Bělorusko: V Minsku se objevil bezpečnostní personál v zelených uniformách bez označení

7. 9. 2020

čas čtení 1 minuta
V Minsku se 5. září poprvé objevil bezpečnostní personál v neoznačených zelených uniformách. Údajně jde o běloruskou pořádkovou policii (OMON) v nových uniformách. Nosí na těle ruské kamery Dozor - model, který používají ruská policie a jednotky ministerstva vnitra, stejně jako běloruský OMON. Ten v minulosti nosil černé uniformy s identifikačním označením. Není jasné, proč by měnil uniformy a odstraňoval z nich označení. Může jít o vytvoření podmínek pro příchod ruského bezpečnostního personálu v podobných uniformách, píše George Barros.


Běloruské úřady se nepokusily rozehnat druhý pochod žen v sobotu 5. září, ani nezadržely žádnou ze zhruba 10 000 účastnic. Zatkly však nejméně dva novináře, kteří informovali o protestech v Minsku.

Lukašenko se dál zaměřuje na protesty studentů. Personál v neoznačených zelených uniformách zadržel v sobotu protestující studenty.

Protestující se snaží o nenásilný odpor proti zatýkání a poprvé se mezi nimi objevily zahraniční vlajky. V pochodu žen se objevily vlajky Polska, Ukrajiny, Litvy, Lotyšska, Německa, Kanady, Spojených států, Británie, Evropské unie, Španělska, Itálie, Švédska, Izraele, Irska a Jamaiky. Lukašenko a Kreml zřejmě využijí vlajek v informační operaci tvrdící, že demonstranti patří k západní "barevné revoluci" a hybridní válce proti Bělorusku - ačkoliv při demonstracích stále dominují tradiční červeno-bílo-červené běloruské vlajky.

Lídryně opozice Svjatlana Tichanouskaja podpořila výzvu kanálu Nexta ve službě Telegram k vysoké účasti na nedělních protestech.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
5842

Diskuse

Obsah vydání | 10. 9. 2020