16413

Prohnilí proti COVIDu

13. 1. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Systém Reservatic sloužící k rezervaci zájemců o antigenní testy obsahuje marketingový skript společností Seznam, Google a Facebook a posílá data registrovaných reklamním společnostem. Za zapojení prvku ostravské společnosti do státního systému zodpovídá agentura NAKIT spadající formálně pod ministerstvo vnitra. V čele NAKITu však stojí jako ředitel vládní zmocněnec pro digitalizaci Ing. Vladimír Dzurilla přímo podléhající premiéru Babišovi.

Planeta Země čelí děsivé budoucnosti masového vyhlazování a rozkladu klimatu

13. 1. 2021

čas čtení 4 minutyVážně varovná analýza upozorňuje, že svět není schopen pochopit obrovský rozsah nebezpečí, které nám hrozí ztrátou biodiverzity a klimatickou krizí

Planeta Země čelí v důsledku nevědomosti a nečinnosti "děsivé budoucnosti masového vyhazení přírodních druhů, rozkládajícímu se lidskému zdraví a kataklysmatům způsobeným globálním oteplováním", varuje skupina čelných vědců, Upozorňuje, že lidem ještě stále nedošlo, jak naléhavá je krize biodiverzity a globálního oteplování.

17 odborníků, včetně profesora Paula Ehrlicha ze Stanfordské univerzity, autora knihy The Population Bomb, a vědci z Mexika, z Austrálie a z USA, upozorňují, že planeta Země je v daleko horším stavu, než si většina lidí - i vědců - představuje.

Rozhovor Britských listů 353. Kauza Bečva. Jak si oligarcha podřídil státní instituce

12. 1. 2021

čas čtení 1 minutaStátní úřad inspekce životního prostředí je silně mimo hledáček českých médií, protože kdo by se v ČR zajímal o ekologii, že? Jenže právě tento úřad obsadil po svém příchodu do vlády Andrej Babiš svými lidmi. Úřad měl chránit zdraví občanů před jedovatými emisemi podniků, ale jak to může dělat, když v něm má superpodnikatel Andrej Babiš své vlastní lidi? V září 2020 zemřely na otravu záhadným jedem v řece Bečvě tuny ryb. Je překvapivé, že se dosud nic nevyšetřilo? A že policie nemá zájem o novináři zjištěné skutečnosti? Jan Čulík o skandálu otravy Bečvy hovoří s investigativní reportérkou Zuzanou Vlasatou z Deníku Referendum, který v této věci odhalil řadu závažných věcí. Měli by si čeští občané nechat líbit, aby podnikatelé ve vládě ochromovali inspekční instituce, které mají chránit jejich zdraví? Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 13. ledna 2021.

Udržitelný rozvoj se nekoná. “Územní plán” České republiky nahrává betonování

13. 1. 2021

čas čtení 5 minut

Tisková zpráva k 13. lednu 2021

PRAHA - Politika územního rozvoje (PÚR), kterou se musí řídit všechny územní plány, prochází změnami (1). Namísto s udržitelným rozvojem strategie počítá se zastaralými a prokazatelně škodlivými záměry, na žádost investorů umožňuje vést nově infrastrukturní stavby přes chráněná území, místo podpory obnovitelných zdrojů nahrává uhlobaronům a zcela ignoruje podporu výstavby dostupného bydlení nebo dává přednost neudržitelné dopravě.

Aktualizaci závazného a strategického dokumentu mohou občané připomínkovat do 15. února 2020. Přesný postup najdete na: http://www.mmr.cz/getattachment/dcd99470-626c-49ab-9d4d-952cff573041/72442_2020_81_Oznameni_Uredni_deska_MMR__A4PUR.pdf.aspx?lang=cs-CZ&ext=.pdf

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Zdravotníci na JIPkách čelí psychickému traumatu, depresím a úzkostem

13. 1. 2021

čas čtení 4 minuty

V úterý  12.1. dosáhl v ČR počet registrovaných nakažených 855 600. Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou lživé, protože 10-20 procent nakažených trpí až půl roku dlouhým covidem. Za pondělí přibylo 10 725  oficiálně registrovaných denních infekcí.   Zemřelo 13 656 lidí, to je nárůst o 171 osob. V nemocnicích je 7132 lidí, to je nárůst o 135 osob.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Upozornění: Jeden čtenář si povšiml, že zde uváděný údaj o denním nárůstu počtu mrtvých je vyšší než údaj, který MZČR uvádí pro nejnovější den. Zde je vysvětlení:

Bohužel jde o mírnou manipulaci prováděnou MZČR. Potíž je, že ty údaje o mrtvých přicházejí na ministerstvo pozdě. Takže co se děje už mnoho týdnů, ministerstvo zpětně zvyšuje počty mrtvých v předchozích dnech, jenže to už česká média ignorují. Soustřeďují se  jen na údaj z posledního dne.
My to děláme tak, že bereme údaj celkového počtu mrtvých, který MZČR zveřejnilo v daném dni, a odečteme ho od celkového počtu mrtvých zveřejněného MZČR o den dříve. Potíž je, že samozřejmě další den už na stránkách MZČR není ten celkový údaj z předchozího dne k dispozici, takže se to nedá dlouhodobě srovnávat.


