Vánoční rozhovor s Antonínem Liehmem:

Češi by se neměli brát tak vážně

26. 12. 2013

Jan Čulík: Pane Liehme, co je důležité?

A.J. Liehm: Jo, v mém věku, milej zlatej, důležité je, jak dlouho to ještě bude trvat.

Jan Čulík: Myslíte si, že nemá v životě smysl dělat nic, z úhlu pohledu devadesátníka?

A.J. Liehm: No, to je velká otázka. Dělat nic asi nejde. Člověk vždycky něco dělá. Otázka je, jestli to k něčemu je. A čím člověk víc stárne, tím člověk víc ví, že je velká otázka, jestli to vůbec bylo k něčemu.

Jan Čulík: Takže si myslíte, že lidský život nemá asi žádný smysl a nemá smysl se o cokoliv snažit.

A.J. Liehm: To jsem neřekl. Já jsem řekl, jestli to bylo k něčemu.

A.J. Liehm: Co byla šedesátá léta? Šedesátá léta byl pokus otevřít okna, vyrazit dveře a roztáhnout se nějakým způsobem do světa.

Jan Čulík: A neměli by dneska Češi otevírat okna, vyrazit dveře a roztáhnout se nějak do světa?

A.J. Liehm: Ukažte mi ty Čechy, kteří se o to snaží.

Jan Čulík: A proč myslíte, že se o to dnes nesnaží?

A.J. Liehm: No to mi řekněte vy. To já nevím. Já tady nebydlím, nebo prakticky bydlím pár měsíců z donucení. Takže prostě to nevím.

Jan Čulík: Takže jste se vrátil do země, které nerozumíte.

A.J. Liehm: No, to říkala už moje babička. Já jsem to stokrát napsal, že člověk se rodí do světa, kterému vůbec nerozumí, a odchází ze světa, kterému už vůbec nerozumí. To je samozřejmě pravda.

Jan Čulík: Máme-li se vrátit k těm šedesátým létům, co myslíte, jaké je jejich poslání? Čím by tedy někdy, možná, jestli se Češi probudí, mohla promluvit k této zemi?

A.J. Liehm: No, mohla by promluvit hlavně tím, že neberou sama sebe vážně. To je strašně důležité.

S devadesátiletým Antonínem Liehmem po jeho konečném návratu do Prahy z Paříže hovořil v Café Chef v Ondříčkově ulici na Vinohradech Jan Čulík. Povšimněte si možná docela obdobných témat, jimiž se zabývá Milan Kundera ve své nové knize Festa dell'insignificanza.

Rozhovor Jana Čulíka s A.J. Liehmem ZDE (audio)

Vánoční projev Miloše Zemana byl víceméně normální

26. 12. 2013 / Jan Čulík

Dalším pozoruhodným sociologickým rysem dnešní potrhlé české společnosti je hodnocení Zemanova vánočního projevu jako "narcistního" od mediálního "odborníka" Daniela Köppla, kterého citují Novinky.cz, i od četných pražských novinářů. Je to jen dalším důkazem, jak "odborníci" a frekventanti pražských kaváren nejsou schopni nestranné a férové analýzy.

Po Klausových novoročních projevech (též ZDE ZDE) bych řekl, že Zemanův letošní vánoční projev byl spíš úlevou. Hlavně byl, na rozdíl od Klausových projevů, neideologický. Zdá se, že Miloši Zemanovi poradili, aby svůj projev koncipoval po svých četných mediálních faux pas co nejméně konfliktně. V české společnosti mu to ale nepomůže, protože ať řekne cokoliv, lidé, kteří ho iracionálně nenávidí, ho za to odsoudí stejně.

Zeman neprojevil sebekritičnost

26. 12. 2013

V bilancování bych očekával i nějaké zmínky o tom, co se třeba nepovedlo. Zeman ale vystoupil jako superman: všechno splnil, všechno dokázal, žádný problém. Jako pozitivum Rusnokovy vlády zmínil, že její ministří "rozuměli" svým rezortům - to se mi zdá málo na posouzení, zda opravdu dobře vládli. Nejvíce na mne zapůsobily Zemanovy dýchací potíže, skoro jsem se sám dusil, poznamenal na Facebooku Boris Cvek.

VÁNOČNÍ ČTENÍ

Když bolševici zrušili Vánoce

26. 12. 2013 / Jaroslav Hašek

Bolševická vláda národních komisařů v Petrohradě zrušila vánoční svátky. Naštěstí se to Ukrajiny netýká, a tak může vyjít vánoční feuilleton. Napsat jej v Petrohradě, strávil bych jistě vánoční svátky v Petropavlovské pevnosti.

Ukrajina zachránila nám tedy Vánoce na své vlastní republikánské půdě, ba páni Ukrajinci jdou tak daleko ve své lásce k Vánocům, že ztrojnásobili na vánoční svátky dávku cukru, takže každý si bude moci koupit, bude-li mít totiž na to peníze, šest funtů cukru, a kromě toho ještě bude si každý občan moci koupit jeden a čtvrt funtu krupičkové mouky. K čemu tu krupičku, nevím, ale když si to všichni kupují, koupil jsem si to také.

 9736

Šňupání na Bibli a televize jako Zlaté tele

26. 12. 2013 / Jakub Horák

"trocha vzruchu v pozdním nočním vysílání nemůže v dlouhodobém měřítku ničemu uškodit"...
producentka pořadu Tečka páteční noci Kamila Zlatušková ZDE

Rada pro televizní vysílání bude posuzovat páteční Tečku a doporučí ČT, co dělat s lidmi, kteří do vysílání pozvali Vanessu. Video Vanessy v Tečce je nejsledovanějším online videem ČT po finále Stardance. Samir Hauser tím tak nezadržitelně vstupuje do historie moderní české hudby. Ivan Martin Jirous se kdysi svlékal, až Samir umře, v nekrologu bude uvedeno, že šňupal v televizi na Bibli.

Vracím se tedy k tomu tedy i já.

Vanessa v ČT Art aneb šňupání kokainu v televizi YOUTUBE

Britská energetická firma UK Power Networks hradí zákazníkům bez proudu sváteční vánoční oběd

25. 12. 2013

V důsledku rekordně špatného počasí utrpěl především jih Británie záplavami a výpadky elektrického proudu. Jihoanglická firma UK Power Networks, která zajišťuje dodávku elektrické energie v postižených jihoanglických hrabstvích, se usilovně snaží ji obnovit. Zároveň však nabídla stovkám postižených rodin bez proudu, že jim uhradí náklady svátečního oběda v restauraci na Boží hod vánoční, a to částkou až 40 liber (přibližně 1300 Kč) na jednoho zákazníka.

