VŘSR po sto letech

8. 11. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Nejsem příznivec revolucí, ale myslím, že někdy jsou nutné. Nebo aspoň přinejmenším strach z nich, který motivuje společenskou změnu. Nicméně ani slavná Francouzská revoluce z roku 1789, představující svržení panského režimu, o němž asi málokdo pochybuje, že jeho konec byl správnou věcí, neměla jednoduché dědictví. Teror, Napoleon, restaurace, Ludvík Filip Orleánský, Napoleon III. Předivo společnosti nelze roztrhat a poskládat znovu podle vlastního přání. Různě se brání a šmodrchá.

Rozhovor Britských listů 135.

Španělsko: Lze v 21. století obhájit celistvost státu terorem?

3. 11. 2017

čas čtení 1 minutaČeši často slyší z médií, že Katalánsko má obrovskou míru nezávislosti. Problém je, říká v rozhovoru s Bohumilem Kartousem člen Česko-katalánského spolku Antoni Ferrando, že neexistují žádné záruky. Veškeré decentralizační zákony, které byly poskytnuty Katalánsku, má Madrid právo okamžitě a jednostranně zrušit. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. listopadu 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Zemanův lékař: Prezident není vážně nemocný

8. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta

Vyjádření ošetřujícího lékaře prezidenta republiky

tisková zpráva

Současný zdravotní stav pana prezidenta po kontrolních, klinických i laboratorních vyšetřeních v žádném případě nepotvrzuje lživé informace o jeho vážném zdravotním stavu. Jedná se o zcela vymyšlené, ničím nepodložené zprávy.

MUDr. Miloslav Kalaš

ošetřující lékař prezidenta republiky

Jiří Ovčáček

ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky

V Praze dne 8. listopadu 2017

 

Saúdská Arábie hermeticky uzavřela Jemen - pro místní lidí je to humanitární katastrofa

8. 11. 2017

čas čtení 1 minuta


 Humanitární organizace požadují naléhavě právo dovážet do Jemenu humanitární zásoby, poté, co koalice, vedená Saúdskou Arábii, uzavřela všechny přístupové cesty do této země, informuje BBC.

OSN a Červený kříž varují, že "katastrofální" situace ohrožuje životy milionů lidí, kteří závisejí na humanitární pomoci.

Británie: Chaotická vláda s bezmocnou premiérkou

8. 11. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 3 minutyVe Velké Británii se prohlubuje chaos. Po sérii sexuálních skandálů v Dolní sněmovně, kdy vyšlo najevo, že někteří poslanci a ministři zneužívali své moci k agresivním sexuálním výrokům vůči podřízeným ženám, případně k jejich osahávání, byla v minulých dnech zveřejněna dokumentace z tzv. Paradise Papers, z níž vyplývá, že bohatí občané v Británii a po světě (včetně kapitálových fondů britské královny, prince Charlese a dalších královských potentátů) se vyhýbají placení daní investicemi v daňových rájích.    Kromě televizí a deníku Guardian se však britský pravicový tisk těmito daňovými úniky nezabývá, neboť tiskoví magnáti, majitelé britských bulvárních novin, se právě placení daní investicemi v offshorových oblastech vyhýbají.

Jak Německo odstartovalo ruskou revoluci

8. 11. 2017

čas čtení 3 minuty

Dvaatřicet ruských imigrantů na nádraží čeká na odjezd. Někteří z okolostojících vykřikují slova o "zrádcích, padouších, prasatech", zatímco příznivci zpívají Internacionálu. Koleje jsou na chvíli zablokovány, pak ale vlak odjíždí.

 11820

Íránské zbraně pašované do Jemenu procházejí přes území tří států

8. 11. 2017

čas čtení 1 minuta

Arabská koalice podporující v jemenské občanské válce prosaúdskou vládu v pondělí předložila důkazy o íránské taktice pašování kvalitativně nových zbraní určených pro milice proíránských Húsiů v Jemenu - s cílem zmodernizovat jejich zastaralý arzenál.

Tento článek vyšel v časopise, který finančně podporuje vláda Saúdské Arábie a který podporuje domácí i zahraniční politiku saúdské diktatury. Drtivá většina mezinárodních komentátorů považuje vojenskou intervenci Saúdské Arábie v Jemenu za zločinnou, především proto, že děsivým způsobem postihuje civilisty v té zemi. Vojenský vliv íránské diktatury na Blízkém východě je ovšem nebezpečný.  (Pozn. red.)

Litva navrhuje "Marshallův plán" pro Ukrajinu

8. 11. 2017

čas čtení 1 minuta

Evropský parlament příští týden posoudí návrh ekonomické pomoci Ukrajině. Dokument předložili vyslancům západních států v litevském Sejmu v pondělí. Pokud poslanci návrh podpoří, může být schválen 24. listopadu na summitu Východního partnerství.