- Spojené státy zaznamenaly rekordní počet 4327 denních úmrtí na koronavirus

- Putin nařizuje masové očkování: "Naše vakcína je nejlepší na světě!

- Míra nákazy v Irsku je nyní nejvyšší na světě, 1288 případů na milion.  Česko je druhé.

- V pandemii už zemřely téměř 2 miliony lidí, přesně 1 963 557 osob. Nejpostiženějšími zeměmi jsou USA (380 821 mrtvých), Brazílie (204 690 mrtvých), Indie (151 569 mrtvých), Mexiko (135 682 mrtvých) a Británie (83 203 mrtvých).

- Policie v Jihoafrické republice zatkla od konce prosince více než 7000 lidí, kteří byli bez roušek.

- 2,3 miliony Britů už dostaly první dávku vakcíny, informoval ve středu ráno v rozhlase ministr zdravotnictví Matt Hancock. Tvrdil, že Británie "zvládne" proočkovat do poloviny února 14 milionů Britů.

- Tchajwan ve středu zaznamenal první případ vysoce nakažlivého kmenu koronaviru z Jihoafrické republiky.

- Do února zdvojnásobí čínská firma Sinovac Biotech výrobu vakcín na miliardu dávek, konstatoval její ředitel. Avšak vědci v Brazílii zjistili, že účinnost čínské vakcíny je jen 50 procent. Je to pro ně podstatné zklamání.

Přírodovědecká fakulta Karlovy univerzity odmítla bludy svého rektora Co ostatní fakulty?

13. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Prohlášení Vědecké rady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy


Vědecká rada PřF UK se neztotožňuje s obsahem opakovaných veřejných vystoupení rektora UK ve věci pandemie onemocnění covid-19, ve kterých se hlásí k některým překonaným přístupům, a může tak přispívat k matení veřejnosti a oslabování stanovisek oborově kompetentních členů vědecké komunity. Jedná se například o podporu v praxi vyvrácené teorie "promořování" a nekonzistentní vyjadřování k závažnosti onemocnění a významu ochranných prostředků.

Publikováno: Úterý 12.01.2021 19:35

Zdroj: ZDE

Pozn. red.: Teorie o "promořování" společnosti koronavirem je nebezpečná, protože koronaviru umožňuje, aby mutoval a proměnil se v daleko nebezpečnější varianty, které se dokáží vyhnout vakcíně. 10 až 20 procent osob nakažených covidem bez ohledu na věk má dlouhodobé zdravotní problémy známé jako "dlouhý covid", o nichž lékaři dosud nevědí skoro nic. Nechá-li se koronavirus volně šířit společností, začnou jím být vážně postiženi pacienti i mladšího věku a nemocnice jsou zahlceny a přestávají být schopny plnit svou základní funkci.

 16407

Blesk odstranil ze svých stránek rozhovor s Bohumilem Kartousem o koronavirových dezinformacích

13. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Tento článek byl na stránkách Blesku publikován včera, ze serveru byl posléze odstraněn.


Bohumil Kartous v Blesku: Vyvracení dezinformací? Komunikace vlády je diletantská„Babiš jako poddůstojník bez autority“


Podle Kartouse je komunikace vlády diletantská a posiluje nedůvěru velké části společnosti od samého počátku. „Od toho, jakým způsobem český premiér ohlašoval přijetí bezpečnostních opatření souvisejících s omezením pohybu a shromažďování, přes zdůvodňování těchto kroků až po současné „honění bycha“ za situace, kdy významná část společnosti odmítání vakcinaci,“ říká expert pro Blesk Zprávy.

Připomněl, že německá kancléřka Merkelová  už zjara žádala německé občany, aby pochopili závažnost situace. Za omezení kvůli pandemii se omlouvala a lidi vyzývala k jednotě a solidaritě. „Premiér Babiš v těchto situacích vypadal jako poddůstojník bez autority, který na buzerplacu uděluje vojínům rozkazy. Vláda nebyla schopna důvěryhodně prokázat, z čeho při svých rozhodnutích vychází, za jakých zjištění. Výrok o „tom, kdo přišel s matematickým modelem“ je skvělou karikaturou z úst premiéra o tom, jakým způsobem vláda během probíhající krize rozhodovala,“ míní Kartous.

Celý článek ZDE

29544

Pence odmítl odvolat Trumpa podle 25. ústavního dodatku, Sněmovna reprezentantů přikročila k impeachmentu

13. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

 

Americká Sněmovna reprezentantů symbolicky apelovala na viceprezidenta Mikea Pence, aby zaktivoval 25. dodatek americké ústavy, který umožňuje odstranění šíleného prezidenta. Satirický televizní komentátor Stephen Colbert ve svém ostrém komentáři v televizi CBS v pondělí večer poukázal na to, že by to tedy Pence měl udělat, vzhledem k tomu, že Trumpův dav, který minulou středu pronikl do Kapitolu, skandoval "Pověste Penceho!"

