Jak vlastně funguje neutralizace seriozní novinářské agendy prostřednictvím trollů?

14. 8. 2018

čas čtení 3 minutyTo na serveru The Conversation vysvětlují Xymena Kurowska a Anatolij Rešetnikov na případu zkoumání reakcí na sociálních sítích na vraždu hlavního ruského opozičního politika Borise Němcova.

Z rozhovoru s ruskými trolly, kteří byli ochotni se identifikovat, zjistili oba výzkumníci, že celá řada ruských trollů nebere politickou agendu, kterou mají na sociálních sítích prosazovat, příliš vážně.

Rozhovor Britských listů 177. ČR se vždycky ve vztahu k EU dokázala střelit do nohy

10. 8. 2018

čas čtení < 1 minutaVí Česká republika, co chce a nechce od Evropské unie? Má solidní strategii spolupráce, anebo jen vytváří neexistující problémy a dělá si v Bruselu špatnou pověst? A když se ČR vzdorně sdružuje do skupiny visegrádské čtyřky, nebo to aspoň předstírá, má Visegrád nějakou společnou strategii? Na tato témata hovoří Bohumil Kartous s politologem Michalem Kořánem, zakladatelem ústavu Global Arena Research Institute. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. srpna 2018.

FT: Pražské jaro 1968 by mělo být pořád ještě pro Evropu poučením

14. 8. 2018

čas čtení 3 minutyPřesně řečeno by si z něho měla Evropa vzít tři poučení, argumentuje v deníku Financial Times Tony Barber.


 Prvním poučením je, že doktrinářské ideologie a doktrinářská politická praxe, ať je to komunismus padesátých let či netolerantní dogmata dnešní radikální pravice a levice, obsahují sémě vlastního politického pádu. Nabízejí totiž nedostatečná řešení pro složité problémy moderních společností. Zastrašují kritiky, posmívají se expertům a degradují racionalitu. Tím vyvolávají ekonomickou neefektivnost, sociální napětí a politickou nespokojenost.

Za co všechno může romantismus... i za Prague Pride

14. 8. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

V souvislosti s Prague Pride jsem zase na Facebooku svědkem různých prohlášení a debat, týkajících se homosexuality a sexuality vůbec. Nad něčím člověk žasne, např. nad představou, že homosexuálové nemohou mít děti. Samozřejmě, že je mohou mít. Homosexualita není neplodnost. Spousta homosexuálů děti má nebo měla.

Klaus ml. píše nesmysly a v Novinkách mu to bez ověřování tisknou

14. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Kdykoliv píšu článek pro jakýkoliv renomovaný západní list, před publikací mého článku probíhá pečlivý proces verifikace všech v článku obsažených faktů. Musím zdroji dokázat, že jsou pravdivé. To je v západním tisku běžná praxe. Novinky.cz to nedělají? ptá se Jan Čulík.


Automobil vrazil do bariér u britského parlamentu v Londýně

14. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

 

Londýnská policie nyní uvádí, že považuje incident za teroristický útok. Několik chodců a cyklistů bylo zraněno. Policie uvádí. že útočník má zřejmě psychické problémy.

Preference médií

14. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

K prvnímu výročí vraždy v Charlottesville se konala ultrapravicová demonstrace ve Washingtonu a levicová protidemonstrace. Ultrapravičáků se však sešlo jen několik:

"Zatraceně. Naprosto. Pokaždé."


Redaktorka Respektu si myslí, že smrt vietnamských chlapců neovlivnil rasismus

14. 8. 2018

čas čtení 1 minutaJak to často bývá, článek v Respektu je bohužel nepřesvědčivý. Reportérce se nepodařilo zjistit skoro žádná fakta, zaznamenává jen chaos a zpochybňuje svědectví lidí, kteří situaci zažili. Jádrem článku jsou rozhovory s pracovníky areálu, kteří samozřejmě popírají, že by se vůči vietnamským maminkám chovali nevstřícně a rasisticky - přestože někteří návštěvníci areálu potvrzují, že se pracovníci areálu chovají vůči cizincům arogantně, přehlížejí je a zásadně na ně mluví jen česky. Vzpomeňme na výrok vedoucího areálu v Českém rozhlase: "Mluvily vietnamsky, takže sorry."  (Představte si, že by vás - důvodně či nedůvodně - veřejně obvinili z rasismu. Jak asi budete reagovat na otázku novinářky, zda jste opravdu rasista? :)))  Jakou má taková otázka cenu? ) - Škoda, článek neobjasnil vůbec nic, ani dobu, kdy bylo zjištěno, že chlapci zmizeli. (JČ)

Britka (81) si na dovolené ve Španělsku stěžovala, že tam jsou Španělé

14. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta


Freda Jacksonová (81) požaduje odškodné od své cestovní kanceláře. Stěžovala si, že její dovolená v Benidorm byla "zničena", protože v jejím hotelu bylo "příliš mnoho Španělů". Hotel byl "plný nezdvořilých, rodilých Španělů" a jeden z nich jí jednou málem podrazil nohy a vůbec se neomluvil.

"Zábava v hotelu byla zaměřená čistě na španělské turisty - proč nemohou Španělé jet na svou dovolenou někam jinam?"

Zemanovo fiasko ohledně čínských investic

14. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Americký deník New York Times publikoval rozsáhlý článek o Zemanově flirtování s Čínou a o záhadném čínském investorovi Ye Jianmingovi, jehož firma CEFC China Energy investovala v ČR během dvou let více než miliardu dolarů, často do blbostí (jen aby posílila čínský vliv v České republice), avšak který byl nakonec v Číně zatčen (v USA byl obviněn ze šíření úplatků po mnoha zemích světa) a majetek firmy CEFC zřejmě přešel na čínský stát. Zemanovo flirtování s Čínou a ignorování čínského porušování lidských práv (západní země také - opatrně s Čínou obchodují, při tom však čínské porušování lidských práv kritizují - zemím ve středovýchodní Evropě je to jedno, konstatuje NYT) bylo naprostým fiaskem. Zemanovi to nevadí - ve své pročínské iniciativě pokračuje, píše list. 

