30649

Političtí paraziti kopou jámu tuposti a zbabělosti, sklouzává do ní celá politická scéna

15. 8. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty


Situace v Afghánistánu je projevem určitého selhání. Deklarovaná snaha o demokratizaci země bere za své v řádech dní, měřeno rychlosti, s jakou radikálně islamistické hnutí Tálibán obsazuje afghánská města a provincie. Je naprosto zřejmé, že po 20 letech pokusů o nastolení jiného režimu než islamistické diktatury se Afghánistán vrací tam, kde před 20 lety byl. Možná, ve snaze o obnovení kulturní čistoty, dojde k ještě urputnější snaze radikálního Tálibánu o upevnění teokratických principů, tabu a s tím spojeného omezování základních lidských práv a svobod všech, kdo nejsou ochotni podřídit se civilizačně doslova předpotopnímu řádu, v němž skutečnost a pravdu určuje náboženské dogma.

REDAKČNÍ KOMENTÁŘ:

Co si dnes přečtete v Britských listech

13. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

Česká společnost se zasekla v 80. letech, říká v rozhovoru s Janem Čulíkem Albín Sybera. Například premiér Babiš neumí fungovat jinak, než si zvykl jako agent tajné policie starého režimu, tvrdí Karel Dolejší. Děti narozené v pandemii mají nižší IQ, zjistili vědci. A kancléřský kandidát Armin Laschet táhne německou vládní CDU před volbami ke dnu.

Rozhovor Britských listů 415. Jak je Česko zaseklé v osmdesátkách

13. 8. 2021

čas čtení 1 minuta


Po revoluci r. 1989 převzala v Československu moc skupina třicátníků, které formovala zkušenost husákovského socialismu z osmdesátých let. Tito lidé dodneška, dnes jsou to šedesátníci, určují politický a ekonomický směr dnešní České republiky. Politika a ekonomika jsou v ČR provázány, respektive politikové dělají, co chtějí oligarchové. Je to dobře nebo špatně? O tom mluví dnešním Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s Albínem Syberou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 13. srpna 2021.



ČR nezastaví deportace do Afghánistánu

14. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta

Misha Glenny: Nechápu, že vláda ČR, jejíž obyvatelstvo ví přesně, co to znamená být obětí netolerantní diktatury, dokáže provádět tuto strategii.

 16478

Zádušní mše za Afghánistán?

13. 8. 2021 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty

Své neblahé zkušenosti s pokusem ovládnout Afghánistán měli již v 19. století opakovaně Britové. Též ruská „karta“ zde měla svou jistou platnost. Nezávislým státem se Afghánistán stal po třetí válce s Velkou Británií roku 1919. V zemi bylo též konečně navíc brzy nato zrušeno i otroctví (roku 1923). Nábožensky to byl i zůstal muslimský stát; jazykově hodně roztříštěný (největším společenstvím jsou – s 15 miliony – Paštunové, ale dvakrát tolik jich žije dnes v Pákistánu; 30 milionů z celkem 45). Hospodářsky to byla a zůstala hodně nevyvinutá země. Jako království se země roku 1973 změnila v „republiku“ vyhlášenou příbuzným posledního tehdy krále Muhammada Záhir Šáha, což ale nevedlo ani k demokratizaci, ani – po nedávném tehdy hladomoru – k výraznému zlepšení hospodářského postavení obyvatelstva. Navíc zrovna tehdy také končila 10-letá éra americké hospodářské pomoci (1963-73).

 16478

V Afghánistánu nyní bude následovat humanitární katastrofa

13. 8. 2021

čas čtení 4 minuty

 
Už před odchodem západních vojsk a ofenzívou Talibanu byl Afghánistán na kolenou. Uprchlická krize je nyní nevyhnutelná


Afghánistán nyní čelí humanitární katastrofě, píše Hameed Hakimi. Obyčejní Afghánci čelí trojí hrůze: absolutní absenci bezpečnosti, nulovému  zdravotnictví a propadu ekonomických vyhlídek. Tyto kruté podmínky existovaly už před dohodou Trumpovy vlády s Talibanem z února 2020, která zahájila odchod amerických vojsk, existovaly i před potvrzením od Joea Bidena, že odchod amerických jednotek bude skončen do letošního 11. září.