Velká katalánská lež

8. 11. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Zkuste si na chvíli představit, že žijete v Praze - a jste znechuceni fungováním v rámci jednoho státního celku s lidmi z Ostravy či Zlína. Tyto oblasti jsou výrazně chudší než hlavní město a prostřednictvím státního rozpočtu na ně tedy "doplácíte". - Takže zčásti oprášíte, zčásti vynaleznete starou kmenovou identitu, která vám kromě jiného umožní ekonomické sobectví prosazovat v kulturním kódu. Skutečný český kmen do 6. století vlastně osídlil zhruba jen území dnešního Středočeského kraje. Jižně od něj zabrali rozsáhlá území Doudlebové, severovýchodně pak Charváti, zatímco různé další oblasti dnešních Čech obsadila ještě nejméně desítka dalších menších kmenů. Ale Moravu, jak známo, si přivlastnili ještě jiní, Moravané a Slezané. A vy, samozřejmě, prohlásíte, že s těmi už přece nemáte nic společného, nebudete na ně platit a odmítáte uznávat jakoukoliv kolektivní identitu, která vás s nimi v minulosti spojila.

29742

Masové střelby v USA jako komplex bílého muže?

8. 11. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Reakce amerického prezidenta na masovou střelbu v texaském kostele, jíž padlo za oběť 26 osob, byla naprosto předvídatelná, neboť pachatel nebyl černoch ani muslim, ale běloch. Trump útočníka Devina Patricka Kelleyho bez okolků popsal jako vyšinutého jedince s tím, že masakr nikterak nesouvisí s dostupností zbraní v USA. Přitom pachatel byl před pěti lety odsouzen vojenským soudem za napadení své ženy a dítěte, rok strávil ve vězení, a loni si bez problémů zakoupil samonabíjecí pušku Ruger AR-556. Zdá se, jako by se druhý dodatek americké ústavy definitivně stal svatou krávou, na niž je zapovězeno sahat, přestože kvůli ní zbytečně umírají tisíce Američanů ročně.     

Rychle směrem k dvourychlostní Evropě

7. 11. 2017

čas čtení 1 minutaEvropští politikové mají pocit, že Evropská unie překonala to nejhorší ze svých nedávných krizí - euro, uprchlíci, brexit - a měla by se nyní zaměřit na budoucnost, píše Charles Grant z Centra pro Evropskou reformu

Má-li EU přežít, jedinou skutečnou alternativou je vize Emmanuela Macrona: Zanechte neochotné země vzadu a dovolte ostatním, aby přijali klíčová politická opatření.

Je však pravděpodobné, že EU se posune k Macronově modelu. Dojde k další integraci měnové unie a vzniknou nové instituce eurozóny, včetně vlastního rozpočtu a systému parlamentního dohledu.

Trump, Orbán, Farage, Le Penová i Kaczyński jsou neobolševici

7. 11. 2017

čas čtení 5 minut
K výročí Velké říjnové revoluce v Rusku publikovala komentátorka Anne Applebaum rozsáhlý článek o tom, jak ruští bolševici založili svou interpretaci politické minulosti Ruska i Evropy i své sliby pro ruské obyvatelstvo  v roce 1917 na drsných lžích. Pak pokračuje:


Donald Trump, Viktor Orbán, Nigel Farage, Marine Le Penová a Jaroslaw Kaczynski, i když jsou často charakterizováni jako "ultrapravice", jsou neobolševici.

Tito lidé mají velmi málo co společného s pravicí, která byla součástí západní politiky od ukončení druhé světové války a nemají vazby na existující konzervativní strany. V kontinentální Evropě pohrdají křesťanskou demokracií, která měla svou politickou základnu v církvi a snažila se po noční můře druhé světové války vrátit morálku do politiky.

Ženu, která udělala na míjející auto s Donaldem Trumpem urážlivé gesto, vyhodili z práce

7. 11. 2017

čas čtení 1 minuta


Cyklistku, jejíž fotografie se virálně rozšířila po internetu, poté, co udělala urážlivé gesto na automobil Donalda Trumpa, když ji míjel, vyhodili z práce.

"Jel kolem mne a mně začala vřít krev," řekla Juli Briskman. "Pomyslela jsem si, imigranti z projektu Daca jsou vyhazování ze země. Zrušil reklamy na otevřený vstup do Obamacare. Jen třetina obyvatel Portorika má elektřinu. Říkám si, jede zase na to zatracené golfové hřiště."

Ústav bohemistických studií – odhalený poklad, který by měl zaniknout?

7. 11. 2017 / Sonja Vojvodić

čas čtení 5 minut

Píšu Vám ve jméno studentské iniciativy, která se snaží podpořit Ústav bohemistických studií na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.

Iniciativa vznikla z důvodu aktuální situace, v níž se zmíněný ústav nedávno ocitl. Protože obor čeština pro cizince (je to součást ústavu) bohužel nedostal v minulém roce akreditaci, následně nebyl otevřen první ročník bakalářského ani navazujícího magisterského studia pro nové studenty, a proto se obáváme, že za dva roky ten samý obor zanikne.

Proto se několik studentů rozhodlo pomoct ústavu tak, že všechny zkusíme na danou situaci upozornit - budeme psát, inspirovat a podporovat ústav tak dlouho, než znovu dostane akreditaci!

Škola jako tovární pás

7. 11. 2017 / Dominik Zámec

čas čtení 9 minut


Jak má vypadat člověk, který studuje, nebo už dokončil střední školu? Jakými vlastnostmi by se měl prezentovat? Co má mít za znalosti?


Za dob reálného socialismu bylo vzdělání přizpůsobené režimu, který lidem od malička do hlavy vtloukal komunistickou ideologii a nutil obyvatele poslouchat a nemít vlastní názor. Avšak po změně režimu by si každý řekl, že v této nové době vzdělávací systém prodělá velkou změnu. Ano, řada věcí je jiná, dějiny nejsou zneužívány k propagandě a všichni mají svobodu se rozhodnout. Jsou však věci, které nadále přetrvávají.


