Na Ukrajině začaly protesty proti zrušení nezávislosti protikorupčních orgánů

25. 7. 2025

čas čtení 3 minuty
V Kyjevě, Oděse, Lvově, Dněpru a Ternopilu se lidé shromáždili proti zákonu omezujícímu nezávislost hlavních protikorupčních agentur na Ukrajině: NABU a SAPO.

V hlavním městě se demonstranti shromáždili na náměstí poblíž Divadla Ivana Franka - nedaleko prezidentské kanceláře. Drželi plakáty "Na co k***a potřebuji systém, který pracuje proti mně?", "Chceme být jako Rusko?", "Korupce žije - budoucnost umírá", "Peníze nemají rády mlčení", "Můj manžel zemřel, aby v tomto státě nebyla žádná svévole" a požadovali, aby prezident Volodymyr Zelenskyj zákon vetoval, píše Hromadske.

K nespokojeným obyvatelům se připojili starosta Kyjeva Vitalij Kličko, několik opozičních poslanců, včetně předsedy Výboru Nejvyšší rady pro svobodu projevu Jaroslava Jurčyšyna, a také váleční veteráni. Jednalo se o první protivládní protest od začátku ruské invaze v roce 2022, kterého se zúčastnilo asi 2 000 lidí, píše Financial Times.

Ve Lvově se demonstranti shromáždili u památníku Tarase Ševčenka. Mezi účastníky byl zaznamenán starosta Andrij Sadovyj. Demonstranti drželi plakáty "Bojujte proti korupci, ne nezávislým orgánům", "Návrh zákona č. 12414 je ostuda", "Rusko tu není pro vás" a zpívali ukrajinskou hymnu.

V Dnipru pochodovalo více než 100 protestujících na Evropské náměstí. V Oděse protestovalo asi 50 občanů před městskou zahradou a označilo zákon za krok směrem k autoritářství. Účastníci shromáždění v Ternopilu také řekli, že dokument vrací Ukrajinu pod vládu Viktora Janukovyče. "To není demokratické a odporuje to evropským hodnotám, za které dnes naše armáda umírá," zdůraznili.

Dne 22. července přijala Nejvyšší rada návrh zákona, který podřizuje Národní protikorupční úřad a Specializovanou protikorupční prokuraturu generálnímu prokurátorovi. Ten získal právo zasahovat do jakéhokoli vyšetřování SAPO a NABU a předávat případy jiným orgánům činným v trestním řízení. Obě agentury bylyvytvořeny na žádost západních dárců před deseti lety, krátce po Euromajdanu, a dosud měly plnou nezávislost.

Po hlasování se šéf NABU Semen Kryvonos obrátil na Zelenského s žádostí o vetování zákona. Anastasia Radzina, předsedkyně Výboru pro protikorupční politiku Nejvyšší rady z frakce Sluha lidu, uvedla, že přijatý dokument mění SAPO a NABU na "dekorativní instituci". Navzdory tomu prezident zákon podepsal. Zelenskyj své rozhodnutí vysvětlil potřebou "vyčistit" protikorupční infrastrukturu od "ruského vlivu".

Mezitím byl návrh zákona kritizován nejen doma, ale i v Evropě. Komisařka EU pro rozšíření Marta Kos vyjádřila znepokojení a zdůraznila, že nezávislost NABU a SAPO je pro proces evropské integrace Ukrajiny klíčová. Varovala také, že přijetí zákona by mohlo být krokem zpět na cestě reforem. Podobné prohlášení učinil i ministr zahraničních věcí Nizozemska Caspar Veldkamp.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
469

Diskuse

Obsah vydání | 25. 7. 2025