Otroctví: Britský labouristický premiér se úspěšně mezinárodně diskredituje
25. 10. 2024
Starmerovo odmítnutí diskutovat o odškodnění za zotročení celý problém jen umocnilo
Vedoucí představitelé britského Společenství národů byli překvapeni postojem labouristů - a účastníci kampaně dokonce označili premiérův postoj za „urážlivý
Měl to být historický okamžik pro Spojené království: poprvé, co úřadující premiér navštívil tichomořský ostrovní stát. Místo toho se však pozornost soustředila na hněv a hlubokou frustraci, kterou vyvolalo neomalené odmítnutí Keira Starmera diskutovat o otázce reparací.
Úřad britského premiéra v Downing Street potvrdil, že vláda se před zasedáním předsedů vlád zemí Commonwealthu, britského Společenství národů (Chogm) neomluví za roli Spojeného království v otroctví. A během cesty na konferenci Starmer novinářům řekl, že se chce „dívat spíše dopředu“ než vést „velmi dlouhé nekonečné diskuse o reparacích za minulost“.
Současný postoj britské vlády ji staví mimo řadu britských institucí, jako je Anglikánská církev, Glasgowská univerzita a Lloyds Bank - a také deník Guardian - které v posledních letech nejen vydaly oficiální omluvu, ale oznámily i návrhy na reparační spravedlnost.
Starmerův důraz na zaměření se na „aktuální výzvy, které se týkají budoucnosti“, jako je odolnost vůči klimatickým změnám a restrukturalizace dluhů, vyvolal u právních expertů, účastníků kampaní a Karibského společenství (Caricom) ostře zápornoui reakci. Mnozí měli pocit, že to svědčí o hluboké neznalosti toho, co kampaň za reparační spravedlnost vlastně je.
Jiní se rozhořčili nad arogantním Starmerovým přístupem shora dolů, kdy se oznamuje, o čem se bude a nebude na setkání jednat - a co označují za pokus o umlčení smysluplných diskusí.
Tento rozruch ukazuje na mezeru v tvorbě politiky rasové rovnosti v úřadu nového britského premiéra která na svém každodenním tiskovém brífinku potvrdila, že Starmer nemá zvláštního poradce pro rasovou problematiku.
Profesor Robert Beckford, teolog a poradce pro reparace, obvinil Starmerovu vládu, že projevuje „kulturní neznalost“ reparační spravedlnosti. Řekl: „Je nezbytné pochopit nuance mezi reparacemi, které jsou právní, a reparační spravedlností, která je morální.
„To druhé je to, co Caricom prosazuje. Toto pochopení je podle mého názoru klíčem k holistickému přístupu k reparacím. Je nezbytné pochopit, že v mnoha kulturách jsou minulost a přítomnost hluboce propojeny.“
Beckford dodal, že „Starmerovo špatné pochopení tohoto kulturního kontextu mohlo vést k projevu kulturní neznalosti“.
Jacqueline McKenzieová, právnička v oblasti lidských práv z advokátní kanceláře Leigh Day, šla ještě dál a označila Starmerovy poznámky za „urážlivé“ pro komunitu britského Společenství národů.
McKenzieová, která vede tým provádějící vyšetřování nároků na odškodnění za otroctví, řekla: „Vláda Spojeného království nemůže výzvy vedoucích představitelů Caricomu k odškodnění dlouho ignorovat. Tvrdit, že období zotročování bylo minulostí, a naznačovat, že to bylo příliš dávno na to, aby na tom nyní záleželo, je docela urážlivé.
„Budoucnost těchto postižených zemí a národů velmi závisí na odčinění.“
Olivette Oteleová, první britská profesorka historie černé pleti, uvedla, že parlament se zasloužil o to, aby majitelé plantáží dostali odškodnění za ztrátu svého takzvaného majetku, a to včetně nákladů na zotročené lidi. „To nejmenší, co by současná vláda mohla udělat, je uznat tuto traumatickou minulost, její dědictví a snažit se pracovat na nápravě a uzdravení. Prvním krokem k tomu je omluva.“
Pro ostatní byl postoj labouristů překvapením. Černoch David Lammy je britským ministrem zahraničí, má karibské dědictví a odvolával se na své zotročené předky, když v OSN napadl „imperialismus“ ruského prezidenta Vladimira Putina. Ačkoli Lammy opakovaně podporoval výzvy k odškodnění jako poslanec a ve stínovém kabinetu, tento týden ministr zahraničí k této otázce mlčel.
Frederick Mitchell, bahamský ministr zahraničí, řekl ve čtvrtek v BBC: „Zdá se nám to neobvyklé, protože máte u moci labouristy. Mysleli jsme si, že by labouristé v této věci určitě změnili svůj postoj, zejména proto, že máte afro-britského muže jako ministra zahraničí.“
Diskuse