Těsně před půlnocí amerického východního času hlasovala Sněmovna reprezentantů o nezávazné rezoluci, požadující, aby Pence zaktivoval 25. dodatek. Hlasování bylo 223 k 205 hlasů, skoro úplně podle stranické příslušnosti. Jen jediný republikán toto hlasování podpořil

Penceho odmítnutí použít tohoto dodatku umožnilo Sněmovně reprezentantů, aby přikročila k impeachmentu. Jak jsme informovali, někteří vedoucí republikáni nyní zřejmě souhlasí s impeachmentem.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

Prostě převrat. Sestimsmiř!

13. 1. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Americké bezpečnostní složky začaly po selhání z minulého týdně dodělávat své domácí úkoly. FBI teď varuje před "ozbrojenými protesty" proti Bidenově inauguraci ve všech hlavních městech států Unie i ve Washingtonu mezi 16. - 20. lednem.

Pozn. red.: Pokud to někoho zajímá, podívejte se na tento rozhovor Channel 4 News s Trumpovými stoupenci. Absolutně přesvědčené ženy, že volby byly zfalšovány (reportér Matt Frei jim sice namítl, že soudy rozhodly jinak, ale už dál nešel), že útok na Kapitol byl "pokojný", násilí spáchala "Antifa" a Trump je geniální vůdce. "A já jsem inteligentní žena." Od minuty 5:


Evropská komise zahájila s Českem nové hloubkové šetření kvůli zemědělským dotacím

13. 1. 2021

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

Brusel, Praha - Evropská komise dnes zahájila nové vyšetřování neoprávněného udělování dotací velkým zemědělským podnikům na restrukturalizaci a vybudování závlahy v ovocných sadech a na pojištění úrody a hospodářských zvířat. Z veřejně známých informací je jasné, že se vyšetřování Komise opět týká firem z holdingu pana premiéra.

Česká republika vypsala dvě výzvy v celkové výši 73,4 milionu EUR určené na restrukturalizaci a vybudování závlahy v ovocných sadech a na pojištění úrody a hospodářských zvířat, což Komise schválila, protože mělo jít v prvé řadě o podporu pro malé a středí firmy. Při jejich bližším posuzování však zjistila, že česká vláda podporu už dokonce distribuovala velkým zemědělským podnikům, které „chybně kvalifikovala“ jako malé podniky.

Pozoruhodná změna: Šéf senátního klubu amerických republikánů si "přeje impeachment Donalda Trumpa"

13. 1. 2021

čas čtení 2 minuty

 
Senátor Mitch McConnell, předseda republikánské většiny v americkém Senátu, sdělil svým kolegům, že Donald Trump spáchal trestné činy, v jejichž důsledku si zasluhuje impeachment. Dodal, že je potěšen, že  Demokraté realizují  impeachment Donalda Trumpa, protože to umožní Republikánské straně ji od Trumpa a trumpismu efektivněji vyčistit. Sněmovna reprezentantů má ve středu hlasovat o oficiální obžalobě Donalda Trumpa, že vyvolával násilí proti Spojeným státům.

Rozhovor Britských listů 351. Koronavirus: Jestli se ČR nezbaví dezinformací, dojde ke katastrofě

3. 1. 2021

čas čtení < 1 minutaRedaktoři Britských listů Bohumil Kartous a Jan Čulík srovnávají postoje ke koronavirové epidemii a k protikoronavirovému očkování, stejně jako míru lží a dezinformací, které ovlivňují chování společnosti, v České republice, v Británii a na Západě obecně. Pokud se Česku nepodaří zlikvidovat obrovský vliv dezinformací, které vedou velký počet českých občanů k odmítání očkování, dojde ke katastrofě, protože nový kmen koronaviru se šíří astronomicky a nemocnice se plní těžce nemocnými, i mladými, obrovskou měrou. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 6. ledna 2021.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Rozhovor Britských listů 352. Koronavirus: Situace v ČR je opravdu hrozná. Co s tím?

8. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

 

Vzhledem k drasticky se zhoršující koronavirové situaci v České republice hovoří Jan Čulík znovu s imunologem Václavem Hořejším o tom, co teď. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 8. ledna 2021.

Americká armáda varuje před extrémismem a vyzývá k obraně ústavy

13. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Nejvýše postavení američtí vojenští představitelé odsoudili násilný vpád do Kapitolu z minulého týdne a připomněli vojákům závazek podporovat a bránit ústavu a odmítat extrémismus v prohlášení, které podtrhuje bezprecedentní výzvy, jimž země čelí po pokusu Trumpa a jeho příznivců zabránit certifikaci výsledku listopadových voleb, upozorňují Barbara Starrová, Nicole Gaouetteová a Oren Liebermann.

Rozhovor Britských listů 350. Koronavirus: Je to celé komplot!

1. 1. 2021

čas čtení < 1 minutaNa Nový rok 2021 se redaktoři a autoři Britských listů Jan Čulík a Bohumil Kartous ohlížejí na právě minulý rok a usuzují, co se v nynější krizi stane v následujících měsících. Je zapotřebí solidarity a sociální soudržnosti. Závisí na společenských elitách, zda se dokáží dát dohromady, spojit se a sdělovat přesvědčivě a jednotně veřejnosti, co je v této chvíli nutno dělat. Bez dodržování karantény a zásadních protikoronavirových opatření a bez rychlého a systematického protikoronavirového očkování zemře mnoho lidí. Pryč s dezinformačními nesmysly! Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. ledna 2021.

