10. 6. 2020
- Dr Maria Van Kerkhove opravila svůj výrok, že osoby, nakažené koronavirem, které nemají příznaky, nákazu nešíří. Informovala, že z modelů vyplývá, že se nákaza šíří od 40 procent nakažených osob, které nemají příznaky nemoci.
- Šíření koronaviru "je silně spojeno s velkou mírou letecké dopravy", konstatuje studie Institutu pro ekonomiku a mír (IEP). Studie jmenovala Británii jako typický příklad, kde velké množství domácích i mezinárodních letů rozšířilo infekci.
- Pokud by nákaza koronavirem poskytovala trvalou imunitu, vzniklo by na světě nové třídní rozdělení - na svobodné lidi s imunitou proti koronaviru a na ostatní. Na Floridě chodili někteří lidé na mejdany s nakaženými s cílem právě získat imunitu. Potíž je, že tohle zřejmě budou právě dělat chudí lidé, aby si udrželi či získali zaměstnání - a zvýší to společenskou nerovnost.
ZDE - OECD: Nejpostiženější ekonomikou koronavirem bude Británie. Pokud dojde k druhé vlně, britská ekonomika se letos zmenší o 14 procent, jinak o 11,5 procenta.
ZDE - V důsledku koronavirové epidemie stoupne v Británii zřejmě počet pacientů, čekajících na ošetření či operaci v nemocnici, do Vánoc na 10 milionů.
- Neuvěřitelně, britská vláda nedokázala zorganizovat návrat dětí do škol, který se měl uskutečnit 1. června. Reportéři informují, že sílí mezi konzervativními poslanci nespokojenost s Borisem Johnsonem, který se v koronavirové krizi chová nekompetentně. Pravičáci chtějí otevření ekonomiky, vadí jim, že Johnsonova vláda trvá na sociálním distancování 2 metrů, což brání otevření hostinců a restaurací, zuří (chtějí to snížit na 1 metr), že právě teď, až po třech měsících, zavedla britská vláda pro lidi přijíždějící do země čtrnáctidenní přísnou karanténu, jsou šokováni, že se Johnsonově vládě stále nepodařilo vytvořit testovací a sledovací systém nakažených.
- Brazílie v úterý obnovila zveřejňováni koronavirových statistik na oficiálních vládních stránkách poté, co to nařídil Nejvyšší soud.