Ve věku, kdy se z žáka stává student, tedy chvíle, kdy nastupuje na střední školu, se nejvíce utváří jeho charakter, hodnoty a v neposlední řadě názor politický. Ten je ovlivněn mnoha faktory, nejen rodiči, ale také jeho vrstevníky a učiteli. Je velmi důležité, aby se v tomto období mladí lidé naučili schopnosti kritického myšlení – lidé, kteří disponují schopností kritického myšlení, neberou vše, co slyší od autorit jako pravdu, umí se orientovat na internetu, dokáží rozpoznat hoaxy a pracovat s informacemi. Tyto vlastnosti jsou významné právě v této době, kdy je bez nadsázky ohrožena naše demokratická společnost. Na internetu známe spoustu konspiračních webů, které vedou k destabilizaci společnosti a vyvolávají falešné pocity ohrožení, odpor proti jinakosti a toho využívají populistické strany, aby získaly nové voliče. Je zapotřebí, aby na tyto problémy školství zareagovalo.

Německo připravuje své nouzové plány pro rozpad EU. Připravujeme je i my?

6. 11. 2017

čas čtení 4 minutyNěmecké ministerstvo obrany vypracovalo svůj nejhorší možný scénář pro rok 2040 v tajném dokumentu, který byl minulý týden prozrazen týdeníku Der Spiegel? "Rozšiřování EU víceméně přestalo a další státy odešly z EU ... stále chaotičtější a konfliktnější svět dramaticky změnil bezpečnostní prostředí."

Tato stodvacetistránková analýza, nazvaná Strategické perspektivy 2040, je doḱumentem německé federální vlády a scénáře, které si představuje, jsou tvrdě realistické: konflikt mezi východem a západem, kdy některé členské země EU přejdou na stranu Ruska anebo do "multipolární" Evropy, v níž některé státy přijmou politický a ekonomický model Ruska navzdory Lisabonské smlouvě, píše Paul Mason.

V únoru Trump zrušil Obamův zákon požadující kontrolu lidí s duševními chorobami, kteří si chtějí koupit střelnou zbraň

6. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta

 

Dnes obvinil z masakru v Texasu problémy s duševními chorobami:

"Toto je problém duševního zdraví na nejvyšší úrovni. Není to otázka zbraní."


Obrovský úspěch ruských trollů: Americká média léta široce citovala komentátorku z Twitteru, která neexistuje

6. 11. 2017

čas čtení 1 minuta
Jenny Abrams sledovalo na Twitteru asi 70 000 lidí. Její výroky, podporující ultrapravicové konfederační snahy, ale i výroky, které neměly nic společného s politikou, byly široce citovány ve článcích v amerických i světových periodikách, jako je   Bustle, U.S. News and World Report, USA Today, místní verze televize Fox News, InfoWars, BET, Yahoo Sports, Sky News, IJR, Breitbart,   Washington Post, Mashable, New York Daily News, Quartz, Dallas News, France24, HuffPost, The Daily Caller, The Telegraph, CNN, the BBC, Gizmodo, The Independent, The Daily Dot, The Observer, Business Insider, The National Post, Refinery29, The Times of India, BuzzFeed, The Daily Mail, The New York Times,  a samozřejmě   Russia Today a  Sputnik.

Abramsová šířila široce komplikované konspirační teorie a xenofobii. Vyvolávala tím kontroverzi a protesty od celebrit, které buď se s ní svářily - anebo s ní souhlasily.

Její účet na Twitteru byl vytvořen r. 2014. Americký Kongres při svém vyšetřování zjistil, že Jenny Abrams neeexistuje a její účet vytvořila a dlouhodobě provozovala farma trollů z Petrohradu v Rusku.

Její email jennnabrams@gmail.com byl zrušen. Firma Google se odmítla novinářům vyjádřit k tomu, zda k zrušení došlo proto, že Google zjistil, že účet provozovali ruští trollové.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Belgický soud propustil Puigdemonta

6. 11. 2017

čas čtení 1 minutaSvržený katalánský prezident Carles Puigdemont a další čtyři svržení regionální politici byli v Belgii podmínečně propuštěni. Musejí se do 15 dnů dostavit k soudu, konstatovali v pondělí belgičtí prokurátoři.

Pět katalánských politiků, kteří se v neděli dali k dispozici belgické policii, poté, co na ně Španělsko vydalo evropský zatykač, mají zakázáno opustit Belgii bez svolení soudce. Musejí se také dostavit k veškerému jednání, které bude požadovat belgická policie či soudní úřady. 

Katalánští politikové čelí obvinění ze vzpoury, podvracení státu a zneužití veřejných fondů. Trestné činy vzpoury a podvracení státu však v Belgii neexistují.  Mnozí pozorovatelé poukazují na silnou problematičnost trestního stíhání demokraticky zvolených činitelů.

Jeden komentátor napsal na Twitteru: Proč Evropská unie mlči? Určitě by jednala, kdyby se toto dělo v Polsku nebo v Maďarsku...

Trump: Kdo by si pomyslel, že v USA může dojít k masovému vraždění střelnou zbraní...