Jak zjišťují četné chudší země, přijímání čínských investic a půjček je nebezpečné. Pokud totiž cizí země nedokáže půjčku splnit nebo realizovat čínský investiční plán, majetek v cizí zemi (přístav, silniční infrastruktura, podniky) se automaticky stávají čínským majetkem.

Čemu slouží rozprávěnky o ničem

13. 8. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Česká republika leží na evropském rozvodí - minimum vody do ní přitéká ze zahraničí, zde spadlé srážky naopak vesměs území státu tak či onak opouštějí. Část ČR se s postupující změnou klimatu pomalu mění v polopoušť ZDE. Přesto z nejvyšších pater politiky přichází podpora budování ekonomicky nesmyslného průplavu Dunaj-Odra-Labe, který by odvádění povrchové vody z ČR do zahraničí ještě výrazně zrychlil ZDE (pdf). Také zbylé zásoby spodní vody jsou již v důsledku masivního použití agrochemikálií při pěstování řepky vážně kontaminovány, což představuje i v tom nejlepším případě děsivý problém jedné příští generace ZDE. - To dá rozum, že v takové zemi se lidé ze všeho nejvíce bojí takřka neexistujících migrantů.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v červenci 2018

1. 8. 2018

čas čtení 2 minuty

V červenci 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 46 755.82 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 78 297.50 Kč.   

Z výše uvedeného vyplývá, že jsme v dlouhodobém deficitu a potřebujeme větší finanční pomoc od čtenářů. Děkujeme.

Zůstatek byl koncem července 2018 277 484.92 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Česká republika v oligarchické pavučině meče a štítu a Alvarové kniha Průmysl lži. Existuje ještě cesta ven?

13. 8. 2018 / Albín Sybera

čas čtení 10 minutAlvarová, A. (2017). Průmysl lži – propaganda, konspirace a dezinformační válka. Praha, TRITON.

Kniha Alexandry Alvarové „Průmysl lži – propaganda, konspirace a dezinformační válka“ je jedním z mála textů, který se uceleně věnuje v Česku málo popsané problematice. A sice míra, do jaké se Česká republika a česky mluvící virtuální a mediální prostor ocitl pod propagandistickým atakem Putinova režimu a jeho prodloužených rukou v osobách ruských a dlužno dodat i středoevropských oligarchů.

Proč je česká pomoc v zahraničí stále tak důležitá?

14. 8. 2018

čas čtení 3 minuty


Praha, 13. 8. – U příležitosti Světového humanitárního dne, který připadá na 19. srpna, se zástupci šesti českých humanitárních organizací rozhodli vydat společné prohlášení o důležitosti české pomoci v zahraničí. „Zapojení Čechů a Češek do humanitární pomoci, ať již přímo, nebo finančně, je jednou z věcí, na niž můžeme být hrdí. Aktivity nevládních organizací na poli humanitární pomoci jsou naprosto zásadní, “ říká Pavel Přibyl, ředitel FoRS – Českého fóra pro rozvojovou spolupráci a potvrzuje tak, že humanitární organizace jsou dominantním aktérem poskytované pomoci. Organizace sdružené ve FoRS zároveň chtějí upozornit na rizika spojená s prací v nebezpečných oblastech, se kterými jsou spojeny útoky, kterým padají za oběť jak civilisté, tak humanitární pracovníci. Těch bylo jen v roce 2017 podle The Aid Worker Security database uneseno nebo zabito 304.

Vlasa Mgeladze: Návrat Ruska do Gruzie

13. 8. 2018

čas čtení 58 minut

V těchto dnech se blíží padesáté výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968. Ovšem nebyla to první vojenská intervence Sovětského svazu do jiné země a zdaleka nebyla nejbrutálnější. Při příležitosti blížícího se padesátého výročí sovětské okupace dnes publikujeme svědectví gruzínského autora Vlasy Mgeladzeho o sovětské vojenské intervenci v Gruzii v roce 1921. Knížka vyšla původně v Paříži r. 1936, v Gruzii až v roce 1991. Zkrácený překlad pro Britské listy připravila paní  Lina Vaculíková-Gvenetadze, která ho také opatřila předmluvou a doslovem (pozn. red.).

Vlasa Mgeladze: Návrat Ruska do Gruzie

Paříž 1936, Tbilisi 1991, nakl. Erthoba

(Zkrácený překlad)

Úvod

Motto:

Nikdy nechci mít otroka a nikdy otrokem nebudu.

(Z gruzínské lidové písně)


V knize gruzínského politologa a sociologa Vlasy Mgeladzeho je popsán jeden z nejtěžších momentů v dějinách gruzínského národa a to znovuobsazení Gruzínské demokratické republiky bolševickým Ruskem v roce 1921. Aby si zachránil život po okupaci země, autor emigroval do Francie a už nikdy nespatřil svou vlast. Tato publikace byla napsána a vydána v roce 1936 v Paříži a v Gruzii poprvé vyšla v roce 1991. Je cenným faktografickým dokumentem o bolševické barbarské agresi,ve kterém Vlasa Mgeladze autenticky popisuje své zážitky.


Turecká lira dále drasticky klesá a nákaza ohrožuje i EU

13. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Hned ráno v pondělí poklesla turecká lira o dalších 9 procent a euro pokleslo na nejnižší hodnotu za poslední rok, protože se investoři obávají, že finanční krize v Turecku by se mohla rozšířit na evropské trhy.

Turecká lira letos poklesla vůči dolaru o více než 40 procent v důsledku obav z rostoucí Erdoganovy kontroly nad ekonomikou a v důsledku zhoršujících se styků Turecka s USA, především ohledně války v Sýrii.

Rozhodnutí tureckého soudu prodloužit věznění Andrewa Brunsona, amerického pastora obviněného ze špionáže pro kurdské extremisty a hnutí Gülen, které je obviňováno z toho, že zorganizovalo v roce 2016 pokus o puč proti Erdoganovi, vyvolalo otevřený konflikt s Donaldem Trumpem, který reagoval minulý týden tím, že zdvojnásobil americká cla na dovoz turecké oceli.