Sváteční oběd dne 25. prosince je pro Brity vyvrcholením Vánoc.

Nabídla by česká firma ČEZ, že uhradí zákazníkům náklady štědrovečerní večeře, kdyby bývalo došlo 24. prosince v důsledku nepříznivého počasí v České republice k výraznějšímu výpadku elektrické energie? ptá se Jan Čulík a dodává: Mluvčí ČEZu nám v nedávné diskusi o tom, že v Británii energetické společnosti nevypínají elektřinu chudým, nemocným a starým lidem, odpověděl, že na rozdíl od energetických firem v Británii český ČEZ nezohledňuje sociální otázky, že je to úkol pro české legislativce.

Podrobnosti v angličtině ZDE

VÁNOČNÍ ČTENÍ:

Ukolébavka vánoční

25. 12. 2013 / Jan Neruda

Spi, Jezulátko, spi!
Zas chudých lidí chudé dítě
jen do jesliček uloží Tě ---
ach, kolikrát už lidstvu dáno
a Jidáši vždy zaprodáno,
spi, Jezulátko, spi!

Británie "do roku 2030 předstihne ekonomicky Německo"

26. 12. 2013

V důsledku rostoucího počtu obyvatel, nízkých daní a izolovanosti od hlavních problémů eurozóny prý do roku 2030 Británie ekonomicky předstihne Německo tvrdí ovšem britská studie Centre for Economic and Business Research. I když silný hospodářský růst zemí, jako je Indie, Brazílie a Rusko bude znamenat, že hospodářský význam Británie globálně poklesne, bude to prý druhá nejvýznamnější západní ekonomika po USA. Čína hospodářsky předstihne USA r. 2028. Indie předstihne Japonsko jako třetí nejvýznamnější světová ekonomika do patnácti let, Brazílie bude pátou nejsilnější světovou ekonomikou a Německo bude r. 2028 jen těsně před Británií. Francie, která je nyní pátá největší ekonomika, prý poklesne do roku 2028 na 13. místě a Itálie, která je nyní osm, poklesne za patnáct let na 15. místo. Británie, v současnosti šestá největší ekonomika, r, 2018 předstihne Francii, avšak do roku 2028 poklesne na sedmé místo, protože ji předstihne Indie a Brazílie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Několik "zajímavých" faktů o ruské obranné a bezpečnostní politice

26. 12. 2013 / Karel Dolejší

 • Rusko letos utratí 15,7% veškerých státních výdajů na zbrojení. V roce 2016 to ale bude už 22%. Z tohoto důvodu mj. vezme peníze ze speciálního fondu určeného původně na starobní důchody. Nesouhlas s obrovským navyšováním výdajů na zbrojení byl jedním z důvodů odstoupení dlouholetého a respektovaného ministra financí Alexeje Kudrina. Veřejnost zpracovaná propagandou však zbrojení v zásadě podporuje.

Konečně bez obav splachujeme

26. 12. 2013

Pane Dolejší, přeji( byť je to trochu klišé) pěkné prožití Vánoc, píše Pavel Rampír. Jednou mám dojem, nezlobte se, že je ve Vás zastydlý zastánce starých časů, a jednou se nestačím divit, jaký máte přehled a schopnost zhodnotit, co se kolem děje (váš poslední článek na BL).

Málo již BL navštěvuji, neb mám pocit že mě nijak neobohatí.

Bydlím na malé vesnici a někdy mám pocit že žiji v jiné zemi než jak je zobrazována na BL. Je u nás nová kanalizace (konečně bez obav splachujeme :-)) krásně spravená škola a nové hřiště jak z "Emerického filmu "...

Normálně tady žijeme a náš starosta se stará a nekrade, štípeme dřevo a v hospodě je vždy živo.

VÁNOČNÍ ČTENÍ:

Zimní odpoledne

25. 12. 2013 / Jakub Deml


Širokým zvukem plechu
v oblacích
pluh smutku na mne převrací
svých těla vln
bezvládná
útlá
bledá.

Špendlíkové hlavičky mlhy
dotýkají se pleti mé
němě a tak,
jako by o mé ruce a líce
narážela tělesa světa opuštěného Bohem,
laskavá, teskná, bezradná.

Chápajíc bezmeznost tohoto opuštění,
tulí se jíní k velkým hrudám,
aby se u nich zahřálo.

 9733

Poslední Kunderův žert

25. 12. 2013 / Josef Brož

Každému jeho Kunderu! Nová kniha Milana Kundery Oslava bezvýznamnosti, vydaná na podzim v Itálii jako Festa dell'insignificanza, ale přeložená z francouzštiny Massimem Rizzantem, se prezentuje na italských pultech jako "prima edizione mondiale" (první světové vydání). Vychází, tak jako všechna vydání Kunderových knih v Itálii, v nakladatelství Adelphi Edizioni.

Autor, respektive nakladatelství, se tím opět dostává do kontextu, jemuž Kundera říká: Weltliteratur. Je to asi správné, ale trochu namyšlené. Jako vždy, ostatně...

Porozumět Kunderovi

25. 12. 2013 / Pavel Barák

Na okraj Brožovy recenze italského překladu nové knihy Milana Kundery Oslava bezvýznamnosti v Britských listech 25.12.2013

Tvrdím: Nelze porozumět Milanu Kunderovi, aniž byste četli Karla Kosíka.

Důvody jsou nejen generační - Milan Kundera (*1929) i Karel Kosík (1926-2003) byli současníky, literárně i společensky aktivními v pražských kulturních kruzích od poloviny let padesátých do poloviny sedmdesátých let (Kundera) i poté, pochopitelně sdíleli podobnou zkušenost a podobná témata.

Ruská obdoba EU:

Putin: Postsovětská unie od roku 2015

25. 12. 2013

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že nová postsovětská unie s Běloruskem a Kazachstánem je připravena k 1. lednu 2015 a doufá také v připojení Ukrajiny k tomuto projektu, s nímž spojil své třetí funkční období.

Připravenost uvést v platnost projekt Eurasijské ekonomické unie oznámil Putin včera po moskevské schůzce s kazašským prezidentem Nursultanem Nazarbajevem a běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

BRITÁNIE:

Edward Snowden varoval ve vánočním projevu na Channel Four před likvidací soukromí

25. 12. 2013

Britská terestrická kulturní komerční televizní stanice Channel Four odvysílala 25. prosince odpoledne vánoční projev amerického whistleblowera Edwarda Snowdena, který v Rusku natočila pro Channel Four filmařka Laura Poitras, která se Snowdenem těsně spolupracovala na vydávání informací získaných z dokumentů americké NSA. Videozáznam dvouminutového Snowdenova vánočního projevu, odvysílaného na Channel Four, je ZDE

Channel Four už dvacet let o Vánocích vysílá vánoční projev důležitých mezinárodních osobností jako alternativu k tradičnímu vánočnímu televiznímu projevu anglické královny.