Koronavirus: Budeme v karanténě ještě v zimě r. 2021?

12. 1. 2021

čas čtení 5 minut

V rozhovoru, vysílaném v pondělním zpravodajském pořadu The World Today rozhlasu BBC, varuje  profesorka Devi Sridhar z Edinburské univerzity, že nás hned tak vakcíny nezachrání, pokud nebudeme mít rozumnou protipandemickou strategii na příštího půl roku až rok:

Profesorka Devi Sridhar, Edinburská univerzita: Otázkou je, jak se dostaneme z těchto opakovaných lockdownů, ohledně nichž všichni souhlasí, že jsou nutné, vzhledem k tomu, v jaké situaci se nachází zdravotnictví, ale jaká by měla být naše dlouhodobější strategie, abychom neskončili zase v úplně stejné situaci jako nyní za několik měsíců a pak příští rok v zimě.

Moderátorka: Mnozí z nás ale doufali, že mezitím budeme očkováni, a že tohle už je poslední uzamčení země, protože máme vakcínu, je tady kavalerie.

Covid jako povodeň, aneb proč je situace u nás nejhorší na světě

12. 1. 2021 / Pavel Drs

čas čtení 7 minut


Ačkoli se zdá, že informací o šíření pandemie je v médiích nesmyslně mnoho, není to tak úplně pravda. Troufám si říci, že těch informací, na jejichž základě by si každý mohl udělat kvalifikovaný názor je naopak žalostně málo.

Protože chování pandemie není pro většinu lidi zcela intuitivní, pokusím se některé její znaky popsat za pomoci analogie s jinou katastrofou – povodní. Oba druhy katastrof mají některé společné znaky, např.:

Michael Apted, autor slavného časosběrného televizního seriálu 7 UP, zemřel ve věku 79 let

12. 1. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut


Britský filmový režíser Michael Apted, který udělal kariéru ve Spojených státech, kde až do posledních let natáčel hrané celovečerní filmy, proslul v Británii časosběrným seriálem Seven Up. Začal původně samostatným dokumentárním filmem, který vyrobila britská komerční televize Granada TV v roce 1964. Tento první film, režiséra Paula Almonda, byl docela levicově ideologický. Byl kritikou tehdejšího labouristického premiéra Wilsona, který se tehdy veřejně vychloubal (tak trochu jako československý prezident Antonín Novotný, který v roce 1960 učinil Československo "socialistickou" republikou), že v Británii vznikla beztřídní společnost. První film, analyzující život a mentalitu čtrnácti sedmiletých dětí z anglické dělnické třídy a z anglických vyšších středních vrstev dokázal, že už mezi těmito malými dětmi jsou obrovské sociální rozdíly. Film byl tak polemikou s labouristickým premiérem. Cílem filmu bylo kritizovat ostrou třídní nerovnost v Británii.  Mottem filmu bylo jezuitské rčení: "Dejte mi dítě do sedmi let a já vám ukážu, co z něho bude za člověka."  Apted režisérovi děti pomáhal interviewovat.Celý první díl seriálu  Seven Up (anglické titulky):
Později jsou celé jednotlivé dokumenty věnované historii jednotlivých protagonistů. Zde je Neil, od 7 do 49 let:

 16404

Mezitím v Absurdistánu 158:

Polská vláda zavádí zákony se zpětnou platností. Polský daňový úřad zaměstnává 11 kněží

12. 1. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Foto: Účastnici ženských protestů kdosi namaloval přes noc k domu blesk (symbol protestů) na šibenici. "Vždyť jsi lesbička, tak co!"

Kdysi koloval starý vtip o zajících, prchajících ze Sovětského svazu do Polska. "Proč utíkáte k nám?" ptali se polští zajíci. "Protože v Sovětském svazu byl zaveden nový zákon, že každému zajíci se uřízne jeho třetí ucho," odpovídá sovětský zajíc. "Tak čeho se bojíš, vždyť zjevně máš jen uši dvě?" ptá se polský zajíc ve zmatku. "Problém je, že oni je řežou nejdřív a počítají je až potom." Je možné že tenhle starý vtip se v Polsku zase oživí, v důsledku nového návrhu zákona od poslanců strany Právo a spravedlnost.

Ve stínu Klauzemana?

12. 1. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

V neděli 10. ledna na Staroměstském náměstí zahájil Václav Klaus senior kampaň za opětovné zvolení prezidentem. Spustil ji vystoupením zpochybňujícím očkování proti COVIDu na akci iniciativy Chcípl PES. Podle modelu Hospodářských novin si přitom neochota Čechů očkovat může vyžádat až 25 000 obětí na životech. Tedy jeden vylidněný Havlíčkův Brod. - Klaus ještě kandidaturu ani oficiálně neohlásil - a už se chová dokonce ještě hůře a nezodpovědněji, než jeho siamské dvojče na Hradě.

Nikdo si nemyslí, že existuje svoboda vyvolávat nenávist, svoboda organizovat násilí, svoboda lhát

12. 1. 2021

čas čtení 5 minut

"Nikdo si nemyslí, že existuje svoboda vyvolávat nenávist, svoboda organizovat násilí, svoboda lhát. To nejsou svobody. Běžněji jsou známé jako zločiny."