Evropská unie je ohrožena tím, že u ní má Turecko obrovské dluhy:


Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Amatéři to umí líp

13. 8. 2018 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta


Kromě poklesu důvěryhodnosti vlivem fake news trpí český tisk, zejména lokální, poklesem novinářské úrovně obecně. Kdysi, po sametové ravoluci,  jsem dopisoval do Nové Pravdy, kterou po převratě vedli redaktoři, vyhození v době normalizace.

Z kotelen a skladů se vrátili skuteční profesionálové, kteří jen tak do novin něco nepustili. Postupně odešli do penze a většina už mezi námi není. Ti by koukali.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Osmadvacetiletý muslimský primátor Sheffieldu Magid Magid: Všichni čekají od imigrantů daleko větší výkon než od ostatních

13. 8. 2018

čas čtení 4 minuty

 

Letos v květnu byl zvolen primátorem anglického města Sheffield osmadvacetiletý muslim Magid Magid, původem ze Somálska (přišel do Británie s maminkou v pěti letech, vystudoval vodní zoologii na univerzitě v Hull), je to radní za Stranu zelených. Řekl pro  Channel 4 News:


"Vím, že od imigrantů se očekávají daleko vyšší výkony než od ostatních lidí ve společnosti. Upřímně řečeno, je to absurdní. Být imigrantem je obtížné a to, co mě frustruje, je tahleta představa, že existují dobří imigranti a špatní imigranti. Jste jen považován za dobrého imigranta, pokud získáte  zlatou medaili na Olympiádě, jako Mo Farah.

30057

Psychiatrická péče v Indii a kulturní specifika psychických poruch

13. 8. 2018 / Dominika Švecová, Kateřina Duchoňová, Věra Motyčková

čas čtení 10 minut


Rozhovor s indickými psychiatry Rudrou Chakrabortym a Arunimou Chaterjee a  psycholožkami Gargi Chakraborty, Charul Bhoria na psychiatrické klinice v Manobikshan – Berhampore, Západní Bengálsko

(Rozhovor vedly Kateřina Duchoňová, Dominika Švecová a Věra Motyčková)

Můžete prosím krátce říci něco o psychiatrické praxi v Indii?

Prosba o pomoc

12. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Píše Eva Zahradníčková, která se stará o uprchlické děti na ostrově Lesbos v Řecku:

Trump vydírá Mayovou, aby se postavila proti EU a přijala americké protiíránské sankce

12. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

pokud chce uzavřít Británie po odchodu z EU samostatnou obchodní dohodu s USA:

 

V ČR vydají v překladu každý nesmysl

12. 8. 2018

čas čtení 6 minut


V knize, která pojednává s docela velkým množstvím historie Evropy, nenašel Boris euroskeptik potřebu poučit se o podrobnostech. Chorvatsku, sděluje nám konverzačně, v meziválečných letech "vládl jakýsi hnusák Ustaša" (nevládl), a v meziválečném období "došlo ve východní Evropě k vlně komunistických povstání" (nedošlo). Palác Cecilienhof v Postupimi, píše Boris svým nepořádným způsobem, "byl původně zamýšlen pro nějakou méně významnou větev Hohenzollernské dynastie" (nebyl - byl postaven pro korunního prince, dědice německého trůnu). Johnson si myslí, že vztahy v německém průmyslu před rokem 1914 byly charakterizovány "spoluprací mezi dělníky a šéfy" (nebyly). Hitler neplánoval usmrtit invalidy, jak tvrdí Johnson: většina invalidů v Německu třicátých let byli váleční veteráni. Němci nedobyli Stalingradu: Johnson v této knize tvrdí, že dobyli.


Viděl jsem nedávno reklamu v pražském metru na české vydání knihy Borise Johnsona Faktor Churchill. Co všechno se dnes v ČR neprodá (parafrázuju výrok maminky Miriam Šimákové nad strašným kafem ve filmu Nuda v Brně). Kniha je naprostý otřes, s mnoha falešnými údaji a historickými nepřesnostmi, jak na to ve sžíravé recenzi upozornil Richard J. Evans, profesor historie z Cambridgeské univerzity. Kniha přispívá k šíření fake news - k údajné "větší slávě" jejího autora.  No, nekoupili byste to? (JČ)

Islamofobní výroky Borise Johnsona vyvolaly v Británii fyzické útoky proti muslimkám

12. 8. 2018

čas čtení 5 minut

Aktualizace: Britské muslimské organizace požadují od premiérky Mayové, aby byl Boris Johnson za své výroky o muslimských ženách prý  připomínajících "poštovní schránky" a "teroristy" podroben plnému disciplinárnímu řízení. Muslimská rada Británie konstatuje, že po vydání Johnsonova kontroverzního článku došlo k výraznému zvýšení fyzických útoků proti muslimkám, a nejen proti těm, kdo si zakrývají tvář závojem. 

"Doufáme, že Konzervativní strana nedovolí rozmělnění tohoto vyšetřování. Nikomu nemůže být dovoleno, aby se beztrestně vyžíval na menšinách," konstatuje Rada.

Organizace Tell Mama, financovaná britským státem, která monitoruje nenávistné trestné činy, konstatovala, že po vydání Johnsonova článku došlo už ke 14 fyzickým útokům proti muslimkám.

Z USA Johnsonův útok proti muslimkám podpořil bývalý poradce Donalda Tumpa, ultrapravičák Steve Bannon. ZDE 

* * *

Poté, co se minulý týden vyjádřil ve svém komentáři v deníku Daily Telegraph bývalý britský konzervativní ministr zahraničí Boris Johnson, že by sice nezakazoval nošení roušek na tváři v Británii, ale že mu ženy v nikábu připadají jako poštovní schránky či jako teroristi, došlo v Británii k abnormálnímu výskytu fyzických útoků proti muslimkám, zaznamenala britskou vládou financovaná organizace zaznamenávající nenávistné trestné činy "Tell Mama".

