Navzdory všem hospodským stížnostem je nutno poukazovat na fakta: Česká republika má ze všech členských zemí EU nejmenší míru chudoby a nejmenší příjmovou nerovnost. Od vstupu do EU do r. 2015 dostala z Evropské unie dotace ve výši 522 miliard Kč! Kdo si myslíte, že financoval ty dálnice a modernizaci železničních koridorů,a mnoho dalšího?
Například ve Velké Británii je hluboká, děsivá chudoba u velké části obvyvatelstva daleko větší. Pokud vím, v ČR nestojí tak jako v Británii frontu na jídlo lidé v tzv. food banks, charitativních institucích, které nemajetným osobám rozdávají konzervy zadarmo, protože by ti lidé jinak umřeli hladem.
Je jistě pravda, že nadnárodní společnosti si z ČR odvážejí své zisky. Nikdo však nebrání českým politikům, aby této repatriaci zisků do zahraničí zamezili. Pokud v té věci úspěšně podnikla kroky například britská vláda, proč ne česká?
A co ty stížnosti na plat 10 000 Kč měsíčně, který si vynucují v ČR některé nadnárodní společnosti? Pokud to českým občanů vadí, proč nevyvinou nátlak na své politiky, aby zavedli koncept tzv. "living wage", mzdy, z níž se dá žít, a vynutili ho na nadnárodních společnostech, buď mediálním tlakem, nebo zákony, nebo obojím?
Obojí se děje v mnoha zemích světa. To, že čeští občané v této věci zůstávají pasivní a nezasazují se o změny ve vlastním zájmu, je jen jejich vinou, těžko je to vinou Němců či Evropské unie.
Kdy naposledy byla v ČR proti těmto nepřijatelným skutečnostem větší demonstrace?
Pokud si na sobě čeští občané nechají dříví štípat, těžko za to může Německo či Evropská unie.
Diskuse