Co si počít s dezinformacemi na sociálních sítích, které vedly minulou středu v USA k násilnému útoku na parlament? Bylo správné zlikvidovat twitterový účet Donalda Trumpa? Diskuse z pondělního pořadu rozhlasu BBC:

Moderátorka: James Harding je zakladatelem firmy Tortoise Media. Byl ředitelem zpravodajství v BBC a editorem Timesů. Co si o tomto myslíte? Bylo správné, že Amazon zlikvidoval - opožděně - server Parler a že sociální sítě blokovaly Donalda Trumpa?

James Harding: No já jsem určitě v tom táboře, že udělaly správnou věc, ale příliš pozdě. Rozumím argumentům některých lidí na pravici, zejména v USA, že tady technologičtí giganti cenzurují zvolené politiky. Já bohužel zastávám názor, že je to uzavření dveří stáje dávno poté, co kůň utekl. Jen si uvědomte ten obrovský počet lidí, kteří věří té Velké lži, že volby byly ukradeny. Podle nejnovějších průzkumů tomu věří asi 60 procent republikánů. A ti lidi, kteří vydávají informace, musejí nést odpovědnost.

Daniel Veselý a Jolyon Naegele na ČRo Plus debatují o politické krizi v USA

12. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

„Reputace americké demokracie byla podlomena už dříve, vzpomeňme třeba na nelegální invazi do Iráku,“ míní publicista Daniel Veselý. Americký novinář Jolyon Naegele souhlasí, že odcházející prezident a jeho administrativa o demokracii mluvit nemohou.

Středeční události na Kapitolu nezmění americkou demokracii, předpovídá Veselý: „Těch 75 milionů lidí, kteří volili Trumpa, byť podle průzkumů většina nesouhlasí s útokem, tu zůstanou. A zůstanou tu hlavně důvody, proč Trumpa volili a proč ho stále podporuje řada republikánů.

“Naegele vkládá důvěru v administrativu, kterou kolem sebe Biden staví. „Jsou to velmi schopní a politicky zkušení lidé. Mám radost a věřím, že dotáhnout tuto společnost zpátky z té současné hrany. Teď jsme čtyři roky viděli v administrativě lidi bez politické zkušenosti.“


Záznam celé debaty ZDE

 16405

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: V Británii je nyní hospitalizováno množství lidí pod 55 let

12. 1. 2021

čas čtení 5 minutV pondělí 11.1. dosáhl v ČR počet registrovaných nakažených 844 799. Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou lživé, protože 10-20 procent nakažených trpí až půl roku dlouhým covidem. Za pondělí přibylo 9294  oficiálně registrovaných denních infekcí.   Zemřelo 13 485 lidí, to je nárůst o 213 osob. V nemocnicích je 7132 lidí, to je nárůst o 510 osob.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Upozornění: Jeden čtenář si povšiml, že zde uváděný údaj o denním nárůstu počtu mrtvých je vyšší než údaj, který MZČR uvádí pro nejnovější den. Zde je vysvětlení:

Bohužel jde o mírnou manipulaci prováděnou MZČR. Potíž je, že ty údaje o mrtvých přicházejí na ministerstvo pozdě. Takže co se děje už mnoho týdnů, ministerstvo zpětně zvyšuje počty mrtvých v předchozích dnech, jenže to už česká média ignorují. Soustřeďují se  jen na údaj z posledního dne.
My to děláme tak, že bereme údaj celkového počtu mrtvých, který MZČR zveřejnilo v daném dni, a odečteme ho od celkového počtu mrtvých zveřejněného MZČR o den dříve. Potíž je, že samozřejmě další den už na stránkách MZČR není ten celkový údaj z předchozího dne k dispozici, takže se to nedá dlouhodobě srovnávat.

- Čtvrtina všech hospitalizovaných osob nakažených covidem v Anglii  je mladší 55 let. Profesorka veřejného zdraví na univerzitě v Edinburku Devi Sridhar varuje, že když se pandemie "pustí ze řetězu", začnou být nemocnice zalhcovány i mladými lidmi s vážným průběhem choroby. V USA bylo hospitalizováno s vážnými příznaky covidu tisíc dětí.

- Británie v úterý zaznamenala rekordní počet 1243 denních úmrtí.

- Rodina pětadvacetileté Welšanky Lauren Jonesové, která 30. prosince zemřela na koronavirus, apeluje na lidi, aby dodržovali karanténu. Upozorňují, že choroba postihuje jak mladé, tak staré. Otec rodiny, policista, jeho dcera a manželka, měli v prosinci pozitivní test na koronavirus a krátce byli v nemocnici. Na Vánoce jim bylo tak špatně, že ani nerozbalovali dárky. Krátce po Vánocích šla Lauren nechat svůj stav zkontrolovat v nemocnici. Téhož dne lékaři z nemocnice informovali rodinu, že Laurenin život je v ohrožení. Nepřežila noc. ZDE 

- Němečtí politikové jsou znepokojeni šířením britského kmenu koronaviru. Merkelová varovala, že by se koronvirus mohl v zemi rozšířit do Velikonoc desetinásobně, pokud se Německu nepodaří jeho šíření teď potlačit. Podle Merkelové je zapotřebí 10 týdnů tvrdé karantény. Do včerejška poledne proočkovalo Německo  více než 630 000 osob vakcínou firmy BioNTech/Pfizer. V úterý do Německa také dorazily první vakcíny firmy Moderna.
 