6. 11. 2017

čas čtení < 1 minutaTo řekl Trump po nejnovějším americkém masakru, k němuž došlo v jižním Texasu. 

Letos v USA došlo k 306 masovým vraždám střelnými zbraněmi. Ať žije Milan Chovanec, který prosazuje, aby se čeští občané ozbrojili! 


Brexit: Dodavatelské řetězce mezi EU a Británií se začínají rozpadat

6. 11. 2017

čas čtení 1 minutaVarování pro české stoupence odchodu ČR z EU: Britské firmy ztrácejí schopnost udržet si obchodní dohody pro období po březnu 2019Dodavatelské řetězce mezi britskými firmami a Evropskou unií se začínají rozpadat. Firmy předpokládají, že po brexitu budou existovat obchodní bariéry. 

V průzkumu více než 1000 manažerů dodavatelských řetězců mezi Británií a Evropskou unií bylo zjištěno, že pětina britských firem, které se podílejí na dodavatelských řetězcích v EU, nebyla schopna uzavřít kontrakty s evropskými partnery pro období po březnu 2019, kdy má Británie odejít z EU. 

63 procent manažerů dodavatelských řetězců v Evropské unii, kteří spolupracují s britskými dodavateli, uvedlo, že očekávají, že část dodavatelského řetězce bude přesunuta mimo Británii a 40 procent britských firem konstatovalo, že bude muset nahradit své evropské dodavatele. 

Zvlášť problematický bude brexit v komplikovaných výrobních sektorech, jako je  automobilový průmysl. 

Paradise Papers: Škoda že má britská královna imunitu, měla by být obžalována ze zrady

6. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta

"Zdanění, to je krádež!"


Soukromý fond anglické královny investoval miliony liber na Kajmanských ostrovech s cílem vyhnout se placení daní. Investice královny připlynuly i do britské firmy BrightHouse, která se stala terčem řízení za to, že vykořisťovala tisíce chudých rodin a zranitelných lidí. 

Just a shame that Crown immunity ensures the Queen can't be charged with treason: https://t.co/W3d3V5rdoF

Královský korespondent BBC: "Odhalení o královniných investicích v daňových rájích jsou bezpochyby ztrapňující, překvapující a ohromující". 


BBC dodává, že není prokázáno, že by se britská královna vyhýbala placení daní ZDE

Masakr v jižním Texasu - žádné obavy, pachatel byl běloch, o terorismus tedy nejde

6. 11. 2017

čas čtení 1 minuta

 


Muž v jižním Texasu v neděli usmrtil více než dvě desítky lidí a zranil mnoho dalších. K masakru došlo v baptistickém kostele v Sutherland Springs, malém městě asi 50 km jihovýchodně od San Antonia. Muž uprchl a posléze byl nalezen zastřelen. Nejméně 27 osob je mrtvých, více než 20 bylo zraněno.

Muž začal střílet před kostelem a pokračoval po vstupu do kostela. 

Trump se vyjádřil, že volné vlastnictví zbraní s masakrem v Texasu nemá nic společného.  ZDE  

Nemějte starost. Polovinu věřících v kostele v Texasu vyvraždil běloch. To znamená, že všechno je v naprostém pořádku. Nejde o terorismus: 

Paradise Papers: Trumpův ministr obchodu utajil své podnikatelské vazby na Putinovu rodinu

6. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta

Wilbur Ross, Trumpův ministr obchodu, sdílí podnikatelské zájmy s příslušníky Putinovy rodiny. Ross tyto skutečnosti jasně nedeklaroval, když byl jmenován do americké vládní funkce.

Miliardář Ross je spoluvlastníkem loďařské společnosti Navigator Holdings. Ta má těsný obchodní vztah s ruskou energetickou firmou, kterou vlastní Putinův zeť a další členové vnitřního kruhu Putinových blízkých. Tato ruská firma, jménem SIBUR, zaplatila firmě Navigator Holdings 23,2 milionu dolarů v roce 2016 a 28,7 milionů dolarů v roce 2017. 

Mezitím v Absurdistánu 45:

Náboženský útlak ve Francii, propad sledovanosti polských státních médií a dramatický globální úspěch metalové skupiny PiS

6. 11. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Takže Polsko se konečně rozhodlo poskutnout útočiště oběti náboženského pronásledování... Ano, ano, vidím některé pravidelné čtenáře tohoto seriálu, jak si říkají, "Ale ne, zase ta stará historka, on si neumí vymyslet nějaký nový aktuální vtip, Polsko určitě do země nevpustí žádné uprchlíky!" A bohužel by opět měli pravdu: tentokrát není obětí pronásledování nikdo jiný než sám papež Jan Pavel II. Nebo, přesněji řečeno, jeho bronzová socha. Místní státní správa v okrese Sochaczew oznámila, že je připravena poskytnout útočiště papežově pomníku,  protože tento pomník je ve Francii diskriminován z náboženských důvodů. Papež Wojtyła je synem nejhrdějšího národa, jeho bratři a sestry nedovolí nějakým levičáckým Francouzům, aby pomník obtěžovali jen proto, aby to potěšilo nějaké islámské nájezdníky. Avšak, jako obvykle, ten příběh je úplně jiný.

