
Vance v Mnichově zneužil svou svobodu projevu k šíření lží a nepřesností
15. 2. 2025
Spojené království
Když mluvil o „našich velmi drahých přátelích, Spojeném království“, Vance prohlásil, že „ústup od práv svědomí“ „postavil na pranýř základní svobody zejména věřících Britů“.
Britská vláda podle něj obvinila Adama Smith-Connera, fyzioterapeuta a armádního veterána, z „ohavného zločinu, když stál 50 metrů od potratové kliniky a tři minuty se tiše modlil, nikomu nepřekážel, s nikým nekomunikoval, jen se tiše modlil sám“.
Vance tvrdil, že Conner strážci zákona řekl, že se modlí za nenarozeného syna, kterého s bývalou přítelkyní před lety potratil. Ten jeho argumentaci odmítl. „Adam byl shledán vinným z porušení nového vládního 'zákona o nárazníkových zónách', který kriminalizuje tichou modlitbu a další akce, které by mohly ovlivnit rozhodnutí člověka v okruhu 200 metrů od potratového zařízení,“ uvedl Vance. „Byl odsouzen k zaplacení tisíců liber jako nákladů na právní zastoupení obžaloby.“
Kontrola faktů
Smith-Connor byl v říjnu loňského roku odsouzen za porušení bezpečné zóny poté, co v listopadu 2022 odmítl opakované žádosti, aby se vzdálil před potratovou klinikou v Bournemouthu.
Tento jednapadesátiletý muž den předtím oznámil místní městské radě, že bude stejně jako v předchozích případech vykonávat tichou vigilii. V ten den s ním komunitní pracovník mluvil hodinu a 40 minut a žádal ho, aby odešel - on to však odmítl. Smith-Connor dostal dvouletou podmínku a bylo mu nařízeno zaplatit soudní náklady ve výši více než 9 000 liber poté, co případ předložila soudu rada měst Bournemouth, Christchurch a Poole.
Smith-Connor dostává právní podporu od Alliance Defending Freedom International, americké konzervativní křesťanské právnické skupiny, která uvádí, že se „zasazuje o náboženskou svobodu prostřednictvím ... advokačních aktivit“. ADF International uvedla, že bude podporovat Smith-Connora, aby se v červenci proti rozhodnutí odvolal.
Případ Smith-Connor byl podán poté, co byl v říjnu 2022 před klinikou v Bournemouthu zaveden příkaz k ochraně veřejného prostranství, který zakazoval aktivity včetně protestů, obtěžování a vigilií.
Skotská vláda prý začala rozesílat dopisy občanům, jejichž domy leží „v takzvaných bezpečných přístupových zónách, a varovala je, že i soukromá modlitba v jejich vlastním domě se může rovnat porušení zákona“. Dále pokračoval: „Vláda vyzvala čtenáře, aby nahlásili všechny spoluobčany podezřelé z myšlenkového zločinu v Británii a v celé Evropě.“
Kontrola faktů
Zákon o potratových službách (bezpečné přístupové zóny) (Skotsko), který byl zaveden v loňském roce, zavedl bezpečné přístupové zóny v okruhu 200 metrů od potratových klinik a zakázal obtěžující, nebo znepokojující jednání.
„Tichá modlitba“ je uvedena mezi zakázanými aktivitami, aby se zabránilo masovým tichým vigiliím, které byly využívány velkými skupinami amerických protipotratových demonstrantů, jako je 40 dní pro život, kteří se shromažďují před klinikami, aby vyvíjeli nátlak na vstupující ženy, aby nepodstupovaly potrat.
Konzervativní americký tiktoker chybně tvrdil, že ve Skotsku může porušovat zákon i tichá domácí modlitba. Zákon však uvádí, že tyto akce jsou zakázány, pokud by mohly způsobit poplach nebo znepokojení někomu, kdo má přístup k potratovým službám. Tichá modlitba v domácnosti, která by nezpůsobila znepokojení a poplach jiným osobám, by do této kategorie nespadala.
