Agenti včera dnes a zítra...

22. 9. 2006 / Štěpán Kotrba

Občan u televize se domnívá, že špionáž je adrenalinový sport, při kterém jde zákon stranou a ve jménu té jediné pravdy je dovoleno vše. Donašeče Brettschneidera vystřídal stadartenführer Otto von Stierlitz, na kterého se pak zapomnělo. Nahradil ho kolega majora Zemana Pilný, který ale díky nedostatku smyslu pro humor dívčí srdce nezaujal. Symbolem dneška se proto stal romanticky uhlazený Bond. James Bond, Protřepat, nemíchat. Ale ono je to všechno jinak.

Článek vyšel 19. 9. v deníku Metro na str. 3 PDF

Role pro schizofreniky

Zatímco dříve byla služba státu hrdostí a ideálem vlastenectví, dnes panuje v motivaci špionů zmatek. Co chrání? Vlast Volswagenu, Panasonicu, korejských automobilek a jiných koncernů? Vlast cizích politických a ekonomických zájmů? Co jsou dnes české zájmy? Globalizace způsobila, že motivem zůstaly jen peníze. Kdysi byli k tajné službě vybíráni elitní absolventi škol, mířící do státní administrativy. Dnes mezi vysokoškoláky loví BIS i rozvědka také, ale méně úspěšně. Schopný mladý programátor, duší anarchista a hacker, se nenechá řídit salutujícím tupcem s vymytým mozkem a poté prozradit kdekým a kdoví proč. BIS dokonce nemohla nedávno najít agenty ani mezi budoucími kněžími na teologické fakultě. A to už je co říci.

Protřepat, nemíchat

Zkušenosti po "sametu", kdy se na bývalé agenty uspořádala mediální štvanice diletantů, aby si dřívější disidenti mohli vyřídit staré účty, vybízí k přemýšlení, zda se za nějaký čas neuspořádá štvanice znovu. S obráceným znaménkem. V padesátých letech přišli na vnitro ruští poradci, aby české špióny naučili bojovat s třídním nepřítelem. Nedávno přišli na vnitro američtí poradci, aby české špióny naučili bojovat proti terorismu. Jsou tu dodnes. Kdoví, kdo přijde zítra. Svět, nesvázaný bipolární politickou hrou na Velké šachovnici, vybízí k obezřetnosti.

Špionáž je týmová hra

V zázemí je třeba permanentně shromažďovat obrovské množství informací. Dříve to dělala policie, dnes je většinou nahrazena počítači.

Sběr, skladování a vyhodnocování dat se nazývá data mining.

Telefonní účty prozradí, komu, kdy, jak často a jak dlouho telefonujete. Ústředny nahrávají až deset procent všech hovorů a polohu stovek tisíc mobilních telefonů. Zdravotní záznamy, výdej léků a důchodové pojištění. Evidence bankovních plateb. Žádosti o půjčky. Evidence nemovitostí, automobilů. Televizní poplatky či sčítání lidu prozradí, s kým žijete. Všudypřítomné bezpečnostní kamery. Sledování vozidel při detekci rychlé jízdy. Satelity. Plošný monitor tisku, rozhlasu a televize. To vše jsou informace, které, poskládány do úhledné mozaiky v  databázích tajných služeb, vypoví vše o vašem konání, smýšlení i povaze. Psychologické profilování dotvoří model standardně předpokládaných reakcí.

O setřídění a vyhodnocení se starají analytici. O přípravu scénáře pak plánovači operací. Na operativě je řídit agenty tak, aby byli schopni zahrát svou roli v terénu a druhé, aby hru zdokumentovali. Nemusí se navzájem znát a neznají ani scénář. Mohli by ho prozradit. Znají jen to, co znát musejí. Dělají, co se po nich chce. Nediskutují. Když se vzpírají, jejich uměle vytvořený a uměle udržovaný svět se jim zhroutí.

Teplý Hurran

Není to tak dlouho, co se lid televizní dozvěděl, jak si žije rezident britské rozvědky v Praze, Christopher Hurran. Na vlastní oči jej ukázala Nova. Hurran požádal BIS, aby sledovala konzula Džábira Salima, šéfa irácké rozvědky Muchabarrat v Praze. Ta ho ztratila a muž, který měl do povětří vyhodit Svobodnou Evropu, utekl přes Rakousko do Německa. Hurran si na Karla Vulterina a BIS stěžoval české vládě. BIS se pomstila jeho prozrazením a zostuzením.

Nova sledovala, kterak se rezident homosexuál se svými přáteli projížděl po Praze od mejdanu k mejdanu v černém londýnském taxíku. Z Hurrana se stala karikatura špióna -- oběť soupeření, které stále mezi rozvědkami existuje. Je obtížné si představit škodlivější útok na  pověst britského zpravodajce, vzhledem k tomu, že homosexuálové ve špionáži Britům připomínají nejhorší porážku tajné služby -- aféru Velké pětky. Vysocí pracovníci tajné služby Philby, Burgess, MacLean, Blunt a Cairncross přešli ke KGB a dlouho úspěšně operovali uvnitř MI6.


Hvězda Králová

Není to tak dlouho, co se lid televizní dozvěděl, že redaktorka České televize Lenka Králová pracovala na dezinformačních hrách BIS. Pod krycím jménem Bob. Oficiálně natáčela "investigativní" reportáže. Fakticky -- vydírala a mediálně skandalizovala. V době, kdy pracovala pro televizi NOVA, byla přítelkyní agenta BIS Miloše Demétera, který koncem roku 1996 vyrobil onen Zemanův kufřík, který měl obsahovat materiály o trestné činnosti Martina Fendrycha. V pozadí pak byla též činnost zvláštních vyšetřovacích týmů Morava, Beskyd a Alfa, které prošetřovaly válku olomoucké policejní mafie a její prorůstání do politické reprezentace. Deméterovým přítelem byl kolega Králové z pořadu televize NOVA Na vlastní oči, agent Luděk Šišák. Nyní se Demeter pokoušel podvrhnout skandální informace Lucii Talmanové. Mohli jsme zažít kauzu Lucčiny kabelky. Bůhví, co v ní mohlo být... Ačkoliv byla tato "novinářka" prozrazena a způsobila skandál, pracuje v mezi Reportéry ČT i nadále. Tajná služba dnes už nepopravuje, jen varuje. A i veřejná mediální služba se může stát službou tajnou.

Vytisknout

Obsah vydání | Pátek 22.9. 2006