Prosperita existuje tam, kde Římané vybudovali své silnice

12. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

A v tech částech světa, kde se po celých dalších 2000 let římské silnice udržovaly. Korelace mezi prosperitou a římskými silnicemi z doby před 2000 lety je zvlášt výrazná ve Francii. Pěkně je to vidět srovnáním sítě římských silnic s intenzitou dnešního nočního osvětlení v Evropě. Korelaci zjistili holandští sociální vědci:


Více než 100 anglických volebních okrsků, které podporovaly, brexit, nyní chce zůstat v EU

12. 8. 2018

čas čtení 1 minuta


Ve většině britských volebních okrsků je nyní většina voličů proti brexitu


Z analýzy  vyplývá, že ke změně došlo v důsledku vzniku pochybností u voličů Labouristické strany, kteří dosud podporovali brexit. Změna názoru je proto nejsilnější v severní Anglii a ve Walesu, v baštách Labouristické strany, jejíž voliči v červnu 2016 podpořili brexit. Změna názorů těchto labouristických voličů znamená nátlak na Jeremyho Corbyna, aby jeho strana přestala podporovat brexit.

Gavin Esler: Idea novinářské vyváženosti skončila

12. 8. 2018

čas čtení 5 minut


Gavin Esler je slavný britský novinář. Dvacet let byl moderátorem vlajkového publicistického pořadu televize BBC "Newsnight". V současnosti je rektorem Kent University. V časopise The New European brilantně kritizuje lži stoupenců brexitu i jejich absolutní neschopnost prakticky  realizovat jakýkoliv svůj příslib - avšak pro krizovou situaci v českých médiích jsou důležité tyto jeho postřehy:

(Článek Gavina Eslera podpořil herec Hugh Grant: "Souhlasím s každým slovem. Zejména s posledními dvěma odstavci. Tohle je naléhavá, krizová situace.")Začal jsem pracovat v sedmdesátých letech jako reportér deníku Belfast Telegraph v době severoirských teroristických útoků. Dostal jsem instrukce, abych psal "přesně, férově a vyváženě." Při své další práci v BBC, pro deník Scotsman, pro americké publikace, noviny na Blízkém východě a celou řadu britských deníků, jsem se vždycky snažil přidržovat se těchto tří základních zásad novinářské práce.

ČR podporuje dodávkami zbraní vraždění dětí v Jemenu, které provádí Saúdská Arábie

11. 8. 2018 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Mlčením o tom mají čeští novináři krev na rukou. Kdo by v ČR kdy slyšel o nějaké válce v Jemenu, o milionech dětí ohrožených hladomorem a cholerou? Koho by to zajímalo?


Tím, že o tom čeští novináři mlčí, nesou přímou odpovědnost za toto vraždění, protože česká vláda je podporuje dodávkami zbraní Saúdské Arábii.

Čeští novináři mají krev na rukou.


Firmě Monsanto bylo soudně nařízeno, aby oběti rakoviny vyplatila 289 milionů dolarů

11. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Foto: Žalobce Dewayne Johnson


Aktualizace: Britské supermarkety se zahradními potřebami po rozsudku zvažují, zda herbicid Roundup dále prodávat.

Dewayne Johnson, šestačtyřicetiletý bývalý spráce zahrad, zvítězil u soudu nad firmou Monsanto. Porota souhlasila, že Roundup, přípravek firmy Monsanto proti plevelu, mu způsobil rakovinu a že ho korporace nevarovala před nebezpečím tohoto přípravku. Porota rozhodla, že firma Monsanto "jednala zlovolně nebo utlačitelsky".

Jak neuvěřitelně chudě vypadá Československo v této reportáži z roku 1968

11. 8. 2018 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Ještě jednou k reportáži BBC z konce srpna 1968. Tehdy nám to tak vůbec nepřipadalo, ale všimněte si, jak neuvěřitelně chudě a zanedbaně vypadá Československo v této reportáži BBC z roku 1968. Miliardy dotací z Evropské unie od roku 2004 umožnily zaostalé zemi dostat se infrastrukturou víceméně na úroveň západní Evropy. No, jen se na to znovu podívejte. Polorozbořené vesnice, i v Praze padá z domů omítka, fasáda Klementina poškozená vodou...

Policie zasáhla násilně proti obrovské protikorupční demonstraci v Bukurešti

11. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

110 000 demonstrantů především z emigrace v Bukurešti požadovalo rezignaci premiéra Vioricy Dancily a šéfa sociálnědemokratické strany Liviu Dreagnei, předsedy parlamentu. Dragnea byl ve dvou případech odsouzen za korupci a probíhá proti němu třetí vyšetřování. Mnoho demonstrantů požaduje předčasné volby.

Velké protivládní demonstrace se konaly i v dalších rumunských městech Cluj-Napoca - 15 000 lidí, Iasi - 10 000, Sibiu - 10 000, Baia Mare - 3000, Timisoara - 5000, Brasov - 5000, Craiova, Oradea, Galati, Bacau.Stovky lidí byly zraněny. Policie střílela do davu slzný plyn a použila vodní děla. Asi 400 lidí potřebovalo lékařské ošetření.

Páteční protesty zorganizovaly organizace Rumunů pracujících v zahraničí, kteří zuří nad hlubokou korupcí, nízkými mzdami v Rumunsku a pokusy rumunské vládnoucí sociální demokracie oslabit soudnictví v zemí, která je pravděpodobně v EU nejzkorumpovanější.

Protesty pokračovaly dlouho do noci. Na videozáznamech, zveřejněných na sociálních sítích, policie bije nenásilné demonstranty, kteří zvedli své ruce.

Centristický rumunský prezident Klaus Iohannis kritizoval zásah policie jako nepřiměřený.

Přibližně tři až pět milionů Rumunů žije a pracuje v zahraničí, je to až čtvrtina rumunského obyvatelstva. Pracují jako nádeníci, ale i jako lékaři. Loni poslali domů do Rumnunska 5 miliard dolarů.

