Rozhovor Britských listů 107:

Lidi v ČR nemají pocit, že mají mít odpovědnost za cokoliv

28. 4. 2017

čas čtení < 1 minuta



S francouzskou historičkou Muriel Blaive hovoří v tomto rozhovoru Britských listů Jan Čulík o kořenech rasismu a xenofobie v západní Evropě a v ČR. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. dubna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

O údajné moudrosti davu, aneb Pionýrky a statistiky

3. 5. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 9 minut

Napsal mi čtenář a kritizoval, že pokud jde o českou politiku, prý se příliš zabývám otázkami udržení moci. Například premiér, uvedl dotyčný, se údajně stará hlavně o to, aby zůstal ve funkci (to ještě nebyl v demisi...), ale na veřejných shromážděních přitom "nejde mezi lid", aby se dozvěděl, co jej opravdu trápí. A tak - alespoň podle názoru onoho čtenáře - Sobotka "neřeší problémy".

Mezitím v Absurdistánu 24: Fašismus, průplav a 1200 medvídků

3. 5. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 11 minut

Dominantním tématem minulého týdne v polské politice byl fašismus. Nejprve se konala demonstrace neonacistické organizace ONR (Radikálně-nacionalistický tábor), při níž před skupinou uniformovaných mladých lidí nesoucích na dlouhých tyčích polské vlajky a vlajky své organizace pochodoval muž nesoucí krucifix: 

Radikální pravice v polské mládeži už značnou dobu sílí (můj pokus vysvětlit, proč se to děje, anglicky a polsky, je ZDE, viz také tento článek na Britských listech). Strana Právo a spravedlnost, spolu s katolickou církví, podporovaly extremní pravici už po určitou dobu, zdá se ale, že nad ní ztrácejí kontrolu. Zdá se, že episkopát začíná mít strach z toho, co udělali, a tak vydali oficiální dokument, v němž se katolická církev distancuje od nacionalismu. Informace o tom přinesla státní televize strany Právo a spravedlnost, nejdůležitější části, byly ovšem samozřejmě vynechány.

29584

Libanon se v minulosti stal terčem periodických invazí izraelské armády, jež stojí za vznikem a rozmachem Hizballáhu

Postřehy z toulek po zemi cedrů 3. část

3. 5. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 12 minut

Ještě před naším odjezdem z Bšarré oslovuji syna majitelky hostelu, budoucího pastora. Chci se dotknout citlivých osobních témat, jež mohou být podnětem pro hlubší rozpravu, ale zároveň i roznětkou rozepře. Ptám se ho na zločiny maronitských křesťanů v průběhu občanské války. Mám na mysli především otřesný masakr v palestinských uprchlických táborech v Sabře a Šatíle. Mladý muž odpovídá, že tyto zločiny skutečně nelze popřít, nicméně má za to, že se na nich obyčejní křesťané nepodíleli a vinu jednoznačně nesou političtí lídři. Řeč se stáčí také na horkou současnost a uprchlickou krizi v Libanonu.

První část textu zde. Druhá část zde.

Různá další ne tak zjevná očekávání (c)

3. 5. 2017 / Miloš Dokulil

čas čtení 5 minut

Předběžně jsem v Britských listech poukazoval na „Širší souvislosti prezidentských voleb ve Francii21. 4. 2017.

Asi je žádoucí si připomenout, že v těch letošních francouzských prezidentských volbách do druhého kola nepostoupila se svým reprezentantem žádná z delší dobu tradičních tamních stran; ani republikáni (kteří tam v předpovědích měli nakročeno), ani socialisté (z nichž ani zrovna pocházející tč. úřadující prezident republiky ne že by takto měl naději na druhé funkční období!).

Německo: SPD začíná ztrácet na křesťanské demokraty

3. 5. 2017

čas čtení < 1 minuta

Poslední dva testy před spolkovými volbami v září se odehrají tuto neděli: Proběhnou zemské volby v Šlesvicku-Holštýnsku a v Severním Porýní-Vestfálsku. V průzkumech veřejného mínění začínají sociální demokraté zaostávat za CDU Angely Merkel.

Demise Sobotkovy vlády a možné důsledky

2. 5. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Za normálních okolností odchází z vlády ten, kdo se diskreditoval, což se pozná tak, že je proti němu veřejné mínění. U nás v České republice jsme ovšem svědky paradoxů, kdy se veřejné mínění dokáže postavit za ty, kdo se zdiskreditovali.

Typickým příkladem je Václav Klaus, který se po své fatální aféře v roce 1997 stal nakonec znovu šéfem ODS (i když volby v roce 2002 se Špidlou prohrál) a vystoupal až do prezidentské funkce. Trvalo to vlastně až do slavné amnestie z počátku roku 2013, než se veřejnosti výrazně zprotivil.

Bylo optimální řešení to Sobotkovo?