The Economist: Schovávají knihy, kupují burky. Kandahár se připravuje na vládu Talibanu.



Kdo chce vědět, jaká krutovláda čeká Afgánce po ovládnutí země Talibánem, ať si přečte knihu Lovec draků od Khaleda Hosseini, napsal Jan Štern. Krutá, totální každodenní tyranie fanatických Talibánců trestajících popravou nebo utínáním ruky ty nejneuvěřitelnější prohřešky, jako je zpěv, poslech muziky, smích a prostě sebemenší projev přirozeného života. Nemluvím vůbec o politických svobodách, ty jsou navždy minulostí. To, že armáda USA ponechá Afgánistán Talibánu, není nic jiného než připuštění naprosté genocidy lidskosti, slušnosti a svobody na téměř 40 milionech Afgánců. USA jako klíčová země a vůdce demokratického světa a s nimi i NATO tohle neměly nikdy udělat. Máme na svědomí uvržení 40 milionů obyvatel do koncentráku srovnatelného s těmi nacistickými. V Afganistánu jsme měli vydržet.

Jste popírači? Protože nejde jen o vakcíny a o globální oteplování

13. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

Foto: Odpíračí očkování v New Yorku. Nápis "My body, my choice" ("Mé tělo, má volba") je lživý. Neočkovaní totiž nakazí covidem lidi kolem sebe, mohou způsobit jejich smrt.

Je lehké se smát protiočkovacímu hnutí a tento týden je to ještě o mnoho lehčí, píše Jonathan Freedland. Stovky demonstrantů se v Londýně rozhodly zaútočit na televizi BBC, jenže zaútočily na nepravou budovu - na nemovitost, v níž BBC už osm let nesídlí. Možná je to symbolické, jak přesné mají odpůrci očkování informace.

Jenže v Americe přestává být popírání covidu a odpírání vakcín vtipem a začíná to tam být opravdu vážné. Kulturní války ohledně covidu tam eskalovaly natolik,  že republikánští guvernéři dvou států, Floridy a Texasu, nyní aktivně brání školám, univerzitám a místním úřadům, aby přijaly základní rozumná opatření proti pandemii.

V těchto státech mají činitelé nyní zakázáno vyžadovat očkování, důkaz o očkování, testy na covid či roušky. Každý ředitel školy na Floridě, který vyžaduje, aby se nosily roušky, přijde o plat. Není divu, že počet nákaz v obou státech horentně stoupá. Navzdory Bidenovu ranému úspěchu s očkováním, takováto míra odporu je vážnou hrozbou schopnosti Spojených států pandemii vůbec zvládnout.

Běžné mýty ohledně covidu - vysvětleny

13. 8. 2021

čas čtení 5 minut

 

"Nemám žádné příznaky, takže i když mám covid, nikoho jiného nenakazím"


Není to pravda. Lidé, kteří nemají příznaky covidu, jsou méně nakažliví než lidé s příznaky, ale přesto mohou mít vysokou virovou zátěž a mohou virus šířit. Druhá věc je, že největší nakažlivost u těch, u nichž vzniknou příznaky, je den nebo dva předtím, než se začnou cítit nemocní, vysvětluje Christina Pagel z londýnské UCL.

Protože se v tu dobu lidi cítí naprosto v pořádku, chodí mezi lidi a do ulic a šíří nákazu.

Jedna studie zjistila, že lidé, kteří nemají příznaky covidu, rozšířili více než polovinu nákaz.

Nepředpokládejte, že jen proto, že vám osobně nic není, nejste rizikem pro druhé osoby.

30649

ČR neposkytne pomoc žádnému tlumočníku české armády v Afghánistánu

13. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

Strach Andreje Babiše ze ztráty politických bodů už se přetavil v čirý cynimus, píše Jaroslav Miko.


Česká vláda nakonec rozhodla, že neposkytne mezinárodní ochranu žádnému afgánskému tlumočníkovi ani jeho rodině s malými dětmi, byť se jedná o osoby, které několik let pomáhaly českým vojákům přímo ve vojenské misi v Afghánistánu.