 9834

Požár a prosba o pomoc

24. 12. 2013

Posíláme vám všem přání k vánocům a jedním dechem prosbu o pomoc, Ivana Eliášová a Michal Martoch.

Z 22.12. na 23.12 v noci vyhořel dům naší nejlepší kamarádky Radky Nepustilové a její rodiny. Ona, její muž i jejich děti jsou v pořádku, ale nyní zcela bez prostředků.

Stavba dálnice na Islandu odložena kvůli ochraně elfů

24. 12. 2013

Aktivisté na ochranu elfů se na Islandu spojili s ekology a požadují, aby islandská vládní Komise pro silniční dopravu a pobřežní záležitosti zrušila plány na stavbu dálnice, protože by zlikvidovala oblast, kde žijí elfové.

Aktivistům především vadí, že by byl ohrožen kostel, zasvěcený elfům, který stojí v cestě dálnice.

Vánoce a otázka identity

23. 12. 2013 / Boris Cvek

Náboženské příběhy (a každý příběh, který bereme nikoli pouze jako informaci o něčem, ale pouštíme si ho k sobě jako vnitřní potravu pro unikátní osobu, kterou jsme, je nějak už příběhem duchovním, ne-li přímo náboženským) nám umožňují uvažovat nad tím, kdo vlastně jsme. Od dětství procházíme různou výchovou, náš život se nedá pochopit bez rolí, které hrajeme v užší i širší společnosti -- dokonce i po smrti je našemu tělu, i když už dávno není kdo, určena nějaká obřadní cesta, nějaké místo, nějaký proces.

 621

Vánoční a novoroční vydání Britských listů

24. 12. 2013

Vánoce roku 2000 byly zcela pohlceny rebelií v České televizi.

Vánoce, svátky míru a konzumerismu TÉMA BL

VÁNOČNÍ ČTENÍ:

Štědrý den

24. 12. 2013 / Jakub Deml

Proč myrhu nesou Mudrci, když Spasitel se zrodil?
z nás každý na daru tom má svůj skrytý podíl:

Neb Láska, Božské nemluvně, jest ohrožena zimou,
Lstí krvelačných Herodů a mnohou zlobou jinou;

My víme však, že naposled i sama Smrt se skosí,
Tam, kde lidská rostlina se Krví Páně rosí!

Narodí se spasitel?

24. 12. 2013 / Sandra Wain

Tentokrát to možná již konečně vyjde. Možná se obrodí ženská Luna a nikoliv tolikrát zprzněná a emancipovaná na mužský Měsíc. Pokud by se dnes narodil Spasitel v lidském těle, a nekázal by ona mediálně obligátní farizejská a zákonná klišé, např. o tzv. křesťanské kultuře a civilizaci, byl by považován za blázna. Možná stejně nebezpečného jako před 2014 lety.

DEBATNÍ KLUB:

Pavel Letko / Tomáš Krystlík: Mnichovská dohoda

25. 12. 2013Bezpečnostní expert Provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Logar v Afghánistánu a člen komise pro přípravu Bílé knihy o obraně, Libor Stejskal, napsal esej pro Deník Referendum s názvem "Mnichovské trauma", kde v úvodní větě píše: Mnichovské dilema 1938 bude traumatizovat, dokud ho budeme vytrhávat z dějinného a civilizačního kontextu, stavět se do role oběti a vinu svalovat na jiné a dále se zamýšlí nad aspekty Mnichovské dohody, která má letos 75. výročí. Tento text a s ním související následná polemika se staly důvodem organizace tohoto Debatního klubu.

Hosty Debatního klubu jsou Pavel Letko, křesťanský pacifista, zakladatel internetových stránek pacifismus.cz a redaktor internetového deníku e-republika a Tomáš Krystlík, česko-německý spisovatel a žurnalista, autor množství článků a esejí zaměřených na otázky československých dějin, česko-německých vztahů a vysídlení německého obyvatelstva ze Sudet po druhé světové válce.

 9732

O výročí Rychlých šípů a cosi o Foglarovi k tomu

24. 12. 2013 / Daniel Strož

Předpokládám, že jen málokterá média u nás přehlédnou patnácté výročí úmrtí spisovatele Jaroslava Foglara (zemřel 23. 1. 1999), ale nebýt ojedinělého článku Petra Nečady v Magazínu Mf Dnes (12. 12. 2013), ani bychom si snad nevzpomněli, že už je tomu rovných tři čtvrtě století, co světlo světa spatřily Rychlé šípy. Tento Foglarem vymyšlený nejpopulárnější český obrázkový seriál, postupně realizovaný dvěma kreslíři, Janem Fischerem a Marko Čermákem, začal totiž vycházet 17. prosince 1938 v tehdejším časopisu pro mládež, Mladém hlasateli.

 9722

Výjimečná a užitečná kniha

23. 12. 2013 / Jan Čulík

Petr Uhl, Dělal jsem co jsem považoval za správné. Rozhovor se Zdenko Pavelkou. Torst, Praha, 2013, 600 stran

Antikomunismus všech podob považuju za největší pohromu či nemoc dnešní české společnosti. Hned vzápětí nastupují další choroby a nebezpečí - národovectví (nacionalismus) spojené s xenofobií, s antigermánstvím a protievropanstvím, dále rasistické předsudky a postoje, nejvíce anticiganistického typu, a v neposlední řadě i stále přetrvávající autoritářství a paternalistický antifeminismus. A následuje konzumenství a technokratické vidění světa.

Toto je ve zkratce závěrečné shrnutí, v němž Petr Uhl ve svém bilancujícím rozhovoru o svém životě přesvědčivě shrnuje základní problémy české společnosti. Jeho rozhovor, zejména v jeho druhé části, která pojednává o době postkomunismu, je nesmírně důležitý: poskytuje totiž přesvědčivou analýzu a často i možná řešení, která by česká společnost měla přijmout, má-li se dostat ze své nezáviděníhodné situace.

Proč zrovna dopad Uhlovy knihy je ohromující? Nikdy dosud nebyly jeho názory předloženy české veřejnosti takto synteticky. Až v této knížce jejich nositel vysvětlil, co si myslí a proč a na základě jaké zkušenosti a motivace.

