Špionáž v Londýně: O vazbách ruských špionů na britské politiky a na brexit

5. 11. 2017

čas čtení 4 minuty
Kdo donutí Facebook, Google a Twitter, aby v Dolní sněmovně začaly odpovídat na otázky, jak Rusko zkreslilo hlasování o brexitu? 

"Londýn je jednou z hlavních bašt programů ruského finančního a politického vlivu na Západě. Pluje na vlně špinavých peněz. Všichni oligarchové mají v Londýně svou základnu. Všichni tam mají rezidence. Všechny firmy poskytující profesionální služby jsou v Londýně - právníci, vyšetřovatelské agentury - všechny provádějí soukromé vlivové operace jménem oligarchů, kteří působí Putinovým jménem. Británie je nesmirně neochotna zabít tuto slepici, která snáší zlatá vejce. Protože z toho má finanční prospěch spousta lidí u moci."Z právního hlediska byl oficiálním šéfem kampaně za brexit Vote Leave Matthew Elliot, 39, píše v nedělí v týdeníku Observer Carole Cadwalladr. Na Elliotta se už od roku 2012 zaměřoval ruský špion v Londýně Sergej Nalobin, který byl v srpnu 2015 z Británie vyhoštěn, pravděpodobně v souvislosti s vraždou ruského disidenta Alexandra Litviněnka. 

Nalobin byl od roku 2012 klíčovou osobností v britské organizaci jménem Konzervativní přátelé Ruska. Nalobin měl těsné vazby na ruskou tajnou službu FBS a Konzervativní přátelé Ruska byla vlivová organizace v Londýně. Odhalil to Sergej Cristo, finančník ruského původu a dlouholetý aktivista britské Konzervativní strany. Nalobin mu opakovaně nabízel ruské peníze pro Konzervativní stranu. Zjišťoval také, zda existuje osobní soupeření mezi tehdejším premiérem Davidem Cameronem a Borisem Johnsonem. Elliott od referenda o brexitu založil novou organizaci - Brexit Central - a má se stát nyní vysokým činitelem Konzervativní strany, čímž má být ujištěno ultrapravicové křídlo strany, že britská vláda to myslí s brexitem vážně.

Z fotografií z roku 2012 vyplývá, že Elliott, zakládající člen organizace Konzervativní přátelé Ruska, navštívil v tom roce na dobu deset dní na náklady ruské vlády Rusko. Když Elliott v roce 2014,  oznámil na Twitteru, že se zasnoubil, první osobou, která mu blahopřála, byl Sergej Nalobin.

O 18 měsíců později byl Nalobin vyhoštěn z Británie. Nyní Elliott odmítl odpovědět týdeníku Observer na jakékoliv otázky o jeho vztazích k Nalobinovi či k organizaci Konzervativní přátelé Ruska. Odmítl také vysvětlit, jakou "politickou práci" dělal na Ukrajině. 

Ministr zahraničí Boris Johnson pravděpodobně věděl o Elliottových vazbách na ruského operativce, protože Nalobina také znal. Johnson byl vyfotografován na akcích ruského velvyslanectví spolu s Nalobinem. Věděla o těchto vazbách britská tajná služba? Její příslušníci sdělili týdeníku Observer, že "je nesmírně citlivé" vyšetřovat britské politiky.  Avšak Elliott nebyl poslancem, nicméně v roce 2016 zastával oficiální funkci. Upozornily britské bezpečnostní jednotky na Elliottův vztah k Nalobinovi? 


Kteří další ministři byli kontaktováni ruskými operativci? Jsou konzervativci, a další strany, konečně připraveny začít zkoumant své vazby na ruské občany a firmy, trvající často mnoho let? Kdo donutí Facebook, Google a Twitter, aby v parlamentě začaly odpovídat na otázky, jak Rusko zkreslilo hlasování o brexitu? 

Bill Browder, angloamerický podnikatel, který vede globální kampaň za "Zákon Magnickij" - jehož cílem je potrestat Rusko za vraždu jeho právníka, Sergeje Magnického, v Moskvě v roce 20098, konstatoval, že ho role Británie nepřekvapuje:

"Londýn je jednou z hlavních bašt programů ruského finančního a politického vlivu na Západě. Pluje na vlně špinavých peněz. Všichni oligarchové mají v Londýně svou základnu. Všichni tam mají rezidence. Všechny firmy poskytující profesionální služby jsou v Londýně - právníci, vyšetřovatelské agentury - všechny provádějí soukromé vlivové operace jménem oligarchů, kteří působí Putinovým jménem. Británie je nesmirně neochotna zabít tuto slepici, která snáší zlatá vejce. Protože z toho má finanční prospěch spousta lidí u moci."

Podrobnosti v angličtině ZDE0
Vytisknout
8665

Diskuse

Obsah vydání | 8. 11. 2017