Prečo by mal byť Babiš premiérom

6. 11. 2017 / Igor Daniš

čas čtení 7 minut

Súčasný postup médií a takmer všetkých politických strán proti Babišovi a strane ANO pripomína dianie na Slovensku v 90. rokoch a postup liberálnych médií a ostaných strán voči Mečiarovi a strane HZDS. Obdobná ostrakizácia, vytláčania na okraj a znevažovanie nakoniec viedli v roku 1994 k triumfálnemu víťazstvu Mečiara. Keďže nikto korektný s ním nechcel spolupracovať, uzavrel koaličnú vládu s nacionalistom Slotom a jeho SNS a obskúrnou stranou Združenie robotníkov Slovenska. Panovanie tejto koalície a dopady pre Slovensko každý pozná. Keby nebol Mečiar v roku 1994 zosadený a dovládol by do roku 1996, dopadol by vo voľbách podobne ako Klaus.

Tajná studie Bundeswehru:

Kolaps Evropské unie je reálný

6. 11. 2017

čas čtení 1 minuta

Podle informací listu Spiegel Bundeswehr poprvé vyhodnocuje sociální a politické trendy do roku 2040. A stratégové rozvíjejí nejhorší možný scénář, napsal Konstantin von Hammerstein.

Totalitární ideologie nikdy neumírají

6. 11. 2017

čas čtení 2 minuty

Nikdy nic není vyřízeno. Žádné historické trauma není nikdy rozhodnuto. Žádný historický zloduch není nikdy pohřben a žádná historická lekce není trvale osvojena, napsala Anne Applebaum. Vše může být oprášeno a každý může být oživen, cokoliv se můžete odnaučit - i v těch nejstabilnějších civilizacích.

Přečetli jsme:

Katalánsky omyl

6. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta

Pri práve na sebaurčenie národov vždy nevyhnutne príde otázka, kto presne bude nositeľom tohto práva ako menšia skupina, píše Alena Krempaská. Má takýto nárok väčší územný celok, napríklad Bavorsko? Môžu sa odtrhnúť Bratislavčania od zvyšku Slovenska? Výsledkom by boli národnostne či etnicky „čisté“, malé štátiky. Realita však ukazuje, že ľuďom sa lepšie žije v štátoch postavených na princípe občianskom, nie etnickom.

Celý článek: ZDE

Jak dvě polské zpravodajské služby bojují o moc

6. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta

Strana PiS, která po léta strašila "spiknutím zpravodajských služeb", takové spiknutí sama vytvořila, napsal Wojciech Czuchnowski. A ve skutečnosti hned dvě. Ovládají je dva místopředsedové PiS: Mariusz Kamiński i Antoni Macierewicz.

Milada aneb Když ideologie zatemňuje úsudek

6. 11. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Přiznám se, že jsem od filmu Milada režiséra Davida Mrnky příliš mnoho neočekával, a tak jsem ani nemohl být zklamán. A jelikož nejsem filmový kritik, nechci v první řadě psát o tom, jak byl film rozvláčný, nudný a až úzkostlivě vyumělkovaný; jak si ambiciózní režijní debutant ukrojil příliš velké sousto a podobně. Zaujala mne především jen stěží ukrývaná snaha o vytvoření díla, jež by s konečnou platností mohlo postavit komunismus na roveň nacismu, což je alespoň dle mého mínění nepřijatelný ahistorismus.

Stíny tmy (StB)?

5. 11. 2017 / Beno Trávníček

čas čtení 7 minut


Kdyby bylo všechno relativně v pořádku, proč bychom byli svědky této kauzy?

https://www.irozhlas.cz/komentare/jak-babis-u-slovenskeho-ustavniho-soudu-vlastne-vyhral_1710140901_jra

Nebo třeba této?

https://www.youtube.com/watch?v=58cm73du_js

Nebo této o novosejfovém filmu Selský rozum?

https://www.youtube.com/watch?v=utlMnVp7ErI&pbjreload=10

Mimochodem tady mám i osobní zkušenost - na dotaz, zda a kdy ČT tedy promítne dokumentární film o devastaci českého venkova a zemědělství SELSKÝ ROZUM alespoň po sněmovních volbách (což ústy svého ředitele veřejně přislíbila) jsem obdržel 3. listopadu (2017) e-mailem tuto reakci:

Tento pořad nemá v současné době určeno vysílací datum. Jakmile se tak stane, budou diváci informováni standardním způsobem - prostřednictvím webových stránek ČT a tištěných programů.“

Špionáž v Londýně: O vazbách ruských špionů na britské politiky a na brexit

5. 11. 2017

čas čtení 4 minuty

Kdo donutí Facebook, Google a Twitter, aby v Dolní sněmovně začaly odpovídat na otázky, jak Rusko zkreslilo hlasování o brexitu? 

"Londýn je jednou z hlavních bašt programů ruského finančního a politického vlivu na Západě. Pluje na vlně špinavých peněz. Všichni oligarchové mají v Londýně svou základnu. Všichni tam mají rezidence. Všechny firmy poskytující profesionální služby jsou v Londýně - právníci, vyšetřovatelské agentury - všechny provádějí soukromé vlivové operace jménem oligarchů, kteří působí Putinovým jménem. Británie je nesmirně neochotna zabít tuto slepici, která snáší zlatá vejce. Protože z toho má finanční prospěch spousta lidí u moci."Z právního hlediska byl oficiálním šéfem kampaně za brexit Vote Leave Matthew Elliot, 39, píše v nedělí v týdeníku Observer Carole Cadwalladr. Na Elliotta se už od roku 2012 zaměřoval ruský špion v Londýně Sergej Nalobin, který byl v srpnu 2015 z Británie vyhoštěn, pravděpodobně v souvislosti s vraždou ruského disidenta Alexandra Litviněnka. 

