V oligarchickém Česku je Babiš jen nevýznamným hráčem

24. 8. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty


Stát je důležitým zdrojem prostředků pro mnoho z největších miliardových korporací v Česku. Tuzemské dění je tak z velké části provázáno právě na tyto společnosti. Agrofert je přitom v některých případech jenom tím nejočividnějším příkladem.

Neméně zajímavým příkladem je také Energetický a průmyslový holding (EPH) u jehož zrodu stál Daniel Křetínský, a který mnoho ze svých finančních a investičních projektů realizoval ve spolupráci s firmou PPF Petra Kellnera. EPH dnes zahrnuje celou řadu podniků v několika zemích EU včetně Británie, Německa, či Itálie, ale také Slovenska a Maďarska.

Rozhovor Britských listů 312. Nečekejme, že v Bělorusku nutně vznikne demokracie

24. 8. 2020

čas čtení 1 minuta


Bělorusové mají plné zuby diktátora Alexandra Lukašenka, především kvůli jeho šokujícímu zanedbání koronavirové krize i v důsledku jiných šokujících aspektů jeho režimu, avšak nečekejme, že v Bělorusku nutně vznikne demokracie západního stylu. Jak v reportáži Channel 4 News řekla jedna demonstrantka v Minsku: "My nedemonstrujeme pro žádnou ideologii. Chceme prostě být svobodní." Velká část běloruského obyvatelstva má velmi přátelské vztahy s Ruskem, i když mladá generace dnes ví, v důsledku své mobility, jaké je to v zemích Evropské unie. Avšak není vyloučeno, že lukašenkovský režim bude pokračovat, pokud by byl Lukašenko svržen, jen s jinou loutkou v čele. O tomto a dalších aspektech běloruské revoluce hovoří Bohumil Kartous s analytikem Asociace pro mezinárodní otázky Michalem Lebduškou. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 26. srpna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Koronavirus: Američtí lékaři zachránili život dvou bratrů, 15 a 16 let, jen s nejvyšším úsilím

24. 8. 2020

čas čtení 5 minut


Jak je to možné?


Na fotografii vidíte rodinu Gravesonových z města Alexandrie v americkém státě Virginie. Mnoho Čechů protestuje, že je to vopruz muset zase nosit roušky, tak jim Babiš povolil, před volbami,  je nenosit. Proč se starat, že, a proč dodržovat sociální distancování, když koronavirus přece postihuje jen důchodce nad hrobem.

Skutečně?
V Gravesonově rodině koronavirus skoro vůbec nepostihl rodiče. Avšak dva synové Gravesonových, sportovec Matthew, 16, a Timothy, 15, měli neuvěřitelně vážný průběh nákazy. Strávili v nemocnici v bezvědomí měsíc. Lékaři je zachránili jen s nejvyšším úsilím.

Pane premiére, důchodci jsou koronavirem psychicky postiženi nejméně

24. 8. 2020

čas čtení < 1 minuta

Tak podle pana premiéra dostanou penzisté jednorázovou kompenzaci 6 000 Kč za "prožitý stres během koronakrize".

Jenomže věková skupina 65+ vykazovala příznaky stresu v průměru nejnižší ze všech. Naopak nejvyšší míru stresu prožívaly ženy s dětmi a osamělé matky především a pak mladí lidí ve věku 18-24 let. Těm tedy bude vláda stres kompenzovat ještě více? A jak prosím? ptá se Daniel Münich.

Další podrobnosti o dopadech koronakrize na duševní zdraví obyvatel ve studii

IDEA při Cerge-EI
https://idea.cerge-ei.cz/studies/dopady-pandemie-koronaviru-na-dusevni-zdravi

New York Times: Na Covid-19 zemřelo o 207 000 více lidí, než se oficiálně registruje

24. 8. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Počet oficiálně registrovaných nákaz se přibližuje 25 milionům a oficiálně registrovaný počet mrtvých je v pondělí 807 830. Jenže investigace listu New York Times ve 28 zemích světa zjišťuje, že kromě toho na koronavirus zemřelo ještě dalších, nezaznamenaných 207 000 lidí.