Pokojné protesty se v Rumunsku konají pravidelně od roku 2017, kdy převzali moc sociální demokraté a pokusili se dekriminalizovat několik korupčních případů. Letos prosazuje rumunská vláda změny v trestním zákoníku, které vyvolaly znepokojení Evropské komise a amerického ministerstva zahraničí. Změny zkoumá rumunský Ústavní soud.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

 

Na maďarských univerzitách byla zakázána výuka genderových studií

10. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

 

Počet studentů je malý, jen 14, takže program genderových studií v žádném případě neohrožuje ideologický monopol Orbánovy strany.  Lőrinc Nacsa, aktivista od maďarských křesťanských demokratů, se vyjádřil:

"Musíme zvýšit povědomí lidí o tom, že tyto programy nedělají nic pro to, aby pozvedly náš národ. Ve skutečnosti ničí myšlení, založené na hodnotách, které dosud existují ve střední Evropě."

Státní tajemník  Bence Rétvári, také křesťanský demokrat, vyjádřil názor, že genderová studia nejsou legitimním akademickým oborem a jsou v rozporu se vším, co prosazuje vláda strany Fidesz.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Rusko si agresivní politikou naprosto znepřátelilo původně vstřícnou řeckou levicovou vládu

10. 8. 2018

čas čtení 3 minuty

Řecké ministerstvo zahraničních věcí právě vydalo toto ostré prohlášení:

"Rádi bychom upozornili své ruské přátele, že žádná země na světě by netolerovala pokusy

(a) podplácet státní činitele

(b) ochromovat její zahraniční politiku

(c) zasahovat do jejích vnitřních záležitostí."


Prohlášení řeckého ministerstva zahraničí z pátku 10. srpna 2018:

Řecko je mírumilovnou zemí s mnohorozměrnou, nezávislou, demokratickou zahraniční politikou.- Jako suverénní stát s dlouhou historií vyžaduje respekt a vztahy založené na rovnoprávnosti od všech zemí. V tomto kontextu podporuje politiku přátelské koexistence i s Ruskem, významnou zemí se silnou přítomností na evropském jevišti.

V rámci této politické strategie Řecko systematicky usiluje o dobré vztahy a spolupráci se všemi svými sousedy, s cílem vyřešit dlouhodobé problémy, jako je otázka jména, ku prospěchu vlastní země, Balkánu, Evropy a všech národů.

Jak přesvědčit Čechy, aby přestali věřit nesmyslům o muslimském nebezpečí?

10. 8. 2018

čas čtení 3 minuty
Co dělat, aby lidi přestali věřit lživým zprávám?


Lidé se stávají obětí lživých zpráv v důsledku myšlenkových procesů, které vznikají u dítěte jako obrana před strachem v nejistém světě, vysvětlují psychologové.

Psychologie dokáže lidem nabídnout prokazatelně efektivní strategie, jak se ubránit před fake news, konstatovali experti na výročním sjezdu Americké asociace psychologů.

30055

Proč média poskytují tolik prostoru evidentním šílencům?

Spiknutí frustrátů

10. 8. 2018 / Roman Kanda

čas čtení 2 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Myslím, že jsem včera zažil něco jako kulturní šok. Přečetl jsem si v Lidovkách rozhovor s písničkářem Pepou Nosem, toho času kandidátem SPD do Senátu PČR. Vůbec nepřeháním, když řeknu, že jsem během četby pociťoval až fyzickou nevolnost; přesto jsem četl dál, neschopen uvěřit, že je něco takového vůbec možné. Pominu nyní fakt, který asi pominout zcela nelze – že totiž s návrhem Nosovy kandidatury přišlo extrémně nacionalistické, polofašistické sdružení Akc
e D.O.S.T. Nosovy odpovědi jsou až odporně přízračné: vulgární, nenávistné, sebestředné. Měl jsem toho zřejmě pořád málo, tak jsem naneštěstí kliknul na Nosovy webové stránky. Odtamtud se na mě vyvalily hektolitry hnědé špíny. Míra hnusu mi vyrazila dech. Nosovi samozřejmě leží v žaludku „sluníčkáři“, vášnivě nenávidí „buzny“; a pochopitelně, že jeho oblíbenci jsou Miloš Zeman a Donald Trump.

Trump zrušil zákaz azbestu. Způsobuje nevyléčitelnou, bolestivou rakovinu mezotelioma

10. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta


Podpora Putinovy zahraniční politiky klesá

10. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Sociologové centra Levada se dotázali Rusů, co se jim líbí nebo nelíbí na prezidentu Vladimiru Putinovi. V březnu 2016 22 % respondentů podpořilo zahraničněpolitický kurs Vladimira Putina a považovali jej za prezidentovo plus. V červenci 2018 stejnou odpověď dalo 16 % dotázaných.

Přečetli jsme:

Delegace do Číny se rozpadá. Faltýnek doporučil poslancům ANO, aby nejeli

10. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Neoficiální delegace devíti poslanců měla vyrazit koncem srpna do Pekingu. Cestu by platila Čína. Sněmovna ale výpravu nepodpořila a delegace se nyní pomalu rozpadá. Do Pekingu nechtějí jet zákonodárci ODS. A předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek doporučil členům hnutí, aby do Číny s delegací také necestovali.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Prognóza: Za 25 let bude Poláků o 3 miliony méně

10. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Polský Centrální statistický úřad (GUS) odhaduje, že populace Polska se v příštích 25 letech zmenší o 2,8 milionu.

Poláci, kteří nemají děti a jsou svobodní, by měli platit zvláštní daň, aby byli donuceni založit rodinu, konstatoval polský ministr infrastruktury a rozvoje. Polsko mělo takovou daň za komunistické éry:


29882

Přečetli jsme:

Cimprlich: Liberální lečo jde do voleb s bramborem a výpečky

10. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Novému hnutí Meníčko 2018 první průzkumy přisuzují mezi 70 a 80 procenty preferencí. Voliči jsou hladoví po nových jménech. Tradiční politici podle očekávání panikaří a hledají protizbraně. V zemi, kde je v podstatě jedno, jestli se vaše partaje jmenují Svoboda a přímá demokracie, anebo Katův šleh, ANO, nebo NE, Gordon Blue, nebo Kuřecí prsa s broskví, není už takový problém změnit si volební pseudonym z Babiše na Babicu.

Celý text: ZDE

Liberální demokracie v postkomunistických zemích: Taková nádherná katastrofa?

10. 8. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Ve Střední a Východní Evropě byl s nesmírnou rychlostí za necelých 30 let prošustrován politický kapitál, který Západ vytvářel od roku 1945.