Ukázky z knihy Petra Uhla:

Petr Uhl: Jsem proti institutu prezidenta

Petr Uhl: Češi pořád proti něčemu bojují

Petr Uhl: O zločinech a chybách minulosti se v ČR musí tradičně mlčet

Petr Uhl: O "českých tradicích" v české vládě a o xenofobii úředníků

Petr Uhl: Češi pořád proti něčemu bojují

23. 12. 2013

Ukázka z knihy Petra Uhla, Dělal jsem, co jsem považoval za správné. Torst, Praha, 2013.

 • Proč se podle vás po roce 1989 underground pořád ještě deklaruje pravicově?

  V současné době se už s tímto okruhem moc nestýkám, takže to můžu jen odhadovat. Asi je to způsobené jistou setrvačností: současná politická levice pro ně představuje pořád ten establishment, proti kterému se před listopadem 1989 tak ostře vymezovali. Dovedu si představit, že tu je silný antikomunismus a v jeho pojetí je všechno proti levici, a oni tedy taky.

 • Petr Uhl: Jsem proti institutu prezidenta

  23. 12. 2013

  Ukázka z knihy Petra Uhla, Dělal jsem, co jsem považoval za správné. Torst, Praha, 2013.

 • Nové poměry pro vás začaly úplně jinak než pro ostatní občany tehdejšího Československa. Devatenáctého listopadu 1989 vás sebrali a první týden jste trávil v Litoměřicích ve vazbě. Když vás pustili, ocitl jste se uprostřed horečného dění. Co vám procházelo hlavou? Měl jste jasno, co chcete dělat?

  Byl jsem tři dny a pár hodin v Ruzyni, pak další tři dny a kousek noci v Litoměřicích. V prvních dnech po návratu z vazby jsem si mapoval situaci ve snaze porovnat ji s těmi ideály a představami, které jsem přijal už v šedesátých letech. Jinými slovy: zda to, co tady teď je, je antibyrokratická revoluce, která má odstranit diktaturu a státně-stranickou byrokracii a nastolit jiné, řekněme socialistické poměry, jež by nakonec vedly společnost, a to nejen československou, ale i evropskou a světovou, ke komunismu.

 • Petr Uhl: O zločinech a chybách minulosti se v ČR musí tradičně mlčet

  23. 12. 2013

  Ukázka z knihy Petra Uhla Dělal jsem, co jsem považoval za správné. Torst, Praha, 2013

 • Už jste o své práci zmocněnce řekl, že se to nedalo vydržet a že jste využil první možnosti a funkce se vzdal. Proč?

  Nešlo jen o to, že se lišil můj pohled na lidská práva od pohledů členů vlády v čele s Milošem Zemanem, ale hlavně o to, že se jejich představy hodně lišily od zásad, které přinesla Listina práv a svobod.

 • Jak se to projevovalo?

  Ve vládě nebyla po celé čtyři roky jediná žena, bujel tam misogynní sexismus. Vláda byla sborem starších pánů. Už v roce 1999 mě Zeman požádal, abych s ním šel na setkání k Mezinárodnímu dni žen, to jsem mu pochválil, ale on se tam postavil a začal vyprávět košilaté vtipy. Strašně jsem se tenkrát za něj styděl.

 • Petr Uhl: O "českých tradicích" v české vládě a o xenofobii úředníků

  23. 12. 2013

  Ukázka z knihy Petra Uhla, Dělal jsem, co jsem považoval za správné. Torst, Praha, 2013

 • S čím jste jako zmocněnec nepochodil, co se vám nepovedlo?

  Nepovedl se mi zákon o národních menšinách. Nejdřív mi nepovolili slovo "národní" a muselo tam být "národnostní", ale celkový výsledek byl úplnou minimalizací, a to i za cenu nedostatečného naplnění Rámcové úmluvy o ochraně práv národních menšin. Ta byla jako ratifikovaná Českou republikou pro ni závazná.

  Předložení národněmenšinového zákona neuložila ale vláda mně, nýbrž už začátkem září 1998, týden před mým jmenováním, místopředsedovi vlády Pavlu Rychetskému. Někdy v roce 2000 jsem Rychetskému sdělil, že práce na zákonu už nejsem schopen kvůli xenofobii státních úředníků koordinovat a že ze své funkce odejdu, bude-li si to přát.

 • Edward Snowden: "Už jsem zvítězil"

  24. 12. 2013

  Sedm měsíců poté, co jeho odhalení byla poprvé zveřejněna v západním tisku, se nyní vyjádřil whistleblower Edward Snowden, že poslání, které si předsevzal, "bylo splněno". Ve čtrnáctihodinovém rozhovoru s novinářem Bartonem Gellmanem z listu Washington Post Snowden uvedl:

  "Konec studené války byl asi omyl"

  Walesa: Cameron se k imigrantům chová krátkozrace

  23. 12. 2013

  První polský demokraticky zvolený prezident Lech Walesa a nositel Nobelovy ceny míru kritizoval britského premiéra Davida Camerona, že s emigranty z východu Evropy "iracionálně a krátkozrace". Podle něj si Cameron neváží výhod, které Británie získala ukončením studené války.

  BRITÁNIE:

  Supermarket Marks and Spencers se omluvil, že muslimská prodavačka odmítla prodat láhev alkoholu

  24. 12. 2013

  Britský supermarket Marks and Spencers se omluvil poté, co jedna jeho muslimská prodavačka zdvořile odmítla zákaznici prodat alkohol. Vedení supermarketu konstatovalo, že pokud jejich zaměstnanci zastávají nějakou náboženskou víru, která jim brání v prodeji určitých potravin či nápojů, podnik se snaží je zaměstnat "ve vhodných rolích". Firma se omluvila, že v tomto případě nezvládla logistiku a věc vyšla najevo.

  Něco možná skončilo, jiné se posílilo. Otázka je, komu ku prospěchu

  24. 12. 2013 / Jiří Baťa

  Václav Klaus se nám zase připomíná něčím, co by mělo být překvapující, ale tentokrát není. Naštěstí, protože těch jeho překvapujících zpráv, sdělení a činů bylo za jeho "panování" až moc. Jen málokdy to bylo sdělení nebo čin pozitivní, potěšující, povzbuzující a lidu tohoto státu přínosný. Stačí jen připomenout -- vzat zpětně od konce jeho panování -- amnestii, jejíž následky poneseme řadu let, podpis zákona o církevních restitucích, totéž, jen následky budou na desetiletí, prohlášení (nemýlím-li se v Novoročním projevu 2011), že se občané Česka republiky mají tak, jak se ještě neměli, čímž myslel životní úroveň a spokojenost občanů se svým životem. Pokud bychom nevěděli, o čem mluví, mohli bychom mu dát téměř stoprocentně zapravdu, jen s tím rozdílem, že by to bylo v obráceném gardu (pro upřesnění: životní úroveň většiny lidí ČR by se dala lidově vyjádřit: Kde jsou ty časy, kdy to stálo za h....).

