Předseda Musk a jeho mladí přisluhovači přinášejí do Washingtonu kulturní revoluci podobnou Maovi
17. 2. 2025
čas čtení
5 minut
Jedním z detailů radikálního útoku Elona Muska na federální vládu, který u mnohých zahrál na citlivou strunu, je věk Muskových spolupracovníků,
píše Jeremy D. Mayer.
Někteří jsou na začátku 20. let. Jednomu je 19 let a na Twitteru vystupuje pod jménem "Big Balls". Jiní přeposílají obsah od bílých nacionalistů. Pětadvacetiletý Marko Elez zjevně zašel příliš daleko, když se na sociálních sítích chlubil tím, že je rasista, který by se nikdy neoženil mimo svou etnickou příslušnost, a byl nucen rezignovat. (Viceprezident JD Vance chce, aby se tento mladý muž vrátil do práce.)
Byli srovnáváni se "zázračnými dětmi" Pentagonu v 60. letech, "nejlepšími a nejchytřejšími", kteří nám přinesli Vietnam. To není správná analogie. Ty kouzelné děti měly tituly z nejlepších škol a většinou jim bylo mezi 30 a 40 lety. Byli jen mladí ve srovnání s šedými byrokraty, kteří obvykle předsedali ministerstvu obrany.
To co se děje dnes lze nejlépe chápat jako výbuch domácího maoismu v Americe. Kulturní revoluce, vyhlášená předsedou Maem v roce 1966, byla vedena kádry rozzuřených mladých lidí. Pochodovali na univerzity a do vládních úřadů a vyvlekli každého, kdo byl podezřelý z buržoazních hodnot nebo protirevolučních nálad.
Nestarali se o to, že odstranění těch, kteří měli na starosti velké instituce, vedlo k velkému utrpení, dokonce až k vyhladovění. Šlo o chaos. Stará garda byla tak odporná, takoví zrádci Maa a Číny, že bylo třeba přijmout extrémní opatření. Zní vám to povědomě?
Používali dehumanizující jazyk, přesně tak, jak to dělají Musk a Trump, když popisují zaměstnance USAID jako "radikální šílence" pracující pro "zločineckou organizaci".
Mladí lidé během čínské kulturní revoluce měli to, co mají Muskovy úderné jednotky: křišťálově čistou jistotu mladých a nevědomých. Mluvím jako někdo, kdo byl ve svých 20 letech vášnivým libertariánem, a jsem obeznámen s opojnou silou vědomí, že jste přišli na to, co tolik starších lidí nechápe. V mém případě to bylo přesně to samé odhalení, jako když Tech Bros zavřeli USAID a terorizovali ministerstvo financí: tato vláda byla téměř zcela nekompetentní a hraničila se zlem.
Když se dostanete do zralého věku 30 nebo 35 let, většinou jste viděli dost ze složitosti světa, že ztratíte tento revoluční zápal. Stále věříte věcem, ale víte, že pravda je jemná a že většina lidí, institucí a ideologií je nedokonalou směsí dobra a zla.
Obvykle nemáte tolik mylné sebedůvěry, abyste vešli do vládního úřadu, o jehož existenci jste před týdnem nevěděli, a začali hrubě vyslýchat lidi staré jako vaši rodiče, kteří strávili svou kariéru prací v této agentuře. Možná neschválíte plány na propuštění stovek z nich, propuštění zbytku a zastavení všech projektů agentury.
Během čínské kulturní revoluce to všechno dělali osmnáctiletí. Surově bili své terče, dokud se nepřiznali k imaginárním myšlenkovým zločinům. Tak daleko ještě nejsme, ale touha ponížit ty starší, s jejich odbornými znalostmi a tituly, je stejná. Arogance Tech Bros je stejná jako u mladých maoistů před 60 lety.
V jazyce Silicon Valley není jejich mládí a nezkušenost chybou, je to vítaná vlastnost. Činí je mocnějšími a loajálnějšími, nepodléhajícími pochybnostem a omezením, jaká by měli starší a zkušenější lidé.
Ti, kteří otřásají naším ústavním pořádkem, možná nikdy nestudovali Jamese Madisona, ústavu, brzdy a rovnováhy nebo to, jak má fungovat naše vláda. Takže když učenci varují, že by to mohlo rozbít systém zakladatelů, zní jim to jako úspěch. Stejně jako jejich lídr Musk si představují, že odbornost v jedné nebo dvou oblastech jim dává univerzální kompetence ve všech oblastech.
Mladí lidé v Číně, kteří stáli v čele násilných čistek v 60. letech, věděli, že jsou čistší než lidé, které pronásledovali, protože byli zcela vychováváni v komunismu. Znali maoistickou filozofii, stejně jako Tech Bros znají kódování a rizikový kapitál.
A mají ještě jeden nepřekonatelný muskovsko-trumpovský argument proti zestárlým byrokratům, které zneužívají: peníze. Pokud jsou tito lidé skutečně kompetentní, proč nejsou bohatí? Nejchudší člen Muskova dosud neprověřeného a do značné míry neznámého týmu pravděpodobně vydělal loni ve SpaceX nebo Tesle více než nejvyšší byrokrat.
Pro někoho, kdo v Silicon Valley vydělává 110 000 dolarů ročně, existuje slovo: ztroskotanec.
Zatímco Musk zdánlivě každý den útočí na naši vládu s novým terčem, nezapomeňte, že mladý kádr kolem něj se neobává ničení institucí. V kulturní revoluci to nikdo nedělá.
Zdroj v angličtině: ZDE
2192
Diskuse