Americká ministryně financí slíbila Ukrajině 20 miliard dolarů na úkor ruských rezerv
25. 10. 2024
čas čtení
2 minuty
Spojené státy se téměř jistě plně zúčastní realizace plánu na převod 50 miliard dolarů na Ukrajinu, zajištěného příjmy ze zmrazených rezerv ruské centrální banky, uvedla americká ministryně financí Janet Yellenová.
Jak se předpokládalo v rámci schématu vyvinutého zeměmi G7, Spojené státy poskytnou 20 miliard dolarů. Rozhodnutí o tom, kolik bude Washington schopen poskytnout, viselo v posledních měsících ve vzduchu kvůli postoji Maďarska, které odmítlo, jak požadoval Bílý dům, souhlasit s dlouhodobým zmrazením ruských aktiv v EU (nyní je toto opatření prodlužováno každých šest měsíců).
"Jsme na 99 % připraveni a zbývá vyřešit jen několik relativně malých problémů," řekla Yellenová novinářům. "Jsme velmi blízko tomuto cíli a není zde nic významného, co by se ještě muselo zlepšit."
Očekává se, že konečná dohoda bude zveřejněna v pátek. Peníze začnou na Ukrajinu proudit do konce letošního roku, dodala Yellenová.
Země G7 zmrazily celkem asi 280 miliard dolarů Ruské centrální banky (z toho 210 miliard eur, tedy asi 230 miliard dolarů, je v EU); Podle propočtů mohou přinést 3-5 miliard dolarů ročně.
Předpokládalo se, že EU a Spojené státy vydají každá 20 miliard dolarů proti budoucím příjmům z rezerv a dalších 10 miliard dolarů bude rozděleno mezi Velkou Británii, Kanadu a Japonsko. Bílý dům však z procedurálních důvodů potřeboval záruku, že aktiva nebudou rozmražena například v případě mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem a budou i nadále generovat příjmy. V důsledku toho se země G7 dohodly, že aktiva zůstanou zmrazena i po skončení války. "Znovu potvrzujeme, že suverénní aktiva Ruska v našich jurisdikcích zůstanou znehybněna, dokud Rusko nezastaví svou agresi a nezaplatí za škody způsobené Ukrajině," uvedli lídři G7 v návrhu prohlášení, které s Nikkei Asia sdílelo několik zdrojů ve skupině.
Aby pojistila Spojené státy, Evropská unie se v září rozhodla převzít vydání půjčky ve výši 35 miliard eur (asi 38 miliard dolarů), tento krok schválil Evropský parlament 22. října. Ochota Washingtonu poskytnout 20 miliard dolarů znamená, že EU bude nyní schopna vydat asi 18 miliard eur (19,5 miliardy dolarů), jak se očekávalo, řekl německý ministr financí Christian Lindner, který přiletěl do Spojených států.
Den předtím Británie oznámila, že v rámci tohoto programu poskytne 2,3 miliardy liber (3 miliardy dolarů).
Zdroj v angličtině: ZDE
1107
Diskuse