Rozsah destrukce v Gaze je větší než po jaderném útoku na Hirošimu

25. 7. 2025 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

Odborník na genocidu a holocaust Omer Bartov v rozhovoru s Piersem Morganem v pořadu Piers Morgan Uncensored ostře odsoudil rozsah destrukce v Gaze způsobený izraelskou armádou. Bartov - profesor na Brownově univerzitě a expert na studium holocaustu a genocid - přirovnal současné zničení Gazy k atomovému bombardování Hirošimy, a prohlásil, že ničení měst v Gaze „překonalo“ úroveň zkázy v Hirošimě. „Některé části měst v Gaze jsou zničeny více než Hirošima po použití jaderné zbraně,“ uvedl Bartov. „Toto je míra destrukce, která nemá obdoby.“ Piers Morgan Uncensored – 24. července 2025

 

Bartov, který sloužil v izraelských obranných silách (IDF) během jomkipurské války, vyjádřil hluboké zklamání z nynějšího působení armády a zpochybnil tvrzení, že IDF je „nejmorálnější armádou na světě.“

Bartov uvedl otřesné statistiky:

  • 2–5 % populace Gazy bylo zabito

  • 60–70 % obětí jsou civilisté

  • Třetinu mrtvých tvoří děti

  • Více než 1 000 zavražděných dětí bylo mladších než jeden rok

Podle něj tyto údaje nemají obdoby ve 21. století a připomínají zvěrstva z druhé světové války. Srovnal izraelské tažení v Gaze s třináctiletou občanskou válkou v Sýrii, přičemž konstatoval, že Izrael dosáhl stejného podílu mrtvých během několika měsíců. „Úmysl je zcela jasný,“ dodal Bartov a odkázal se na četné zprávy a záběry pocházející z Gazy.

Bartovova slova okamžitě vyvolala ostré reakce. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. ho obvinil z „krvavé pomluvy“, což je historicky antisemitský termín, kterým odsoudil Bartovovo tvrzení, že Izrael páchá genocidu. Kontroverze odráží narůstající rozpory v americké i mezinárodní debatě o válce.

Mezitím více než 100 nevládních organizací, včetně významných skupin jako Save the Children, Oxfam, Mercy Corps a Amnesty International, zveřejnilo společné prohlášení, v němž obviňují Izrael z úmyslného vyhladovění palestinského obyvatelstva a varují před humanitární katastrofou.

Bartovův rozhovor představuje významný příspěvek ke stále hlasitějším výzvám k odpovědnosti. Jeho výpověď má zvláštní váhu, protože přichází od izraelského rodáka, který se vědecky i osobně zabývá historií genocid. Ukazuje, že i v rámci židovských a akademických kruhů je podpora izraelské vojenské kampaně v Gaze stále více rozdělená a morálně zpochybňovaná.


1
Vytisknout
1019

Diskuse

Obsah vydání | 25. 7. 2025