Nalobin byl od roku 2012 klíčovou osobností v britské organizaci jménem Konzervativní přátelé Ruska. Nalobin měl těsné vazby na ruskou tajnou službu FBS a Konzervativní přátelé Ruska byla vlivová organizace v Londýně. Odhalil to Sergej Cristo, finančník ruského původu a dlouholetý aktivista britské Konzervativní strany. Nalobin mu opakovaně nabízel ruské peníze pro Konzervativní stranu. Zjišťoval také, zda existuje osobní soupeření mezi tehdejším premiérem Davidem Cameronem a Borisem Johnsonem. 

Washington Post: Neonacista poražen v slovenských komunálních volbách, celkově zvítězila pravice

5. 11. 2017

čas čtení 1 minutaNeonacistická strana, která má na Slovensku zastoupení v parlamentu, utrpěla těžkou ránu v regionálních volbách: její šéf Marian Kotleba, nebyl znovuzvolen předsedou regionální správy, napsal  Washington Post.

Marian Kotleba je šéfem organizace jménem Lidová strana Naše Slovensko, která otevřeně obdivuje nacistický loutkový stát, jímž bylo Slovensko za druhé světové války. Členové jeho strany užívají nacistické pozdravy, považují NATO za teroristickou organizaci a chtějí, aby Slovensko opustilo NATO i EU.

Sobotní krajské volby na Slovensku přinesly několik překvapení. https://t.co/CzhXoTVh17


Britský ministr zahraničí v ohnisku zájmu FBI ohledně vazeb na Rusko

5. 11. 2017

čas čtení 1 minutaBritský ministr zahraničí Boris Johnson je jedním z tří pracovníků britského ministerstva vnitra, na něž se zaměřily osoby, které jsou vyšetřovány FBI pro jejich údajné vazbu na Moskvu 

Britští liberální demokraté požadují zahájení oficiálního vyšetřování, do jaké míry "ruské rubly" ovlivnily těsné britské hlasování pro brexit. 

Na tři bývalé a současné pracovníky britského ministerstva vnitra, včetně nynějšího britského ministra zahraničí Borise Johnsona, se zaměřily osoby, které minulý týden identifikovala FBI jako centrální v jejich vyšetřování vazeb mezi Ruskem a Trumpovou předvolební prezidentskou kampaní.

Uskutečnily se schůzky mezi pracovníky britského ministerstva vnitra a Georgem Papadopulosem, zahraničněpolitickým poradcem Donalda Trumpa, a "londýnským profesorem" Josephem Mifsudem s vazbami na vysoké kruhy v ruském státě. 

Čína rychle rozvíjí automatizaci masového dohledu nad obyvatelstvem

4. 11. 2017

čas čtení 1 minuta

Čína používá systém automatického poznávání obličejů k oficiálnímu zostuzování osob, které přešly ulici na červenou. Jejich obličeje jsou pak opakovaně zveřejňovány na obrazovkách. Cílem je veřejné zostuzení. Záběry jsou odstraněny pouze, pokud dotyčný zaplatí pokutu v hodnotě asi tří amerických dolarů.

Six-year-olds have become the target of vile racial abuse in the Czech Republic

4. 11. 2017

čas čtení 1 minutaTeplický deník, a regional newspaper published in the northern town Teplice v Čechách, has published a picture of a first form class of six-year-olds in one of its schools, the Elementary School in Plynárenská Street. The newspaper regularly publishes photographs of first form classes in the town of Teplice.

The picture was re-published on a Czech nationalistic web page which has produced a wave of vile racist and xenophobic comments from the Czech public. Statements like "These vermin should be shot immediately!" "This is a place to where a hand-grenade should be thrown at once!" "Gas them!" "A class of terrorists!"

The vicious racist abuse remains unpunished. Czech authorities do not normally prosecute individuals who disseminate hate speech on the internet even when this is directly sent by email to victims. Xenophobic and racist websites, specialising in fake news,  such as Parlamentní listy, intensify xenophobic and racist hate in the Czech Republic. By accepting such websites as "normal", other media, public figures and politicians contribute to normalising racist hate in Czech society.

Technologičtí giganti mají vážnou odpovědnost. Musejí zajistit, aby se sociální sítě nestaly nástrojem autoritářství

4. 11. 2017

čas čtení 3 minutyTi, kdo mají obavy ze stavu demokracie v USA, by se měli podívat na videozáznamy kongresových slyšení z tohoto týdne ohledně internetového zasahování Ruska do amerických prezidentských voleb r. 2016, píše Natalie Nougayrède. Senátorka Dianne Feinstein tam řekla přísně představitelům Facebooku, Twitteru a Googlu: "Vám to nedochází! Jde tady opravdu o hodně. Je to kataklysmatické. Je to kybernetická válka! Významná cizí mocnost má schopnosti zasahovat do našich prezidentských voleb."

