22. 7. 2024
čas čtení
6 minut
Palestinská civilní obrana na území odhadla, že příkaz se týkal 400 000 lidí, kteří se ve městě ukrývali, a zahrnoval i východní část Al-Mawasi, písečný pás země bez infrastruktury, kde Palestinci v posledních měsících hledali útočiště ve stanových táborech.
Armáda tvrdila, že bojovníci Hamásu v Chán Júnisu a části Al-Mawásí využívají tuto oblast k odpalování raket na Izrael.
„Byli jsme vysídleni z východních oblastí, vyzvali nás k evakuaci, vzali jsme své děti a odešli,“ řekl Osama Qudeih agentuře Associated Press (AP).
„V pásmu Gazy už nebylo žádné bezpečné místo... Vyšli jsme do ulic, nevěděli jsme, kam jít.“
Další žena se zhroutila vyčerpáním poté, co řekla, že to bylo její sedmé nebo osmé vysídlení. „Každý den jsme vysídleni,“ řekla agentuře AP Kholoud al-Dadasová, když svírala své děti. "Kde jsou ty země? Kde je svět, kde jsou prezidenti, kde jsou? Přijďte se podívat, jak se máme my, naše děti, a co se s námi děje."
Armáda uvedla, že upravuje hranice vyhlášené humanitární zóny v Al-Mawasi, aby udržela civilní obyvatelstvo mimo oblasti bojů.
Zdravotníci v Gaze uvedli, že zabité a zraněné zastihly útoky na Chán Júnis a jeho okolí a že další oběti jsou pravděpodobně pohřbeny pod sutinami nebo zůstaly na okrajích silnic, protože se k nim sanitky nemohly dostat.
Podle agentury Reuters zdravotníci v Gaze rovněž uvedli, že lidé byli zabiti tankovými salvami ve městě Bani Suhaila a dalších městech lemujících východní část Chán Júnisu, přičemž oblast byla rovněž bombardována ze vzduchu.
Izraelská armáda se na dotaz agentury Agence France-Presse k počtu obětí nevyjádřila. V prohlášení však armáda uvedla, že její stíhačky a tanky „zasáhly a zlikvidovaly teroristy v oblasti“.
Uvedla, že síly se zaměřily na více než „30 objektů teroristické infrastruktury“ v Chán Júnisu. Izraelské bojové letouny rovněž zasáhly skladiště zbraní, pozorovací stanoviště, tunelové šachty a stavby využívané bojovníky Hamásu, dodalo.
Místní tisková agentura Wafa uvedla, že série ostrého bombardování začala bezprostředně poté, co izraelské síly shazovaly letáky s výzvou k evakuaci. Nad zničenými střechami města byly vidět sloupy dýmu.
Zranění lidé proudili do nemocnice Nasser v Chán Júnisu, zatímco zařízení vyzývalo k dárcovství krve.
Mohammed Sakr, mluvčí nemocnice Nasser, řekl pro Al-Džazíru, že jsou zahlceni případy a ošetřují pacienty při nedostatku zásob.
"Na podlaze leží desítky případů. Nemáme lůžka, na která bychom pacienty uložili... plaveme v kaluži krve,“ řekl.
Velká část Chán Júnisu byla zničena prudkými boji v měsících před pondělními údery, ale statisíce lidí se vrátily hledat útočiště ve stanech ve východní části města poté, co byli vysídleni z jiných částí Gazy. Záběry z Chán Júnisu ukazovaly Palestince prchající z oblasti v autech a na oslích povozích, kteří k útěku využívali všech dostupných prostředků.
Palestinci na území, OSN a další mezinárodní humanitární organizace zdůrazňují, že v Gaze nezůstává žádné bezpečné místo a že oblasti označené jako bezpečné humanitární zóny jsou stále terčem útoků. Při úderu na Al-Mawasi na začátku tohoto měsíce zahynulo nejméně 90 lidí a stovky byly zraněny, když izraelské síly uvedly, že se zaměřily na šéfa vojenského křídla Hamásu.
Od 7. října loňského roku, kdy bojovníci Hamásu zaútočili na izraelské území, zabili 1 200 lidí a asi 250 jich vzali jako rukojmí, bylo při izraelském útoku v Gaze zabito více než 39 000 lidí. Palestinské ministerstvo zdravotnictví rovněž uvedlo, že po sérii intenzivních izraelských útoků na celém území v posledních týdnech bylo zraněno již více než 89 000 osob.
Šéf agentury OSN pro palestinské uprchlíky (Unrwa) Philippe Lazzarini uvedl, že izraelské síly v pondělí opakovaně ostřelovaly konvoj OSN směřující do města Gazy.
„Těžká střelba izraelských sil na konvoj OSN směřující do města Gazy,“ uvedl a dodal, že jedno vozidlo bylo zasaženo pěti střelami, když čekalo před izraelským kontrolním stanovištěm poblíž řeky Gazy, což způsobilo vážné škody.
„Ačkoli nedošlo k žádným obětem, naše týmy se musely skrčit a krýt... Týmy cestovaly v jasně označených obrněných vozech OSN a měly na sobě vesty OSN,“ uvedl a dodal, že konvoj svou cestu koordinoval a schválil s izraelskými úřady. Mluvčí Izraelských obranných sil na žádost o komentář k incidentu nereagovali.
Jordánský ministr zahraničí Ajmán Safadí se vyjádřil k Lazzariniho popisu útoku a označil jej za válečný zločin.
"Gaza se stala nejen hřbitovem dětí. Stala se hřbitovem mezinárodního práva, hanebnou skvrnou na celém mezinárodním řádu,“ řekl.
Hamás útok na Chán Júnis odsoudil ve zprávě na Telegramu.
Podrobnosti v angličtině ZDE