Den pro Kliniku Brno

23. 1. 2015

V poslední době vzrůstá počet iniciativ, jejichž záměrem je upozornit na špatný stav chátrajících budov, tzv. brownfields. V Praze se občané pokusili o zřízení Autonomního sociálního centra Klinika, v Brně funguje sdružení Kulturou proti chátrání, jehož cílem je založení kulturního centra na ulici Vlhká. Právě druhé zmíněné seskupení tuto sobotu v Brně v rámci Dne pro Kliniku organizuje aktivity na podporu lepšího využívání opuštěných objektů. Na programu jsou architektonická procházka, diskuse o sociálním bydlení, workshopy, promítání, přednášky a koncerty.

Do sobotních akcí se přitom zapojí široká veřejnost i někteří brněnští zastupitelé. Martin Freund pro zájemce připravil debatu o sociálním bydlení, v kavárně Tři Ocásci se uskuteční série workshopů a promítání. Již v odpoledních hodinách proběhne architektonická procházka po brněnských brownfieldech, jejímž průvodcem bude architekt Martin Klenovský. Komentovaná prohlídka začne jako první bod programu ve 14 hod. na Nových Sadech a trasa povede přes Malou Ameriku, Jižní centrum, Vaňkovku, Vlněnu, Mosilanu a Vlhkou.

K sobotnímu Dni pro Kliniku se připojí také pořadatelé večerních koncertů v klubech Kabinet Múz a Yacht. Na těchto dvou místech navíc proběhnou přednášky a prezentace realizované členy Kulturou proti chátrání - v prostorách Yachtu bude od 18.30 hod. k vidění projekce doplněná výkladem a v Kabinetu múz bude k dispozici informační tabule a infostánek. Kromě Brna Kliniku podpoří v Praze a v Ostravě, kde jsou naplánovány koncerty a divadelní představení.

Dlouhodobě opuštěné a chátrající budovy jsou často ukázkou špatného přístupu k pojetí veřejného prostoru. Události kolem žižkovské Kliniky přinesly v poslední době impuls do společenské diskuze o těchto tématech. Proto cítíme potřebu touto cestou Kliniku podpořit. Chátrající domy a brownfieldy nemusí být ostudou měst, ale díky občanským iniciativám mohou naopak získat nový a smysluplný život. Procházka se tak zaměří zejména na ukázky různých přístupů k chátrajícím brownfieldům, uvedl k začátku sobotního programu jeden z organizátorů, Bronislav Farkač, člen kolektivu Kulturou proti chátrání.

Záměrem této iniciativy přitom není pouze jednorázová a symbolická podpora podobných aktivit, ale dlouhodobé úsilí o šetrné využívání často zbytečně zdevastovaných objektů. V praxi to znamená, že spolek Kulturou proti chátrání odevzdal na magistrát žádost o symbolický pronájem budov na ulici Vlhká, a pokud projekt projde schvalovacím procesem, mohou se obyvatelé Brna těšit na nové kulturní a sociální centrum.

Prostor by zde měli dostat začínající umělci, ale také místní obyvatelé, kteří se tak mohou zapojit do dění v lokalitě, ve které žijí. Organizátoři zde chtějí zřídit ateliéry, zkušebny pro hudební skupiny, info centrum s knihovnou, ale také psychologickou a psychoterapeutickou poradnu.

Pořádat by se měly diskuse, workshopy a přednášky.

0
Vytisknout
3914

Diskuse

Obsah vydání | 23. 1. 2015