Rusko nebude oslavovat sté výročí VŘSR

4. 11. 2017

čas čtení 2 minuty7. listopadu 2017 tomu bude sto let od tzv. Velké říjnové socialistické revoluce (VŘSR), kdy se v Rusko dostali k moci bolševici v čele s Vladimírem Iljičem Leninem. Komunistický stát v Československu VŘSR každoročně hlučně oslavoval. Putinův režim však stoleté výročí VŘSR oslavovat ani připomínat nebude:

Channel Four News: Je tomu 100 let od ruské revoluce, události, v jejímž důsledku vznikl na světě první komunistický stát. Revoluce také vyvolala občanskou válku, v níž zahynuly miliony lidí.

Dnešní vládci Ruska podle zpráv prý nebudou stoleté výročí nijak oslavovat.
Alexis Rodzianko, Americká obchodní komora v Rusku: "Poslední, co Kreml potřebuje, je další revoluce. A oslavovat revoluci by znamenalo říci, 'No, podívejte se, to byla přece velká věc. To by povzbuzovalo k revoluci a to oni nechtějí. Takže jsou tedy dost zmateni.

Britská policie zahájila vyšetřování herce Kevina Spaceyho kvůli znásilnění

3. 11. 2017

čas čtení 1 minutaBritská policie zahájila vyšetřování údajného znásilnění, jehož se měl dopustit hollywoodský herec Kevin Spacey. Měl roku 2008 znásilnit mladého herce, v době, kdy byl Spacey uměleckým ředitelem londýnského divadla Old Vic. Muž, jemuž je dnes 32 let, tvrdil, že ho Spacey znásilnil, když mu bylo 23 let a když usnul ve Spaceyho bytě, kde popíjeli poté, co mladý herec Spaceyho požádal, aby mu pomohl s jeho kariérou. Mladík se probudil uprostřed sexuálního aktu a řekl Spaceymu, aby toho nechal. Spacey ho varoval, aby o incidentu nikomu nic neříkal. 

Brexit a vlastně i Babiš: O cargo kultech a o sebeničivých voličských rozhodnutích

3. 11. 2017

čas čtení 3 minutyCargo kulty typicky vznikají, když má kmen pocit, že je v úpadku a že ho překonali cizinci.  Cargo kulty jsou zcela racionální domorodou reakcí na traumatický kulturní kontakt se západní společností.V Jižní Africe navštívili roku 1856 duchové tří předků patnáctiletou dívku z kmene Xhosa jménem Nongqawuse. Duchové požadovali, aby kmen Xhosa usmrtil svůj dobytek a zlikvidoval úrodu na svých polích. Až to lidé udělají, vrátí se předkové a zaženou bílé kolonisty do moře. Objeví se nový, krásný dobytek. Slunce zčervená.

Kmen Xhosa tedy zničil svůj dobytek a svá pole. Toto sebedestruktivní úsilí ve snaze získat bohatství a svobodu se nazývá "cargo cult", píše v deníku Financial Times Simon Kuper. Píše o mentalitě stoupenců brexitu, avšak podobnost s volebními preferencemi českých voličů v nedávných všeobecných volbách je docela ohromující:

Britský ministr obrany odstoupil pro svůj oplzlý výrok

3. 11. 2017

čas čtení 1 minutaVyšlo najevo, že britský ministr obrany Michael Fallon, který neúnavně a věrně obhajoval v televizi i ty nejabsurdnější kroky premiérky Theresy Mayové, byl donucen rezignovat částečně kvůli svému oplzlému výroku směřovanému na ministryni Andreu Leadsomovou. Když si Leadsomová před časem při zasedání vlády stěžovala, že má studené ruce, Fallon na to reagoval: "Já vím, kam si je můžeš dát, aby sis je ohřála." Leadsomová si také stěžovala, že ji Fallon pravidelně osahával.

Kde a jak přišel krachující Arron Banks ke svým milionům pro brexit?

3. 11. 2017

čas čtení 3 minuty

Britské vyšetřování ruského vlivu na referendum o brexitu se může stát stejně explozivní jako vyšetřování ruského vlivu na loňské prezidentské volby v USA, píše v deníku Times Edward Lucas. Důležitou otázkou je zdroj peněz od dárce Arrona Bankse. Tento milionář popírá, že by tyto peníze pocházely z Ruska. Jeho ruská manželka Káťa se posmívá britským úřadům, které ji vyšetřovaly, když měla základnu v městě Portsmouth, že si koupila pro svůj Range Rover (drahou)  poznávací značku X MI5 SPY (= "bývalá špionka pro MI5").

Na naši obranu: My jsme si nemysleli, že jste tak blbí, že by se to povedlo, říká Rusko

3. 11. 2017

čas čtení 1 minutaRusko hájí své zasahování do západních voleb argumentem, že si nemyslelo, že my na Západě jsme tak blbí, že by to zasahování mohlo fungovat píše satirický server The Daily Mash.

Ruští internetoví hackeři a operativci přiznali, že jejich zasahování do západního internetu mělo být jen přípravou a že to jsme především my na Západě, kdo neseme vinu za jejich úspěch.

Ruský zdroj konstatoval: "My tady v Rusku toho moc nevíme o demokratických volbách. To není naše zvyklost. Takže když jsme se připravovali vyzkoušet si řádný útok na americké volby v roce 2020, zkusmo jsme udělali zkoušku s trapnou televizní hvězdou z reality show a s naším dlouhodobým agentem Faragem, který je v Británii jen z toho důvodu, že my ho nechceme tady v Rusku.