Bohumil Kartous k tomu poznamenává:

K tomu dezinfo kolotoči kolem covidu-19, který se teď v posledních týdnech rozjel na českých internetech zásluhou prof. MUDr. Žaloudíka, MUDr. Hnízdila, MUDr. Pollerta a dalších doktorů, od nichž obsah rádi přebírají influenceři, mainstreamové TV a další kolektivní blbost přiživující jedinci a kanály, doporučuji text v New York Times s grafy nárůstu úmrtnosti v jednotlivých zemích, viz obrázek výše.

Koronavirus a brexit: Hospodářský kolaps, epidemie a záplavy

24. 8. 2020

čas čtení 4 minuty

 

Úřad britského premiéra vypracoval tajnou zprávu varující, že Británie může  od podzimu řešit katastrofální souhru druhé vlny koronaviru s dopadem brexitu.

Zpráva varuje, že vypadne-li Británie z EU bez dohody (jak to teď vypadá), blokace obchodu s EU se zimními povodněmi v Británii, epidemií chřipky a druhé vlny koronaviru vyvolají katastrofu.

V částech Británie nebude k dispozici dodávka elektrického proudu a pohonné hmoty, pokud uvízne 8500 kamionů v Doveru.

Britský venkov mohou postihnout epidemie chorob dobytka, protože nebudou k dispozici léky pro dobytek, vyráběné v EU.

Bude zřejmě nutné použít britské námořnictvo k zabránění v potyčkách mezi agresivními anglickými rybářskými čluny a rybářskými čluny ze zemí Evropské unie, které budou dál chtít lovit v britských vodách.

Rozhovor Britských listů 311. Vstup ČR do EU znamenal mimořádné posílení jejího vlivu

21. 8. 2020

čas čtení < 1 minuta



21. srpen, den výročí vojenské okupace Československa pěti státy Varšavské smlouvy vedené Sovětským svazem, je myslíme vhodnou dobou uvědomit si, že dnes už Česká republika nestojí mezinárodně sama jako kůl v plotě, vystavená kdejakému agresorovi, protože je členem vlivného uskupení, Evropské unie. Bohumil Kartous hovoří o mezinárodním vlivu České republiky v rámci EU s Vladimírem Špidlou, bývalým českým premiérem a komisařem Evropské unie. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 21. srpna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Krize v Bělorusku aneb Co nebylo řečeno

24. 8. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Žně komentářů a analýz mapujících dramatické dění v Bělorusku mají společný leitmotiv: zlý a podlý diktátor, jejž dlouhá léta podporoval ještě podlejší Kreml, se zuby nehty snaží udržet u moci, a to navzdory pozoruhodnému vzepětí tamní občanské společnosti. Jde o tuze vděčné téma – na rozdíl od válečných zločinů páchaných státy, jimž tuzemský komentariát zcela automaticky poskytuje bianko šek. A zatímco se pozornost jako obvykle upíná na osu Moskva-Minsk, realita je jako vždy mnohem komplikovanější než tradiční novinářské předsudky.

Lukašenko si chtěl uchovat absolutní moc. Nyní je však v pozici Bašára Asada

24. 8. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Běloruský diktátor Aleksandr Lukašenko až donedávna doufal, že se mu manévrováním mezi Moskvou a Bruselem podaří uchovat si absolutní moc, na kterou je za 26 let vládnutí zvyklý. Jako hlavní hrozbu ještě před několika týdny vnímal požadavky moskevského patrona Putina na sjednocování obou zemí. Když se však ukázalo, že ho Bělorusové už opravdu mají víc než dost, otočil na pětníku a zařadil se zpět na místo vzorového Putinova spojence.