  Nalejme si čistého vína, levičáci

  23. 12. 2013 / Stanislav A. Hošek

  Kdykoliv narazím na problém církevních restitucí, tak skoro automaticky si vzpomenu na jednoho z významných činitelů listopadové politické změny, disidenta, odvážného obhájce politických vězňů za nadvlády KSČ, doktora dvojího práva a polistopadového místopředsedy Československé vlády, Jána Čarnogurského. Vzpomínka má hned dvě polohy. Čarnogurský již nejpozději v březnu roku 1990 se stal spolunavrhovatelem prvního návrhu zákona na návrat konkrétně vyjmenovaného, nemovitého majetku katolické církvi. S návrhem tohoto zákona mám mimo jiné spojen následující osobní zážitek. Když se promptně tento zákon projednával v Čalfově vládě, jež měla tehdy ještě šest ministrů z řad KSČ, tak pouze jediným ministrem, který tento zákon naprosto a jednoznačně odmítl, byl tehdy prakticky neznámý ministr financí, Václav Klaus. Obsah jeho námitek se dal shrnout do jedné zásadní věty. Nedělejme to, otevřeme tím problém, jehož konec ani nedovedeme dohlédnout.

  Izraelský premiér odsoudil britské a americké špehování jako nepřijatelné

  23. 12. 2013

  Z dokumentů, které prozradil whistleblower Edward Snowden a které vydal Guardian v pátek, vyplývá, že britská špionážní agentura GCHQ a americká NSA sledovaly v době, kdy byl ve funkci Ehud Olmert, emailovou adresu, kterou používá izraelský premiér. GCHQ sledovala ještě tři další izraelské cíle, včetně emailové adresy používané pro komunikaci mezi někdejším izraelským ministrem obrany Ehudem Baarakem a jeho šéfem štábu Yonim Korenem.

  Druhá členka Pussy Riot byla v Rusku propuštěna z vězení

  23. 12. 2013

  Naděžda Tolokonnikova, druhá členka skupiny Pussy Riot, byla propuštěna na amnestii z vězení. Při propouštění z věznice v sibiřském městě Krasnojarsk v pondělí zvolala "Rusko bez Putina!". O několik hodin předtím byla propuštěna Maria Aljochina, který odmítla amnestii jako Putinovu propagandu.

  Podrobnosti v angličtině ZDE

  Lampedusa, ostudná brána Evropy

  23. 12. 2013

  Malý ostrůvek Lampedusa poblíž afrických břehů se stal dějištěm umírání a utrpení uprchlíků. Nedávno zveřejněné video zachycuje nelidské podmínky ve zdejším uprchlickém táboře.


  Většina obyvatel si nepřeje o tomto videozáznamu hovořit, ačkoliv lidé jsou šokováni záběry nahých lidí, mužů i žen, kteří jsou venku v otevřeném prostoru stříkáni prostředky proti svrabu.

  Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana

  23. 12. 2013

  Tisková zpráva

  Prezident republiky Miloš Zeman pronese své vánoční poselství občanům České republiky ve čtvrtek dne 26. prosince 2013 ve 13.00 hodin. Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana bude odvysíláno na televizních stanicích Nova a ČT1 a na stanici Českého rozhlasu Radiožurnál.

  Jiří Ovčáček

  Tiskový mluvčí prezidenta republiky

  Selektivní přístup k lidským právům opět na pořadu dne

  23. 12. 2013 / Daniel Veselý

  Rozsáhlá amnestie ruského prezidenta Putina, kdy prostory vězení opustí asi 25 000 osob včetně kontroverzního oligarchy Chodorkovského, aktivistů z Greenpeace či "rebelek" z Pussy Riot, a také jeho postoj k protestům na Ukrajině, přirozeně vyvolaly spoustu protichůdných reakcí. Lidé nyní spekulují, co mohlo autoritářského prezidenta přinutit k hromadnému udělení milosti, ačkoliv se o podobě amnestie hovořilo už dříve. Ve stejnou dobu si však v americké věznici na Guantánamu odpykává trest více než 80 vězňů, kteří ale na propuštění nemají nárok, přestože nebyli usvědčeni ze žádného zločinu.

  Lockerbie -- případ uzavřen?

  23. 12. 2013 / Jan Mrskoš

  Ano, doposud se to tak zdálo. Vždyť zřícení letadla Pan Am 103 nad skotským městečkem Lockerbie před 25 lety, 21. prosince 1988, je vysvětleno a pachatel odpovědný za smrt 270 lidí byl usvědčen a odsouzen. (Nesčetněkrát jsme však v Britských listech, viz Související články, poukazovali na to, že Midžráhí je zřejmě nevinen, pozn. red.) Abdal Basat al-Midžrahí, bezpečnostní technik libyjských aerolinií, byl spolu s letištním manažerem té společnosti v Maltě po třech letech vyšetřování obviněn, že umístil kufřík s načasovanou výbušnou náloží do letadla KM180 směřující do Frankfurtu n/M, kde byl pak přeložen do letadla Pan Am letícího do New Yorku s mezipřístáním v Londýně. Po dalších letech soudních procedur Libye v roce 1999 vydala ty dva obviněné k soudu, který se konal na neutrální půdě v Holandsku. Ten soud pak v roce 2001 sice jednoho osvobodil, ale al-Midžrahí byl shledán vinen a odsouzen na doživotí (později změněno na 27 let) ve skotském vězení.

  Desítky amerických námořníků z lodi zasahující ve Fukušimě trpí rakovinou

  23. 12. 2013

  Jednapadesát členů posádky letadlové lodi USS Ronald Reagan hlásí, že trpí různými formami rakoviny. Označují to za přímý důsledek účasti v záchranné operaci Tomodači v japonské Fukušimě po jaderné havárii v březnu 2011. Nemocní žalují firmu TEPCO, jež elektrárnu provozovala, za špatný krizový management a neadekvátní varování posádky před rizikem vyplývajícím z účasti na záchranné misi.

  Přímluvci syrské opozice začínají připouštět, že jejich klienti mohou válku prohrát

  23. 12. 2013 / Karel Dolejší

  Jeff White z proizraelského The Washington Institute ve své analýze poprvé připustil, že syrský režim může válku proti povstalcům podporovaným monarchiemi Perského zálivu vojensky vyhrát.