Když se zhroucením čerstvě vybudované lanovky zbortí i Basilův projekt otevření lignitového dolu, samozvaný společník Zorba, který neúspěch v nemalé míře sám zavinil bezstarostnou bohorovností, glosuje výsledek slovy: "Taková nádherná katastrofa!" - Zorbova prostá chuť k životu přežívá všechny transcendující projekty, které by jí podle tradičních představ (post)křesťanského Západu měly dát vyšší smysl, a smiřuje se stoicky s libovolným výsledkem - "dokud žiji".

Exkluzivní informace: Vedoucí činitelé syrské armády a vojenské rozvědky věděli o KAŽDÉM JEDNOTLIVÉM úmrtí zatčených syrských aktivistů

9. 8. 2018

čas čtení 4 minuty

Důsledně požadují konkrétní detailní informace o všech jednotlivých osobách, které kdy byly zavražděny v syrských vládních věznicích, kde zemřeli a co se s mrtvolami má dít dál. Pečlivě zaznamenané a syrskou vojenskou rozvědkou registrované, fotografie očíslovaných mrtvol propojila evropská vyšetřovací organizace pro lidská práva s podrobnou oficiální syrskou dokumentací jejich případů:


Pozn. red. Po odvysílání této reportáže ve čtvrtek večer následovala diskuse ve studiu, v níž vyjádřil bývalý šéf britské Liberálnědemokratické strany Paddy Ashdown, někdejší vyšetřovatel OSN zločinů spáchaných ve válce v bývalé Jugoslávii, přesvědčení, že dosažení spravedlnosti bude trvat dlouho, ale nakonec k tomu dojde. "Putin dříve nebo později Asada zradí. Ruská ekonomika kolabuje a pro Rusko není dlouhodobě udržitelné Sýrii vojensky podporovat."

 Na tajném místě v Evropě dávají vyšetřovatelé válečných zločinů dohromady životně důležité nové důkazy proti vedení syrského státu. Jsou to důkazy získané z velmi pečlivě a podrobně vedených záznamů samotného Asadova režimu. Jsou to důkazy, které by mohly být klíčem pro dosažení spravedlnosti pro rodiny, jejichž rodinní příslušníci byli ve věznicích Asadovým režimem vyvražděni.

Mariam Halak, ředitelka školy z Damašku, kdysi prezidenta Asada podporovala. Byla proti demokratickým protestům, které vznikly v Sýrii v roce 2011, až jí přesvědčil její nejmladší syn Aham, absolvent zubařské školy, který se k demonstracím připojil.

Když režim reagoval násilím, syn Mariam začal pracoval pro organizace hájící lidská práva a dokumentoval hromadné zatýkání demonstrantů. On sám byl zatčen, mučen, propuštěn, znovu zatčen a pak zmizel.

Rok a půl Mariam režim pronásledovala a požadovala informace o osudu svého syna. Jednoho dne se nad ní úředník smiloval a dal jí tento lístek:

"Okamžitě mě zaujala slova 'mrtvola č. 320'".

Dostala úmrtní list. Její syn zemřel pouhých šest dní po svém zatčení. Příčina smrti? "Zastavilo se mu srdce a přestal dýchat." Odmítli jí říct, co se stalo s jeho mrtvolou.

O deset měsíců později fotografie, které ze Sýrie propašoval emigrant, zveřejnily syrské nevládní organizace. Tyto "Cézarovy fotografie" - a varování, jsou to strašlivé snímky - zaznamenávají více než 6700 lidí, kteří zemřeli ve vězení. Emigrant uvedl, že fotografie pořídil sám režim, pečlivě zaznamenává své zločiny.

Na každé mrtvole je číslo a číslo pobočky tajné policie.

Mezi těmito fotografiemi byla i zdrcující fotografie Mariamina mrtvého syna. Na čele má napsáno: Mrtvola č. 320. Bezpečnostní jednotka 215.

Bill Wylie a jeho tým vyšetřovatelů doufá, že pro Mariam a mnoho dalších lidí jako ona, dosáhne spravedlnosti. Wylie je šéf Komise pro mezinárodní spravedlnost a odpovědnost za zločiny, soukromé nevládní neziskové organizace financované západními vládami.

Uvádí, že získali životně důležité nové důkazy o tom, že vedení syrské vojenské rozvědky je přímo odpovědné za tyto vraždy. Ty důkazy pocházejí přímo z dokumentace a z komunikačních dokumentů syrské vojenské rozvědky.

Z dokumentace vyplývá, že vedení vojenské rozvědky vědělo, že zatčené osoby byly mučeny a že počet mrtvých stoupá. Šéf syrské vojenské rozvědky žádal o informace o každé jednotlivé smrti zatčené osoby. Vyhradil si právo, co udělat s některými mrtvolami.

Z těchto dokumentů vyplývá, že šéf syrské vojenské rozvědky byl informován na jeho vlastní žádost o všech jednotlivých individuálních úmrtích zadržených osob.

Wylieho vyšetřovatelé mají režimní dokumenty, které mají referenčními čísly vazby na Cézarovy fotografie. Vyšetřovatelé nalezli v Cézarových fotografiích fotografie usmrcených osob, o jejichž osudu mluví podrobná vládní syrská dokumentace.

Saúdská Arábie leteckým úderem zavraždila desítky méně než desetiletých dětí, vracejících se ze školního pikniku

9. 8. 2018

čas čtení 2 minuty

Saúdská vláda tvrdí, že letecký úder byl "zcela legitimní". Británie a USA poskytují Saúdské Arábii pro válku v Jemenu vojenský materiál v hodnotě mnoha miliard dolarů. Do Saúdské Arábie vyváží zbraně  ve velkém množství i Česká republika.

Channel 4 News upozornily, že předpisy pro vysílání jim nedovolují zveřejnit záběry mrtvých dětí, Jen raněných:

Lékaři, otupělí každodenními katastrofami, zde řeší snad nejhorší scény, s jakými se kdy setkali. Při tomto leteckém úderu byl zasažen autobus plný dětí. Odpovědnost nese Západem podporovaná saúdská koalice, která se za útok neomluvila. "Toto byla legitimní vojenská operace, v souladu s mezinárodním humanitárním právem," konstatovala Saúdská Arábie.