Joe Kennedy útočí na senátní křeslo v Massachusetts

24. 8. 2020 / Kristian Vagenknecht

čas čtení 4 minuty

Jeden z nejzajímavějších soubojů o křeslo v americkém Senátu se rodí v Massachusetts. Pro Demokratickou stranu je to sice jisté křeslo, ale ucházejí se o něho dva silní kandidáti, stávající senátor Ed Markey (74) a kongresman Joe Kennedy III. (39), prasynovec prezidenta J. F. Kennedyho.

Kennedy si přitom může být jistý, že už jeho samotné jméno je v tomto státě magnetem na hlasy. Historik Thomas Whalen z Bostonské univerzity dokonce konstatuje, že „žádný Kennedy v Massachusetts ještě nikdy neprohrál volby“, a pokud Joe Kennedy III. neuspěje, bude to znamenat konec dynastie.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Bidenova doktrína

24. 8. 2020

čas čtení 8 minut

Demokratický uchazeč o funkci prezidenta a jeho nejbližší poradci sloužili v Obamově administrativě - ale jejich vize zahraniční politiky hledá inspiraci u Harryho S. Trumana, napsal James Traub.

Minsk: Demonstrace se v neděli 23. srpna účastnilo více než čtvrt milionu lidí

22. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

"Mně je osmdesát let, čeho se mám bát? Jestli někdo potřebuje být nahrazen v policejním antonu, tak to já jsem připravena jít a osvobodit mladého člověka, aby nemusel být mučen. Mně je to už jedno," řekla reportéru Channel 4 News jedna účastnice minské demonstrace (v reportáži ZDE od minuty 2). 


Videoreportáž Channel 4 News z obří nedělní demonstrace v Minsku, které se  účastnilo čtvrt milionu lidí, je ZDE






Navzdory výhrůžné situaci, reproduktory varující účastníky, že jsou na "protizákonné" demonstraci, a nařizující jim, aby se rozešli, v Minsku opět v neděli demonstroval oceán lidí. Nesmírně mocné, poznamenává reportér listu Guardian Shaun Walker.  





Tisíce lidí znovu demonstrují před běloruským parlamentem. Video odtamtud níže:

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Co spojuje Bělorusko s protesty v ruském Chabarovsku?

24. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

Mnozí si všimli, že protesty v ruském Chabarovsku a v Bělorusku mají mnoho společného. V obou případech existuje fyzická a psychologická distance vůči cizím zemím (Čína, Japonsko, Jižní Korea, Litva, Polsko) mnohem menší, než vůči ruskému hlavnímu městu Moskvě, upozorňuje Jurij Moskalenko.

Kritika není cenzura

21. 8. 2020 / Raphael Fabisiewicz

čas čtení 28 minut

Nedávno zveřejnil známý americký časopis Harper’s otevřený dopis, který se zabývá současnou atmosférou okolo veřejné rozpravy. Dopis, který podepsalo 153 signatářů z různých poměrů, oborů a s různými politickými názory, začíná takto: „Naše kulturní instituce čelí zkoušce. Pokračuje, že

neliberální složky nabírají na síle po celém světě a mají mohutného spojence ve formě Donalda Trumpa, který představuje opravdovou hrozbu pro demokracii. Nesmíme však dopustit, aby se odpor změnil ve svůj vlastní druh dogmatu nebo donucení – který pravicoví demagogové již využívají. Demokratické inkluzivity, kterou chceme, lze dosáhnout pouze, když vystoupíme proti nesnášenlivé atmosféře, která na obou stránách nastala.

Hlavní obavou dopisu není, jak shrnul Jiří Sobota v komentáři pro Respekt, hrozba, která „nepřichází ze strany nostalgických nacionalistických populistů typu Donalda Trumpa“, kterému dopis věnuje jednu celou větu, ale „z řad fronty hlásající radikální pokrok.“

Zasekly se rozhovory o brexitu. Šílený britský tisk z toho obviňuje Evropskou unii

22. 8. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Foto: Daily Express: EVROPSKÁ UNIE, PROBUĎ SE! NUTÍŠ BRITÁNII VYPADNOUT Z EU BEZ DOHODY!