  Strategie Asadova režimu je podle něj jasná: Opírá se o stávající sílu vlastní i spojenců, vznik adekvátních ozbrojených sil, operační úspěchy a pokračující štěpení povstaleckého tábora. Velikost a efektivita režimních ozbrojených sil jsou podle Whita omezené, avšak vítězství je možné.

  Degenerace české "levice" 1968-2013

  23. 12. 2013 / Karel Dolejší

  Reformním komunistům z roku 1968 lze vytýkat mnohé, byť v zásadě je většina chyb vedlejším produktem základní iluze "československé cesty k socialismu", jež v letech 1945-1968 mnoha lidem zakrývala skutečnou povahu tehdejšího společenského systému. Československo bylo sovětskou gubernií, továrnou na zbraně a budoucím bojištěm III. světové války, což si věrchuška KSČ naprosto odmítala připustit - až do osudného 21. srpna.

  Nicméně onen amorfní projekt "socialismu s lidskou tváří", který by nebýt invaze nepochybně musel skončit gulášovým komunismem, se alespoň jednoznačně vymezoval proti zločinům stalinismu. Nikdy je nebagatelizoval a nezalhával.

  "Progresívní" obhajoba utlačitelských režimů s "levicovým" nátěrem, včetně plíživé rehabilitace stalinismu, zůstala vyhrazena teprve pro období po roce 1989.

  Jihosúdánští povstalci postupují, rostou obavy z občanské války

  23. 12. 2013

  Jihosúdánská vláda oznámila, že povstalci obsadili město Bentiu, středisko ropné oblasti ve státě Unity, a že se obává totální etnické občanské války v této nejmladší zemi světa.

  OSN oznámila, že se snaží do země dostat víc příslušníků mírových sil, zatímco zahraniční mocnosti vyzývají obě strany k ukončení bojů a obávají se ohrožení stability ve velmi křehkém regionu.

  Babiš, politika a pragmatismus

  22. 12. 2013 / Boris Cvek

  Tak nám skončilo to přetahování o ministerstvo zemědělství... to je to ministerstvo, které nesmí mít ANO kvůli střetu zájmů předsedy Babiše. Když máte někde střet zájmů, můžete právě v té věci mlčet a tahat třeba za nitky zákulisně. Nicméně Andrej Babiš se k tomu, kdo má dostat ministerstvo zemědělství vyjadřoval a rozhodně ho, aspoň původně, nepřál lidovcům. Postěžoval si dokonce, že ho lidovci chtějí z nějakých politických důvodů, nikoli důvodů pragmatických. Cituji z níže uvedeného článku:

  Dvacet let Severoamerické zóny volného obchodu: poučení z krizového vývoje?

  22. 12. 2013 / Ilona Švihlíková

  Severoamerická zóna volného obchodu (NAFTA) byla po dlouhých vyjednáváních uzavřena v roce 1993 a vstoupila v platnost v roce 1994. 90. léta byla nejenom obdobím silných integračních tendencí, ale také neotřesitelné dominance neoliberalismu -- což je na dohodě NAFTA velmi dobře vidět.

  NAFTA totiž poněkud "nadcenila" dobré působení obchodu. Můžeme samozřejmě zapochybovat, jestli si opravdu všichni v té době naivně mysleli, že volný obchod, který notabene mezi členskými zeměmi intenzivně probíhal staletí, vyřeší všechny problémy... Až mnohem později, v souvislosti s Velkou recesí přiznává tehdejší šéf WTO (Světová obchodní organizace) Pascal Lamy, že obchod nemůže řešit příjmovou nerovnost uvnitř zemí, a že nelze tvrdit, že liberalizace obchodu je dobrá pro každého, každou zemi, v každé době.

  Zdroj: ZDE

  NAFTA urychlila americkou deindustrializaci, která ji vzala průmyslovou páteř, jejíž zbytky dneska tvoří vojensko-průmyslový komplex -- se všemi mezinárodními implikacemi, které to může mít.

  17991

  Už jsme zmrzli

  22. 12. 2013 / Václav Vaněk

  Jsou Vánoce. A když se pozorně podíváte, můžete, na sněhu nebo v blátě, uvidět stopy dvou bezdomovců. Muž je asi už starší, nohy vleče ztěžka. Ale také žena, ač podle kroku ještě mladá, zapadá nezvykle hluboko. Že by... těhotná?

  Bulharský prezident ostře kritizoval britského premiéra Camerona za vyvolávání strachu z přistěhovalců

  22. 12. 2013

  Bulharský prezident Rosen Plevneliev ostře zasáhl do hysterické xenofobní kampaně v Británii, zaměřené především v bulvárních médiích proti občanům ze středovýchodní Evropy. Podobný postoj, jaký mají mnozí Češi vůči Romům, totiž má určitá část britských médií a britské veřejnosti vůči Středoevropanům a Východoevropanům, včetně Čechů a Slováků.

  V exkluzivním rozhovoru pro týdeník Observer zaútočil prezident Plevneliev na to, co charakterizoval jako Cameronovy snahy vlísat se do přízně nacionalistům a varoval britského premiéra, aby uvážil, jak ho bude posuzovat historie.

   9730

  Akce předvánoční kapři

  22. 12. 2013

  Tisková zpráva

  V sobotu 21. prosince se na pražském Andělu sešlo několik desítek aktivistů za práva zvířat a někteří z nich na vlastní kůži prožili zlomek toho, čím si prochází tzv. vánoční kapři. Šokovaní kolemjdoucí tak shlédli, jak si aktivisté nechali probodnout tváře háky a na udicích byli odtaženi do připravených kádí k prodeji. Vyjádřili tak svůj nesouhlas s každoročním masakrem v ulicích českých měst. Aktivisté z hnutí 269 tím veřejnosti přiblížili bolest a utrpení, kterým si každý rok projdou miliony kaprů jen ve jménu tradice a zvyku.

   9731

  Evangelii Gaudium - 3. část

  22. 12. 2013 / Jorge Mario Bergoglio - papež František

  pokračování 1. a 2. části exhortace římského biskupa "Evangelium radosti"
  přeložila česká sekce Radia Vaticana

  176. Evangelizovat znamená zpřítomňovat ve světě Boží království. Avšak „žádná dílčí a neúplná definice nemůže v sobě zahrnout tak bohatou, složitou a dynamickou skutečnost jako je evangelizace, aniž by se vystavovala nebezpečí, že pojem evangelizace ochudí či dokonce zkreslí.“[140] Nyní bych se chtěl podělit o své starosti týkající se sociální dimenze evangelizace, protože, není-li tato dimenze náležitě vyjádřena, hrozí vždy nebezpečí znetvoření autentického a integrálního evangelizačního poslání.