Rozhovor Britských listů 349. Pandemie. Znamená to, že Babiš a Zeman končí?

30. 12. 2020

čas čtení < 1 minutaKoronavirová pandemie je pro Českou republiku zásadní zatěžkávací zkouškou. Vyjevila, že státní služba a vládní instituce jsou chabé, nefunkční a nepevné a jejich neefektivní, chaotická reakce vede společnost do katastrofy.  Ohrožuje životy starších lidí.  Urychluje pandemie odchod posledních postkomunistických veteránů Babiše a Zemana? O poněkud dramatickém vývoji v České republice od letošního jara se na sklonku roku zamýšlí Jan Čulík v rozhovoru s politologem Jiřím Pehem. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 30. prosince 2020.

Když (prý) chudí necítí s chudými

12. 1. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Mrzí mě, pokud Jan Railk (?) dospěl k závěru, že Slava Malamud projevil "nedostatek empatie s chudými", a dokonce prý s dětmi. Pasáže, ve kterých Malamud sám vysvětluje, z jak chudých poměrů pochází, jsem ovšem přeložil. Ty, v nichž uvádí, že děti, které učil, si přese všechno zamiloval, jsem pro větší stručnost z již tak obsáhlého textu vypustil. Přesto se domnívám, že sdělení zůstalo naprosto jasné: Malamud neopovrhuje chudými bělochy, protože jsou chudí ani protože jsou bílí, ale má už dost neustálých výzev, aby prý diskutoval s narcistními nulami vyznačujícími se "cyklistickou" osobností (nahoru se hrbit, dolů dupat), popudlivou omezeností, neukojitelnými nároky vůči společnosti a mizivým úsilím něco sám dokázat.

Průběžné zpravodajství:

Lidi by si měli uvědomit, že jsme nyní v nejhorší fázi pandemie

11. 1. 2021

čas čtení 2 minuty

Počet oficiálně registrovaných nákaz v ČR překročil 800 000. V neděli 10.1. dosáhl počet registrovaných nakažených 835 454. Potíž je, že počty registrovaných nakažených jsou dost náhodné, protože závisejí na provedených testech, jichž je málo. Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou lživé, protože 10-20 procent nakažených trpí až půl roku dlouhým covidem. Za neděli  přibylo 4283  oficiálně registrovaných denních infekcí. O víkendech se totiž v ČR skoro netestuje. Zemřelo 13 272 osob. V nemocnicích je 6622 lidí.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

- Hlavní britský vládní zdravotník profesor Chris Whitty vážně varuje britskou veřejnost, že je nyní koronavirová pandemie v nejhorší fázi. Je to nejnebezpečnější situace, jakou kdy pamatujeme.  "Existuje vážné nebezpečí, že jestliže se s někým zbytečně setkáte, bude mít covid." Jediným způsobem jak se vyhnout zbytečným úmrtím je zůstat doma. Z modelování vyplývá, že v Anglii bylo koronavirem zřejmě nakaženo 20 procent obyvatelstva. Testování a trasování nefunguje, varují experti.

- Dnes 11. ledna je tomu rok, co bylo zaznamenáno ve Wu-chanu první úmrtí na koronavirus.

- Očkovací programy letos neposkytnou stádní imunitu před pandemií, varují experti. Upozorňují, že vakcíny nejsou k dispozici v chudých zemích, část společností vakcínám nedůvěřuje a hrozí, že koronavirus zmutuje a vakcíny budou neúčinné. "V roce 2021 se nevrátíme k normálu," varoval Dale Fisher, předseda Sítě pro reakci na epidemie Světové zdravotnické organizace.

29544

Američtí Demokraté zahájili proti Trumpovi druhý impeachment

11. 1. 2021

čas čtení 2 minuty


Skupina demokratických poslanců ve Sněmovně reprezentantu oficiálně předložila obžalobu impeachmentu proti Donaldu Trumpovi. Žalují ho v souvislosti s násilnými nepokoji na americkém Kapitolu minulou středu, že "vybízel k povstání":

Donald John Trump, prezident Spojených států amerických, je obžalován z těžkých zločinů a závažného špatného chování," praví se v textu. "Prezident Trump vážně ohrozil bezpečnost Spojených států a jejích vládních institucí. Ohrozil celistvost demokratického systému, zasahoval do pokojného předání moci a ohrozil rovnoprávnou větev vlády. Proto zradil svou důvěru preizdenta a otevřeně poškodil lid Spojených států.

 16398

Arnold Schwarzenegger jako imigrant Američanům a světu

11. 1. 2021

čas čtení 7 minut

Arnold Schwarzenegger Američanům a světu: Jako imigrant v této zemi chtěl bych říci o událostech posledních dní několik slov svým spoluobčanům Američanům i našim přátelům po celém světě.  Vyrostl jsem v Rakousku. Jsem si velmi dobře vědom Kristallnachtu, neboli Noci rozbitého skla. Byla to noc násilí proti židům, k níž došlo v roce 1938. Provedl ji nacistický ekvivalent dnešních amerických Proud Boys.

