Přístav kontrolovaný Húsii přijal plavidlo z okupovaného Krymu poté, co inspekční orgán OSN udělil povolení

17. 7. 2024

čas čtení 2 minuty
Plavidlo plující pod ruskou vlajkou získalo povolení od inspekčního orgánu OSN, aby se zastavilo v přístavu kontrolovaném Húsíi poté, co tajně vyvezlo obilí ze Západem sankcionovaného terminálu na okupovaném Krymu, zjistilo vyšetřování Bellingcatu a Lloyd's List.

Loď pro přepravu sypkého nákladu Zafar (IMO: 9720263) vypnula svůj automatizovaný identifikační systém (AIS), který umožňuje její sledování lodními službami a který mají komerční plavidla povinnost ponechat v činnosti, pokud nejsou v nebezpečí, když letos v květnu navštívila přístav Sevastopol.

Satelitní snímky odhalily přítomnost plavidla v přístavu, píšou Bridget Diakun, Yörük Işık a Youri van der Weide.

Zafar pak po odjezdu ze Sevastopolu zapnul AIS a ponechal si ho zapnutý i pro cestu do Jemenu, podle údajů Lloyd's List Intelligence. Koncem června zakotvila v Džibutsku, kde jí udělil povolení Ověřovací a inspekční mechanismus OSN pro Jemen (UNVIM).

Není jasné, zda UNVIM věděl, že zásilka pochází z okupovaného Krymu, vzhledem k tomu, že Zafar se snažil zamaskovat skutečnost, že tam přijel.

I když neexistuje žádná nezákonnost této zásilky, odborníci tvrdí, že to vytváří nepříjemnou situaci, kdy mechanismus OSN odmávl zásilku obilí z okupovaného ukrajinského území, a to navzdory pokračující ruské invazi na Ukrajinu a skutečnosti, že členské země opakovaně hlasovaly proti krokům Ruska vůči svému sousedovi.

Valné shromáždění OSN přijalo řadu rezolucí proti ruské invazi na Krym a východní Ukrajinu již v roce 2014. Požadovala rovněž, aby Rusko stáhlo všechny vojenské síly z ukrajinského území po totální invazi Ruska na Ukrajinu v roce 2022. Na rozdíl od některých rezolucí Rady bezpečnosti, v nichž Rusko zasedá a má právo veta, však hlasování Valného shromáždění není právně závazné.

Přístav Sevastopol je v současné době pod sankcemi Spojených států a Spojeného království, zatímco terminál, ve kterém Zafar zakotvil v Sevastopolu, je pod sankcemi Evropské unie.

Důležité však je, že OSN neuplatňuje žádné sankce vůči přístavu Sevastopol ani Rusku.

Celý článek v angličtině: ZDE

-1
Vytisknout
3287

Diskuse

Obsah vydání | 18. 7. 2024