OPEC+ jednal o třetím významném zvýšení produkce ropy

23. 5. 2025

čas čtení 3 minuty
Země OPEC+ mohou dále zvýšit produkci ropy, a to navzdory existujícímu přebytku na světovém trhu. To povede k dalšímu poklesu ceny ruské ropy, kterou chtějí západní země také dále omezit.

Členové OPEC+ diskutují o možnosti třetího po sobě jdoucího zvýšení produkce ropy, nyní v červenci. Podle nich je mezi diskutovanými variantami i červencové zvýšení těžby o 411 000 barelů denně (třikrát více, než se původně plánovalo), i když konečné dohody zatím nebylo dosaženo. Rozhodnutí by mělo být učiněno na zasedání 1. června.

Kartel a jeho partneři letos, soudě podle jejich činů, opustili svou předchozí politiku podpory cen omezením výroby. Již v květnu a červnu se rozhodla ji zvýšit o 411 000 barelů denně, což odpovídá zhruba 1 % současné produkce OPEC+. Tyto akce spolu s obchodní válkou, kterou rozpoutal Donald Trump, přispěly k výraznému poklesu kotací. Ve čtvrtečním obchodování Brentu klesl o 1 % na 64,3 dolaru za barel.

"Očekáváme, že kvóta OPEC se v červenci zvýší o dalších 411 000 barelů denně, stejně jako v květnu a červnu," řekl Martijn Rats, globální ropný stratég společnosti Morgan Stanley. Výrobci, kteří překročili kvóty, v tom podle něj pokračují a trh stále "absorbuje" další objemy.

Soukromě vyjednavači připisují nárůst produkce několika důvodům - od potrestání těch členů OPEC+, kteří překračují kvóty, až po obnovení jejich podílu na trhu a snahu uklidnit Donalda Trumpa, který volal po nižších cenách ropy, píše Bloomberg. Na posledním zasedání OPEC+ Saúdská Arábie varovala země, které nedodržují předpisy, jako je Kazachstán a Irák, že by mohla pokračovat ve zvyšování produkce.

Globální nabídka ropy letos vzroste v průměru o 1,6 milionu barelů denně na 104,6 milionu, napsala minulý týden Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve svém měsíčním přehledu. Oproti dubnovému odhadu zvýšila prognózu o 380 000. A tempo růstu poptávky se sníží z 990 000 barelů v prvním čtvrtletí na 650 000 ve zbytku roku a celková spotřeba v roce 2025 bude činit 103,9 milionu barelů, věří IEA. Aniž bychom tedy vzali v úvahu možné zvýšení produkce zemí OPEC+, může přebytek ropy na světovém trhu činit až 700 000 barelů denně.

Existuje dlouhodobý trend, kdy nabídka převyšuje poptávku a omezení produkce ze strany zemí OPEC+ přestalo mít na situaci vliv, říká odborník na trh s ropou a zemním plynem Michail Krutichin: "Saúdové a jejich partneři si to uvědomují a připravují se na úplné odmítnutí systému sebeomezení a kvót.... Vyprodukují tolik ropy, kolik jen budou moci, a nevydělají peníze na vysokých cenách, ale na množství."

Pokles světových cen ropy stáhl kotace ruských tříd. "Průměrné ceny ruské ropy v dubnu činily 55,64 dolaru za barel a ceny všech hlavních exportních tříd byly pod stropem 60 dolarů," uvedla IEA.

Evropská unie zároveň hodlala na zasedání ministrů financí zemí G7 navrhnout snížení cenového stropu ze současných 60 dolarů za barel. Podle zdrojů agentury Reuters mezi úředníky EU obeznámenými s diskusemi může blok navrhnout strop 50 dolarů za barel.

Spojené království předložilo návrh na snížení stropu, uvedla ve čtvrtek ministryně financí Rachel Reevesová.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
376

Diskuse

Obsah vydání | 23. 5. 2025