Středa byla dnem rozbitého skla přímo tady ve Spojených státech. Rozbité sklo bylo v oknech Kapitolu Spojených států. Avšak dav nerozbil jen okna Kapitolu. Rozbil i ideály, které jsme dosud považovali za samozřejmé. Dav nerozbil jenom dveře budovy, v níž sídlí americká demokracie. Pošlapal samotné zásady, na nichž je naše země založena.

30689

Za současné situace hrozí, že k dostatečnému proočkování české populace dojde až na konci roku 2021

11. 1. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení 4 minuty


Připravenost státu na plošné očkování je malá. Řečeno ještě lépe, stát takové kapacity nemá a pokud neumožní, aby byla logistika očkování přenesena na samosprávu, zejména na kraje a větší města, vidina rychlého dosažení potřebné proočkovanosti je velmi pesimistická. Jako radní se současného dění aktivně účastním v Jihomoravském kraji, dovolím si k tomu poskytnou zásadní pohled. Prvotní východisko je, že poměrně brzo (cca dva měsíce, plus mínus jednotky týdnů, přesně to nyní nikdo neřekne) bude dostatek, v průběhu krátkého času až nadbytek vakcín. Tedy nastane situace, že proočkujeme tolik, kolik stihneme proočkovat. Vakcína nebude limitujícím faktorem.
Současný přístup státu (zejména ministerstva zdravotnictví) tomuto efektivně brání. 

Volby za sedmero mlhami

11. 1. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Neobvykle brzké vyhlášení podzimních voleb do Sněmovny prezidentem republiky vyvolalo rozruch. Začala se tak oficiálně předvolební kampaň, aniž by dávala nějaký faktický smysl. Kdo by v lednu začal s klasickou kampaní, může si být jistý, že v září si na ni voliči ani nevzpomenou. Nemluvě o tom, že republika tone v bouři covidu a podzim je opravdu daleko.

 16405

Koronavirus: Irsko má nyní největší počet nákaz na světě, předstihlo Českou republiku, která je teď globálně druhá nejhorší

11. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

Tabulka níže ukazuje počet potvrzených nákaz na milion obyvatel, Jde o data za poslední týden. V nejpostiženějších zemích, včetně Británie, to způsobuje vážné zahlcení nemocnic. V Británii jsou už některé nefunkční, varují zdravotníci. Jedinou záchranou je chovat se, jako byste už byli nakaženi a dodržovat odstupy a karanténu:


Zdroj: Bloomberg, na základě dat z Johns Hopkins Universioty ZDE

Obscénnost covidiotů

11. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Jewish Community of Prague / Židovská obec v Praze
·
Důležitá výzva

Možná vlivem dnešní koronavirové pandemie mnozí lépe chápou, co znamená omezení pohybu, nakupování, zákazy návštěv, vycházení a další restrikce.

Ale zcela jistě nikdo netrpí hladem, není ponižován, nebylo mu zabaven kolo, auto, rádio, televize, může chodit do přírody, do parku, není okrádán o majetek a nikdo nikoho nestěhuje do Terezína a v dobytčáku dál na východ.

Prosíme a žádáme, nepoužívejte nášivky žlutých hvězd, urážíte oběti nacismu.

K tomu dodává Jaroslav Miko:

Lenka Tarabová,
to je taková fanatická šiřitelka dezinformací a to nejen ohledně nemoci Covid-19 či očkování.

Všechno má ale myslím svou hranici tolerantnosti.

Označit se žlutou hvězdou, kterou byli povinně označeny miliony lidí, kteří mnozí skončili v koncentračních táborech a posléze v plynových komorách a srovnávat to s očkováním, to už je vyloženě akt nestoudnosti, drzosti, hlouposti a pohrdání těmi všemi oběťmi druhé světové války z řad Židů.

Nejsem právník a netuším tedy, zda za toto chování lze nést trestní zodpovědnost, ale o morálním selhání těchto jedinců netřeba pochybovat.😡 16401

Policie ČR se bojí Václava Klause

11. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

Zatímco bývalý prezident a světové proslulý kleptoman Václav Klaus upřednostňuje amnestie, já jej dnes naopak hrdě udal, píše na Facebooku Vít Klusák.

Krátce poté, co jakožto vášnivý přívrženec občanské společnosti roztleskal Staroměstské náměstí zvoláním, že se nikdy nenechá očkovat proti nemoci Covid-19, vstoupil exprezident v doprovodu "ex"nácka Landy do restaurace Al Minuto.

Přítomni policisté to komentovali slovy, že to má asi nějak zařízené.

Korunu tomu však nasadil policajt na lince 158, když navrhl, že by bylo lepší to spíš ehm nezapisovat.

Možná nemohl najít propisku.

Plánuje Trump druhý pokus o převrat?

11. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

Pokud někdo nechápe násilný význam Trumpa jedoucího v úterý do Alama v Texasu, pak vůbec nemyslí. Plánuje druhé kolo [puče], píše bývalý korespondent listu Baltimore Sun Michael Dresser.