Ironie od Michaela Deacona: "Už to bylo hrozné, když nás Evropská unie donutila uspořádat referendum o brexitu, nařídila nám, abychom hlasovali pro brexit a donutila nás, abychom odmítli prodloužení přechodového období. Ale tentokrát opravdu zašla už příliš daleko!"

Michel Barnier: Dohoda o brexitu musí být dojednána do 31. října. Johnsonova vláda odmítá přijmout předpisy evropského jednotného trhu, ale dožaduje se jejich výhod. Chce mít právo dotovat v Británii soukromé podniky, což by jim dalo neférovou podnikatelskou výhodu před podniky v EU. Chce přístup pro britské kamiony do EU, ale nechce dodržovat předpisy EU pro kamiony, jako jsou tachografy a povinné bezpečnostní odpočinkové pauzy.

Koktejl enzymů vyvinutý v Brazílii umožňuje biopaliva druhé generace

24. 8. 2020

čas čtení 1 minuta

Výzkumníci Brazilského centra pro výzkum energie a materiálů (CNPEM) geneticky upravili plíseň tak, aby produkovala koktejl enzymů štěpících uhlovodíky v biomase, jako jsou odpad a výlisky z cukrové třtiny na fermentovatelné cukry umožňující průmyslové zpracování na biopaliva, informuje Maria Fernanda Zieglerová.

Proč umírá na koronavirus nyní méně lidí, i když počet nákaz stoupá?

23. 8. 2020

čas čtení 2 minuty



Z většiny statistik vyplyvá, že i když počet nákaz v mnoha částech Evropy i v USA stoupá, počet úmrtí a vážných komplikací zůstává relativně nízký. Například v Británii počet lidí na ventilátorech poklesl z 3000 v době vrcholu epidemie na jaře na nynějších 70. Zároveň však v mnoha oblastech začal stoupat počet nákaz.

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Denní počet nákaz v ČR překročil 500!

21. 8. 2020

čas čtení 9 minut

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  23. 8.  bylo v ČR registrováno  21 790 nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 239 případů (22. 8. stoupl počet nákaz o 506 případů.)   V nemocnici je nyní  116 osob a  celkem zemřelo 411 osob. Počet nákaz a umírajících v ČR začíná být alarmující. Přitom Babiš zrušil užívání roušek.  Číslo R  v ČR je 1,1. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.

Počet umírajících na koronavirus v ČR v poslední době stoupá:


K tomu: Koronavirus: Proč české úřady informační kampaní jasně nevysvětlí lidem, o co jde? - Proč česká vláda nešíří tata fakta intenzivní prostřednictvím informační kampaně, namísto aby nesmyslně vydávala miliardu Kč na reklamu domácích dovolených?


- Globální počet mrtvých na koronavirus dosáhl 800 000. Za posledních 11 týdnů se počet mrtvých zdvojnásobil.

Brazílie zaznamenala v sobotu 50 032 nových nákaz a 892 nových úmrtí. Celkem Brazílie registruje 3 582 362 nákaz a oficiální počet mrtvých na koronavirus je 114 250. Jsou to druhé nejhorší výsledky po USA.

- Tisíce Izraelců demonstrovalo znovu v sobotu proti premiéru Benjaminu Netenjahuovi kvůli jeho korupci a kvůli jeho neefektivnímu přístupu vůči pandemii. Velký dav demonstroval v ulicích před Netenjahuovou rezidencí. Izrael má nyní více než 100 000 registrovaných nákaz. Má 9 milionů obyvatel. 809 Izraelců zemřelo. Země je v hospodářské krizi a nezaměstnanost je vyšší než 20 procent.

- Americký stát Texas zaregistroval v sobotu 5559 nových infekcí. Celkem bylo v Texasu nakaženo 573 139 osob. Počet mrtvých stoupl o 215 na 11 266. V nemocnicích je v Texasu 5274 osob.

- Skotsko v sobotu zaznamenalo 123 nových infekcí, je to největší denní nárůst za poslední tři měsíce. Ohnisko nákazy vzniklo v potravinářském zpracovatelském podniku v okrese Tayside.