Tím, že mezinárodní společenství opustilo vojensky území Afghánistánu, se radikálnímu hnutí Taliban daří získávat stále větší území v této zemi a to samozřejmě značí přímé ohrožení lidí, kteří právě pomáhali v boji proti radikálům.

Je mi už z tohoto postoje české vlády skutečně na zvracení a hluboce se stydím za každého Čecha, který takto cynicky uvažuje.

Pokud máme chránit ony naše tradiční hodnoty, tak je to právě v tom, že se nebudeme otáčet zády k lidem v nouzi a ohrožení, tím spíše, že nám spoustu let tito lidé sami pomáhali.😡


Finsko evakuuje celkem 100-150 osob, které pracovaly pro Finsko, EU nebo NATO v Afghánistánu.




 17551

Cizák Rakušan, aneb Hledá se kompromat

13. 8. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

  • Plíživá restaurace starého režimu v postkomunistickém Česku - jako třeba prezidentovo otevřené odmítání politického pluralismu - nabývá teď i podoby návratu k vládnutí prostřednictvím "kompromatu". 
  • Budeme-li se řídit zásadou, že je normální jmenovat šéfy tajných služeb jen na základě loajality k držitelům moci, celý proces se výrazně urychlí. 

26475

Kardinál Duka odmítl setkání se signatáři otevřeného dopisu protestujícího proti spojování katolické církve s extremistickým stranami

13. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

Rádi bychom Vás informovali, že k otevřenému dopisu, v němž 26 laiků i kněží vyzvalo kardinála Duku, aby se jasně distancoval od osob kandidujících za extremistické politické subjekty, se po jeho zveřejnění začaly spontánně přidávat stovky dalších signatářů z prostředí katolické církve i mimo ni. Mezi těmito signatáři je řada veřejně známých osobností, představitelů významných církevních institucí i katolických kněží. Dopis nově podepsali například Marek Orko Vácha, Tomáš Halík, bývalý Dukův sekretář Vojtěch Macek, teolog Karel Skalický, spisovatel Jáchym Topol, hudebník David Koller, zpěvačka Hana Ulrychová, režisér Jan Hřebejk, moderátorka Ester Janečková a další. K dnešnímu dni se k dopisu připojilo cca. 350 signatářů. Celý text dopisu i aktualizovaný seznam signatářů naleznete zde:



Kardinál Duka na dopis přímo neodpověděl.

Děti narozené během pandemie mají nižší IQ

13. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Vědci to přičítají nedostatku stimulace, protože rodiče museli pracovat z domova a nemohli se o nemluvňata řádně starat


Děti, které se narodily během pandemie, maji podstatně snížené verbální, pohybové a všeobecné kognitivní schopnosti ve srovnání s dětmi narozenými před pandemii, zjistila americká studie.

Prvních několik let života dítěte má klíčový význam pro jejich kongitivní rozvoj. Avšak vzhledem k tomu, že pandemie vedla k uzavření podniků, jeslí, školek i hřišť, život pro nemluvňata a pro batolata se podstatnou měrou změnil, zatímco se vystresovaní rodiče snažili najit rovnováhu mezi prací a péči o děti.

Ohňové léto: Celé Středozemí je likvidováno divokými požáry a předpovídá se další extremní počasí

13. 8. 2021

čas čtení 2 minuty



Největší dopad požárů je v Řecku, v Turecku a v Itálii, ale i v částech Španělska a Francie se nyní předpovídá obrovské vedro


Ve Středozemí stále hoří stovky požárů. Utíkají před nimi z domovů tisíce lidí a požáry působí nenahraditelné škody v důsledku lidstvem vyvolaného globálního oteplování.

V pátek se v určitých oblastech ve Francii a ve Španělsku očekávají extremní teploty, a hrozí tedy, že se požáry rozšíří i tam.

V Řecku hasiči dále bojují proti tomu, co označil premiér Kyriakos Mitsotakis ve čtvrtek za "největší ekologickou katastrofu za mnoho desetiletí".