2. 5. 2017 / Miloš Dokulil

čas čtení 9 minut

Je to ještě příliš „čerstvé“. Není to Sobotkovou řešení pro mě teď ještě ani celé dvě hodiny staré. Přitom nechci především komentovat ty výchozí okamžitě improvizované komentáře z různých stran. Předem by měla být jasná v tom premiérově závažném rozhodnutí celá řada námětů, které nutně nemusí být okamžitě v centru obecné pozornosti. Přitom v politice zaujmou vždy nejdřív (nebo nejčastěji) témata křiklavá, radikální, útočná a nesmlouvavá; nikoli nutně motivy uklidňující, konsolidační, ne-li přímo ty pracovně prioritní. A názory na příčiny, a ovšem na vlastní řešení té propuknuvší krize budou předem odpovídat tomu, zda je pronáší stoupenec či odpůrce vlády, anebo přímo třeba ten, kdo se ocitl v závažné palbě kritiky, kvůli níž nakonec se celá ta krize rozjela.

Nenápadný půvab kompromatu

2. 5. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Na svátek lásky se Češi dočkali dalšího z tradičních řízených úniků donedávna neznámých informací. V sociálních sítích se objevil sestřih údajných výroků ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše, které se týkají koaličních partnerů ZDE. Vyjádření sahající od banálních urážek až po prvotřídní vulgarity jsou zjevně určena k tomu, aby otřásla pověstí budoucího premiéra. Ale není ani dost málo jisté, že informační operace zafunguje.

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

29595

Z postoje většiny Libanonců vůči válečným uprchlíkům by si většina Čechů měla vzít příklad

Postřehy z toulek po zemi cedrů - 2. část

2. 5. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 13 minut

Z Bejrútu jsme se vydali na sever do starobylého města Byblos, které leží necelých 30 kilometrů od libanonské metropole. V Libanonu, podobně jako v dalších blízkovýchodních zemích (ale třeba i v Albánii), lidé na menší i větší vzdálenosti cestují malými dodávkami nebo autobusy. Ačkoli nejde o nerušené a pohodlné cestování, na jaké jsme zvyklí v našich končinách, výhodou je, že nemusíte dlouho čekat: stačí se jen postavit na kraj silnice a váš „spoj“ si vás brzy najde. Podél libanonského pobřeží vede dálnice, jež spojuje významná populační centra počínaje městem Tyre na jihu a konče přístavem Tripoli na severu. Z Bejrútu vede dálnice také do syrské metropole Damašku, která je od libanonského hlavního města vzdálena zhruba 130 kilometrů.

První část textu zde.

V Budapešti se znovu konaly velké protiorbánovské demonstrace

2. 5. 2017

čas čtení < 1 minuta







Tisíce Maďarů demonstrovaly v centru Budapešti na podporu Evropské unie a na protest proti tomu, co nové politické hnutí považuje za rostoucí vliv Ruska za prezidenta Viktora Orbána.

Pondělní demonstrace se konala po sérii předchozích demosntrací, k nimž došlo v minulých týdnech v Budapešti. Ty vyvolal nový zákon, jímž se snaží Orbán z Maďarska vyhnat čelnou mezinárodní univerzitu, kterou založil americký finančník George Soros.

Momentum, nové politické hnutí, které svolalo pondělní demonstraci pod heslem "My patříme do Evropy", oznámilo, že se příští rok v dubnu bude účastnit všeobecných voleb.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Trumpův pozoruhodný obdiv pro vrahy a diktátory tohoto světa

2. 5. 2017

čas čtení 1 minuta



Kim Jong un je podle Donalda Trumpa "chytrej mladík":




Donald Trump: "Víte, já vlastně k němu nemám co říct. Lidi říkají 'Je vůbec normální?' Netuším. Řeknu vám ale tohle, a spoustě lidí se to nelíbí, když to říkám, ale byl to mladý muž šesta- nebo sedmadvacetiletý, když mu zemřel otec. Jedná zjevně s velmi tvrdými lidmi, zejména s generály a dalšími. Podařilo se mu převzít moc ve velmi mladém věku. Jsem si jist, že se mu snažila spousta lidí tu moc odebrat, ať už to byl jeho strýc nebo kdokoliv jiný. A jemu se to podařilo. Je to chytrej mladík."

Donald Trump také pozval do Bílého domu filipínského vraha a diktátora Duterteho.


 



Duterteho výroky:

" Já vás zabiju. Vezmu zákon do vlastních rukou. Zapomeňte na zákony lidí, zapomeňte na mezinárodní právo, na všechno."

"Hitler zmasakroval tři miliony židů. Existují tři miliony narkomanů. Ty bych rád všechny taky zmasakroval."

"Pokud znáte nějaké narkomany, zabijte je, protože přimět jejich rodiče, aby to udělali, by bylo příliš bolestné."

"Mým rozkazem je vás zastřelit. Lidská práva mě nezajímají, opravdu."

"Namísto aby nám pomohli, první na nás zaútočilo americké ministerstvo zahraničí. Můžeš jít, Obamo, do prdele."