Vance na mnichovské bezpečnostní konferenci řekl, že bývalý evropský komisař „vyzněl potěšeně“, že „celé volby“ v Rumunsku byly zrušeny. Vance dodal: „Varoval, že pokud věci nepůjdou podle plánu, mohlo by se totéž stát i v Německu... Když ale vidíme, jak evropské soudy ruší volby a vysocí úředníci vyhrožují zrušením dalších, měli bychom se ptát, zda si držíme přiměřeně vysoký standard.“
Kontrola faktů
Americký viceprezident měl na mysli výroky bývalého evropského komisaře Thierryho Bretona. Bývalý francouzský ministr hovořil po prosincovém rozhodnutí rumunského ústavního soudu zrušit předčasné výsledky prezidentských voleb v zemi.
Soud zasáhl poté, co odtajněné dokumenty zpravodajských služeb poukázaly na to, co bylo popsáno jako masivní a „vysoce organizovaná“ kampaň ve prospěch nezávislého kandidáta Călina Georgesca na platformě TikTok, kterou pravděpodobně organizoval „státní subjekt“. Georgescu se zavázal, že v případě svého zvolení zastaví veškerou rumunskou politickou a vojenskou podporu Ukrajině.
Breton v komentáři k tomuto případu uvedl: "Udělali jsme to v Rumunsku a zřejmě to uděláme, pokud to bude nutné, i v Německu.“ “Zachovejme klid a prosazujme naše zákony v Evropě, když hrozí jejich obcházení...“
Vance uvedl, že v Bruselu „komisaři Evropské komise“ varovali občany, že hodlají vypínat sociální média v době občanských nepokojů „v okamžiku, kdy si všimnou toho, co vyhodnotí jako ‚nenávistný obsah‘. V Německu podle něj policie provedla „razie proti občanům podezřelým z publikování antifeministických komentářů na internetu v rámci ‚boje proti misogynii‘ na internetu“.
Kontrola faktů
Podle zákona o digitálních službách může Evropská komise požádat koordinátora digitálních služeb v členském státě EU, aby požádal soudce o posouzení žádosti o dočasné omezení přístupu v rámci EU k velké online platformě nebo vyhledávači. Komise má také pravomoc obejít proces vedený soudcem v „naléhavé situaci“. Komise uvedla, že takové krajní opatření musí „následovat řádný proces“ a „bylo by časově omezené“.
Omezení služeb lze uplatnit pouze v případě, že existují důkazy o trestných činech zahrnujících ohrožení života nebo bezpečnosti osob. Pokud Komise využije svých donucovacích pravomocí, podléhají její rozhodnutí soudnímu přezkumu u Evropského soudního dvora.
Vance uvedl, že „vláda“ „odsoudila křesťanského aktivistu za účast na pálení koránu, které mělo za následek vraždu jeho přítele“. Dále pokračoval: : „A jak soudce v jeho případě mrazivě poznamenal, švédské zákony, které mají údajně chránit svobodu projevu, ve skutečnosti neposkytují - cituji - 'volnou ruku' k tomu, aby člověk mohl dělat nebo říkat cokoli, aniž by riskoval, že urazí skupinu, která tuto víru zastává.“
Ověření faktů
Vance uvedl nedávný útok v Mnichově jako důvod pro „nový směr“ a naznačil, že útok byl typický. „Žadatel o azyl, často mladý muž ve věku kolem 20 let, který je již policii znám, najede autem do davu a rozbije společnost,“ řekl.
Kontrola faktů
Německá policie a státní zastupitelství uvedly, že afghánský podezřelý z najíždění autem v centru Mnichova, při kterém bylo zraněno nejméně 36 lidí, měl pravděpodobně „islamistický“ motiv a bude se zodpovídat z obvinění z pokusu o vraždu. Vazby na džihádistickou organizaci, jako je skupina Islámský stát, ani žádné spolupachatele nezjistili.
Diskuse