; někteří předpovídají, že nebude fungovat, a jiní ji dokonce označují za "hloupou".

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4158

Diskuse

Obsah vydání | 2. 10. 2013