Britská konzervativní strana požaduje od novinářů otázky předem a odpovídá jen na ty, které jí vyhovují

2. 5. 2017

čas čtení < 1 minuta


Britské premiérce zřejmě stále ještě nedošlo, že její představy o brexitu jsou nerealistické

2. 5. 2017

čas čtení 6 minut





Britská premiérka Theresa Mayová je nucena bránit se před kritikou, že způsobila nepovedený a ponižující start k vyjednávání o brexitu. Vysvětlil ji totiž prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker, že asi nebude mít vůbec smysl, aby se dostavila na první den vyjednávání.

Podle četných svědectví o recepci, kterou minulou středu navštívili Mayová a Juncker a jejich vyjednávací týmy v Downing Street, tam Mayová tvrdila, že by rozhovory o budoucím vztahu Británie k EU měly být zahájeny co nejdříve a že Británie Evropské unii nedluží žádné peníze. Brusel na její výroky reagoval nevěřícně.

Různá další výchozí očekávání před 2. kolem voleb ve Francii (b)

2. 5. 2017 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty

Když již uvažujeme o prezidentských volbách ve Francii teď před začátkem června 2017, skoro se zdá být pro jejich interpretaci navenek dominantním prvkem spíše předznamenání možného negativního, politicky inspirovaného znaménka spojeného se jménem pí. Le Penové, než případně doprovodně spřaženého pozitivního znaménka pro protikandidáta, p. Macrona. Ne že by se většinově publicisticky nápadně uvažovalo o přednostech volby pí. Le Penové; a zrovna tak se prakticky vůbec nepřemítá o možných záporných dopadech případné volby p. Macrona. Takže jako kdyby tito dva kandidáti prezidentské volby výchozím způsobem především vzájemně očividně představovali nikoli zhruba obdobné základní předpoklady k výkonu té významné funkce, nýbrž nepřehlédnutelně výrazné opačné postoje, programové protilátky, ne-li dokonce vzájemně provázané protijedy. A jako kdyby těžká hlava měla následovat teprve po případném vítězství pí. Le Penové, a kdyby zvítězil p. Macron, pak jako kdyby měla Francie jenom zhluboka vydechnout a následně normálně přejít k „běžnému dennímu pořádku“.

Psychoanalytický kongres v Íránu – Kuráž žít s ostatními

30. 4. 2017 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 5 minut

aneb psychoanalytické antidotum ke kultuře thanatu, agrese a intolerance

Do Íránu jsme s kolegy přicestovali na psychoanalytickou konferenci, která se konala na severním okraji Teheránu na úpatí hor v areálu univerzity Shahid Behesti. Přijeli jsme na pozvání íránských kolegů – psychiatrů, které jsem potkala na podzim roku 2015 na konferenci asociace mladých psychiatrů Young psychiatrists network v Porto Heli v Řecku.

Konference oproti těm českým navazovala mnohem více na perskou kulturu a mytologii, které byly ovšem uchopeny z psychoanalytického hlediska. Také se věnovala mezikulturnímu a mezináboženskému dialogu. V tu chvíli jsem pocítila lítost, když jsem si vzpomněla, jak zúžený pohled předkládají na jiné kultury některá média a bohužel i odborníci.

Němečtí konzervativci Angely Merkelové zvětšili svůj náskok před sociálními demokraty na 7 procentních bodů

30. 4. 2017

čas čtení < 1 minuta


Turecké úřady zablokovaly Wikipedii

30. 4. 2017

čas čtení < 1 minuta





Turecké úřady na území Turecka zablokovaly přístup k Wikipedii. Turecká média uvádějí, že úřady požádaly Wikipedii, aby odstranila materiál od "autorů, kteří podporují terorismus". Wikipedie na to nereagovala.

V minulosti Turecko dočasně blokovalo přístup na Facebook a na Twiter, většinou po protestech nebo po teroristických útocích.

Různá výchozí očekávání před 2. kolem voleb ve Francii (a)

30. 4. 2017 / Miloš Dokulil

čas čtení 6 minut


Nejdřív jedno důležité předběžné upozornění: Nezapomínejme, že v nárocích to druhé kolo prezidentské volby ve Francii nemůže být v řadě ukazatelů jen obdobou prvního kola! Už jen pokud půjde třeba o absolutní čísla. Kdybychom teď zvažovali jenom procenta té výchozí volby v 1. kole, pí. Le Penové stačilo získat celkem jen malý zlomek nad pětinu odevzdaných hlasů k bezpečnému umístění na druhém místě; a tím spolehlivě obsadit výchozí nástupiště pro rozhodující volbu. Pod hlavičkou její „Národní fronty“ se soustředilo víc jak sedm a půl milionů přitakávajících hlasujících!

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2017

16. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

V březnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 54 874 Kč. Příjem z reklamy byl 15 160 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 62 474.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem března   2017 165 130.16 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

21678