Virus a jeho závažná brzda (i možná akcelerace!)

22. 8. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 2 minuty

 

Bez ohledu na to, co autor tohoto textu psal pro Britské listy již včera, dnes (22. 8. 2020) překvapivě došlo hlášení právě k včerejšímu vysokému nárůstu nových případů koronavirové nákazy v ČR, celkem 506 nově nakažených (přitom předtím několik dní se ty zvýšené stavy takto onemocnělých pohybovaly „jenom“ kolem tří set!). (Taky v sousedním Německu zaznamenali včera přes dva tisíce nových případů za den.) Nebudeme teď komentovat rychle se měnící vládní směrnice k obraně před touto epidemií.

Vězme však, že virus – se svým neblahým zdravotně zákeřným poselstvím – není funkční automaticky, pouhou svou „existencí“. Nedokáže se rozmnožovat ze svých vlastních zdrojů. Musí mít možnost napadnout složitěji biologicky vybavený život, jehož buňky paraziticky napadne a teprve v nich se začne rychle množit; samozřejmě s okamžitou možností napadat další možné „biologické cíle“ v okolí již napadeného jedince (zvířete či taky člověka).

Británie: Poslanci budou žalovat Borise Johnsona, pokud nezahájí šetření ruských zásahů do voleb a do brexitu

21. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

 
Nadstranická skupina poslanců britské Dolní sněmovny oznámila, že bude žalovat Borise Johnsona, pokud nenařídí nezávislé vyšetřování ruských zásahů do nedávných britských voleb a do referenda o brexitu.

Podle poslanců je Johnsonovo odmítání nechat vyšetřovat zásahy Kremlu do britských voleb je porušení Evropské konvence o lidských právech, která zaručuje v protokolu 1 právo na svobodné volby.

Virus a jeho geneze?

21. 8. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 3 minuty

(Taky záminka k uvažování o nesamozřejmosti života a jeho úskalích)

Pochopitelně se nemálo teď píše i hovoří o virech či přímo o virózách. Konkrétně především o „covid-19“ (tj. o „koronavirové nemoci z roku 2019“, kdy se představil kromě odborné veřejnosti zřejmě taky skromně nejdřív ojedinělým vzorkům z desítek milionů lidí z té veřejnosti, která se na viry hned či dosud pohostinsky nespecializovala). (Taky se o tom viru píše ve formuli: „SARS-CoV-2“; přičemž ta výchozí zkratka pochází z angličtiny a je již nějakou dobu v oběhu i mezi laiky, s významem „závažný akutní respirační syndrom“. To jen na okraj dění. Už se hlásá, že ne každá podzimní „chřipka“ musí být zrovna běžnou a známou chřipkou, až nastane teď podzim.) Je to ze sedmi typů virů již čtvrtý známý podtyp koronaviru napadající rovněž lidskou populaci. (Zatím nevíme, zda se podaří vyvinout látku, která by jednorázovou injekcí chránila trvale před nákazou koronavirem.)

Rusko útočí na oponenty režimu jedem pravidelně

21. 8. 2020

čas čtení 5 minut



Od minuty 3.17. (Před tím následuje reportáž o situaci Alexeje Navalného do pátku do večera)


Moderátorka: Hovoříme teď s Vladimírem Kara-Murzou. Je místopředsedou nadace Svobodné Rusko, organizace, která je v opozici vůči vládě Vladimíra Putina. Ruští lékaři, kteří léčí pana Navalného, říkají, možná se to dalo očekávat, že v jeho organismu žádný jed není. Kreml tvrdí, že s ním to nemá nic společného. Jak to hodnotíte vy?

Vladimír Kara-Murza: No, přesně to oni říkají pokaždé. Když se podíváte na to, co se děje teď už dvacet let, od té doby, co je v naší zemi Vladimír Putin u moci, zaznamenáte celou řadu těchto případů, jak v Rusku, tak samozřejmě mimo Rusko. Připady Litviněnko a Skripal ve Spojeném království. Lidé, kteří se nějakým způsobem zprotivili Putinovu režimu, jsou obětí útoků jedy.