Španělsko: Osm ministrů ze svržené katalánské vlády bylo zatčeno

3. 11. 2017

čas čtení 3 minutyŠpanělští prokurátoři žádají o evropský zatykač pro svrženého katalánského prezidenta

Desetitisíce lidí protestují proti zatčení katalánské vlády:
Soudce v Madridu nařídil zatčení osmi ministrů ze svržené katalánské vlády. Mají být obžalováni za vzbouření, podvracení státu, a zneužívání finančních prostředků. Jejich vinou je, že se pokusili minulý týden vyhlásit nezávislost Katalánska.

Katalánský prezident Carles Puigdemont odcestoval do Bruselu krátce předtím, že španělský generální prokurátor ohlásil svůj úmysl jeho i ministry jeho vlády trestně stíhat. Puidgemont byl povolán k národnímu soudu, aby tam svědčil ve čtvrtek a v pátek. Prokurátoři uvedli, že jak Puigdemont, tak čtyři další členové jeho vlády, vědí, že jim bylo nařízeno, aby svědčili, ale rozhodli se soudní příkaz ignorovat.

Ementál

3. 11. 2017 / Beno Trávníček

čas čtení 1 minuta

Ve studních dochází voda.

Přichází sucho.

Vypadá to, že skončila doba, kdy člověk mohl dělat relativně cokoli a příroda to ještě nějak ustála. Příroda to ví. Člověk NE. Alespoň ne ve své výrazné většině. Kdyby to totiž věděl, patrně by chránil svoje dobré živobytí – přírodu, krajinu, půdu, vodu. Nebyl by debil. Podporoval by zdravý koloběh vody v krajině, do kterého samozřejmě patří i voda ve studních. Nejde tu o nějaký fiktivní LID, ale o každého jednotlivého člověka - jeho přístup, myšlení, ČINY.

Daeš bude jednou provždy smeten, ale co bude dál?

3. 11. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Teroristický kult Daeše přišel o své klíčové bašty v Sýrii a Iráku a jeho konečná porážka v poli je jen otázkou času. Avšak jeho nihilistická ideologie stále inspiruje a vábí „osamělé vlky“, jak před pár dny na Manhattanu demonstroval řidič Uberu, který usmrtil osm osob a dalších dvanáct zranil. Přestože se obyvatelstvo západního světa chvěje strachem před dalšími Daešem inspirovanými útoky, dramatické implikace vyplývající z bojů a konečné porážky džihádistů jsou osudové především pro obyvatele Blízkého východu.   

Že by brexit mohl zrušit Vladimír Putin?

2. 11. 2017

čas čtení 3 minutyJeden bývalý člen úřadu Vladimíra Putina v Moskvě poznamenal profesoru Marku Galeottimu, že Putin vyžaduje zdání úspěchu dnes na úkor reálných úspěchů v budoucnosti. Že by toho byl brexit dokonalým příkladem? ptá se v deníku Guardian Mark Galeotti z Ústavu mezinárodních vztahů v Praze.

Vladimír Putin je v posledních letech stále izolovanější od špatných zpráv a od kritických názorů, a v důsledku toho činí vážné chyby.

Především Putin a jeho lidé opakovaně prokazují, že nejsou schopni porozumět demokratickým společnostem, ani jejich odolnosti, která leží pod zdáním hádavosti a krátkodobého uvažování.

O lásce, reformaci a Dušičkách

2. 11. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Včera bylo Všech svatých, dneska jsou Dušičky a předevčírem uplynulo přesně 500 let od začátku světové reformace. Pokusím se to v tomto zamyšlení spojit a použiji k tomu, možná trochu paradoxně, sovětskou pohádku Mrazík.

Mezi základní teze reformace patří sola gratia (spása pouhou milostí) a sola fide (spása pouhou vírou). Co to vlastně znamená? Teologie těchto tezí je nesmírně rozmanitá a složitá. Pro mne osobně lze však jejich skutečný význam demonstrovat velmi snadno pomocí příběhu Ivana v Mrazíkovi. Ivan se zachová nepěkně a čaroděj mu přičaruje místo krásného obličeje, na který se stále pyšně díval do zrcadla, medvědí hlavu. Zbavit se té hlavy mohl pouze konáním dobrých skutků. A tak Ivan šel konat dobré skutky, aby si pomohl. A pokaždé, když takový skutek udělal, se hned podíval do zrcadla… aby viděl, že to nepomohlo.

OSN: Stav lidských práv v Česku bude hodnocen v rámci procesu UPR (Universal Periodic Review)

2. 11. 2017

čas čtení 4 minuty

ŽENEVA (2. listopadu 2017) – Situace v oblasti lidských práv bude 6. listopadu 2017 přehodnocena v rámci tzv. Všeobecného periodického přezkumu (Universal Periodic Review, UPR) Rady OSN pro lidská práva. Zasedání bude vysíláno živě.

V rámci procesu pracovní skupiny UPR bude Česko na zasedání, které bude probíhat od 6. do 17. listopadu, jednou ze 14 hodnocených zemí. První a druhé hodnocení Česka v rámci UPR se konalo v dubnu 2008 a říjnu 2012.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v září 2017

12. 10. 2017

čas čtení 2 minuty

V září 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 47 177.96.     Výdaje na provoz Britských listů byly 53 192.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem září 2017 137 981.02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

3976