Pět mrtvých v anglickém Plymouthu, včetně tříleté holčičky

13. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

Dvaadvacetiletý Jake Davidson v jihoanglickém přístavním městě Plymouth zastřelil pět lidí, včetně tříleté holčičky a pak spáchal sebevraždu. Měl zbrojní pas.

Usmrti dva muže a dvě ženy zemřeli ve čtvrti Keyham. Další žena byla ošetřena na místě incidentu a později zemřela v nemocnici.

Davidson pracoval ve firmě Babcock International.

Z jeho výroků na sociálních sítích vyplývá, že byl Davidson fanouškem Donalda Trumpa a stoupencem britské Libertariánské strany. Také psal na sociálních sítích, že potřebuje zhubnout, což nedokáže, a že je frustrován, protože nemá dívku.

Na internetu zveřejňoval o sobě videa jako o člověku v zoufalství, který zuřil proti úspěchům jiných a vyjadřoval frustraci, že je obtlopustný a nemá dívku.

Dva dny před incidentem Davidson likeoval krátké video na YouTube, na němž Američané v USA nabíjeli silné střelné zbraně a stříleli jimi do cíle.

K incidentu došlo ve čtvrtek kolem 18. hodiny britského času.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 414. Jak se změnila revoluce z roku 1989 tak, aby to vyhovovalo politice

10. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta



Historička Muriel Blaive byla svědkem toho, jak v roce 1990 hovořila Monika Pajerová, že během listopadové revoluce r. 1989 byla v ní jen velmi podružnou osobou, prostě jen překladatelkou. Minuly roky a v nynější interpretaci je Monika Pajerová ústřední hrdinkou listopadové revoluce. Jak se to děje a co je příčinou těchto změn interpretace historických událostí? O tom hovoří v dnešním Rozhovoru Britských listů s Muriel Blaive Jan Čulík. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 10. srpna 2021.

Monitoring digitální politické reklamy před volbami

13. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta

Transparency International ČR vydala monitoring digitální politické reklamy před nadcházejícími parlamentními volbami. V článku najdete přehled toho nejdůležitějšího od začátku tohoto roku, včetně rozsáhlého přehledů aktérů, utracených peněz, kritérií zadávání - kromě toho je tam spousta grafů, vizuálů a dalších analýz:

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Tisková zpráva:

Afghánistán: Sílící boje ohrožují nemocnice. Přibývá raněných i vysídlených

13. 8. 2021

čas čtení 6 minut

• Prakticky ve všech svých projektech jsou Lékaři bez hranic svědky toho, jaký dopad má konflikt na místní obyvatele: lidé umírají v křížových palbách nebo při explozích. Když jsou zraněni, je pro ně nepředstavitelně složité dostat se do zdravotnického zařízení. 

• Afghánská nezávislá komise pro lidská práva (AIHRC) odhaduje, že během posledních třech měsíců muselo opustit své domovy 938 tisíc lidí. Celkem jich je podle komise vysídleno zhruba 5 milionů. 
• Všechny strany konfliktu se musí zaručit, že na zdravotnická zařízení, pacienty a zdravotníky nebudou útočit ani jim vyhrožovat. Pacientům musí být zajištěn přístup k lékařské pomoci.

Tisková zpráva:

Veteranfest ve stylu Četnických humoresek: Alena Antalová mezi tisícovkou historických aut

13. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

Téměř tisícovka historických vozidel a motocyklů opět míří na Slavkov! Největší český sraz milovníků a majitelů auto-moto veteránů pod širým nebem se uskuteční v zámeckém areálu a parku první zářijovou sobotu 4. 9. 2021. Patronkou letošního jubilejního 20. setkání se stala Alena Antalová, hvězda televizního seriálu Četnické humoresky.

Tisková zpráva:

Rock for People Hope startuje již 13. srpna!

13. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

Přípravy dvoudenního Rock for People Hope finišují. Festival otevře své brány již v pátek 13. srpna, od čtvrtečního večera bude probíhat v prostorech kempu také večírek pro nedočkavé.