Přinesou chlapečka. Na zádech má pořád ještě svou tašku do školy od UNICEFu. V hlavě má velkou ránu a je naprosto zmaten. Fond OSN pro děti dnes zdůraznil: "UŽ ŽÁDNÉ DALŠÍ VÝMLUVY. ZASTAVTE KRUTOST PROTI DĚTEM!"  Organizace Save the Children informovala, že děti se autobusem vracely z pikniku. A požadovala nezávislé vyšetření útoku.

Letecký úder zasáhl ulici plnou lidí. Došlo ke stovkám podobných leteckých úderů. Zaměřených proti nemocnicím, trhům a školám.

Moussa Abdullah: "Střela zasáhla centrum trhu. A byla zaměřená na autobus s dětmi. Obchody byly otevřené a po ulicích chodili zákazníci, jako normálně. Všichni, kdo zemřeli, byli místní civilisté. Děti a majitelé obchodů."

Dnes zahynulo 43 osob. Většina z nich, podle Mezinárodního výboru Červeného kříže, byly děti mladší 10 let. 63 osob bylo zraněno.

Záběry situace těsně po útoku je zdrcující vidět a nedají se vysílat.  A toto se stalo v zemi, kde desetitisíce lidí umírají na vyléčitelné choroby a hladomorem. A kde 22 milionů lidí, skoro všechno jsou to děti, potřebují naléhavou humanitární pomoc.

Několik minut po leteckém úderu, obklopený mrtvými a umírajícími dětmi, se zeptali tohoto chlapce, zda je v pořádku. "Bolí mě nohy," říká. Vůbec nemá tušení, co se právě stalo, už nemluvě o tom proč.


Sousední Saúdská Arábie a její sunnitsko muslimští spojenci od Perského zálivu zasáhli před třemi lety do jemenské občanské války - za podpory USA, Británie a Francie. Bojují proti většinou šiitským muslimům, Husiům, vzbouřencům, které podporuje Írán a kteří ovládají hlavní města. Je to naprosto otevřeně zástupná válka mezi regionálními soupeři. Obětí jsou děti.

Rusko podpořilo Saúdskou Arábii: Kanada ji nemá co kritizovat za věznění disidentek

9. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta


Je "nepřijatelné", aby Kanada Saúdskou Arábii poučovala o lidských právech. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí řekla 8. srpna, že lidská práva by se měla podporovat, avšak "při respektu pro specifické národní zvyky a tradice".

Kanadký premiér Justin Trudeau řekl 8. srpna, že se Ottawa za svou kritiku věznění saúdských disidentek neomluví, navzdory požadavkům Rijádu, aby tak učinila.

Kanada bude i dál "hovořit silně, jasně a zdvořile o nutnosti respektovat lidská práva doma i ve světě," řekl Trudeau.

Porobnosti v angličtině ZDE12 procent českých žáků a studentů se neučí žádný cizí jazyk

9. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta


Západ nemá morální právo vojensky zasahovat všude, kde se porušují lidská práva

9. 8. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 2 minuty

Když jsem psal o tom, že by se vojska NATO měla stáhnout z Afghánistánu, měl jsem na mysli namáhavý koordinovaný proces zahrnující také politickou participaci umírněných Tálibánců. Tálibán není nadnárodní teroristická organizace jako Al-Káida nebo Daeš, ale islamistické hnutí mající kořeny v afghánské společnosti – ať se nám to líbí, nebo nelíbí. A s teroristy lze vyjednávat, jak ostatně dokazuje Velkopáteční dohoda, díky níž se de facto podařilo ukončit konflikt v Severním Irsku.

S Islámským státem by Daniel Veselý také vyjednával?

9. 8. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Nepochybuji o tom, že současná afghánská vláda je do značné míry zkorumpovaná, ani o tom, že západní jednotky zjevně vedou válku proti Talibanu špatně, takže oslavné řeči českých novinářů a politiků nad třemi usmrcenými vojáky, že "zachraňovali demokracii v Evropě" jsou zjevně pokrytecké - mimo jiné i proto, že vojenský zásah NATO v Afghánistánu byl porušením Charty Severoatlantického společenství, protože NATO smí vojensky zasahovat jen ve věci obrany členských zemí, nikoliv tedy mimo teritorium členských zemí Severoatlantického společenství.

USA zavedou ostré sankce proti Rusku za útok v Salisbury novičokem

9. 8. 2018

čas čtení 2 minutySpojené státy oznámily, že omezí vývoz citlivé technologie do Ruska v důsledku toho, že se pokusilo novičokem letos  v březnu usmrtit bývalého britského špiona Sergeje Skripala a jeho dceru. Americké ministerstvo zahraničí uvedl, že nové sankce vejdou v platnost 22. srpna a po nich budou následovat daleko rozsáhlejší akce, například suspendování diplomatických styků a zrušení přistávacích práv pro Aeroflot, pokud Rusko nepodnikne do 90 dnů "nápravné" akce.

Měly by sociální sítě blokovat lháře, kteří svými lžemi škodí?

9. 8. 2018

čas čtení 2 minuty
YouTube, Facebook a ITunes konečně zlikvidovaly stránky agresivního amerického konspiračního teoretika Alexe Jonese a jeho InfoWars. Twitter ho však odmítl blokovat.

Vyvolalo to v anglosaském světě debatu, zda skutečně mají být arbitry toho, co smí být zveřejněno na sociálních sítích, internetové firmy samy.

Někteří spíš pravicovější aktivisté bijí na poplach proti možné arbitrární cenzuře od soukromých počítačových firem, provozujících sociální sítě.

Ministerstvo zemědělství dál plánuje sázet usychající smrky

9. 8. 2018

čas čtení 8 minutTisková zpráva Hnutí DUHA

Pokuta České Inspekce životního prostředí Lesům ČR ukazuje, že změny pravidel pro lesní hospodaření jsou nutné a akutní.

Ministerstvo zemědělství přitom navrhuje dál sázet usychající smrky.