Jediným rozdílem mezi vámi a mnou je to, že vy jste měli štěstí

21. 8. 2020

čas čtení 2 minuty



Dobrý den. Omlouvám se, že jsem okupoval útes, ale chci se s vámi podělit o několik slov.

Jmenuju se Hasan a před pěti lety jsem byl na druhé straně tohoto kanálu La Manche a snažil jsem se překročit jej do Anglie. Tyto útesy byly z našeho provizorního tábora ve Francii viditelné a představovaly naději. Naději, že budu moci žít bezpečným a stabilním životem zde v Británii poté, co jsem uprchl ze své válkou zničené země.

Oběti trestných činů stále častěji bez účinné pomoci

21. 8. 2020

čas čtení 10 minut

 tisková zpráva

Ačkoli od účinnosti zákona o obětech trestných činů uplynulo teprve šest let, chystá se již třetí novelizace tohoto právního předpisu, přičemž ani v této novelizační vlně nejsou brány v potaz zásadní připomínky organizací poskytujících přímou pomoc obětem trestných činů. Organizace jako proFem – centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí, o.p.s., In IUSTITIA, o.p.s. a Rozkoš bez Rizika, z.s. přitom již od samotné účinnosti zákona, tedy od roku 2014, upozorňují na celou řadu legislativních nedostatků, které zákon má, a s nimiž se v praxi stále potýkají.

Sílí důkazy, že děti hrají silnější roli v šíření koronaviru, než se dosud předpokládalo

21. 8. 2020

čas čtení 2 minuty


Nejnovější studie je malá, avšak dokazuje, že virová nálož u dětí a procento nákazy mezi dětmi zřejmě znamená, že děti nenápadně šíří pandemii


Ze studie, publikované ve čtvrtek, vyplývá, že některé děti mají během prvních tří dní infekce v dýchacích cestách velké množství koronaviru navzdory tomu, že mají mírné příznaky nebo nemají příznaky vůbec žádné. Vyplývá z toho, že role dětí při šíření infekce je zřejmě daleko závažnější, než se dosud předpokládalo.

Bělorusko se stává (Bělo)ruskem

21. 8. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Ruští propagandisté v úterý převzali od stávkujících redaktorů provoz (bělo)ruské televize ZDE ZDE. A od stejného dne také ruská letadla převážejí do (Bělo)ruska příslušníky Putinovy národní gardy (přibližný ekvivalent někdejších čs. vojsk ministerstva vnitra), kteří se zapojují do potlačování protestů ZDE ZDE ZDE. Jak daleko dospělo třeba převzetí běloruské KGB ruskými službami zatím pochopitelně nevíme. - I kdyby se teď ještě našel nějaký příslušník (bělo)ruského establishmentu ochotný sesadit Lukašenka silou a umožnit tak reálnou výměnu na nejvyšším mocenském postu, Kreml už by to nedovolil.

Ruští lékaři nyní říkají, že Navalnyj "nebyl" otráven, hodinu poté, co sdělili, že v jeho organismu našli prudký jed

21. 8. 2020

čas čtení 4 minuty

Aktualizace: Letadlo s ruským opozičním aktivistou Alexejem Navalným v komatu odletělo do Berlína. Tisková tajemnice Navalného Kira Jarmyš:
"Letadlo s Alexejem odletělo do Berlína. Obrovské díky všem za podporu. Boj za Alexejevův život a zdraví teprve začíná, a stojí proti němu ještě mnoho, ale nyní jakoby udělal první krok."