 17557

Lidstvo zahltilo oceány plasty. Vznikl z toho nový ekosystém

12. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

Foto: Ideonella sakaiensis, bakterie z japonské skládky odpadků požírající plasty

Specializované organismy na plastech cestují, vznikly bakterie, které plasty pojídají


Odpadkům v oceánech dominují lahve z PVC. Podle odhadů připlouvá do oceánu jeden milion lahví z PVC každou minutu. Nejčastějí jsou to PET lahve.

Minulý měsíc zjistila jedna studie, že existuje dva druhy bakterií, schopných rozkládat PET, "požírat umělou hmotu". Jsou to bakterie Thioclava sp. BHET1 a Bacillus sp. BHET2. Tyto bakterie byly izolovány v laboratoři, avšak byly objeveny v oceánu.

Tyto bakterie jsou nejnovějším příkladem nových organismů, které rostou v novém prostředí, totiž v obrovském množství plastů v oceánech.

30772

Levná veřejná doprava má zelené výhody

12. 8. 2021 / Jana Feiglová

čas čtení 2 minuty

Město Praha zdražilo jízdné v MHD. Praha dlouho jízdné vůbec nezdražila, pražská veřejná doprava je vůči některým jiným evropským metropolím relativně levná. Město loni přišlo vlivem covidu o příjmy z cestovního ruchu a letos to taky není slavné, je třeba obnovovat vozový park, přetírat tramvaje na nové barvy apod… To všechno se dá pochopit.

30649

Další důvod pro vznik koalice ODS a Ano

12. 8. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


Paní předsedkyně TOP09 svým prohlášením, že by přijala část migrantů, zejména děti, což je jistě chvályhodné a civilizované prohlášení, ve mně jen vzbuzuje pocit, že ODS to bude mít po volbách mnohem snadnější, aby se spojila s Ano a SPD na půdorysu koalice, která stála za zrušením superhrubé mzdy.

 16447

Koronavirus: Světová zdravotnická organizace apeluje na politiky, aby ukončili "ostudnou nerovnost v distribuci vakcín"

11. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

Nejpostiženějšími oblastmi nákazou jsou Praha (22,7 nákaz na 100 000 obyvatel), Praha-východ (21,17), Jihlava (25,51), Olomouc (21,66), České Budějovice (24,92), Tachov (20,12). Plzeň (18,59). Nákaza je stále relativně mírná, avšak velmi silně rozšířená po mnoha místech v ČR. V úterý 10.8. zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ČR 263  denních nákazV ČR do 10.8. zemřelo 30 371 lidí.. V nemocnicích je 52 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 675 450 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

První dávkou bylo v ČR očkováno 5 598 519 osob, i druhou dávkou  4 970 839 osob. Před nebezpečnou variantou delta je tedy dosud v ČR stále ještě nechráněno cca 50 procent obyvatelstva.

- Jižní Korea zaznamenala více než 2200 nových denních nákaz, je to od začátku pandemie rekord, konstatoval ve středu jihokorejský ministr zdravotnictví  Kwon Deok-cheol.

- Světová zdravotnická organizace naléhá na 20 nejmocnějších světových politiků, aby ukončili "ostudnou" globální nerovnováhu v přístupu k vakcínám, které nemají chudé země, aby  se do letošního října zabránilo dalším vlnám covidu.

- Rusko zaznamenalo 799 nových denních úmrtí na covid. Už po čtvrté tento měsíc je to absolutní rekord.

- Pracovníci, kteří se vrací v Británii do kanceláří, mají problém s hlukem. Studie 2000 úředníků zjistila, že se kvůli hluku v kanceláři nedovedou soustředit na práci, nemají v zaměstnání dostatečně funkční onlinovou infrastrukturu pro videokontakty a více než polovina konstatuje, že při práci doma byli daleko produktivnější, zejména mladí.

- Thajsko začíná testovat očkování prostřednictvím nosního spreje, po "slibných" testech na myších.

- Facebook odstranil stovky účtů, generovaných v Rusku, které šířily dezinformace proti očkování. Zaměřovaly se na občany v Indii, v Latinské Americe a v USA.

- Americký vládní poradce varuje, že se koronaviru nikdy nezbavíme a bude to sezónní infekce.

- Ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško uvedl, že vakcína Sputnik V je vůči variantě delta účinná "z asi 83 procent", což je méně, než se původně usuzovalo.

- Třetí, posilovací vakcína se zřejmě bude v Británii dávat lidem se slabým imunitním systémem, ale asi ne všem lidem starším 50 let.

- Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se vyjádřil, že se připravuje v Británii od podzimu posilovací očkování třetí dávkou,a však čelný expert konstatoval, že takové rozhodnutí věda nepodporuje a je zbytečné.

Rozhovor Britských listů 413. V ČR jsou konspirační teorie normalizovány jako přijatelné

6. 8. 2021

čas čtení 1 minuta



Nadační fond nezávislé žurnalistiky vydal zprávu o studii digitálního zpravodajství v roce 2020, ze kterého vyplývá, jaký dopad mají dezinformace o covidu, o protikoronavirových opatřeních a o očkování na českou veřejnost. Bohumil Kartous o tom hovoří s Josefem Šlerkou donedávna ředitelem tohoto Nadačního fondu. "Máme v ČR asi 15 procent lidí, kteří věří těm opravdu takovým echt konspiračním teoriím, říká Josef Šlerka." Co to znamená pro politiku v České republice? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. srpna 2021.




Rozhovor Britských listů 412. Jak si Čína dělá z Česka kolonii a českým úřadům je to jedno

3. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta



Hegemonie Číny proniká do celé řady zemí světa a Česká republika je zvlášť zranitelná. O tom mluví v tomto rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous se sinoložkou Kateřinou Procházkovou, novinářkou a analytičkou spolupracující s projektem Synopsis. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 3. srpna 2021.

Polský parlament schválil mediální zákon, který má zlikvidovat poslední nezávislou televizní stanici

11. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

 

Vláda hlasování vyhrála navzdory tomu, že přišla o parlamentní většinu, poté, co přišla o podporu koaličního partnera, a navzdory rozsáhlým celostátním protestům


Polští poslanci schválili nový kontroverzní mediální zákon, který může vést k odebrání vysílací licence poslední nezávislé televizní stanici v Polsku, kritické vůči vládě. Nicméně vláda strany PiS přišla o několik klíčových hlasů a její dlouhodobá budoucnost je nejasná.

Po rozsáhlých protestech proti tomuto zákonu ve Varšavě a v 80 dalších městech byl kontroverzní mediální zákon schválen ve středu 228 hlasy vůči 216 v dolní komoře parlamentu, která má 460 křesel.

Rozhovor Britských listů 411. Volené politiky je za záměrně šířené lži nutno kritizovat

30. 7. 2021

čas čtení < 1 minuta



Měli bychom kritizovat Zemanova mluvčího Ovčáčka za nesmysly, které zveřejňuje na Twitteru? Zajímavá analýza publikovaná v britském rozhlase varuje, že když lidé přetvítovávají materiály, které kritizují, přestože s nimi nesouhlasí, vede to k jejich virálnímu šíření. Co s tím? O tom uvažují v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík a Bohumil Kartous.



 16447

Neočkovaní jsou ohrožení možnou smrtí. Dříve nebo později totiž covid nutně dostanou

11. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

 
Varianta delta znamená, že ve společnosti nelze získat stádní imunitu


S nynější variantou delta koronaviru není možné vytvořit ve společnosti stádní imunitu, vysvětlil profesor Sir Andrew Pollard, ředitel Oxford Vaccine Group při slyšení v Dolní sněmovně.

"Problémem s tímto virem je, že to nejsou spalničky," řekl Pollard. Kdyby bylo 95 procent lidí očkováno proti spalničkám, ten virus se nemůže obyvatelstvem šířit. Ovšem varianta delta koronaviru dokáže nakazit i lidi, kteří jsou očkovaní. A to opravdu znamená, že všichni, kdo dosud nebyli očkovaní, se v určitou dobu koronavirem nakazí ... a my nemáme nic, co by kompletně zabránilo šíření koronaviru."