 


Stát penalizuje svůj vlastní podnik. Pokuta ve výši 3,5 milionu korun udělená Českou inspekcí životního prostředí státnímu podniku Lesy České republiky za selhání při péči o slábnoucí nepůvodní smrkové porosty na severní Moravě a nezvladatelnou kůrovcovou kalamitu [1] je dalším důkazem akutní potřeby zásadních změn lesního hospodářství. Jako první krok navrhlo ministerstvo zemědělství změnu zalesňovací vyhlášky č. 83 k lesnímu zákonu. Návrh ovšem ve skutečnosti k pozitivním změnám nevede, dál počítá s dominantním zalesňováním smrkem tak jako dosud navzdory kritickým připomínkám ministerstev, krajů, expertů i veřejnosti [2]. 

29766

Bodláky Václava Duška

Hrátky bez milosti

9. 8. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Vniveč padla slova blešího častuškáře – přát komusi smrt není hanba, ale idiocie. Pokud prší bytosti do nosu a připadne si přežrána  moudrostí, má následovat léčba. Křikloun a básnický výpotek šílí z pomyšlení, že ho málokdo bere vážně – páchnoucí zloba jeví se býti odpornou. Přichází doba odcházení – on neodešel včas. Budoucnost snad nebude patřit nakyslým kulturním dědkům; poloherec, principál cintal, samožer a narcisek hrozí, že přestane hrát divadlo  – kdy hrál?! Nadutost z lidí hňupy činí a hňupy jest nesmysl vyhledávat a bráti na vědomost.

Postaví se Hamáček po bok Kanady?

Washington Post: Kanadu musí svět při její kritice porušování lidských práv v Saúdské Arábii podpořit!

9. 8. 2018

čas čtení 3 minuty


Jak naivní jsem byl, když jsem si v roce 1989 myslel, že po zkušenosti s policejním útlakem za komunismu se nově osvobozená Česká republika stane jedním z čelných světových obhájců lidských práv, jako třeba Švédsko. Ach, jak jsem byl naivní, poznamenává Jan Čulík.

Postaví se Hamáček a české ministerstvo zahraničí po boku Kanady při její kritice hrubého porušování lidských práv v Saúdské Arábii? Retweetuje tweet kanadské ministryně zahraničí?
 


29592

Reakce na článek o rozpadu politických struktur západního světa

"Velké příběhy" se nikdy nestaly

9. 8. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Článek Dominika Zámce má tak obrovský záběr, že samozřejmě vzbuzuje mnoho otázek. Rozpad politických struktur západního světa. To je titulek. Co je vlastně „západní svět“? Kdy začal? Jaké má „politické struktury“? Autor zmiňuje Locka, Smithe, Marxe, Burka jako autory „velkých příběhů“ a politiku jako souboj „katechismů“. Podle mne tento pohled velmi přeceňuje intelektuální stránku politického života. To, co sjednocovalo masy pod tou či onou vlajkou, nebyl ani tak „katechismus“, na němž se ostatně teoretikové jednotlivých hnutí nikdy moc neshodli, právě proto že intelektuální stránka politiky je vždycky rtuťovitá, ale byla to nějaká jednoduchá hesla, jednoduché představy, dostupné masám.

30054

Podíl v zahraničí narozených lidí je v ČR jeden z nejnižších ve srovnání s Evropou

Imigrace do Evropy dosahuje malého zlomku v porovnání s rokem 2015

9. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Migrace jako téma neustále okupuje veřejnou diskusi a politické jednání napříč Evropou. Přitom současná míra migrace dosahuje pouze malého zlomku, srovnáme-li její stav se situací v roce 2015, kdy vrcholila vlna imigrantů z válkou, terorem a chudobou sužovaných částí blízkého a středního východu a Afriky. Infografika serveru Politico dále ukazuje, že ČR patří mezi evropské země s vůbec nejnižším podílem lidí v populaci, kteří se narodili v jiné zemi. Přesto migrace určuje naprosto zásadním způsobem současnou politiku, o čemž ostatně svědčí platné vládní programové prohlášení.

Paradox...

9. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Tohle prostě nevymyslíš: voliči SPD a KSČM gratulujou islamistům, že zabili český vojáky, píše Jan Rovenský...

Otevřený dopis premiérovi České republiky

Už jste se adaptoval na horko, pane Babiši? A co země, kterou vedete?

9. 8. 2018 / Beno Trávníček

čas čtení 6 minut

Vážený pane premiére,

máme tu momentálně přes všechny diskuse a okolnosti vládu s důvěrou, tedy vládu teoreticky akce-schopnou. Chci se veřejně zeptat (ve světle apokalyptických současných klimatických jevů a jejich následků - tedy v zájmu veřejném) jak bude současná vláda pracovat na záchraně našeho společného životního prostředí pro budoucí generace?

29890

Bodláky Václava Duška

Pastilky odvahy v apatyce nekoupíš

9. 8. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 6 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Smečka se vyhrnula z úkrytu hojnosti a vyje nad ztrátou tří mladých životů; tihle vojenští
  chlapi mohli vykonat mnoho užitečného – odešli bránit demokracii do země, kde o demokracii síly divokého odporu nestojí, odešli daleko z domova, neptali se, jako se neptali příkladně interbrigadisté, Španěláci, kteří nastavovali krky za obranu demokracie proti fašismu, tihle hrdinové, kteří po návratu nemohli spoléhat na odměnu – v zahraničí je dokonce internovali, aby nenakazili morem neposlušnosti poslušný národ. Měšťáci – dobráci. Semknou se, když bývá dobojováno, předtím se kroutí, melou z patra holé nesmysly, vyhýbají se vlastenecké povinnosti bránit vlast. Udělají si z toho dokonce jakousi zásluhu o světový mír. Ano, odzbrojte a nemávejte zbraňovými systémy, nestrašte nás konečnými výbuchy jaderných hlavic, které sežehnou planetu. Kdo skutečně stojí o odzbrojení – nekončící dialogy, snůšky neplodného vyjednávání, naparování se v padnoucích uniformách. Já mám pravdu, ty máš pravdu, máme pravdu oba!

Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
22492