"V Bílém domě panují neshody." Kyjev oznámil zastavení dodávek téměř všech zbraní ze Spojených států

4. 7. 2025

čas čtení 3 minuty
Rozhodnutí USA zastavit dodávky zbraní, které již byly schváleny a dokonce jsou na cestě na Ukrajinu, vyslalo šokové vlny do Kyjeva a překvapilo jeho spojence a dokonce i úředníky a zákonodárce ve Washingtonu.

Zůstává nejasné, zda se jedná o záměrný krok Bílého domu ke snížení podpory Ukrajině, nebo o iniciativu několika zaměstnanců Pentagonu v chaosu, který vládne v administrativě Donalda Trumpa. Ukrajina a její spojenci hledají způsoby, jak situaci napravit – prostřednictvím tlaku na administrativu a nákupem potřebných zbraní od Spojených států.

Pauza v dodávkách je způsobena potřebou posoudit zmenšující se zásoby, uvedl Pentagon. Audit je globální povahy a v závislosti na jeho výsledcích může Trump obnovit pomoc v plné výši nebo částečně, tvrdí ministerstvo. "Nemůžeme dát zbraně každému na světě. Musíme se postarat o Ameriku, chránit naši vlast a naše vojáky po celém světě," řekl mluvčí ministerstva obrany Sean Parnell. Pentagon nezveřejnil seznam zbraní, jejichž dodávky byly zastaveny. Podle zpráv z médií, citujících zástupce prezidentské administrativy a Kongresu, se hovoří o několika desítkách střel PAC-3 pro protiletadlové systémy Patriot, více než 100 raketách Hellfire, více než 250 taktických raket GMLRS, několika desítkách raket země-vzduch Stinger, asi stovce střel vzduch-vzduch AIM a protitankových granátometech AT4. Ukrajinští představitelé však tvrdí, že ve skutečnosti byly zastaveny všechny dodávky amerických zbraní, včetně granátů a náhradních dílů. Američtí představitelé to popírají.

V Kyjevě, poznamenává Economist, existuje podezření, že Trumpova administrativa zvyšuje tlak na Ukrajinu, aby si od ní vynutila politické ústupky a dosáhla příměří. V poslední době se však vztahy mezi Trumpem a Volodymyrem Zelenským zlepšily a na summitu NATO minulý týden americký prezident dokonce oznámil možnost nalezení dalších raket Patriot pro Ukrajinu, i když připustil, že jejich zásoby jsou omezené. rozhodnutí Pentagonu přijato úzkým kruhem lidí a ani ministerstvo zahraničí, ani Kongres, ani evropští spojenci před tím nebyli varováni.

Tento krok podráždil dokonce i Trumpovy spojence, kteří obvinili náměstka ministra obrany pro politiku Elbridge Colbyho a jeho podřízené odpovědné za provádění auditu zásob za to, že neinformovali zbytek administrativy o svých krocích. Po masivních škrtech v Radě národní bezpečnosti ztratil kdysi mocný orgán kontrolu nad ostatními bezpečnostními agenturami.

Republikánský poslanec Michael McCaul řekl:

"Myslím, že to všechno dělá ředitel politiky ministerstva obrany, ten Colby. Ve skutečnosti nemáme poradce pro národní bezpečnost. Nejsem si ani jistý, zda byl [ministr zahraničí Marco] Rubio v této otázce konzultován. V Bílém domě panují neshody."

Podle několika amerických představitelů bylo ministerstvo zahraničí skutečně zaskočeno: Pentagon to s ním nekonzultoval, ani s americkým velvyslanectvím v Kyjevě, ani s týmem prezidentova zvláštního vyslance pro Ukrajinu Keitha Kellogga a někteří zaměstnanci společného štábu se postavili proti zastavení dodávek.

Bílý dům a ministerstvo zahraničí tuto informaci popřely.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
482

Diskuse

Obsah vydání | 4. 7. 2025