Rozhovor Britských listů 410. Češi si jsou vědomi klimatické krize, ale nevědí co dělat

26. 7. 2021

čas čtení < 1 minuta



Katedra environmentálních studií Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s iniciativou Green Dock vypracovala průzkum veřejného mínění ohledně toho, jaký mají dnes Češi postoj vůči klimatické krizi. Dotazovali se osob starších 15 let. O výsledcích tohoto průzkumu mluví Jan Čulík s Janem Krajhanzlem z Masarykovy univerzity, hlavním autorem tohoto projektu, který se zabývá názory lidí na klimatickou krizi už 18 let.

Jasná budoucnost pro letošní maturanty...

11. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta

V Británii se maturity konají písemně. Opravují je odborníci mimo danou střední školu, aby nemohlo docházet k protekci (známkující známkované neznají) a maturitní výsledky docházejí maturantům celostátně v jeden konkrétní den domů poštou. Letos to bylo 10. srpna. Studenti nad písemně oznámenými výsledky maturit, které mají v ruce,  většinou jásají, letos ovšem..



Rozhovor Britských listů 409. Jižní Morava po tornádu. Potřebujeme nadále pomoc

22. 7. 2021

čas čtení < 1 minuta



Je tomu skoro měsíc poté, co neobvykle ničivé tornádo zlikvidovalo několik vesnic na Břeclavsku a Hodonínsku. Paní Zlata Maděričová z Moravské Nové Vsi stále ještě nemá ve svém poničeném domě elektřinu z rozvodné sítě. Problém nezmizel a vzájemná lidská solidarita je i nadále potřebná, i když někteří lidé nevědí, co to je, a jiní dokonce podvádějí. O katastrofě po měsíci hovoří se Zlatou Maděričovou Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. července 2021.

O korupčních podvodech Johnsonovy vlády

11. 8. 2021

čas čtení 7 minut




Led by Donkeys (Vedou nás oslové) - skupina několika aktivistů od hlasování o brexitu upozorňuje svými billboardy a veřejné promítanými a šířenými videi na zlořády a idiocii dnešní britské vlády. Toto video promítala na Dolní sněmovnu:


Toto je příběh o celostátní britské zdravotnické krizi. Kdy v Británii zahynulo třikrát více lidí než během nacistického bombardování za druhé světové války. Je to příběh o vládě Borise Johnsona a o Konzervativní straně.

Je to příběh, který by všichni v Británii měli slyšet.

Je to o tom, co jeho vláda udělala, když udeřil koronavirus.

Jaké byly její priority.

A o koho se starala.

Rozhovor Britských listů 406. Struktura daní v ČR je špatná

12. 7. 2021

čas čtení 1 minuta



Často ekonomové v ČR hovoří o údajné nutnosti zeštíhlovat stát, ale jde v postatě jen o povrchní, neoliberální ideologická hesla vzniklá v devadesátých letech. Existuje nesoulad mezi výdaji státního rozpočtu a příjmy, jednak v důsledku pandemie a jednak v důsledku zrušení superhrubé mzdy. V ČR jsou dominantní odvody na sociální a zdravotní pojištění, které musejí platit úplně všichni, i když vydělávají velmi málo. Politici si hrají s daní z příjmu a zvýhodňují tím některé společenské skupiny. Nejvíce ČR zdaňuje lidi s nejmenšími příjmy. To má negativní dopad na jejich dlouhodobou kariéru a na jejich uplatnění na trhu práce. Český stát je velmi nepružný, nedokázal efektivně reagovat na pandemii, nedokáže ani reagovat na digitalizaci. S Filipem Pertoldem, ekonomem a výzkumníkem Cerge-EU, hovoří o těchto věcech Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 14. července 2021.

Rozhovor Britských listů 408. Klimatická katastrofa má drastické dopady, ale Češi jsou v pohodě

19. 7. 2021

čas čtení 1 minuta



Extrémy v počasí způsobily v posledních dnech absolutní katastrofu povodněmi na západě Německa, v Belgii, v Lucembursku, v Holandsku a ve Švýcarsku. Povodňový poplach vzniká i v některých místech v České republice. Ničivé povodně jsou i na Novém Zélandě a západní část Spojených států a Kanada trpí obrovskými vedry a neuhasitelnými, gigantickými požáry. Neúspěšně se snaží v horku hasit požáry i Rusové na Sibiři. Naléhavě je nutné začít razantně jednat proti klimatickým změnám. Češi ale nedělají nic. O tom, jak aktivisté organizace Děti Země mluví k Čechům jak Kassandra, kterou nikdo neposlouchá, hovoří Jan Čulík s předsedou této organizace Miroslavem Patrikem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 20. července 2021.