29544

Zničil Trump nadobro americkou Republikánskou stranu?

11. 1. 2021

čas čtení 12 minut


Blok, který se vysílal v neděli 10.1. v rozhlase BBC v pořadu The World This Weekend argumentuje, že americká Republikánská strana zřejmě Trumpa nepřežije:

Moderátor: Ve Washingtonu se nehovoří o ničem jiném než o Trumpově impeachmentu, tak moc zuří američtí demokraté nad Trumpovou rolí ve středečním útoku na americký parlament, že i v těchto posledních deseti dnech jeho prezidentství uvažují o tom nejvyšším trestu. Mezitím zahajují republikáni trýznivou debatu o tom, co se to stalo s jejich politickou stranou a co se stane s dominantní politickou silou konce dvacátého a začátku jednadvacátého století, totiž s americkou pravicí. Ta vznikla jako reakce na silnější vládu a na rychle se měnící morální normy. Americká pravice se za posledních pět desetiletí proměnila. Nejprve vznikla na univerzitních thinktancích v sedmdesátých letech tzv. Nová pravice, jejím představitelem byl Ronald Reagan:

Britští konzervativci systematicky a dlouho lezli Trumpovi kamsi. Teď předstírají, že to nedělali

11. 1. 2021

čas čtení 6 minut

Michael Gove, brexitérský kumpán Borise Johnsona, lhář a podvodník, leze kamsi Donaldu Trumpovi

Když podlézavě interviewoval Donalda Trumpa, Johnsonův kumpán Michael Gove tím pošpinil těch několik málo nároků na to považovat se za slušného politika, novináře, či lidskou bytost, píše Nick Cohen. Už tehdy hned na začátku, těsně po Trumpově inauguraci v roce 2017, viděl každý, kdo má oči, že Trump je ochoten šířit jakoukoliv lež a vyvolávat jakékoliv nepokoje. Gove tím vůbec nebyl zhnusen, naopak, byl nadšen. Trump je podle něho "vřelý a velkomyslný" přítel Velké Británie, psal Gove v deníku Times (za souhlasu magnáta Ruperta Murdocha, který u tohoto Goveova rozhovoru s Trumpem seděl, Gove to však nepřiznal. Murdoch vlastní deník The Times, také vlastní ultrapravicovou prolhanou televizi Fox News bez níž by se Trump nikdy nestal prezidentem, pozn. red.) Čtenáři deníku Times by Trumpa neměli považovat za nebezpečného podvodníka, ale měli by soustředit svůj hněv proti liberálním politikům a komentátorům v "establishmentu zahraniční politiky", kteří se stavějí k Trumpovi s "arogantně a s pohrdáním", přestože si to "vůbec nezaslouží".

 16375

Trumpovo odstranění trvá příliš dlouho

11. 1. 2021

čas čtení 5 minut

14. října 1962 americký špionážní letoun U-2 letěl nad Kubou a pořídil stovky snímků vojenských instalací na ostrově. Den nato CIA zjistila, že tyto základny jsou vlastně odpalovacími rampami jaderných raket zřízenými nám pod nosem Sovětským svazem a objevenými pouhou náhodou, napsal Tom Nichols.

Jak detekovat protilátky proti COVIDu za 10-12 sekund?

11. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Výzkumníci Carnegie Mellon University objevili pokročilo nanomateriálovou platformu, která během několika sekund detekuje protilátky specifické viru SARS-CoV-2 způsobujícímu pandemii COVIDu-19. Platforma kromě testování pomůže i přesně kvantifikovat pacientovu imunitní reakci na nové vakcíny.

Jsou západní demokracie v ohrožení?

11. 1. 2021

čas čtení 4 minuty

Obrázky Trumpových příznivců útočících na Capitol Hill ve Washingtonu mnoha Němcům přišly děsivě povědomé. Nyní probíhá vášnivá debata o tom, zda jsou demokracie v ohrožení i na této straně Atlantiku, napsali Peter Hille a Christoph Hasselbach.

Národní garda na Bidenovu inauguraci s plnou výzbrojí

11. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Příslušníci Národní gardy rozmisťování ve Washingtonu, D.C., aby pomohli hlídat hlavní město a zůstali zde do inaugurace dne 20. ledna, budou mít na odpovědnost svých velitelů přístup ke smrtícím zbraním, informuje Richard Sisk.

Chápu demonstrující

11. 1. 2021

čas čtení 2 minuty

 

K nedělní demonstraci na Staroměstském náměsti proti lockdownu napsal Petr Pánek, zakladatel a provozovatel ostravského centra PANT:


Čtu spoustu radikálních soudů nad účastníky demonstrací a protestů proti vládním nařízením. A je mi z toho hodně smutno. Proč? Protože v nich nevidím pouze ony pitomečky a bezmozky (ne, že by se mezi nimi nenašli, stejně jako všude), ale lidi, kteří jsou zoufalí.

Hospodaření OSBL za listopad 2020

11. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

V listopadu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 63 069.12 Kč výdaje byly tentokrát  81 281.50  Kč. Zůstatek ke konci lsitopadu  byl 25 509.81 Kč, dále nevyhnutelně směřujeme k nule

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci listopadu 2020.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
20984