  Izrael veřejně odsoudil USA za špehování izraelských politiků

  22. 12. 2013

  Vysocí izraelští činitelé apelovali na USA, aby přestaly špehovat Izrael, poté, co vyšlo najevo, že americká NSA monitorovala emaily odesílané z kanceláří bývalých šéfů izraelského státu. Poprvé nyní vyjádřili izraelští činitelé hněv nad americkým špehováním Izraele. Izrael také znovu požaduje propuštění Jonathana Pollarda, bývalého amerického výzvědného analytika, který byl v USA odsouzen na téměř třicet let do vězení za špionáž pro Izrael.

  Podrobnosti v angličtině ZDE

  Co bylo, je, nebo bude ukradeno, musí být vráceno

  21. 12. 2013 / Rudolf Karásek

  Politikou opět hýbají tzv. církevní restituce. Nesouhlas více než čtyř pětin obyvatel zjištěný v průzkumu veřejného mínění zhruba před rokem se do výsledků podzimních sněmovních voleb už tak nepromítl a náprava legální nespravedlnosti (přiznal ji i Ústavní soud) se tím ztížila. Koaliční strany jsou v této otázce v patu, jejich předvolební sliby se vylučují.

  UŽITEČNÁ ANALÝZA:

  Stanovisko SPaS ke koaliční smlouvě

  21. 12. 2013

  tisková zpráva

  Spojenectví práce a solidarity (SPaS), sdružující dvě desítky občanských sdružení a iniciativ, považuje za svou povinnost reagovat na koaliční smlouvu nově vznikající vlády mezi ČSSD, hnutím ANO 2011 a KDU--ČSL.

  Dobře si uvědomujeme, že vzniklý dokument je souborem navrhovaných opatření, který vznikl programovým kompromisem tří dosti odlišných politických subjektů po poměrně dlouhém devastačním působení předchozích, neoliberálně orientovaných pravicových vlád. Zároveň předesíláme, že se na již schválenou smlouvu pokusíme podívat levicovýma očima, tedy z hlediska zájmů neprivilegovaných občanů České republiky.

  Snění o sociálním bydlení

  21. 12. 2013 / Stanislav Křeček

  Souhlasím s tím, že by se polemiky s otištěnými články měli publikovat především tam, kde byl článek se kterým je polemizováno otištěn. Jistě není povinností žádné redakce polemiku tisknout. Nabídl jsem článek A2, ale bez odezvy. Jelikož však jde o aktuální problematiku zkusím to zde:

  Nelsonu Mandelovi se dostalo r. 1962 výcviku od agentů Mossadu

  21. 12. 2013

  Z tajného dopisu, umístěného v izraelských archivech, vyplývá, že Nelson Mandela se zřejmě podrobil pod falešným jménem výcviků agentů Mossadu ohledně zbraní. Výcvik se konal r. 1962 v Etiopii a izraelská tajná služba neznala Mandelovu pravou totožnost. Izraelská tajná služba se snažila Mandelu získat na svou stranu.

  Podrobnosti v angličtině ZDE

  Putinem omilostněný ruský oligarcha Chodorkovskij přicestoval do Německa

  21. 12. 2013

  Stejně jako jeho zatčení r. 2003 se i jeho propuštění podobalo vojenské operaci. R. 2003 okupovaly maskované zvláštní jednotky na jednom sibiřském letišti Chodorkovského letadlo. V pátek byl Chodorkovskij propuštěn, ale jeho propuštění a jeho následní let do Německa zůstávají pod rouškou tajemství. Chodorkovského na berlínském letištiku Schönefeld přivítal bývalý německý ministr zahranií Hans-Dietrich Genscher, který pomáhal zorganizovat jeho let.

  Podle Putinova mluvčího obdržel Putin minulý měsíc od Chodorkovského dva dopisy, jednak žádost o milost a jednak dlouhý dopis, psaný ručně, s jeho "vysvětlením". Putin se prý rozhodl jednat "humanitárně". Němci v minulosti u Putina lobbovali, aby Chodorkovského propustil.

  Ruská opozice tvrdí, že se Putin prý cynicky snaží vylepšit lidskoprávní obraz Ruska před olympijskými hrami v Soči.

  ZDE

   9723

  V Británii vyšel kongeniální překlad Erbenovy Kytice do angličtiny

  17. 12. 2013 / Jan Čulík


  By the bench there stood an infant,
  Screaming, screaming, loud and wild;
  `Can't you just be quiet an instant?
  Hush, you nasty gipsy-child!

  Now it's noon, or just about,
  Daddy's coming home for dinner:
  while I cook, the fire's gone out---
  all your fault, you little sinner!

  Hush! Your cart's here, your hussar---
  look, your cockerel!---Go on, play!'
  Crash, bang! Soldier, cock and cart
  To the corner fly away.

  Česká literatura 19. století je až na výjimky ve vnějším světě zcela neznámá. Do jazyků, jako je angličtina, totiž zůstává víceméně nepřeložena. Proč by taky překládána měla být? Čeští spisovatelé 19. století povětšinou "sloužili národní věci" a neměli většinou potřebu, aby o tom, co píší, existovalo povědomí v jiných zemích. Je to škoda. Sloužili sice národní věci, přesto však se mnohými svými díly objevně dotkli podstaty lidství způsobem, který by mohl zajímat lidi všude. Jenže, co naplat, pohyb je jednosměrný, ze Západu na Východ. Všichni se díváte na americké seriály a znáte milenky západních rockových celebrit. Kdopak na Západě ví něco o české kultuře a literatuře? Když se v té věci z Česka nedělá skoro nic... ?

  Jeden student českých studií v Glasgow před lety odmítl splnit můj požadavek, aby si přečetl alespoň jeden román od Karolíny Světlé, že to opravdu stojí za to. Přišel s drzým argumentem, že vzhledem k tomu, že od Karolíny Světlé nikdy nic nebylo přeloženo do angličtiny, bude to blbé, a nestojí to za to číst. Argument značně povrchní.

  Nejhůř se do cizích jazyků překládá poezie, především poezie tak dokonalá a tak pevně spjatá se strukturou českého jazyka, jakou je poezie Erbenova. Možná vás to překvapí, ale Erbenova Kytice dlouho nebyla jako celek přeložená do angličtiny (poprvé vyšel v angličtině až r. 2012 pokus o překlad od Marcely Sulákové v nakladatelství Twisted Spoon). Předtím existovaly překlady několika pár jednotlivých balad, které vyšly v minulosti v různých antologiích.