Rozhovor Britských listů 407. Proč se Češi proti komunismu skoro nikdy nevzbouřili?

15. 7. 2021

čas čtení < 1 minuta


Poslední dobou se připomínalo výročí založení Komunistické strany Československa v roce 1921. Jakou roli hrála KSČ v historii Československa během dvacátého století, jaké postoje mělo vůči ní obyvatelstvo země a politikové ostatních stran? O tom mluví Jan Čulík s historičkou Muriel Blaive. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16. července 2021.

Tisková zpráva:

Piráti: Nezapomínejme na Bělorusko, Lukašenkův teror neustal

11. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

Uběhl rok od běloruských prezidentských voleb, v nichž si dle všech důkazů podvodem uzurpoval moc Alexandr Lukašenko. Za jediný stihl Lukašenko šířit svůj teror v rámci své země i mimo její hranice. Proto si běloruská obec v České republice připomněla toto smutné výročí a diskutovala budoucnost Běloruska. K nim se přidala i pirátská europoslankyně Markéta Gregorová.

30777

Klimatické hnutí říká, že "apokalyptická" zpráva IPCC signalizuje "okamžik povstání"

11. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

Klimatičtí aktivisté nepotřebovali další zprávu, která by jim řekla, že další nečinnost tváří v tvář zrychlujícímu se globálnímu oteplování by měla katastrofální následky - důkazy jsou všem jasné.

Pondělní zveřejnění podrobného hodnocení nejnovějších vědeckých poznatků, které vypracoval panel OSN, však poskytlo klimatickým aktivistům novou příležitost ke zvýšení tlaku na světové vlády, aby zcela ukončily svou závislost na fosilních palivech, než bude příliš pozdě. Podle Mezinárodního panelu pro změnu klimatu (IPCC) se tento okamžik rychle blíží, píše Jake Johnson na webu commondreams.org.

Hospodaření OSBL za květen 2021

8. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

V květnu 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 53 422.16 výdaje byly  jako obvykle 61 731.50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže směřujeme k nule. Zůstatek ke konci května byl 84 819.22  Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci květnu 2021.  Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Katolická církev | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Wikileaks | Očkování a racionalita | Americký dokumentarista Michael Moore | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Norsko | Turecko | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Globalizace | Sociální poměry | Korupce | Identita | Rasismus | Vietnam | Libye | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Psychiatrie | Psychologie | Oligarchie | PPF | Životní prostředí | Teroristická hrozba a politické hry | Ústava | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Afrika | Chudoba | Bělorusko | Dánsko | Bezdomovectví | Hospodaření Občanského sdružení Britské listy | Japonsko | Ekologie | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Itálie | Sociální vědy aplikované do života | Doprava | Čína | Austrálie | Nový Zéland | Severní Korea | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Demokratický proces se zasekl | Rozhovory Britských listů | Polsko | Drogy | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Francie | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Německo dnes | Školství | Řádění exekutorů v České republice | Genderová nerovnost ve společnosti | Brazílie | Ekonomika | Velká Británie - politika a společnost | Imigrace do Evropy | Sýrie | Jemen | Brexit - vše | Saúdská Arábie | Sdělovací prostředky | Babiš | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Španělsko | Extremismus | Rusko za Vladimíra Putina | Lidská práva | Maďarsko | Ukrajina | Budoucnost NATO a OSN | Spam a šíření dezinformací na internetu | Joe Biden | Donald Trump | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Írán | Evropská unie | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Lidské zdraví | Privatizace po česku | Léková politika, zdravotnictví | Občanská společnost | USA | Česká literatura | Česká politická scéna | Koronavirus | Globální oteplování | Energetické úspory | Srbsko | Česká republika
43809