Koronavirus: Aktuální informace: Počet nakažených osob koronavirem dosáhl 100 000

6. 3. 2020

čas čtení 4 minuty

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus/

- Přibližně 3500 lidí z více než 50 zemí světa uvízlo na zábavní lodi Grand Princess nedaleko San Franciska, poté, co bylo zjištěno, že  téměř 23 osob je nakaženo koronavirem.  Mike Pence uvedl, že bylo zjištěno 21 nakažených osob - 19 členů posádky a dva cestující a že "ti, kdo budou muset jít do karantény půjdou do karantény". Na lodi je 2422 hostů a 1111 členů posádky. Trump se vyjádřil, že nechce lidi z lodi pustit do USA.
- Pacientka Kari Kolstoe, 60, důchodkyně ze Severní Dakoty, která je na lodi Grand Princess, má čtvrtou etapu rakoviny. S manželem Paulem, 61, jeli na zábavní loď na Havaj, což mělo být rozptýlení po tvrdé léčbě proti rakovině, kterou podstupuje už půl druhého roku. Nyní je ohrožen její život.
- Na Floridě zemřeli na koronavirus dva lidé nad sedmdesát let. V Americe dosud na koronavirus zemřelo 16 osob.
- V Číně bylo potvrzeno 99 nových případů a 29 nových úmrtí.
- V Austrálii hledají úřady 70 pacientů, kteří navštivili lékaře, který dál pracoval, přestože měl příznaky onemocnění koronavirem.
- Policie v Sydney apelovala na klid poté, co musela zasáhnout v supermarketu, kde se tři ženy popraly o toaletní papír. ZDE
- Británie plánuje pro 210 000 - 315 000 mrtvých během období 15 týdnů
- obvodní lékaři v Británii ruší možnost pro pacienty jít k lékaři. Konzultace budou prováděny po Skypu, nebo telefonicky.
- pacient ve Vatikánu, nakažený koronavirem, se minulý týden tam účastnil mezinárodní konference o umělé inteligenci, jíž se účastnili i vedoucí činitelé firem Microsoft a IBM.
- Itálie zaznamenala téměř 4000 případů osob nakažených koronavirem a téměř 200 mrtvých.  ZDE
- Počet nakažených osob koronavirem dosáhl 100 000.
- Írán hrozí, že použije síly k zabránění cestování mezi městy. Za posledních 24 hodin bylo v Íránu nakaženo koronavirem dalších 1234 osob, celkem je to 4747. Počet mrtvých 124. 
- První úmrtí bylo zaznamenáno v Holandsku.- Poradce íránského ministra zahraničí zemřel na koronavirus. Hossein Sheikholeslam, "veterán a revoluční diplomat",jak ho charakterizovala íránská tisková kancelář IRNA, se účastnil v roce 1979 krize při zajetí amerických diplomatů. Zemřel ve čtvrtek. V íránu bylo podle oficiálních údajů, která jsou zřejmě podhodnocena, nakaženo koronavirem, 3513 lidí a 107 jich zemřelo. Írán apeluje na občany, aby nepoužívali papírové peníze.
- Šéf potravinového úřadu OSN varuje, že potenciálně epidemie koronaviru může v Africe a na Blízkém východě vytvořil absolutní potravinovou katastrofu.
- Epidemie se odklání od Číny. V pátek oznámila Čína jen 143 nových případů nakažení, jako ve čtvrtek. Před měsícem zaznamenávala Čína několik tisíc nových případů denně.
- Druhá nejpostiženější země, Jižní Korea, také zaznamenává pokles počtu nových infekcí. V pátek zaznamenala 505 nových infekcí, v úterý to bylo ještě 851 nových infekcí.
- Epidemie koronaviru vyvolala diplomatický konflikt mezi Japonskem a Jižní Koreou, poté, co Tokio oznámilo, že bude dávat do karantény všechny příchozí z Jižní Koreje, která má velký počet infekcí.
- Vysoká čínská činitelka, která navštívila Wuchan, byla místními lidmi přivítána skandováním "podvod, podvod, všechno je podvod".
- Světová zdravotnická organizace varuje státy, že "tohle není jen cvičení". Lékaři varují svět, že je na pandemii koronaviru zoufale nepřipravený.
- Koronavirus zřejmě připraví tichomořské asijské ekonomiky až o 211 miliard dolarů, varuje firma S&P global ratings.
- Donald Trump přiznal, že koronavirus "asi záporně ovlivní americkou ekonomiku", ale "nepotrvá to dlouho".
- Americký viceprezident Mike Pence se vyjádřil, že USA nemá dostatečné množství přípravků na testování koronaviru.
- Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že epidemie koronaviru ve Francii je "nevyhnutelná". Je tam 423 infekcí a 7 lidí zemřelo.
- Palestinský prezident Mahmud Abbas vyhlásil na 30 dní krizový stav poté, co byly zaznamenány případy koronaviru v městě Betlém na Západním břehu Jordánu.
- Psychologové varují, že epidemie koronaviru může společnost uvrhnout do stavu paniky, pokud její existence nebude prezentována rozumně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
13029

Diskuse

Obsah vydání | 10. 3. 2020