  Úkolu se před lety ujala Angličanka Susan Reynolds, odbornice na českou literaturu v londýnské British Library. Kytici asi před deseti lety přeložila do angličtiny skutečně kongeniálním způsobem.

  Znám ty překlady a pracuji s nimi už řadu let. Bohužel, Susan Reynoldsová odmítala povolit jejich zveřejnění na internetu, chtěla aby překlady vyšly v papírové knize.

  To se nyní po letech podařilo.

  Obrovské uznání patří redaktoru Michaelu Tateovi a jeho malému nakladatelství Jantar Publishing, v němž v těchto dnech vychází jedinečné dvojjazyčné česko-anglické vydání Erbenovy Kytice - autorův český originál doprovází vynikající anglické překlady Susan Reynoldsové.

  Abyste mohli posoudit, jak dokonalý je Reynoldsové anglický Erben, publikujeme zde se svolením nakladatele anglickou verzi Polednice, viz níže.

  Dvojjazyčné vydání Erbenovy Kytice s kongeniálními překlady Susan Reynoldsové lze zakoupit na stránkách nakladatelství Jantar Publishing ZDE

  Kniha je k mání i na Amazonu ZDE. Je k dispozici i v pražském knihkupectví Shakespeare a synové.

  Ukázka z publikace je ZDE

  O lásce a štěstí

  20. 12. 2013 / Zdeňka Petáková

  Láska... slovo, pod kterým si každý člověk může představit něco jiného.

  Z kulturních zvyklostí, do kterých jsme se narodili, se můžeme domnívat, že láska je dělitelná (matka je schopna milovat více než jedno dítě, člověk může milovat své rodiče i děti zároveň), ale i že je nedělitelná (naše společnost deklaruje jako jediné vhodné cítit v jedné chvíli lásku k jedinému partnerovi). O její dělitelnosti nebo nedělitelnosti, o případných zápasech mezi zúčastněnými o kusy lásky, o míře dosažené harmonie rozhoduje velkorysost, vnitřní jistota a schopnost vyváženě dávat i brát, všech, co se ocitnou ve hře. Je to láska -- nebo jen nějaká hra na lásku? Anebo si můžeme dovolit odpoutat se od té dělitelnosti a nedělitelnosti a přistoupit k lásce jako k čemusi, co je všeobjímající, čeho je z podstaty tolik, že je pro všechny dost?

  Parazitismus, dědictví Velké francouzské revoluce a dnešek

  20. 12. 2013 / Miroslav Tejkl

  Dědictví Velké francouzské revoluce, od jejíhož začátku (svolání Generálních stavů a dobytí Bastily) uplyne příští rok 225 let, patří vedle Marxe, Milla, Keynese atd. do širokého rejstříku ideového dědictví levice obecně a sociální demokracie zvlášť.

  Velká francouzská revoluce neměla už za cíl osvobodit sedláky z nevolnictví - nevolnictví už ve Francii neexistovalo. "Třídní střetnutí" se týkalo parazitování aristokracie a kněží, kteří sami neplatili daně a vysávali tak nepřímo nově se formující soukromý kapitál a přímo ždímali sedláky-nájemce na půdě, kteří užívali pracovní sílu rodiny a najímanou čeleď. Sám francouzský stát stál přitom před finančním krachem ...

   9729

  Cesta do pekel je dlážděna patologickým pocitem viny

  20. 12. 2013 / Karel Dolejší

  Napřesrok oslavíme smutné sté výročí vypuknutí I. světové války. Dokonce i po skončení do té doby nejkatastrofálnějšího mezinárodního konfliktu však nastaly pro tehdejší Německo velmi krušné časy, které si v ničem nezadaly s dobou válečného nedostatku. Příčinou byla nejprve trvající blokáda přístavů a později Versailleský systém založený na poněkud zjednodušeném závěru, že do války se hrnuly výhradně centrální mocnosti.

  Americký prezident Wilson byl původně vůči Němcům nejsmířlivější. Naopak Francouzi, kteří jen o vlásek vyvázli z německé smyčky, chtěli jednou provždy Německo zničit a odzbrojit. Mezi oběma extrémy se nacházel britský premiér Lloyd George, do jisté míry ovlivňovaný stanovisky mladého ekonoma Johna Maynarda Keynese, jenž tehdy dočasně pracoval pro ministerstvo financí.

  Václav Havel -- padouch, nebo hrdina ?

  20. 12. 2013 / Štěpán Forgáč

  Tvrdím, že soubojem společenských formací v moderní společnosti nebyl a není souboj demokracie se socialismem, ale kapitalismu se socialismem. Demokracie je v tom nevinně. Není a nikdy nebyla souboje zúčastněna, pouze zneužívána. Z tohoto pohledu se mi Václav Havel jeví jako facilitátor návratu kapitalismu do Československa. Kapitalismus si nemohl přát a zřejmě si ho i hýčkal, lepšího a důvěryhodnějšího jakobypravdaře a slibovače lepších zítřků. Lid mohl zase vykročit a také to udělal, v čele se svým novým milovaným vůdcem, svému zmaru vstříc.

  Konstatuji,že, že se záměr kapitalismu -- návrat do Československa hladce podařil. Vtrhl do země pod škraboškou svobody a demokracie a za všeobecného nadšení naivního, obelhaného a zmanipulovaného lidu. Lví podíl na tom má právě Václav Havel.

  Lékaři jsou rozhořčeni zacházením s žadateli o azyl

  20. 12. 2013

  Patnáct lékařů napsalo dopis obsahující detaily "vážného porušování" medicínských norem při péči o uprchlíky na Vánočním ostrově.

  Skupina lékařů odhaluje šokující standardy péče poskytované uchazečům o azyl zadržovaným v centru na Vánočním ostrově. Dokument má dvaadevadesát stran a byl předán zaměstnavatelům v listopadu.

  Český helsinský výbor připravil zákon o odškodnění protiprávně sterilizovaných osob

  20. 12. 2013

  Český helsinský výbor vytvořil věcný záměr a paragrafové znění zákona, na základě něhož by měly být odškodněny oběti protiprávně provedených sterilizací. Nyní tento návrh předkládá parlamentním politickým stranám, jakož i ministryni spravedlnosti a společně je vyzývá, aby se zasadily o neprodlené a adekvátní řešení problematiky protiprávních sterilizací.

  PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

  Hospodaření OSBL za listopad 2013

  11. 12. 2013

  V listopadu 2013 přispělo finančně na Britské listy 207 osob bankovním příkazem celkovou částkou 43 699,95 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v září 2013 částkou 33643,34 Kč.

  Zůstatek byl koncem listopadu 2013 409 013,38 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

  Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

  Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

  Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

  70888