Aktualizace: Alexej Navalnyj, který je stále v komatu v nemocnici v sibiřském městě Omsk, má být přece jen dopraven leteckou sanitkou v sobotu ráno do Německa. Navalného tisková tajemnice Kira Jarmyš konstatovala, že pracovníci omské nemocnice náhle v pátek večer změnili své rozhodnutí a převoz dovolili.  Předtím se obrátila Navalného manželka na Vladimíra Putina, aby dovolil převoz Navalného do Německa. ZDE  

* * *

Aktualizace: Manželka Alexeje Navalného se přímo obrátila na Vladimíra Putina se žádostí, aby dovolil převoz jejího manžela do nemocnice v Německu. Šéf nemocnice v Omsku (a člen Putinovy strany Jednotné Rusko) Alexander Murachovskij nyní tvrdí, že Navalnyj nebyl otráven, ale byl postižen metabolickou chorobou způsobenou nízkou hladinou cukru v krvi. Nevysvětlil, jak je možné, že je Navalnyj stále ještě v komatu. Navalného stoupenci jsou přesvědčeni, že nemocnice v Omsku zdržuje převoz Navalného do Německa, aby se zabránilo řádnému vyšetření toho, co způsobilo jeho náhlý kolaps. Tisková tajemnice Alexeje Navalného Kira Jarmyš konstatovala, že zákaz převozu Navalného do Německa je "útokem na jeho život". ZDE  

Nemocnice v Omsku Navalného nepustí na léčení do Německa

Ruští lékaři, v jejichž péči je Alexej Navalnyj poté, co zkolaboval v důsledku otravy prudkým jedem, zakázali jeho odvoz do Německa. Tvrdí, že je v příliš  těžkém zdravotním stavu na to, aby ho bylo možno převézt. Uvedla to Navalného tisková tajemnice.

Lékaři to oznámili pouhou hodinu před tím, než mělo přiletět letadlo, které ho mělo evakuovat do Německa. Navalnyj je v současnosti v komatu v nemocnici v sibiřském městě Omsk.

Zprávy o koronaviru z Gambie

21. 8. 2020 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 4 minuty

V posledních dnech zaznamenala nejmenší země afrického kontinentu nejvyšší procentuální nárůst nakažených novým typem koronaviru. Zůstává otázkou, jak přesně se vedly statistiky, nicméně tamní Ministerstvo zdravotnictví udává, že v období od 5. do 11. srpna je v Gambii nárůst o 85 % nakažených a počty dále rostou (k 20.8. se jedná o 2401, přičemž ještě v červenci se jednalo jen o 622 evidovaných případů. K 20. 8. bylo v Gambii zaznamenáno 81 úmrtí na Covid 19, v červenci jich bylo od počátku pandemie 12. Za období od března do června se jednalo pouze o 2 případy. Od začátku srpna se tedy jedná o exponenciální růst. Roli zřejmě hraje i vyšší počet testovaných, který se kontinuálně zvyšuje a za srpen činí již přes 3000 testovaných osob.

Gambie má přibližně 2,2 milionu obyvatel.


Je Tchajwan jen svého druhu „druhá Čína“?

21. 8. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty

 


Nemálo problematicky jsme nyní zakopli jak u „pragmatiků“, tak i mezi „precizně terminologicky“ uvažujícími čtenáři Briských listů; přičemž na ty, kteří se navíc zarazili nad číslovkou jako možným politickým „přívlastkem“ státu, rovněž bychom neměli teď zapomenout. Mnohé tu relevantně bolí z obou předpokládaných adresných (politických a zeměpisně determinovaných) stran touto otázkou vytčené tématiky.

Navalného případ připomíná další případy otrav

21. 8. 2020

čas čtení < 1 minuta


Ruský opoziční lídr Navalnyj je hospitalizován v kómatu kvůli podezření z otravy. Expertka na Rusko Galia Ackermanová z Revue Politique Internationale tvrdí, že incident připomíná další politické otravy z minulosti.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Hospodaření OSBL za červenec 2020

4. 8. 2020

čas čtení 1 minuta

V červenci 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 42 719,87 Kč,  výdaje byly 61 731.50  Kč.

Děkujeme mnohokrát čtenářům za vydatnou podporu v červnu 2020. Bohužel, v červenci 2020 jsme se dostali do výrazného deficitu. 

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
25504